Dolar bez zaskoczeń

Dolar bez zaskoczeń
Data dodania: 2022-09-19 (13:41) Raport DM BOŚ z rynku walut

Obrót spraw na dolarze zbytnio nie zaskakuje, biorąc pod uwagę obawy rynków, co do "jastrzębiego" przekazu z FED, jaki najpewniej zobaczymy w najbliższą środę wieczorem. Amerykańska waluta jest w poniedziałek rano silna na szerokim rynku - najgorzej pośród G-10 wypadają frank, waluty Antypodów, jen, ale i też do tej grupy zaczyna dołączać euro (traci dzisiaj ponad 0,3 proc. wobec dolara). Na szerokim rynku uwagę zwraca gorsze zachowanie się walut emerging markets, co tylko potwierdza tryb risk-off na rynkach.

W Azji uwagę zwraca słabość juana, który podobnie jak w piątek znów naruszył barierę 7,00 juanów za dolara. Nie pomagają w tym trudne dyplomatyczne relacje Waszyngtonu z Pekinem (prezydent Biden przestrzegł Chiny przed wspieraniem Rosji, a także dał jednoznaczną deklarację, że amerykańscy żołnierze będą bronić Tajwanu w przypadku chińskiej agresji), ale i też rosnący kontrast między oczekiwaniami, co do polityki FED i PBOC.
W Europie mamy dzisiaj uroczystości pogrzebowe królowej Elżbiety II, stąd też niższa może być aktywność na rynku funta. GBPUSD ma już za sobą ruch powrotny w stronę oporu przy 1,1400-1,1440. Zatrzymajmy się jednak przez chwilę przy EURUSD. Agencje znów cytowały dzisiaj komentarze przedstawicieli ECB - Lane i Nagel, którzy wybrzmieli mocno "jastrzębio". Uwagę zwraca zwłaszcza transformacja u głównego ekonomisty - Philip Lane zaznaczył dzisiaj, że ECB może podnosić stopy procentowe także w 2023 r. i ma świadomość, że ten proces może doprowadzić do recesji. Z tych słów nie wynika jednak, czy podwyżka stóp o 75 punktów baz. w październiku byłaby możliwa (ECB może preferować strategię większej liczby umiarkowanych ruchów?) i co decydenci zrobią z włoskim długiem, jeżeli ten zacznie sprawiać problemy (wybory parlamentarne we Włoszech już w najbliższą niedzielę). Stąd też euro może ulec w tym tygodniu dolarowi.

EURUSD - kierunek na południe?

Wprawdzie słowa głównego ekonomisty Europejskiego Banku Centralnego mogą rzeczywiście brzmieć mocno "jastrzębio" - podwyżki w 2023 r., recesja konieczna dla zwalczenia inflacji itd. - to jednak w obecnym układzie rynek będzie chciał bardziej widzieć fakty, a tu sytuacja z radykalnymi podwyżkami stóp przez ECB może nie być tak klarowna, jak w przypadku FED. Inna sprawa, że posiedzenie ECB mamy zaplanowane dopiero na koniec października, a do tego czasu wiele może się jeszcze wydarzyć, czy to we Włoszech (wybory 25 września), czy też na Ukrainie (jak na ostatnie porażki odpowie Rosja?).

Technicznie dzisiejsze zachowanie się rynku EURUSD pokazuje, że 7-miesięczna linia trendu spadkowego jest respektowana. To FED będzie rozdawał tu karty, co może sprowadzić notowania poniżej 0,99 i test tegorocznego minimum przy 0,9863 nie jest wykluczony.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowe cykliczne minima DJIA i DJTA

Nowe cykliczne minima DJIA i DJTA

11:28 Komentarz poranny TMS Brokers
Piątkowa słabość amerykańskiego rynku akcji sprowadziła średnią przemysłową Dow Jonesa (DJIA; -1,62 proc.)) i średnią transportową Dow Jonesa (DJTA; -1,83 proc.) do najniższych poziomów od końca 2020 roku. Nad poziomami czerwcowych minimów zdołały się natomiast utrzymać S&P 500 (-1,72 proc.) i Nasdaq Composite (-1,8 proc.). Dziś rano ceny kontraktów na główne amerykańskie indeksy giełdowe minimalnie rosła (S&P +0,17 proc. ok. godz. 9:50).
Krach na rynku funta

Krach na rynku funta

11:26 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki generalnie lubią cięcia podatków – o ile nie są one finansowane skokowym wzrostem deficytu w okresie wysokiej inflacji. Czy ambicje premier Liz Truss zmuszą Bank Anglii do zwołania nadzwyczajnego posiedzenia? A może wyjątkowo szybko zakończą jej karierę? Na razie wywołały załamanie funta. Program nowej premier obejmuje m.in. obniżenie najwyższej stawki PIT z 45 do 40%, rezygnację z planowanych podwyżek stawek dla biznesu i zmniejszenie podatków od zakupu nieruchomości.
Mocno

Mocno "jastrzębi" Powell

2022-09-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
FED dokonał wczoraj trzeciej z rzędu podwyżki stóp procentowych o 75 punktów bazowych. Dla rynku nie było to zaskoczeniem (szanse na taki ruch wyraźnie przekraczały 80 proc.). Co innego przekaz, który towarzyszył tej decyzji. Można odnieść wrażenie, ze niektórzy nadal nie wierzą, że Jerome Powell stał się już zdeklarowanym "jastrzębiem". Jego wczorajsze wystąpienie przypominało słowa, jakie padły niecały miesiąc temu w Jackson Hole.
Dolar rekordowo drogi

Dolar rekordowo drogi

2022-09-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Fed nie rozczarował, przynajmniej mnie, gdyż spodziewałem się niezwykle jastrzębiego przekazu. Rozczarował za to Wall Street, która chyba powoli wyzbywa się złudzeń odnośnie „Fed put”. Problem przy okazji ma RPP – dolar jest rekordowo drogi, a to nie będzie pomagać w obniżaniu inflacji. Do tej pory myślenie rynków było takie: Fed podnosi stopy, ale jak tylko zobaczy zwalniającą gospodarkę wystraszy się, zakończy cykl, a być może nawet wznowi luzowanie.
Fed dostarczył to, na co liczył rynek

Fed dostarczył to, na co liczył rynek

2022-09-22 Komentarz poranny TMS Brokers
Fed zrobił to co zapowiadał. Podniósł główną stopę procentową o 75 punktów bazowych do przedziału 3,00 – 3,25 proc. Powell podtrzymał perspektywę dalszych znaczących podwyżek. Rezerwa Federalna jest gotowa zaakceptować recesję, jeśli będzie to konieczne do walki z wysoką inflacją. Zaskakująca była mocna zmiana na „wykresie kropkowym”. EUR/USD spadł na nowe długoterminowe minima osiągając poziom bliski 0,9800.
Wczorajszy ruch był trzecią z rzędu tak wysoką podwyżką.
Rekordy słabości wobec dolara po Fed

Rekordy słabości wobec dolara po Fed

2022-09-22 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi wyznaczenie nowych ponad 20-letnich szczytów na koszyku dolarowym oraz rekordy słabości PLN względem USD. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,7731 PLN za euro, 4,8591 PLN względem dolara amerykańskiego, 5,0075 PLN wobec franka szwajcarskiego oraz 5,4784 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,103% w przypadku obligacji 10-letnich. Wydarzeniem ostatnich godzin na rynkach była bez wątpienia decyzja FOMC w zakresie stóp procentowych.
Mobilizacja Putina

Mobilizacja Putina

2022-09-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dzisiaj wieczorem zobaczymy kluczowy komunikat FED z najnowszymi prognozami makroekonomicznymi i tradycyjnie wysłuchamy tego, co ma do powiedzenia Jerome Powell. Najbardziej prawdopodobny scenariusz to trzecia z rzędu podwyżka stóp procentowych o 75 punktów bazowych i utrzymanie agresywnego podejścia na przyszłość, dopóki nie pojawią się wiarygodne sygnały, że inflacja zaczyna hamować.
Putin rano, Fed wieczorem

Putin rano, Fed wieczorem

2022-09-21 Komentarz poranny TMS Brokers
Poranne umocnienie USD to nie reakcja rynku na wieczorną decyzję Fed-u. Zmienność od rana jest podwyższona ze względu na słowa Putina, który wezwał do mobilizacji. EUR/USD spada poniżej 0,99, tracą indeksy giełdowe, zyskuje ropa, pszenica oraz złoto. Wystąpienie Putina miło się odbyć wczoraj. Po kilkugodzinnym wyczekiwaniu zostało odwołane i przełożone na dzisiaj. Prezydent Rosji wezwał do częściowej mobilizacji (od dziś). Ma zostać powołanych 300 tys. rezerwistów.
Dolar silny przed decyzją Fed

Dolar silny przed decyzją Fed

2022-09-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Kluczowym wydarzeniem dzisiejszej sesji jest wieczorna decyzja FOMC w sprawie poziomu stóp procentowych. Komunikat banku centralnego poznamy o godzinie 20:00, z kolei konferencja prasowa, której będzie przewodniczył Jerome Powell, rozpocznie się o 20:30. Rynek oczekuje, że dzisiejszy przekaz będzie jastrzębi, co widać po zachowaniu dolara, jak i indeksów giełdowych.
Riksbank przeciera ścieżkę?

Riksbank przeciera ścieżkę?

2022-09-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dzisiaj zaskoczeniem jest decyzja szwedzkiego Riksbanku, który zdecydował się aż na 100 punktową podwyżkę stóp procentowych (oczekiwano 75 punktów baz.), co ma być podkreśleniem determinacji w walce z wysoką inflacją. Tą decydenci widzą nadal na niezadowalających poziomach - projekcja na przyszły rok została podniesiona do 5,1 proc. z 4,2 proc. Stąd też dalsze podwyżki stóp procentowych są jak najbardziej prawdopodobne.