Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Cena ropy naftowej na drodze do solidnego tygodniowego spadku

Cena ropy naftowej na drodze do solidnego tygodniowego spadku

2022-11-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w tym tygodniu spadają – i obecnie znajdują się na drodze do zakończenia tygodnia na sporym minusie. Wczoraj ropa Brent została przeceniona o ponad 3%, a ropa WTI o wyraźnie ponad 4%, co poskutkowało zejściem notowań do najniższych poziomów od miesiąca. Dzisiaj rano notowania ropy ustabilizowały się w okolicach wczorajszego zamknięcia.
EURUSD łapie zadyszkę

EURUSD łapie zadyszkę

2022-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
Obecny tydzień nie przyniósł większych przetasowań na rynku walutowym, inwestorzy jakby czekały na trigger do wykonania ruchu. Jeśli chodzi o główną parę walutową, ta jest notowania znacznie wyżej w tym tygodniu. Jednak zmienność jest tutaj prawie żadna, porównując ją do zeszłotygodniowego rajdu w górę. Kurs EURUSD jest notowany dziś w rejonach poziomu 1,0360, czyli na wysokości kluczowej średnioterminowej strefy wsparcia/oporu.

Rynek nic nie robi sobie z komentarzy płynących z Fed-u

Rynek nic nie robi sobie z komentarzy płynących z Fed-u

2022-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Pomimo kilku jastrzębich komentarzy przedstawicieli Rezerwy Federalnej, dolar nie był w stanie trwale zyskać na wartości. Główna para walutowa co prawda osunęła się po słowach Bullarda do poziomu 1,03 ale w późniejszych godzinach ponownie urosła do 1,0390. Dziś w godzinach poranny obserwujemy ponownie lekkie spadki notowań. Widać, że urzędnicy amerykańscy starają się przede wszystkim stłumić oczekiwania rynku, że Fed może obniżyć stopy procentowe w ciągu przyszłego roku. Podkreślana jest wielokrotnie sentencja, że wyższe poziomy mogą zostać utrzymane przez dłuższy czas.
Dolar może odbić?

Dolar może odbić?

2022-11-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartkowy ranek przynosi lekkie podbicie dolara względem większości walut, chociaż nie jest to ruch na szerokim rynku. Silniejsze od amerykańskiej waluty są dolar nowozelandzki, funt, jen i euro (w przestrzeni G-10), chociaż ta przewaga jest kosmetyczna. Najsilniejszy NZD zyskuje zaledwie 0,2 proc. względem USD (chociaż opublikowana inflacja PPI z Nowej Zelandii wypadła poniżej prognoz). Co ciekawe AUD lekko słabnie względem USD, chociaż dane z australijskiego rynku pracy wypadły nieźle - w październiku stopa bezrobocia obniżyła się do 3,4 proc., a zatrudnienie wzrosło o 32,2 tys.
Złoty odrobił straty z wtorku i środy

Złoty odrobił straty z wtorku i środy

2022-11-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wartość głównych indeksów rynku akcji w USA, które w trakcie wczorajszej sesji osiągnęły najwyższe poziomy od prawie 2 miesięcy, spadła wczoraj (S&P 500 -0,83 proc., DJIA -0,12 proc., Nasdaq Composite –1,54 proc.). Dziś rano kontrakty na te indeksy odrabiały część strat (S&P 500 +0,33 proc. ok. godz. 9:40).

Na rynkach akcji w Azji i Oceanii przeważały dziś niewielkie spadki. Najsilniej zniżkował Hang Seng (-1,15 proc.), który pod koniec października znalazł się na najniższym poziomie od 2009 roku, ale w okresie minionych 2 tygodni był najsilniej zwyżkującym głównym indeksem na świecie.
Złoty odrabia straty

Złoty odrabia straty

2022-11-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Po nerwowym wtorku na globalne rynki wraca optymizm. Pojawiają się nadzieje na to, że koniec zacieśnienia pieniężnego jest bliski. To z kolei sprzyja złotemu. Dolar znów kosztuje niewiele ponad 4,50 złotego. Nieoczekiwanie wydarzeniem tygodnia na rynkach globalnych okazał się upadek rakiety na polskie terytorium we wtorek wieczorem.
Wyciszenie zmienności

Wyciszenie zmienności

2022-11-17 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi względną stabilizację eurodolara przy 1,038 USD oraz brak większych zmian na kwotowaniach PLN. Złoty notowany jest następująco: 4,6933 PLN za euro, 4,5193 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,7935 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,3532 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 7,003% (powrót nad 7% 10YT).
To tylko incydent

To tylko incydent

2022-11-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Sprawa rakiet na terytorium Polski doprowadziła wczoraj wieczorem do wzrostu nerwowości na globalnych rynkach. Jednak późniejsze doniesienia - strona rosyjska zaprzeczyła, jakoby była za tą sytuację odpowiedzialna, oraz narracja przedstawiona przez stronę amerykańską o tym, że rakiety, które spadły na polskie terytorium były elementem ukraińskiej obrony przeciwlotniczej, w zasadzie zamknęły temat. W środę rano rynki powróciły do starych schematów, gdzie głównie liczy się ocena przyszłej polityki FED.
Śmierć dwóch osób w wyniku uderzenia rakiety w terytorium Polski

Śmierć dwóch osób w wyniku uderzenia rakiety w terytorium Polski

2022-11-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Na razie nie jest publicznie wiadomo, czy rakieta, która wczoraj spadła na terenie powiatu hrubieszowskiego zabijając dwie osoby została celowo wymierzona w terytorium Polski przez Rosję, uderzenie było wynikiem braku celności rosyjskiej rakiety wystrzelonej w terytorium Ukrainy w ramach wczorajszego zmasowanego ataku, czy też powodem tragedii był upadek ukraińskiej rakiety wystrzelonej w rosyjski pocisk. Wypada czekać na oficjalną informację ze strony polskiego rządu.
Rynek przestraszył się eskalacji konfliktu

Rynek przestraszył się eskalacji konfliktu

2022-11-16 Poranny komentarz walutowy XTB
O ile w ostatnich dniach inwestorzy skupiali się głównie na tym, jak będzie się kształtowała przyszła polityka Fedu, a wojna na Ukrainie zeszła na drugi plan, tak wczoraj wieczorem ponownie obserwowaliśmy silną reakcję rynkową na odniesienia dotyczące wybuchu na terytorium Polski, tuż przy ukraińskiej granicy. Jak wynika z doniesień agencji AP, wczoraj doszło do uderzenia dwóch rakiet w miejscowości Przewodów, w wyniku czego zginęły dwie osoby.
Dolar dalej slaby?

Dolar dalej slaby?

2022-11-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Po poniedziałkowym odreagowaniu słabości dolara z końca ubiegłego tygodnia, wtorek przynosi powrót jego przeceny. Pozytywne nastroje widać na europejskich giełdach, chociaż wczoraj Wall Street zakończyła handel lekkimi spadkami. Nie przeszkodziły w tym też nieco gorsze odczyty makro z Chin za październik dotyczące dynamiki sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej oraz inwestycji w aglomeracjach, co wytłumaczono problemami z COVID.
Dolar pod presją we wtorkowy poranek

Dolar pod presją we wtorkowy poranek

2022-11-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Pierwsza sesja w nowym tygodniu handlowym przyniosła nieznaczne osłabienie dolara, a dziś o poranku tendencja spadkowa na USD utrzymuje się. Amerykańska waluta radzi sobie bardzo słabo na początku sesji europejskiej, co może mieć związek z oczekiwaną publikacją danych o inflacji PPI za październik ze Stanów Zjednoczonych. Wskaźniki poznamy o godzinie 14:30 i oczekuje się spowolnienia w przypadku odczytu głównego (8,3% vs 8,5% r/r), a także utrzymania dynamiki w przypadku odczytu bazowego (7,2% r/r).
Spokojny poniedziałek na rynkach

Spokojny poniedziałek na rynkach

2022-11-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po dynamicznym czwartku i piątku, poniedziałkową sesję można zaliczyć do tych mniej interesujących. Indeksy za oceanem korygowały ostatnie silne wzrosty, Europa zyskiwała ale w sposób umiarkowany. Dolar nieznacznie zyskał a rentowności amerykańskiego długu osiągnęły wyższy poziom. Z ważnych wydarzeń należy uznać spotkanie przedstawicieli USA i Chin. Wczoraj odbyło się spotkanie prezydenta USA oraz przywódcy Chin Xi Jinpinga. Biden powiedział na konferencji prasowej, że "nie szuka konfliktu" i chce odpowiedzialnie zarządzać rywalizacją USA-Chiny.
Stabilizacja dolara po spektakularnej przecenie

Stabilizacja dolara po spektakularnej przecenie

2022-11-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Gwałtowna przecena amerykańskiego dolara pod koniec poprzedniego tygodnia dzisiaj już nie jest kontynuowana. Notowania FUSD w poniedziałek rano ustabilizowały się w okolicach 106,70-106,80 pkt.
Wyhamowanie zniżek wartości dolara odbija się również na wycenie kursu EUR/USD – jego notowania w poprzednim tygodniu wyrwały się z okolic poniżej psychologicznej bariery 1,00, a w piątek z impetem przebiły poziom 1,03. Dzisiaj wartość tej pary walutowej utrzymuje się blisko ubiegłotygodniowego zamknięcia, jednak już nie wspina się wyżej.
Dolar najtańszy od sierpnia

Dolar najtańszy od sierpnia

2022-11-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Na globalnych rynkach dominuje optymizm. Został on znacząco wzmocniony po opublikowanych w czwartek danych o inflacji z USA. Kurs EURUSD przekroczył poziom 1,03, a to sprzyja złotemu. Dolar jest najtańszy od sierpnia. Inflacja w USA w październiku spadła do 7,7% i choć historycznie nadal jest to wysoki poziom, niższa od oczekiwań inflacja wywołała gwałtowną euforię na rynkach, na których już wcześniej było sporo optymizmu. Co prawda na listopadowym posiedzeniu prezes Fed był bardzo jastrzębi, jednak rynki liczą (po raz kolejny), że tym razem bank centralny wreszcie zmieni zdanie.
Kolejny zaskakujący ruch ze strony RPP

Kolejny zaskakujący ruch ze strony RPP

2022-11-10 Poranny komentarz walutowy XTB
Jeśli chodzi o nasz krajowy rynek, wydarzeniem wczorajszego dnia była decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie poziomu stóp procentowych. Na ogłoszenie komunikatu musieliśmy trochę poczekać, ponieważ wczorajsza decyzja została opublikowana dopiero o godzinie 18:25 i była to najpóźniej ogłoszona decyzja w historii. Utrzymanie poziomu stóp procentowych (stopa referencyjna 6,75%) było zaskakujące, biorąc pod uwagę długość posiedzenia.
Kiedy inflacja w USA spadnie?

Kiedy inflacja w USA spadnie?

2022-11-10 Komentarz poranny TMS Brokers
Inflacja w USA okazała się być trwała. Jeszcze kilka miesięcy temu Fed twierdził, że to zjawisko tymczasowe. Roczna stopa zmian wskaźnika cen konsumpcyjnych osiągnęła w czerwcu szczyt na poziomie 9,1 proc., a do września spadła tylko nieznacznie do 8,2 proc.. Z kolei stopa bazowa jeszcze nie obniżyła się a wręcz wzrosła ostatnio do nowego rocznego poziomu 6,6 proc. Dzisiejsza publikacja zaplanowana jest na godzinę 14:30.
Obraz inflacji w ciągu roku uległ znacznemu pogorszeniu. Fed to widzi.
Stopy bez zmian

Stopy bez zmian

2022-11-10 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi próbę odbicia po wczorajszych spadkach eurodolara. RPP nie zaskoczyła, na poziomie decyzji, a PLN wszedł w lokalny impuls deprecjacyjny. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6997 PLN za dolara amerykańskiego, 4,7133 PLN względem euro, 4,7788 PLN wobec franka szwajcarskiego oraz 5,3542 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 7,662% w przypadku obligacji 10-letnich.
Czy RPP podniesie stopy?

Czy RPP podniesie stopy?

2022-11-09 Poranny komentarz walutowy XTB
We wczorajszym komentarzu wspominaliśmy, że złoty jakby wygrał ostatnio bilet na loterii. Pomimo niekorzystnych czynników wewnętrznych znacznie umocnił się wobec walut zagranicznych. Dziś krajowi inwestorzy czekają na decyzję RPP. Obecnie stopa referencyjna NBP wynosi 6,75%. Dużo w relacji do tego, ile wynosiła przez ostatnich kilka lat (przez długi czas 1,5%, potem nawet 0,1%), ale niedużo w relacji do inflacji (17,9%). I to jest właśnie dylemat, przed którym stoi Rada.
RPP w kalendarzu, rynek czeka na wyniki wyborów w USA

RPP w kalendarzu, rynek czeka na wyniki wyborów w USA

2022-11-09 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi wyhamowanie wzrostu eurodolara oraz lekkie próby korekty na PLN po długim trendzie aprecjacyjnym. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6882 PLN za euro, 4,6595 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,7154 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,3710 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 7,775% w przypadku obligacji 10-letnich. Ostatnie godziny handlu na globalnych rynkach przyniosły lekkie zawirowania i zmiany nastrojów. Przede wszystkim warto wspomnieć o krachu na rynku kryptowalut, spowodowanym problemami giełdy FTX.