Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Rozdmuchane Jackson Hole

Rozdmuchane Jackson Hole

2022-08-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Już wczoraj rozpoczęło się sympozjum ekonomiczne w Jackson Hole. Rynek od wielu uważa na wszelkie słowa ze strony szefa Rezerwy Federalnej, które mogą paść w trakcie wystąpienia, co miało swój początek przez Bena Bernanke i jego program luzowania ilościowego (QE). Jednak od tamtego momentu Yellen oraz Powell nie korzystali z rangi tego wydarzenia i nie komunikowali dużych zmian w polityce monetarnej. Chociaż oczekiwania co do dzisiejszego wydarzenia są bardzo duże, to jednak istnieje naprawdę duża szansa, że wydźwięk polityki pozostanie dokładnie taki sam jak wcześniej.
Dolar cofa się przed Jackson Hole

Dolar cofa się przed Jackson Hole

2022-08-25 Poranny DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi korektę dolara na szerokim rynku, która była widoczna już wczoraj po południu. Uwagę zwraca nieco lepszy klimat na globalnych rynkach akcji, które wyhamowały przecenę. Nadal w górę pną się jednak rentowności amerykańskich obligacji (10-letnie dotarły do 3,10 proc.), co pokazuje jak rynki są podzielone, co do tego, czy jutrzejsze wystąpienie szefa FED na sympozjum w Jackson Hole rzeczywiście będzie można uznać za istotne.

Dolewanie do inflacji

Dolewanie do inflacji

2022-08-25 Poranny komentarz walutowy XTB
W ostatnim czasie pojawiło się trochę sygnałów świadczących o łagodnieniu presji inflacyjnej. Jednak szczyt inflacji, a dojście do celu inflacyjnego to dwie różne kwestie. Sygnały, o których mowa to przede wszystkim spadek cen paliw. Od połowy czerwca notowania ropy były w trendzie spadkowym, a to przełożyło się na zauważalny spadek cen paliw – tak w USA, jak i w Polsce. Ruch był na tyle duży, że przeniknął nawet do kategorii inflacji bazowej.
Czy dolar odda ostatnie zyski?

Czy dolar odda ostatnie zyski?

2022-08-25 Komentarz poranny TMS Brokers
Rynki finansowe przygotowują się do piątkowego, szeroko oczekiwanego wystąpienia w Jackson Hole Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella i oczekują, że zasygnalizuje on dalszą potrzebę agresywnych podwyżek stóp procentowych w celu zwalczania inflacji, pomimo ryzyka dla wzrostu gospodarczego. Nadzieje na to, że w piątek usłyszymy zwrot w polityce monetarnej Rezerwy Federalnej są zdecydowanie mniejsze niż jeszcze kilka tygodni temu. Porównując wycenę rynkową z początku sierpnia i tą aktualną, widać, że rynek oczekuje nieco większej podwyżki we wrześniu (ok 66 pbs).
Dolar dalej w górę

Dolar dalej w górę

2022-08-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Korekta dolara widoczna we wtorek była chwilowa. W środę amerykańska waluta powróciła do wzrostów po tym jak blado wypadł wczorajszy handel na Wall Street, a Neel Kashkari z FED ponownie wybrzmiał "jastrzębio" - dał on do zrozumienia, że FED będzie mógł poluzować w temacie podwyżek stóp procentowych dopiero, jak pojawią się mocne dowody na to, że inflacja zaczyna spadać. Zdaniem członka FED z Minneapolis presja cenowa może utrzymać się jeszcze długo.
Amerykańskie indeksy w okolicach 2-tygodniowych minimów

Amerykańskie indeksy w okolicach 2-tygodniowych minimów

2022-08-24 Komentarz poranny TMS Brokers
Amerykański rynek akcji kontynuował wczoraj rozpoczętą tydzień temu korektę. Główne indeksy spadły w okolice swoich 2-tygodniowych minimów (S&P 500 -0,22 proc., DJIA -0,47 proc., Nasdaq Composite 0,00 proc.).
Na giełdach Azji i Oceanii dziś rano przeważały spadki (najsilniej – o 1,6 proc. - spadał Shanghai Composite).
Słabe były generalnie również dziś rano giełdy w Europie (ok. 9:50 DAX –0,78 proc., CAC 40 –0,62 proc.). Najniżej od 1,5 roku był dziś ukraiński UX Index. „Tradycyjnie” nowe rekordy ustanawiał turecki XU100.
Jak długo EUR/USD będzie poniżej parytetu?

Jak długo EUR/USD będzie poniżej parytetu?

2022-08-23 Komentarz poranny TMS Brokers
EUR/USD jest cały czas poniżej parytetu. Został nawet przełamany dołek z 14 lipca na 0,9953. Dziś zostaną opublikowane wskaźniki PMI z Europy oraz z USA. Rynek będzie bacznie obserwował te publikacje, gdyż mają one charakter wyprzedzający i mogą dać wskazówkę w jakim kierunku zmierzają gospodarki. Europejskie wskaźniki prawdopodobnie pokażą słabe wyniki, gorsze od tych sprzed miesiąca.
Powell przerwie rajd dolara?

Powell przerwie rajd dolara?

2022-08-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi dalsze umocnienie dolara, chociaż w mniejszej skali i więcej jest outsiderów jak jen, dolar kanadyjski, czy dolar nowozelandzki (w przestrzeni G-10). Siła amerykańskiej waluty to pokłosie globalnego trybu risk-off podbijanego obawami o globalne spowolnienie (słowo recesja pada coraz częściej) będące splotem wielu czynników (choć medialnie przebija się temat geopolityki, w tym szantażu gazowego Rosji wobec Europy).
E jak energia, e jak euro

E jak energia, e jak euro

2022-08-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek tygodnia okazał się koszmarny dla notowań wspólnej waluty. Wobec perspektywy dalszego ograniczenia importu gazu z Rosji obawy o kryzys energetyczny jeszcze wzrosły, prowadząc parę EURUSD głęboko poniżej parytetu. W Europie szykuje się ciężka zima. Jeszcze 10 sierpnia za jedno euro płacono blisko 1,04 dolara. To już zamierzchła przeszłość, wczoraj notowania pary spadły poniżej parytetu i tym razem (w przeciwieństwie do testu tego poziomu z lipca) euro nie otrząsnęło się z problemów.
Wysoka inflacja i zbliżająca się recesja: co to oznacza dla wartości pary GBP/PLN?

Wysoka inflacja i zbliżająca się recesja: co to oznacza dla wartości pary GBP/PLN?

2022-08-22 Informacje rynkowe
Rynek Forex to rynek o niezwykłej zmienności. Można to obserwować każdego dnia, gdy wartości par walutowych zmieniają się nie tylko z dnia na dzień, ale także z godziny na godzinę, a nawet z minuty na minutę. Ostatnio można zauważyć, że od pewnego czasu funt brytyjski (GBP) zyskuje na wartości w stosunku do polskiego złotego (PLN) – mowa tu głównie o ubiegłym miesiącu. Prawdą jest, że w dużym stopniu mają na to wpływ ostatnie wydarzenia w Polsce, ale to nie koniec historii – w Wielkiej Brytanii też sporo się wydarzyło. Jak dokładnie wygląda sytuacja w tych krajach? Co to oznacza dla wartości pary walutowej GBP/PLN?
EURUSD sprawdza parytet

EURUSD sprawdza parytet

2022-08-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień zaczynamy z gorszymi nastrojami na rynkach, zwłaszcza w Europie, gdzie nerwowość podbiły doniesienia Rosjan o planowanym wyłączeniu z użytkowania gazociągu Nord Stream I na trzy dni w końcu miesiąca w celu "rzekomej" konserwacji. W efekcie EURUSD zszedł w stronę parytetu, a giełdy europejskie rozpoczęły handel od wyraźniejszych spadków. Mieszane nastroje były podczas sesji w Azji, chociaż Ludowy Bank Chin zdecydował się na obniżkę oprocentowania pożyczek, niemniej tylko kosmetyczną - o 5 p.b. dla jednorocznych i 15 p.b. dla pięcioletnich.
USD najsilniejszy wobec chińskiego juana od 2 lat

USD najsilniejszy wobec chińskiego juana od 2 lat

2022-08-22 Komentarz poranny TMS Brokers
Nadal utrzymuje się wysoka siła amerykańskiego dolara. Dziś jego kurs względem chińskiego juana był najwyższy sierpnia 2020. USD był również najwyżej wobec koreańskiego wona od 2009 roku, wobec malezyjskiego ringitta od 2017 roku, wobec tajwańskiego dolara od 2020 roku. Amerykański dolar osiągnął dziś też swe nowe cykliczne maksima względem islandzkiej korony. Kurs USD/JPY utrzymywał się dziś rano w okolicach swoich 3-tygodniowych maksimów (+0,01 proc. ok. 9:15). Spadający dziś rano o 0,22 proc. kurs EUR/USD ponownie zbliżał się do parytetu (1,00196).
Kiedy parytet na EURUSD?

Kiedy parytet na EURUSD?

2022-08-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni tydzień należał do dolara, który wyraźnie umocnił się względem innych głównych walut. Amerykańska waluta zyskiwała w związku z oczekiwaniami dotyczącymi dalszego zacieśniania polityki przez Fed. Przed weekendem na światowych rynkach było widać nastawienie risk-off, a kolejne jastrzębie komentarze członków Rezerwy Federalnej wspierały dolara, co przełożyło się także negatywnie na indeksy giełdowe, jak i rynek kryptowalut, który również należy zaliczyć do “ryzykownych aktywów”.
Dolar wraca do gry

Dolar wraca do gry

2022-08-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Dolar amerykański powrócił do gry. W stosunku do europejskiej waluty znalazł niecały jeden procent od parytetu! To efekt jastrzębich wypowiedzi amerykańskich bankierów centralnych, wzrostu rentowności, obaw o spotkanie G20 oraz chęci deprecjacji juana przez Ludowy Bank Chin. Okazuje się, że dolar nie powiedział chyba jeszcze ostatniego słowa. Wydawało się, że dolar będzie już tylko tracił od ostatniego odczytu inflacji w USA, który pokazał, że inflacja mogła osiągnąć już swój szczyt.
BTC/USD silnie spada do dolnego ograniczenia kanału trendu wzrostowego

BTC/USD silnie spada do dolnego ograniczenia kanału trendu wzrostowego

2022-08-19 Komentarz poranny TMS Brokers
Główne indeksy amerykańskiego rynku akcji lekko korygowały wczoraj w górę swe środowe spadki (S&P 500 +0,23 proc., DJIA +0,06 proc., Nasdaq Composite +0,21 proc.). W Azji dziś przeważała lekka słabość rynków akcji (największy spadek – o 1,1 proc. – notował nowozelandzki NZ50). Również europejskie giełdy były raczej słabawe po otwarciu dzisiejszych notowań (DAX -0,42 proc., CAC 40 -0,4 proc.). Swój nowy historyczny rekord osiągnął dziś ponownie turecki XU100.
Wyważone stanowisko Fed

Wyważone stanowisko Fed

2022-08-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsza sesja na rynkach walutowych upływała pod znakiem publikacji minutes z lipcowego posiedzenia FOMC. Dokument ten miał nakreślić stanowisko Rezerwy Federalnej w sprawie tempa dalszego podwyższania stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Stanowisko to okazało się wyważone. Z jednej strony, Fed ocenił, że nadal niewiele wskazuje na to, aby inflacja wyraźnie hamowała, ponieważ wciąż pozostaje ona wysoka.
Rynek musi jeszcze poczekać

Rynek musi jeszcze poczekać

2022-08-18 Komentarz poranny TMS Brokers
Protokół z lipcowego posiedzenia FOMC nie wywołał wielkiej zmienności na rynkach. Dolar lekko się osłabił, zmiana notowań EURUSD była jednak kosmetyczna. W pierwszej reakcji po publikacji indeksy giełdowe zyskały. Na koniec dnia jednak zamknęły się na minusie. Rynek nie dowiedział się niczego nowego. Prawdopodobnie do września nie zmieni się nic w nastawieniu Fed-u. Być może nowe wskazówki zostaną zaprezentowane w Jackson Hole – podczas sympozjum bankierów centralnych – choć to też jest wątpliwe.
Czy Fed zakomunikował mniejsze podwyżki?

Czy Fed zakomunikował mniejsze podwyżki?

2022-08-18 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajsza publikacja minutes z ostatniego posiedzenia Fed była mocno wyczekiwana przez uczestników rynku. Chociaż minutes nie sprostało jastrzębim oczekiwaniom, to ostateczna reakcja rynku jest zdecydowanie jastrzębia. Dolar umacnia się podczas dzisiejszej sesji, a kontrakty i indeksy giełdowe kontynuują spadki. Czy można w takim razie być pewnym, że Fed faktycznie zdecyduje się na mniejsze podwyżki stóp procentowych? Minutes Fed pokazało, że Fed martwi się w tym momencie przede wszystkim inflacjom. W samym protokole słowo inflacja padło ponad 100 razy, co jest absolutnym rekordem!
Dolar czeka na minutes FOMC i dane o sprzedaży detalicznej

Dolar czeka na minutes FOMC i dane o sprzedaży detalicznej

2022-08-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Dolar rozpoczął ten tydzień od wyraźnego umocnienia, jednak wczorajsza sesja przyniosła wyhamowanie ruchu, co można tłumaczyć wyczekiwaniem inwestorów na dzisiejszą publikację tzw. “minutes”, czyli z zapisków z ostatniego posiedzenia FOMC. Protokół z ostatniego posiedzenia zostanie opublikowany o godzinie 20:00, dlatego też wieczorem na rynku może pojawić się podwyższona zmienność. Reakcja może być widoczna nie tylko na dolarze, ale także na indeksach, czy złocie.
Dolar nieco mocniejszy przed minutkami FED

Dolar nieco mocniejszy przed minutkami FED

2022-08-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
W środę dolar nieco zyskuje, co pokazuje, że widoczna wczoraj po południu próba jego korekty okazała się być krótkotrwała. Pozytywne nastroje utrzymują się na rynkach akcji, chociaż S&P500 stracił impet wzrostowy po naruszeniu bariery 4300 pkt. Dzisiaj centralnym punktem kalendarza będą publikowane wieczorem zapiski z lipcowego posiedzenia FED. Wcześniej, bo o godz. 14:30 uwagę przyciągnie dynamika sprzedaży detalicznej.