Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Czy wybory w USA pójdą gładko?

Czy wybory w USA pójdą gładko?

2022-11-08 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dzisiaj Amerykanie będą decydować o wyborze składu Izby Reprezentantów (435 jednomandatowych okręgów), oraz 1/3 składu Senatu (wybieranych będzie 35 członków tej izby) - to tak zwane wybory połówkowe, które są przeprowadzane w połowie kadencji urzędującego prezydenta. Sondaże wskazują na to, że Republikanie mają szanse odbić Izbę Reprezentantów, podczas kiedy zażarta walka będzie toczyć się o Senat (chociaż tutaj teoretycznie do uzyskania większości potrzeba tylko jednego miejsca - obecnie układ sił to 50-50, a w głosowaniach Demokratów wspiera głos wiceprezydent Kamali Harris).
Złoty korzysta na globalnych ruchach

Złoty korzysta na globalnych ruchach

2022-11-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Euro najtańsze od sierpnia, złoty najtańszy od września. Co się stało? Wiele osób może być zdziwionych takim obrotem spraw. Czy inflacja czasem nie wzrosła do niemal 18%? Czy nie zbliża się recesja? Czy Fed nie podniósł (w odróżnieniu od RPP) wyraźnie stóp procentowych? Ostatnie dni pokazują jak istotny – szczególnie w krótkim terminie – dla notowań złotego jest sentyment na globalnych rynkach.

Rząd modyfikuje tarczę antyinflacyjną

Rząd modyfikuje tarczę antyinflacyjną

2022-11-07 Komentarz giełdowy XTB
W dniu dzisiejszym na WIG20 panuje optymizm, zwłaszcza wśród akcji banków, spośród których najlepiej radzą sobie walory PEKAO, mBank i PKO BP. Najważniejszą informacją dnia dzisiejszego była aktualizacja założeń tarczy antyinflacyjnej. Polski rząd zakomunikował dzisiaj, że zamierza dokonać zmian w funkcjonowaniu tarczy antyinflacyjnej oraz tym samym uniknąć sporów z KE. Głównie chodzi o zastąpienie obniżania stawek VAT innymi mechanizmami, przy utrzymaniu obniżonego VATu dla żywności tak długo, jak będzie to potrzebne.
Zbyt drogi dolar

Zbyt drogi dolar

2022-11-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Raport z amerykańskiego rynku pracy osłabił USD i spowodował przewagę kupujących na Wall Street. Dane były solidne, ale górę wzięły negatywne sygnały schłodzenia. Być może USD jest zbyt mocno „wykupiony” i brakuje już siły na dalszą aprecjację - przynajmniej w średnim terminie. Spadki EUR/USD po decyzji FOMC w minioną środę zostały w pełni odrobione. Główna para walutowa zbliżyła się do parytetu.
Dlaczego dolar traci?

Dlaczego dolar traci?

2022-11-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek przynosi kontynuację słabości dolara obserwowanej w piątek po południu. Przypomnijmy - raport Departamentu Pracy powinien był zostać odebrany nieźle: w październiku amerykańska gospodarka odnotowała 261 tys. nowych etatów w sektorze pozarolniczym, a dane wrześniowe zrewidowano w górę do 315 tys. Gorzej zaprezentowały się dane o stopie bezrobocia (wzrost do 3,7 proc. zamiast 3,6 proc.), ale akceleratorem do sprzedaży dolara mogły być.... opublikowane dane o liczbie etatów według ankiety gospodarstw domowych, gdzie odnotowano spadek o ponad 300 tys. etatów.
Dolar stracił pomimo mocnego NFP

Dolar stracił pomimo mocnego NFP

2022-11-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Amerykański dolar w zasadzie stracił całe umocnienie, które było związane z bardzo jastrzębią retoryką ze strony Rezerwy Federalnej zaprezentowaną podczas posiedzenia w minioną środę. Co ciekawe całe osłabienie przyszło wraz z publikacją bardzo dobrych danych ze Stanów Zjednoczonych, które powinny jednak utrzymywać Fed na dalszym jastrzębim torze. Czy jest to jedynie chwilowe wycofanie najważniejsze waluty na świecie?
Funt nie otrzymał wsparcia od BoE

Funt nie otrzymał wsparcia od BoE

2022-11-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Pomimo najwyższej od 33 lat podwyżki stóp procentowych w Wielkiej Brytanii, GBP stracił na wartości. Bank Anglii co prawda podtrzymał perspektywę dalszych kroków normalizacyjnych, ale aktualnie widzi niszczy szczyt kończący cały cykl zacieśniania monetarnego. Na „Wyspach” doszło do kolejne podwyżki stóp procentowych. BoE zdecydował się na taki sam krok (ruch w górę o 75 punktów bazowych do poziomu 3 proc.), jak dwa dni temu Fed a w ubiegłym tygodniu EBC. Sama decyzja była oczekiwana przez rynek, dlatego też nie było na tym polu żadnego zaskoczenia.
Dolar w górę, bo FED chce więcej podwyżek

Dolar w górę, bo FED chce więcej podwyżek

2022-11-03 Raport DM BOŚ z rynku walut
FED przestawił wczoraj rynkowe akcenty. Na tyle, że inwestorzy liczący na grudniowy pivot poczuli się zawiedzeni. Wprawdzie Jerome Powell dał do zrozumienia, że w grudniu być może zobaczymy już mniejszą (50 punktową) podwyżkę stóp procentowych, ale dodał, że cały cykl może zakończyć się później i na wyższych poziomach niż sądzono wcześniej (przypomnijmy, że sufit na bazie szacunków z września to okolice 4,6 proc.).
Mistrzowska retoryka Powella

Mistrzowska retoryka Powella

2022-11-03 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Powell – prezes Rezerwy Federalnej – umocnił dolara, pomimo, że ogłosił prawdopodobne zmniejszenie tempa podwyżek stóp procentowych. Kluczowe okazało się stwierdzenie, że zakończenie cyklu będzie miało miejsce na wyższym poziomie niż oczekiwano, co oznacza, że cały proces zaostrzania polityki monetarnej wydłuży się w czasie.
Powell miażdży nadzieje rynku

Powell miażdży nadzieje rynku

2022-11-03 Poranny komentarz walutowy XTB
W ostatnich komentarzach dużo uwagi poświęcaliśmy rynkowym nadziejom na tzw. Pivot Fed, czyli zmianę polityki najważniejszego banku centralnego na świecie. Wczorajsza decyzja miała ją przynieść, a w zamian inwestorzy dostali bardzo jastrzębi przekaz. Zyskuje dolar, akcje tracą. Wczorajsza decyzja Fed zaserwowała inwestorom prawdziwy emocjonalny rollercoaster. Sama podwyżka stóp procentowych – choć duża (+75bp, główna stopa wynosi 3,75-4%), nie zrobiła wielkiego wrażenia, bo była oczekiwana przez rynek.
Rynki czekają na

Rynki czekają na "gołębi" FED?

2022-11-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
W środę dolar traci na szerokim rynku, a inwestorzy spekulują o tym, na ile dzisiejszy komunikat FED wypadnie "gołębio", co pozwoli rozgrywać potencjalny pivot FED na posiedzeniu w połowie grudnia. Tym samym dzisiejsza podwyżka stóp o 75 punktów bazowych byłaby ostatnią w tej skali w cyklu rozpoczętym kilka miesięcy temu. W grudniu ruch byłby już mniejszy (50 punktów baz.), a w przyszłym roku FED podniósłby jeszcze stopy procentowe o 25 punktów baz. w jednym, bądź dwóch ruchach, ...
Oczy inwestorów zwrócone w kierunku decyzji Fed

Oczy inwestorów zwrócone w kierunku decyzji Fed

2022-11-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Pomimo długiego weekendu w Polsce, zdecydowana większość światowych rynków działała wczoraj normalnie. Wtorkowa sesja przyniosła nieznaczne cofnięcie na amerykańskim rynku akcji, a także umocnienie dolara. Jeśli chodzi o dziś, kluczowym wydarzeniem dnia jest decyzja Rezerwy Federalnej w sprawie poziomu stóp procentowych. Komunikat Fed zostanie podany o godzinie 19;00, a 30 minut później rozpocznie się konferencja prasowa, której przewodnicy zł bdzie prezes Fed - Jerome Powell.
Co zrobi Fed w grudniu oraz w 2023 roku?

Co zrobi Fed w grudniu oraz w 2023 roku?

2022-11-02 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
To raczej pewne, że dziś Rezerwa Federalna podniesie po raz czwarty stopy procentowe ponownie o 75 punktów bazowych. W kolejnych tygodniach Fed będzie jednak zapewne coraz bardziej przygotowywał uczestników rynku na mniejsze kroki w zakresie stóp. Stopniowo zbliża się przecież szczyt całego cyklu, który to Fed będzie chciał osiągnąć prawdopodobnie w wolniejszym tempie, aby nie mieć zbyt gwałtownego przejścia z fazy podwyżek stóp do fazy ich utrzymywania.
Kontynuacja odbicia dolara

Kontynuacja odbicia dolara

2022-10-31 Raport DM BOŚ z rynku walut
W poniedziałek rano amerykańska waluta zyskuje na szerokim rynku, na co wpływ ma pogorszenie się nastrojów w Azji. Indeksy PMI z Chin wypadły słabo (oba spadły poniżej bariery 50 punktów (przemysł 49,2 pkt., usługi 48,7 pkt.), a tamtejsze władze poinformowały o nowych ogniskach koronawirusa, co rodzi obawy przed kolejnym paraliżem (w kontekście nadal stosowanej przez władze polityki zero-COVID).
Euro niewrażliwe na dane o inflacji

Euro niewrażliwe na dane o inflacji

2022-10-31 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Piątkowe wysokie wskaźniki inflacyjne ze strefy euro prawie w ogóle nie wsparły wyceny wspólnej waluty. Być może był to efekt gołębio zinterpretowanego posiedzenie EBC, które zakończyło się konferencją prasową w czwartek . Dzisiejsze dane również nie powinny wpływać jakoś istotnie na kurs euro. Rynek walutowy wydaje się mieć ustalony pogląd na to, jak obecnie myśli EBC.
Czy Fed wyhamuje z podwyżkami?

Czy Fed wyhamuje z podwyżkami?

2022-10-31 Poranny komentarz walutowy XTB
Jesteśmy po decyzji EBC, która ostatecznie została odebrana jako gołębia. Wcześniej Bank Kanady zdecydował się na ograniczenie wielkości podwyżek. Czy teraz ten sam scenariusz będzie miał miejsce ze strony Rezerwy Federalnej? O ograniczeniu ilości i wielkości podwyżek słyszymy w zasadzie od samego początku cyklu, choć najwięcej o pivocie rozmawiano w trakcie wakacji. Teraz sam Fed w swoich wypowiedziach sugeruje, że prędzej czy później sam zwrot nastąpi. Czy będzie to już podczas ostatniego posiedzenia?
Kolejne 13-letnie minimum Hang Senga

Kolejne 13-letnie minimum Hang Senga

2022-10-28 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Spadek kursu Meta Platforms o prawie jedną czwartą i kursu Amazon.com o ponad 16 proc. oraz zniżki cen akcji wielu innych gigantów (Apple -2,71 proc., Microsoft -2,91 proc., Alphabet -2,66 proc.) przełożyła się wczoraj na spadek Nasdaq Composite o 1,6 proc. i S&P 500 -0,61 proc. Wzrosła natomiast średnia przemysłowa Dow Jonesa (+0,61 proc.) osiągając w trakcie sesji najwyższy poziom od 1,5 miesiąca. Na giełdach Azji i Oceanii zwracał dziś rano kolejny spadek Hang Senga (-3,73 proc.), który osiągnął swój nowy najniższy od 2009 roku poziom.
Przedwczesny pivot EBC?

Przedwczesny pivot EBC?

2022-10-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Europejski Bank Centralny podniósł stopy procentowe o 75 punktów bazowych, zgodnie z oczekiwaniami. Jednak sam wydźwięk decyzji w zestawieniu z komunikacją podczas konferencji był już zdecydowanie gołębi i sugerował możliwy pivot ze strony EBC. Czy nie jest to jednak przedwczesna decyzja, biorąc pod uwagę, że inflacja w Europie, a w szczególności w Niemczech wcale nie spowalnia. EBC podnosi mocno stopy procentowe i stopa depozytowa wynosi już 1,5%. To najwyżej od 2009 roku, natomiast warto zauważyć, że pod koniec 2008 roku stopy wniosły nieco ponad 3%.
PKB z USA i decyzja ECB w centrum uwagi

PKB z USA i decyzja ECB w centrum uwagi

2022-10-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartkowy ranek przynosi odbicie dolara po kilku dniach jego spadków. Cofnięcie było widać wczoraj też na Wall Street, co może zapowiadać jakieś krótkotrwałe przesilenie. Akceleratorem do odbicia amerykańskiej waluty mogą być dzisiejsze dane nt. PKB z USA za III kwartał o godz. 14:30. Mediana oczekiwań zakłada zanualizowaną dynamikę na poziomie 2,4 proc. wobec spadku o 0,6 proc. w poprzednim kwartale. Jeszcze wyższy odczyt zakłada model Atlanta FED GDP Now (powyżej 3 proc.). 
Dziś EBC rozdaje karty

Dziś EBC rozdaje karty

2022-10-27 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dzisiaj rynek oczekuje “jastrzębiej” decyzji EBC. Przedstawiciele instytucji wielokrotnie sygnalizowali, że recesja nie przeszkodzi bankowi centralnemu w realizacji podejścia normalizacyjnego. Zdecydowane decyzje powinny być wspierane przez lepszą sytuacją na rynku gazu ziemnego. Cena surowca spadła poniżej 100 euro za MWh a magazyny w Europie są w dużej mierze wypełnione. Modele prognozy pogody dla Starego Kontynentu wskazują na łagodną zimę.