Czy inflacja uzasadni niższe podwyżki w USA?

Czy inflacja uzasadni niższe podwyżki w USA?
Poranny komentarz walutowy XTB
Data dodania: 2022-12-13 (15:23)

Dzisiaj bardzo ważny dzień dla rynków finansowych, choć jutro jest jeszcze ważniejszy. Niemniej dzisiaj poznamy odczyt inflacji CPI za listopad w USA, który może zdeterminować dalsze działania ze strony Rezerwy Federalnej. Chociaż sama decyzja dotyczące wysokości podwyżki w USA jest niemal pewna, to jednak wciąż nie jest pewne jak wysoko stopy procentowe mogą zajść i co Fed planuje w stosunku do dalszego programu redukcji bilansu.

Dzisiaj o godzinie 14:30 poznamy odczyt inflacji CPI w USA. Oczekuje się spowolnienia inflacji z poziomu 7,7% r/r do 7,3% r/r. Z drugiej strony oczekuje się również głębszego spadku inflacji bazowej niż poprzednio, do poziomu 6,1% r/r z poziomu 6,3% r/r. Jednocześnie dynamiki miesięczne mają być wciąż relatywnie wysokie i wynosić 0,3% m/m, co wskazuje, że presja cenowa utrzymuje się, choć na nieco niższym poziomie. Fed z pewnością chciałby jednak zauważyć spadek cen, co na razie może być bardzo trudne do osiągnięcia. Oczywiście obserwowaliśmy wyraźny spadek cen paliw, w szczególności w USA, gdzie ceny benzyny spadły blisko poziomu 3 dolarów za galon, choć w połowie tego roku sięgały poziomu 5 dolarów za galon. Oprócz tego widać dalszy spadek cen samochodów używanych, które przez cały 2021 oraz większość roku 2022 roku wyraźnie drożały. Nie sposób nie wspomnieć o cenach najmu, które również wykazały oznaki nadmiernego wzrostu w ostatnich miesiącach. Wobec tego spadek inflacji jest niemal pewny, choć nie wiadomo jak będzie on głęboki. Biorąc pod uwagę ostatni raport inflacji producenckiej, jest szansa na to, że inflacja nie będzie spadała tak szybko jak się oczekuje. Jednocześnie jednak szanse na powrót inflacji powyżej 8% powinny być raczej ograniczone, co powinno być odczytywane przez rynek tak, jakbyśmy szczyt inflacji mieli już za sobą.

Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że Fed patrzy się na inflację PCE, która zwraca uwagę na nieco inne kategorie niż inflacja CPI. Inflacja PCE zazwyczaj rośnie wolniej, ale też wolniej spada. Na ten moment różnica między tymi dwoma miarami jest najwyższa od lat 80, dlatego dopóki nie dojdzie do dostosowania się inflacji CPI do PCE (a jest to różnica rzędu ponad 1,7 punktu procentowego), można oczekiwać, że Fed utrzyma cały czas jastrzębie stanowisko. Wobec tego czego oczekiwać po Fed podczas jutrzejszej decyzji i konferencji? Jest szansa na utrzymanie stanowiska o chęci walki z inflacją, choć jednocześnie Fed przyzna, że musi ocenić dotychczasowy wpływ podwyżek na inflację i gospodarkę. Najprawdopodobniej rynek zareaguje na początku pozytywnie z perspektywy dolara, ale ostatecznie uzna jednak, że dalszy kierunek będzie jednak anty-dolarowy.

Tuż przed godziną 11 za dolara musieliśmy płacić 4,4544 zł, za euro 4,6972 zł, za funta 5,4647 zł, za franka 4,7559 zł.

Źródło: Michał Stajniak, Starszy Analityk Rynków Finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Wyczekiwanie...

Wyczekiwanie...

2023-06-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Środowy poranek nie przynosi większych zmian na rynku FX. Uwagę zwraca przyspieszenie spadków tureckiej liry - czyżby rynki uznały w końcu, że sytuacja jest kryzysowa? W przestrzeni G-10 mamy dalszy wzrost dolara australijskiego po słowach szefa RBA (Lowe), który nie wykluczył dalszych podwyżek stóp procentowych - to zrównoważyło nieco słabsze odczyt danych PKB za I kwartał z Australii i wpływ słabych danych z Chin o bilansie handlowym (nadwyżka zmalała w maju do 66 mld USD).
RPP bez zmian. Australia zaskakuje, Kanada zdecyduje dziś

RPP bez zmian. Australia zaskakuje, Kanada zdecyduje dziś

2023-06-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś o 15:00 czasu lokalnego odbędzie się konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego. Zgodnie z oczekiwaniami stopy procentowe pozostały wczoraj bez zmian, a komunikat również nie pokazał nic nowego. Dzisiejsze wystąpienie będzie głównym punktem zainteresowania rynku i możemy spodziewać się raczej gołębiego tonu, wspieranego przez niższą niż oczekiwano inflację za maj. Jeśli otrzymamy jakieś przesłanki możliwego cięcia stóp jeszcze w tym roku, złoty może stracić na wartości.
Czy na konferencji RPP zasygnalizowane będą zmiany?

Czy na konferencji RPP zasygnalizowane będą zmiany?

2023-06-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczoraj RPP zgodnie z oczekiwaniami zadecydowała o utrzymaniu stóp procentowych bez zmian. W komunikacie również trudno było doszukiwać się jakichkolwiek zmian, oprócz zwrócenia uwagi na spadkowy trend inflacji. Czy jednak inflacja spadła już wystarczająco dużo, aby można było zakomunikować możliwe zmiany w polityce na koniec roku? Czy jednak szef NBP poczeka na lipcowe projekcje inflacyjne przed jakimikolwiek deklaracjami?
Dolar mocniejszy po NFP. Ropa droższa po decyzji OPEC+

Dolar mocniejszy po NFP. Ropa droższa po decyzji OPEC+

2023-06-05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Miesięczny raport z amerykańskiego rynku pracy okazał się mieszany. Zmiana zatrudnienia wyniosła zdecydowanie więcej niż prognozy, z kolei wzrosła stopa bezrobocia i to zdecydowanie mocniej niż oczekiwano. Indeksy z Wall Street ostatecznie zamknęły dzień na plusie. Najlepiej poradził sobie Dow Jones, który ruszył „na północ” w momencie publikacji danych a następnie kontynuował zwyżki. Dolar jest silniejszy. Rynek daje w tym momencie ok 30 proc. szans na kolejną podwyżkę stóp o 25 pb w czerwcu przez Fed.
Czy RPP zaskoczy obniżką?

Czy RPP zaskoczy obniżką?

2023-06-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Przed nami skrócony tydzień na polskim rynku finansowym. Jednak już od jego początku inwestorzy nie mogą narzekać na nudę – czeka nas m.in. decyzja RPP. Czy tajemnicza publikacja NBP może zwiastować zaskoczenie obniżką stóp? W poniedziałek rano media społecznościowe obiegła informacja o komunikacie po czerwcowym posiedzeniu RPP, które… jeszcze przed nami.
Czy większość transakcji w Polsce jest realizowana cyfrowo?

Czy większość transakcji w Polsce jest realizowana cyfrowo?

2023-06-05 Informacje rynkowe
Jak wszyscy dobrze wiemy, w kwestii płacenia doszło w ostatnich dziesięcioleciach do istnej rewolucji. Nie musimy już posiadać pieniędzy fizycznie, zdecydowana ich większość występuje tylko w wirtualnej formie. Czy zatem większość Polaków preferuje płatności cyfrowe?
Dynamiczne zmiany oczekiwań dot. ruchów Fed

Dynamiczne zmiany oczekiwań dot. ruchów Fed

2023-06-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykański dolar pozostaje silny w relacji do pozostałych globalnych walut, jednak jego ruch w górę nieco przyhamował na fali niepewności dotyczącej kolejnych ruchów Fed. Sytuacja w Stanach Zjednoczonych obecnie dwutorowo wpływa na wycenę amerykańskiej waluty. Po pierwsze, przegłosowanie zmiany limitu zadłużenia USA przez Izbę Reprezentantów było pozytywnym akcentem, zwłaszcza że pojawiały się spory dotyczące wyglądu porozumienia.
Fed nie chce już podwyżek!

Fed nie chce już podwyżek!

2023-06-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Na rynkach finansowych dzieje się sporo. Izba Reprezentantów przegłosowała zdecydowaną większością ustawę o limicie zadłużenia, która teraz została skierowana do Senatu. Wydaje się, że główne rynkowe ryzyko zostało zneutralizowane. Chociaż zniesienie limitu zadłużenia pozwoliłoby Fed na kolejną podwyżkę, to dwóch ważnych jastrzębi w FOMC wskazuje, że poparliby utrzymanie stóp bez zmian podczas najbliższego posiedzenia. Czy dane uzasadnią taką drogę?
Jak nauczyć się tradingu? Dołącz do AvaTrade School

Jak nauczyć się tradingu? Dołącz do AvaTrade School

2023-05-31 Poradnik inwestora
Rynek Forex kusi szybkimi zarobkami. W praktyce do osiągnięcia zysku nie wystarczy jednak dobre przeczucie. Trzeba dysponować niemałą wiedzą i doświadczeniem. Dzięki platformie AvaTrade School masz szansę zdobyć je zupełnie za darmo. Zarejestruj się i zyskaj dostęp do 50 godzin nagrań edukacyjnych!
EURUSD spada poniżej 1,07 USD, lira turecka w opałach

EURUSD spada poniżej 1,07 USD, lira turecka w opałach

2023-05-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajsza sesja na rynku finansowym przebiegała spokojnie, a to z racji świąt w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Dziś inwestorzy z USA i UK wracają na rynek po długim weekendzie, dlatego też zmienność powinna być większa. Oprócz danych makro, inwestorzy w ostatnim czasie śledzą uważnie doniesienia dotyczące podniesienia limitu zadłużenia w USA. Porozumienie, które wypracowali prezydent Biden oraz przewodniczący przewodniczącego Izby Reprezentantów Kevin McCarthy nie jest dla wszystkich zadowalające, jednak głosowanie zaplanowane na środę powinno powinno przynieść pozytywny rezultat.