Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Dziś rano WIG-20 najsilniejszy w Europie

Dziś rano WIG-20 najsilniejszy w Europie

2022-09-09 Komentarz poranny TMS Brokers
Główne indeksy amerykańskiego rynku akcji wzrosły wczoraj drugi dzień z rzędu (S&P 500 +0,66 proc., DJIA +0,61 proc., Nasdaq Composite +0,6 proc.). Dziś wzrosty notowały również wszystkie główne indeksy giełd w Azji i Oceanii. Najsilniej – o +2,84 proc. – zwyżkował Hang Seng, a Shanghai B-Share index wzrósł do najwyższego poziomu od ponad 3 lat. „Zielono” było również dziś rano na giełdach europejskich (DAX +0,25 proc., CAC 40 +0,3 proc.), a niespodziewanie najsilniejszym europejskim indeksem był na początku dzisiejszej sesji WIG-20 (+1,94 proc. ok. godz. 9:20).
Rynki znudziły się dolarem?

Rynki znudziły się dolarem?

2022-09-09 Raport DM BOŚ z rynku walut
Piątek przynosi wyraźniejsze osłabienie się dolara, w efekcie mamy pierwszy od dłuższego czasu spadkowy tydzień. Co ciekawe słabość amerykańskiej waluty nie ma zbytnio podłoża w tym, co dzieje się z rentownościami amerykańskich obligacji (te nadal pozostają wysoko, 10-letnie ponad poziomem 3,30 proc.), czy też przekazem, jaki płynie z FED (wszyscy członkowie Rezerwy, którzy wypowiadali się w ostatnich dniach byli zgodni, co do tego, że przyjęty kierunek jest właściwy, a wysoka inflacja pozostaje kluczowym wyzwaniem).

Europa i Japonia przejmują jastrzębią inicjatywę

Europa i Japonia przejmują jastrzębią inicjatywę

2022-09-09 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczoraj Europejski Bank Centralny nie zaskoczył – zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych o 75 punktów bazowych. Jednak zdecydowanie zaskoczył swoją retoryką, która jest tak mocno jastrzębia jak nigdy. Do tego wszystkiego dokładany Kurodę oraz japońskie władze, które nie są zadowolone z ostatniej słabości jena. Nawet przy jastrzębim Powellu, dolar nie miał szans przy powrocie siły potężnie wyprzedanych walut takich jak euro i jen. Czy to koniec dominacji dolara?
Złoty mocniejszy po EBC,Fed i RPP

Złoty mocniejszy po EBC,Fed i RPP

2022-09-09 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Piątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi wyższe poziomy eurodolara oraz mocniejszego PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6875 PLN za euro, 4,6658 PLN wobec dolara, 4,8647 PLN względem franka szwajcarskiego i 5,4246 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,049% w przypadku obligacji 10-letnich. Ostatnie godziny handlu na rynkach przyniosły kluczowe wypowiedzi ze strony przedstawicieli EBC, Fed i RPP.
RPP w kalendarzu

RPP w kalendarzu

2022-09-07 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, środowy handel na rynku FX nie przynosi większych zmian zarówno na eurodolarze jak i wycenie PLN. Widoczny jest lekki impuls spadkowy na kwotowaniach złotego, jednak nie są to istotne ruchy. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,7317 PLN za euro, 4,7809 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,8516 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4862 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,171% w przypadku obligacji 10-letnich.
Odreagowanie europejskich walut

Odreagowanie europejskich walut

2022-09-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi zwłaszcza odreagowanie europejskich walut po tym jak opadły emocje po weekendowej decyzji Gazpromu o zakręceniu kurka z gazem do Europy. W czołówce walut G-10 są korona szwedzka, funt, oraz euro, a na szerokim rynku bryluje węgierski forint (to nie przypadek biorąc pod uwagę fakt, że nominalne stopy procentowe na Węgrzech wynoszą już 11,75 proc.). EURUSD powraca w okolice parytetu, gdzie jednocześnie mamy górne ograniczenie kanału spadkowego.
Cena kontraktów na prawa do emisji dwutlenku węgla w UE najniżej od marca

Cena kontraktów na prawa do emisji dwutlenku węgla w UE najniżej od marca

2022-09-06 Komentarz poranny TMS Brokers
Amerykanie wczoraj świętowali „Dzień pracy”, a dziś rano wznowione notowania kontraktów terminowych na główne indeksy rynku akcji w USA lekko rosły (S&P 500 +0,37 proc., DJIA +0,26 proc., Nasdaq 100 +0,53 proc. ok. godz. 10:05). Na rynkach akcji Azji i Oceanii przeważały dziś wzrosty głównych indeksów. Najsilniejszy - o 1,36 proc. - notował Shanghai Composite, a Shanghai B-Share osiągnął najwyższy poziom od ponad 3 lat. Lekko spadały tylko Hang Seng, nowozelandzki NZX50 oraz australijski All Ordinaries.
Sezon na pomaganie

Sezon na pomaganie

2022-09-06 Poranny komentarz walutowy XTB
Po piątkowej informacji o bezterminowym wstrzymaniu eksportu rosyjskiego gazu do Europy stało się jasne, że najbardziej optymistyczne scenariusze na najbliższy sezon grzewczy można schować do szafy. Bruksela składa propozycje, ale rządy mogą nie mieć na nie czasu. Obawiam się, że czeka nas sezon populistycznych popisów. Pomimo pewnego spadku stawek kontraktów na energię na rynkach z absolutnie astronomicznych poziomów, jej koszt pozostaje bardzo wysoki. Bruksela wreszcie obudziła się z wakacyjnego snu i usłyszeliśmy liczne zapowiedzi.
Gazprom nadal szokuje

Gazprom nadal szokuje

2022-09-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wydawało się, że inwestorzy będą bardziej odporni na doniesienia o zablokowaniu eksportu gazu do Europy przez rosyjski Gazprom - zwłaszcza, że o możliwości wystąpienia takiego scenariusza dyskutowano już wcześniej. Mimo, że tego surowca jest już sporo w europejskich magazynach (napełnione są w 80 proc.)., to jednak inwestorzy nie są pewni tego, co stanie się wczesną wiosną, kiedy zapasy się skończą. To też pokazuje, że wrażliwość na informacje z rynku surowców, oraz obawy związane z trudną zimą i recesją w Europie pozostaje duża.
Rosyjski gaz pogrąża euro

Rosyjski gaz pogrąża euro

2022-09-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Wydawało się, że najważniejszym wydarzeniem końcówki tygodnia będzie publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy, które okazały się być bardzo dobre. Jednak Gazprom wyszedł przed szereg i poinformował, że na ten moment nie zamierza wznawiać dostaw do Niemiec poprzez NordStream I ze względu na problemy techniczne na nieokreślony czas. Euro dosyć wyraźnie straciło od tamtego momentu i notowane jest ponownie na najniższym poziomie od niemal 20 lat.
czy dane z rynku pracy przerwą rajd dolara?

czy dane z rynku pracy przerwą rajd dolara?

2022-09-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
W piątek rano dolar jest nieco słabszy względem większości walut, ale zmiany są kosmetyczne. Rynek łapie oddech po wczorajszych zwyżkach amerykańskiej waluty, na które wpłynęły przyzwoite dane ISM dla przemysłu (52,8 pkt.), które podbiły rentowności amerykańskich obligacji (10-letnie podeszły w okolice 3,30 proc.). Rynki widzą, że FED pozostanie na ścieżce agresywnych podwyżek stóp procentowych, a dzisiejsze dane z rynku pracy, jakie poznamy o godz. 14:30 być może wiele nie zmienią.
Rynek pracy nie zmieni postawy Fed

Rynek pracy nie zmieni postawy Fed

2022-09-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj będzie miała miejsce publikacja najważniejszych danych gospodarczych ze Stanów Zjednoczonych – raport NFP. Dane z rynku pracy obrazują nam w zasadzie kondycję całej gospodarki i od niego w dużej mierze zależały decyzje Rezerwy Federalnej. Fed jednak już dosyć dawno temu wskazał, że cele na rynku pracy zostały osiągnięte, a teraz należy skupić się na stabilizacji cen. Do osiągnięcia tego celu jest bardzo daleko, dlatego bez względu na dzisiejszy odczyt, Fed powinien w dalszym ciągu dążyć do zacieśniania polityki monetarnej. Co to znaczy dla dolara?
Czy istnieje przestrzeń do dalszego umacniania USD?

Czy istnieje przestrzeń do dalszego umacniania USD?

2022-08-30 Komentarz poranny TMS Brokers
Przemówienie w Jackson Hole – traktowane jako jastrzębie – umocniło dolara i wywołało wyprzedaż na rynku akcji. W poniedziałek jednak nie widzieliśmy już kontynuacji aprecjacji USD. Para EUR/USD wczoraj w dużej części wymazała piątkowe spadki i osiągnęła poziom ponownie powyżej parytetu. Indeksy kontynuowały przecenę, jednak dominacja niedźwiedzi nie była już tak wyraźna jak przed weekendem.
Chwila oddechu

Chwila oddechu

2022-08-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi dalsze umocnienie się dolara, chociaż ruchy są już kosmetyczne. Rynek zdaje się pomału przechodzić w fazę wyczekiwania na kolejne impulsy, jakimi będą dane makro z USA w czwartek i piątek, ale i też sytuacja na rynku surowców (jak chociażby gazu). Opadają emocje po piątkowym wystąpieniu szefa FED w Jackson Hole, które pokazało, że decydenci będą mocno zdeterminowani, aby walczyć z wysoką inflacją. Jeden z członków Rezerwy Federalnej (Neel Kashkari) przyznał, że jest zadowolony z faktu jak rynki odebrały słowa Powella - czytaj, zaczęły poważnie traktować działania FED i problem inflacji.
UE chce tańszej energii

UE chce tańszej energii

2022-08-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Poniedziałek przyniósł poprawę sentymentu rynkowego. To efekt bardzo silnych spadków cen gazu na europejskim rynku w odpowiedzi na obietnice rozwiązań łagodzących kryzys energetyczny na poziomie unijnym. Czy jednak politycy są w stanie faktycznie uratować europejską gospodarkę? Ceny notowanego w Holandii gazu spadły wczoraj o ok. 20% z rekordowych poziomów notowanych w piątek. Dzięki temu notowania EURUSD wróciły w okolice parytetu, na giełdach mieliśmy próbę odbicia, zaś złoty umocnił się. Rynek nie wie jeszcze do końca co zrobi Bruksela, ale ponieważ na rynkach energii jest obecnie bardzo dużo spekulacji, sama zapowiedź działań spuściła z cen nieco powietrza.
Jastrzębie komentarze płyną też z EBC

Jastrzębie komentarze płyną też z EBC

2022-08-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek przynosi kontynuację widocznego w piątek po południu wyraźnego umocnienia dolara po słowach szefa FED w Jackson Hole. Jerome Powell rozwiał nadzieje tych, którzy liczyli na to, że w jego wystąpieniu pojawią się jakieś "gołębie" akcenty - nic z tego, walka z wysoką inflacją jest kluczowa i jedyne, co może spowolnić tempo podwyżek stóp procentowych, to dane makro. W efekcie teraz uwaga przesunie się na wrześniowe publikacje sierpniowych danych: ISM, rynku pracy, oraz inflacji.
Fed będzie dalej walczył z inflacją

Fed będzie dalej walczył z inflacją

2022-08-29 Komentarz walutowy XTB
Pod koniec ubiegłego tygodnia mogliśmy obserwować podwyższoną zmienność walutach, jak i na indeksach giełdowych. Przemówienie prezesa Jerome Powella na sympozjum w Jackson Hole było wyczekiwanym punktem tygodnia i odbiło się szerokim echem na rynkach. Co prawda Powell nie powiedział niczego nowego (czego byśmy nie wiedzieli), niemniej powiedział on stanowczo, że potrzebny jest okres trudniejszy gospodarczo, który to ma przyczynić się do spadku inflacji.
Rozpoczęła się konferencja w Jackson Hole

Rozpoczęła się konferencja w Jackson Hole

2022-08-26 Komentarz poranny TMS Brokers
Rozpoczęła się wczoraj doroczna trzydniowa konferencja w Jackson Hole w Wyoming w USA. Ta konferencja organizowana jest od 1978 roku i początkowa poświęcona była kwestiom rolnictwa. Po tym jak w 1982 roku na konferencji pojawił się przewodniczący FED Paul Volcker, a w 1989 roku Alan Greenspan to wydarzenie stało się stopniowo kluczowym sympozjum w USA, na którym dyskutowane są kwestie polityki monetarnej. Uczestnicy i obserwatorzy rynków będą dziś po południu naszego czasu z uwagą słuchać wystąpienia obecnego przewodniczącego FED Jerome w Jackson Hole.
Dolar znów może zyskiwać?

Dolar znów może zyskiwać?

2022-08-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Piątek przynosi lekkie umocnienie dolara na szerokim rynku, inaczej niż w czwartek. Wprawdzie wczorajszy handel na Wall Street był udany, to jednak teraz inwestorzy koncentrują się już tylko na tym, co przyniesie dzisiejsze wystąpienie Jerome Powella na sympozjum w Jackson Hole o godz. 16:00, a tu opinie są podzielone. Agencje przytaczają dzisiaj wypowiedź Jamesa Bullarda z FED, który jest zwolennikiem wyprzedzających ruchów (frontloading), stąd też jego zdaniem na koniec roku stopa funduszy federalnych powinna wynieść 3,75-4,00 proc., co oznaczałoby jeszcze 150 punktów w górę z obecnych poziomów (w tym, jak twierdzi Bullard ruch o 75 punktów bazowych we wrześniu).
Złoty pozostaje mocniejszy po ruchu z czwartku

Złoty pozostaje mocniejszy po ruchu z czwartku

2022-08-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajszy handel upłynął pod znakiem mocniejszego złotego. Wsparł go nieco słabszy dolar i odbicie indeksów na Wall Street. Inwestorzy wydają się być podzieleni przed dzisiejszym wystąpieniem szefa FED na sympozjum w Jackson Hole (godz. 16:00) - część z nich zwraca uwagę, że Jerome Powell może być mniej "jastrzębi" biorąc pod uwagę rosnące prawdopodobieństwo recesji w 2023 r., inni uważają, że FED ma nieco związane ręce przez wysoką inflację i nadal silny rynek pracy. W każdym razie reakcja rynków na dzisiejsze, popołudniowe informacje z USA będzie znacząca.