Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Cena kontraktów na WTI najniżej od lutego

Cena kontraktów na WTI najniżej od lutego

2022-08-04 Komentarz poranny TMS Brokers
S&P 500 (+1,56 proc.) i Nasdaq Composite (2,59 proc.) wyszły wczoraj na najwyższe poziomu od początku maja. Nieco w tyle pozostała średnia przemysłowa Dow Jonesa (+1,29 proc.), która na razie nie przebiła swych maksimów z ostatnich sesji. Łącznie w ciągu minionych 32 sesji S&P 500 wzrósł o 13,3 proc., co jest największym tego typu ruchem od wiosny 2020. Dziś rano cena kontraktów na S&P 500 była stabilna (-0,03 proc. ok. 9:30).
Funt nieznacznie umacnia się przed decyzją BoE

Funt nieznacznie umacnia się przed decyzją BoE

2022-08-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek czwartkowej sesji na rynku walutowym przynosi nieznaczną słabość dolara amerykańskiego. Z kolei nastroje na rynku akcji są raczej dobre, wczoraj zarówno europejskie, jak i amerykańskie indeksy zakończyły dzień na plusie. Inwestorzy na razie kompletnie zignorowali informacje dotyczące tego, co dzieje się wokół Tajwanu, choć temat ten cały czas trzeba mieć z tyłu głowy, ponieważ może mieć on wpływ na rynki - szczególnie jeśli doszłoby do jakiejś prowokacji.

Czy dolar wraca do łask?

Czy dolar wraca do łask?

2022-08-03 Komentarz walutowy XTB
Wtorkowa sesja przyniosła wyraźne umocnienie amerykańskiej waluty, a dziś o poranku obserujmy korektę na USD. Niemniej biorąc pod uwagę wczorajszą siłę dolara, niewykluczone, że jest to próba powrotu do głównego trendu - wzrostowego. Patrząc na sytuację techniczną na parze EURUSD, ta wciąż nie prezentuje się najlepiej dla kupujących. Wczoraj notowania odbiły się od kluczowej średnioterminowej strefy oporu przy 1,0275 i zgodnie z klasycznymi założeniami AT, możliwy jest dalszy ruch na południe.
z dużej chmury mały deszcz?

z dużej chmury mały deszcz?

2022-08-03 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wizyta Nancy Pelosi na Tajwanie nie przyniosła eskalacji napięcia pomiędzy USA, a Chinami, czego obawiały się rynki. Niemniej jakaś nerwowość może się jeszcze utrzymać, gdyż chińska armia zapowiedziała na najbliższe dni ćwiczenia pod hasłem "wyzwalania Tajwanu". Emocje jednak opadają, co widać w dzisiejszym zachowaniu się rynków. Na rynkach akcji nastroje są mieszane, ale już dolar słabnie na szerokim rynku, chociaż komentarze członków FED są nadal "jastrzębie" - Bullard, Mester, Evans. Przewija się teza wykluczająca poważną recesję w gospodarce i wskazująca na konieczność dalszego skoncentrowania się na inflacji.
Komentarze z Fed w centrum uwagi

Komentarze z Fed w centrum uwagi

2022-08-03 Komentarz poranny TMS Brokers
Media dużą uwagę poświęcają wizycie Nancy Pelosi w Taipei. Dziś oczekuje się, że odbędzie się wspólny briefing prasowy z prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen. Chiny zapowiedziały testy rakietowe i ćwiczenia wojskowe wokół tego kraju. Rynki w ostatnich kilkunastu godzinach żyją jednak serią jastrzębich komentarzy ze strony urzędników Fed. Pekin uznał wizytę spikerki amerykańskiej Izby Reprezentantów za naruszenie suwerenności Chin. Wojska Państwa Środka są w gotowości. Gromadzony jest sprzęt na swoim nabrzeżu. Inwestorzy na razie nie reagują jakoś znacznie na te wydarzenia.
Wzrost napięcia pomiędzy USA, a Chinami

Wzrost napięcia pomiędzy USA, a Chinami

2022-08-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Spikerka Izby Reprezentantów, a zatem "osoba numer trzy" w USA ma dzisiaj późnym wieczorem odwiedzić Tajwan, który od dziesięcioleci nie jest formalnie uznawany przez Chiny. Jeszcze kilka dni temu władze w Pekinie zagroziły, że wizyta Nanci Pelosi w Tajpej doprowadzi do wzrostu napięcia pomiędzy dwoma mocarstwami. W mediach pojawiły się spekulacje, jakoby Chiny miały wysłać dodatkowe lotniskowce na Morze Południowochińskie, a Tajwan podniósł stan gotowości swoich wojsk.
Wzrost napięcia w Azji w związku z wizytą Pelosi na Tajwanie

Wzrost napięcia w Azji w związku z wizytą Pelosi na Tajwanie

2022-08-02 Komentarz poranny TMS Brokers
Amerykański rynek akcji lekko korygował wczoraj swe ostatnie wzrosty (S&P 500 -0,28 proc., DJIA –0,14 proc., Nasdaq Composite -0,18 proc.). Dziś rano kontrakty na amerykańskie indeksy kontynuowały spadki (S&P 500 -0,7 proc. ok. 9:30). Na giełdach Azji i Oceanii również przeważały dziś rano zniżki. Najsilniej spadały chińskie indeksy (Hang Seng -2,6 proc., Shanghai Composite) oraz tajwański TAIEX. Można to wiązać z trwającym wzrostem napięcia pomiędzy USA i ChRL związanym z rozpoczynającą się dziś wizyty na Tajwanie spikera Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi.
Dolar kontynuuje przecenę

Dolar kontynuuje przecenę

2022-08-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dobre nastroje na giełdach (mocne zamknięcie na Wall Street w piątek wieczorem) przekładają się na osłabienie dolara, chociaż rynek nie jest jednomyślny. Większą słabość widać po stronie koron skandynawskich, a także walut naszego regionu, chociaż złoty jest najbardziej stabilny. Trudno jednak o konkretny powód - być może rolę gra znów geopolityka. Po tym jak Gazprom zawiesił dostawy gazu na Łotwę, ta w odpowiedzi wypowiedziała Rosji umowę o małym ruchu granicznym.
Najsilniejszy od 2020 roku 29-sesyjny wzrost S&P 500

Najsilniejszy od 2020 roku 29-sesyjny wzrost S&P 500

2022-08-01 Komentarz poranny TMS Brokers
Amerykańskie akcje kontynuowały w piątek swój zwyżkę (S&P 500 +1,42 proc., DJIA +0,97 proc., Nasdaq Composite +1,88 proc.). Ten wzrost wyprowadził S&P 500 na najwyższy poziom od pierwszej dekady czerwca. Trwający od 29 sesji wzrost wartości S&P 500 jest najsilniejszym tego typu ruchem tego indeksu od 20 lat (+12,6 proc.). Na giełdach Azji i Oceanii dziś rano również przeważały wzrosty (najsilniej – o 1,07 proc. – rósł singapurski Straits Times). Lekko traciły jedynie filipiński PSEi oraz tajwański TAIEX.
Nie oczekujmy nagłego ożywienia

Nie oczekujmy nagłego ożywienia

2022-08-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynek giełdowy w ostatnich kilku dniach reaguje euforycznie na oczekiwania dotyczące możliwego spowolnienia podwyżek stóp procentowych przez Fed. Teoretycznie inne banki również mogą zbliżać się do końca podwyżek, chociaż inflacja wciąż pozostaje na wysokich poziomach. Rynek może jednak się mylić, oceniając koniec mocnych podwyżek ze strony Fed, gdyż w zasadzie nie padły żadne konkretne deklaracje ze strony tego banku, a dodatkowo preferowana wartość inflacji z USA wypadła w piątek wyżej od oczekiwań.
OPEC+ przestanie podwyższać limity produkcji ropy naftowej?

OPEC+ przestanie podwyższać limity produkcji ropy naftowej?

2022-07-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej – mimo wielu momentów przeplatania się siły kupujących i sprzedających – znajdują się na drodze do wypracowania relatywnie neutralnego tygodnia. Cena ropy WTI w USA utknęła w ostatnich dniach przez większość czasu w rejonie 95-98 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent w tym tygodniu naruszyły wsparcie na poziomie 100 USD za baryłkę, jednak zdołały powrócić do poziomów trzycyfrowych.
Solidne wyniki poprawiają sentyment

Solidne wyniki poprawiają sentyment

2022-07-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczoraj ekonomiczne media zdominował temat technicznej recesji w USA. Moim zdaniem to niemal nieistotny wątek. Kluczowe pytanie brzmi – kiedy gospodarce uda się powrócić na ścieżkę trwałego wzrostu? Żeby było jasne – spadek PKB w USA w drugim kwartale tego roku faktycznie wypełnia definicję technicznej recesji, tj. dwa kolejne kwartały spadku realnego PKB po uwzględnieniu wahań sezonowych. Dla rynku jednak znaczenie ma kondycja gospodarki, a nie definicja. Nie chodzi o to, aby bagatelizować słabą koniunkturę z pierwszego półrocza, ale aby zyskać szerszy kontekst.
Gołębia podwyżka Fed-u

Gołębia podwyżka Fed-u

2022-07-28 Komentarz poranny TMS Brokers
Od marca Fed podniósł stopy o 225 punktów bazowych, czyli tyle samo ile w całym ostatnim cyklu. Wówczas po 2015 roku amerykańska instytucja potrzebowała na to pełnych trzech lat. Teraz zajęło to zaledwie cztery i pół miesiąca. Kluczowa stopa nadal jest jednak znacznie poniżej szczytów z lat 2006-2007 oraz z 2000 roku. Rynek nie otrzymał jednak niczego takiego, co mogłoby dać pretekst do ponownego kupowania USD. Wczorajsza decyzja była w pełni wyceniona i brakowało nowego jastrzębiego paliwa do dalszej aprecjacji USD.
Czy to był pivot?

Czy to był pivot?

2022-07-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Trzecia kolejna „duża” podwyżka stóp procentowych w USA została przyjęta przez rynki po raz trzeci euforycznie. Tłumaczy się to zapowiedzią zwolnienia tempa podwyżek. Rynek chciał usłyszeć, że Fed mięknie i usłyszał to co chciał. Jest jednak druga strona tego medalu. Główna stopa procentowa została podniesiona przez Fed do 2,25-2,5%, czyli o 75 punktów bazowych. Taki sam ruch wykonano w czerwcu po 50 punktach w maju.
Dziś liczą się tylko trzy litery: Fed

Dziś liczą się tylko trzy litery: Fed

2022-07-27 Komentarz poranny TMS Brokers
Po Europejskim Banku Centralnym przychodzi kolej na Rezerwę Federalną. Rynek oczekuje, że Fed podniesie kluczowe stopy procentowe o 75 punktów bazowych. Docelowy przedział dla fed funds wynosiłby wówczas 2,25%-2,50%. Ze względu na gromadzące się dowody na spowolnienie gospodarcze i uspokojenie oczekiwań inflacyjnych, większa zmiana jest mniej prawdopodobna.
Oczy inwestorów zwrócone w kierunku decyzji Fed

Oczy inwestorów zwrócone w kierunku decyzji Fed

2022-07-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczoraj mogliśmy obserwować wzrost awersji do ryzykownych aktywów, a kluczowym wydarzeniem dzisiejszej sesji jest decyzja Fed w sprawie stóp procentowych. Inwestorzy oczekują, że Fed podniesie dziś stopy o 75 punktów bazowych. W przypadku takiego scenariusza stopy wzrosłyby do zakresu 2,25-2,5%. Jak zareaguje dolar?
Scenariusz zakładający podwyżkę o 0,75% wydaje się w cenach. Jego realizacja nie powinna się więc przełożyć na podwyższoną zmienność.
Słabszy dolar to szansa dla złotego

Słabszy dolar to szansa dla złotego

2022-07-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Pozycja naszej waluty od połowy lipca wygląda coraz lepiej. Zmniejszyły się szanse na bardzo agresywne działanie ze strony Rezerwy Federalnej, co umocniło niemal wszystkie waluty na rynku w stosunku do dolara. Nieco oddechu na europejskim rynku dodało również wznowienie dostaw gazu z Rosji do Europy. Na ten moment pozycja walut europejskich nie wygląda źle, ale niestety wiele sygnałów wskazuje, że spowolnienie czy nawet recesja może pojawić się nawet u nas.
Konsolidacja w oczekiwaniu na Fed

Konsolidacja w oczekiwaniu na Fed

2022-07-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Początek bieżącego tygodnia na rynkach walutowych upływa pod znakiem nerwowego wyczekiwania na środową decyzję Rezerwy Federalnej ws. stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Ten czynnik zdominował praktycznie całą retorykę na rynkach walut, głównie ze względu na niepewność związaną z dalszymi działaniami Fed oraz wielkością jutrzejszej podwyżki. Bazowym scenariuszem jest podniesienie stóp procentowych w USA o 0,75 pkt. procentowego, jednak, według Fedwatch, istnieje także 10-procentowa szansa na podwyżkę o pełen punkt procentowy.
Lekki letni letarg na rynkach akcji

Lekki letni letarg na rynkach akcji

2022-07-26 Komentarz poranny TMS Brokers
Wczorajsza sesja na amerykańskim rynku akcji nie przyniosła jakichś większych rozstrzygnięć (S&P 500 +0,13 proc., DJIA +0,28 proc., Nasdaq Composite -0,43 proc.). Również dzisiejsza sesja na giełdach Azji i Oceanii miała niejednoznaczny przebieg (Hang Seng +1,82 proc., japoński Nikkei 225 -0,16 proc., tajwański TAIEX -0,87 proc.).
Brak wyraźnej tendencji obserwowany był dziś rano również na giełdach w Europie (DAX -0,35 proc., CAC 40 –0,23 proc. ok. godz. 9:35 proc.).
Wyczekiwanie na Fed

Wyczekiwanie na Fed

2022-07-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Poprzedni tydzień na światowych rynkach walutowych upływał pod znakiem wyczekiwania, a później reakcji na czwartkową decyzję Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych w strefie euro. ECB, zgodnie z oczekiwaniami, zdecydował się na pierwszą od 11 lat podwyżkę stóp, i to od razu o pół punktu procentowego, co stanowiło wsparcie dla notowań euro w poprzednim tygodniu. W rezultacie, kurs EUR/USD odbił się w górę od parytetu i dotarł do okolic 1,02.