Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Złoty czeka na decyzję EBC
2022-10-27 Poranny komentarz walutowy XTBOd piątkowej publikacji artykułu the Wall Street Journal na rynkach pojawiło się sporo nadziei. Wczoraj umocnił je Bank Kanady, który co prawda po raz szósty podniósł stopy procentowe, ale mniej od oczekiwań. Rynki patrzą teraz w kierunku posiedzenia EBC. Stopa procentowa w Kanadzie wzrosła o 50bp to poziomu 3,75%. To poziom najwyższy od 2008 roku i wyższy niż w USA, ale oczekiwania rynku były na poziomie +75bp.
Test dla rynku
2022-10-27 Komentarz do rynku złotego DM BOŚCzwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie kwotowań eurodolara w okolicach parytetu (1.0 EUR/USD), co przynosi dalsze wsparcie dla koszyka EM/CEE. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,7426 PLN za euro, 4,7081 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,7728 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4703 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności 7,939% w przypadku obligacji 10-letnich.
USD/PLN poniżej 4,8
2022-10-26 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, środowy handel na rynku FX przynosi utrzymanie zwyżek eurodolara (tuż pod parytetem) i w konsekwencji również wyższych poziomów na wycenie złotego. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,7645 PLN za euro, 4,7858 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,8095 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4805 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 7,997% w przypadku papierów 10-letnich.
Ostatnie godziny handlu na globalnych rynkach mijały pod znakiem spadki awersji do ryzyka i próby kontynuacji impulsu wzrostowego na giełdach.
Ostatnie godziny handlu na globalnych rynkach mijały pod znakiem spadki awersji do ryzyka i próby kontynuacji impulsu wzrostowego na giełdach.
Dolar będzie dalej słabł?
2022-10-25 Raport DM BOŚ z rynku walutZmiany na rynku są we wtorek rano niewielkie - najsłabsza względem dolara korona norweska traci niecałe 0,2 proc., a najsilniejszy dolar australijski zyskuje 0,3 proc. To w przestrzeni G-10. Na szerokim rynku najgorzej radzą sobie południowoafrykański rand, oraz turecka lira, tracąc odpowiednio 0,45 proc. i 0,34 proc. względem amerykańskiej waluty. Wczorajsze słabsze dane dotyczące indeksów PMI za październik sprawiły, że rynek zaczyna spekulować na ile listopadowe posiedzenie FED będzie ostatnim z tak agresywną podwyżką stóp procentowych (czyli ruchem o 75 punktów baz.).
Europa mocno spowalnia. Co zrobi EBC?
2022-10-25 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersW tym tygodniu wszystkie oczy będą zwrócone na czwartkowe posiedzenie EBC. Choć łagodne temperatury tej jesieni sugerują, że być może uda się uniknąć dramatycznego kryzysu gazowego, poniedziałkowe indeksy menedżerów zakupów dla strefy euro obrazują, że gospodarka zmierza w kierunku recesji. Prawdopodobnie dzisiejszy indeks Ifo zasygnalizuje to samo dzisiaj. Wydaje się, że EBC będzie musiał skorygować w dół swoje prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego.
Huśtawka na rynku USDJPY
2022-10-24 Raport DM BOŚ z rynku walutPoniedziałek przyniósł kolejną z rzędu interwencję Banku Japonii - w ciągu zaledwie minuty notowania USDJPY spadły o ponad 200 pipsów. Decydenci nie przyznali się do tego ruchu, ale jest on oczywistym następstwem wcześniejszych deklaracji - w końcu zeszłego tygodnia sam prezes Banku Japonii przyznał, że sytuacja na rynku FX jest uważnie monitorowana. Interwencja, ale w nieco mniejszej skali miała też miejsce w piątek po południu.
Spadki chińskich cen akcji
2022-10-24 Komentarz poranny TMS BrokersPiątkowa sesja na Wall Street zakończyła się dosyć silnymi wzrostami głównych indeksów (S&P 500 +2,37 proc., DJIA +2,47 proc., Nasdaq Composite +2,31 proc.). Ta zwyżka była kontynuowana na większości czynnych dziś giełd Azji i Oceanii. Znamiennych wyjątkiem były giełdy chińskie, które po publikacji dzisiejszych danych makroekonomicznych silnie spadały (Shanghai Composite -2,02 proc., Shanghai B-Share -3,42 proc., Hang Seng -6,83 proc.). Hang Seng osiągnął najniższy poziom od 2009 roku.
Rynki znów grają pivot
2022-10-24 Poranny komentarz walutowy XTBNadzieja umiera ostatnia – tak można chyba najkrócej podsumować zachowanie rynków względem Rezerw Federalnej. Choć Fed w tym roku próbuje być twardy, inwestorzy co chwila wietrzą zwrot w polityce. Ubiegły tydzień skończył się w euforycznych wręcz nastrojach po artykule Wall Street Journal sugerującym wyhamowanie podwyżek stóp procentowych przez Fed. Rynki po raz kolejny odebrały to jako szansę na zmianę polityki, akcje drożały, a dolar tracił (szczególnie spektakularnie wobec jena, gdzie mieliśmy jednocześnie interwencję walutową).
USDJPY wyraźnie powyżej 150,00
2022-10-21 Raport DM BOŚ z rynku walutW piątek dolar jest nieco silniejszy, ale nie wobec większości walut. W przestrzeni G-10 lepiej zachowują się euro, oraz korony skandynawskie, choć zmiany nie są duże. W przypadku EURUSD uwagę zwraca wczorajsze popołudniowe cofnięcie się notowań po próbie powrotu ponad poziom 0,98. Niemniej tutaj kluczowe wątki dopiero przed nami - nie można wykluczyć, że na początku tygodnia na rynku zacznie pojawiać się więcej spekulacji, co do potencjalnego przekazu ze strony Europejskiego Banku Centralnego w kontekście posiedzenia zaplanowanego na 27 października.
Odbicie złotego
2022-10-21 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPiątkowy, poranny handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian na notowaniach eurodolara oraz złotego. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,7690 PLN za euro, 4,8799 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,8503 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4654 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 8,603% w przypadku papierów 10-letnich. Ostatnie godziny obrotu na globalnych rynkach przyniosły zauważalne schłodzenie nastrojów.
Krótkie odbicie dolara?
2022-10-19 Raport DM BOŚ z rynku walutW środę rano widać na szerokim rynku kontynuację umocnienia dolara z wtorkowego popołudnia, chociaż dynamika ruchu słabnie. Przypomnijmy - pretekstem do odbicia USD była wyższa dynamika produkcji przemysłowej za wrzesień, która może legitymizować "jastrzębie" nastawienie FED. Wczoraj wieczorem agencje opublikowały wypowiedź Neel'a Kashkari z FED, który stwierdził, że nie widzi jeszcze sygnałów, że inflacja bazowa CPI osiągnęła szczyt, co wymusza konieczność dalszych dostosowań ze strony FED.
W Wielkiej Brytanii wcale nie jest lepiej
2022-10-19 Poranny komentarz walutowy XTBLizz Truss, nowa premier Wielkiej Brytanii przeprosiła społeczeństwo za swoje wcześniejsze decyzje dotyczące nowego budżetu, w którym zapowiadała potężne zmiany podatkowe, w zasadzie bez pokrycia. Swoje stanowiska stracił poprzedni Sekretarz Skarbu, ale pomimo nowego podejścia z kolejnym sekretarzem nie jest pewne czy swojego stanowiska nie straci również sama premier. Jeden z brytyjskich tabloidów zadał pytanie kto dłużej wytrzyma: Liz Truss na stanowisku premiera czy główka sałaty zanim się zepsuje.
Rynek walutowy drwi z BoJ
2022-10-19 Komentarz walutowy TMS BrokersGłówne amerykańskie indeksy, które 3 sesje temu zaliczyły najniższe poziomu od listopada 2020, wyszły wczoraj na najwyższy poziom od 9 sesji (S&P 500 +1,14 proc., DJIA +1,12 proc., Nasdaq Composite +0,9 proc.). Na giełdach Azji i Oceanii lekko przeważały dziś rano wzrosty cen akcji. Najsilniejszy - +1,21 proc. – notował dziś filipińskie PSEi. O ponad 2 proc. spadał dziś natomiast Hang Seng. Na europejskich rynkach akcji brak było dziś rano dominującej tendencji (DAX -0,07 proc. CAC 40 +0,01 proc. ok. godz. 9:45).
Kryzys budżetowy zażegnany?
2022-10-18 Komentarz poranny TMS BrokersWczoraj przy ubogim kalendarzu makro głównym tematem, który wlał optymizm w inwestorów, było wycofanie się polityków Wielkiej Brytanii z niemalże wszystkich zaproponowanych jeszcze niedawno cieć podatkowych. Indeksy w Europie świeciły na zielono. FTSE 100 zyskał 0,9 proc. a DAX 1,7 proc. „Kabel” zahaczył o poziom 1,1440 – najwyższy od 5 października. Nowy minister finansów UK – Jeremy Hunt - odrzucił prawie w całości plan zaproponowany przez premierkę Truss.
Zaskakujące odbicie złotego
2022-10-18 Komentarz do rynku złotego DM BOŚWtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie zwyżki eurodolara, co wspiera korekty spadkowe na walutach EM czy CEE, w tym PLN. Złoty kwotowany jest następująco: 4,7962 PLN za euro, 4,8720 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,8986 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,5386 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 7,946% w przypadku obligacji 10-letnich.
Zmienia się schemat wobec dolara?
2022-10-17 Raport DM BOŚ z rynku walutW poniedziałek rano dolar jest słabszy wobec większości walut, chociaż nastroje na rynkach w Azji nie były najlepsze, a piątkowy handel na Wall Street zakończył się spadkami. Wyższe od spodziewanych odczyty inflacji CPI za wrzesień, jakie poznaliśmy w czwartek, a także wzrost oczekiwań inflacyjnych konsumentów na co wskazały piątkowe dane Uniwersytetu Michigan, przesunęły w górę oczekiwania, co do podwyżek stóp procentowych przez FED.
Gaz ziemny najtańszy od lipca
2022-10-17 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersKończąca miniony tydzień sesja na rynkach akcji w USA przyniosła gwałtowne odwrócenie silnych czwartkowych wzrostów głównych indeksów. Spadki – S&P 500 -2,37 proc., DJIA -1,34 proc., Nasdaq Composite -3,08 proc. – nie były jednak na tyle silne by sprowadzić tego indeksy do ich nowych cyklicznych minimów. W poniedziałek na rynkach akcji Azji i Oceanii lekko przeważały spadki. Najsilniejszy – -1,36 proc. – notował australijski All Ordinaries.
Złoty na łasce rynków globalnych
2022-10-17 Poranny komentarz walutowy XTBZa nami tydzień z inflacją. Niestety ta pozostaje bardzo wysoka – GUS potwierdził ją na poziomie 17,2%. W USA jest znacząco niższa, ale nadal wyższa niż chciałby Fed. To tworzy niekorzystne otoczenie dla złotego. Publikacja danych o inflacji z USA była wydarzeniem ubiegłego tygodnia. Choć na poziomie 8,2% była ona minimalnie niższa niż w sierpniu (8,3%), to jednak po raz kolejny wyższa od oczekiwań rynku.
Nieoczekiwana euforia
2022-10-14 Poranny komentarz walutowy XTBWczorajszy dzień na rynkach to istna karuzela emocji. Mocno wyczekiwane dane o inflacji z USA początkowo przyjęte zostały bardzo nerwowo, ale ostatecznie dzień zakończył się prawdziwą euforią. Skorzystał również złoty. Dane o inflacji były niekorzystne. Choć ta nieco we wrześniu spadła (z 8,3 do 8,2%), był to efekt niższych cen paliw, zaś inflacja bazowa wzrosła (do 6,6%) i to mocniej od oczekiwań. Patrząc w strukturę danych widzimy dość szeroką presję inflacyjną, a to przy nadal mocnym rynku pracy oznacza dalszą determinację Fed w zacieśnianiu pieniężnym. Nic dziwnego, że pierwsza reakcja na raport była nerwowa. Potem jednak wydarzyło się coś niezwykłego.
Wszystkie oczy na inflację
2022-10-13 Poranny komentarz walutowy XTBWczorajsze minutes Rezerwy Federalnej nie pozostawiły wątpliwości – bank centralny stawia walkę z inflacją absolutnie na pierwszym miejscu. Dziś dowiemy się, jak wysoka była inflacja we wrześniu i tymi danymi żyć będą wszystkie ważniejsze rynki. Konsensus rynkowy zakłada inflację na poziomie 8,1%. Mogłoby się wydawać, że to niedużo z perspektywy kraju, w którym wynosi ona 17,2%. Nawet w strefie euro inflacja jest wyższa.