Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Główne amerykańskie indeksy giełdowe najwyżej od końca kwietnia
2022-08-17 Komentarz poranny TMS BrokersŚrednia przemysłowa Dow Jonesa (+0,71 proc.) i S&P 500 (+0,19 proc.) zamknęły się wczoraj na najwyższych poziomach od ostatniej dekady kwietnia. Nasdaq Composite już takie osiągnięcie zaliczył wcześniej i wczoraj lekko spadł (-0,19 proc.). Dobra koniunktura na rynkach akcji utrzymywała się dziś rano również na giełdach Azji i Oceanii. Spadały tylko koreański Kospi (-0,63 proc.) i Shanghai B-Share (-0,23 proc.). Ponad 1 proc. zwyżkowały filipiński PSEi oraz japoński Nikkei 225.
Mocny dolar, a rynki akcji?
2022-08-16 Raport DM BOŚ z rynku walutWtorek przynosi umocnienie dolara będące kontynuacją jego ruchu z wczoraj. Amerykańska waluta zdaje się korzystać na obawach związanych z sytuacją gospodarczą na świecie - ta w USA wciąż pozostaje niezła, co legitymizuje kolejne mocne ruchy ze strony FED (chociaż rynek daje ponad 60 proc. szans na ruch o 50, a nie 75 punktów bazowych we wrześniu). Opublikowane wczoraj po południu słabsze dane dotyczące regionalnego indeksu NY FED Mfg. zostały na razie zignorowane, chociaż teraz warto będzie śledzić inne odpowiedniki (w czwartek poznamy Philly FED).
Świetne otwarcie tygodnia w wykonaniu dolara
2022-08-16 Poranny komentarz walutowy XTBPomimo, że wczoraj w Polsce mieliśmy święto, tak większość światowych rynków działała normalnie. Początek nowego tygodnia przyniósł wyraźne umocnienie amerykańskiej waluty, a także kontynuację wzrostów na indeksach giełdowych. Wydaje się iż dolar korzysta w związku z obawami dotyczącymi sytuacji gospodarczej na świecie. Niemniej gospodarka w USA nie wygląda jeszcze najgorzej, dlatego rynek oczekuje kolejnych podwyżek ze strony Fed, choć nieco mniejszych niż dwa tygodnie temu.
EUR/USD odpada od technicznego poziomu 1,0360
2022-08-16 Komentarz poranny TMS BrokersPomimo wczorajszych, gorszych danych z USA, obraz wciąż solidnej gospodarki Stanów Zjednoczonych pozostaje nienaruszony. Oczywiście poniedziałkowej publikacje były informacjami o niższej wadze niż inflacja czy raport z rynku pracy. Dolar kontynuował aprecjację rozpoczętą w piątek. Główna para walutowa w dość szybkim tempie zeszła z poziomu 1,0360 do 1,0145. Dziś i jutro dość istotne publikacje z UK, które mogą wpłynąć na kolejną decyzję Banku Anglii w sprawie stóp procentowych.
Inflacyjny optymizm
2022-08-11 Poranny komentarz walutowy XTBDane o inflacji w USA są obecnie najważniejszą publikacją makroekonomiczną w miesiącu. Rynki bardzo liczyły na spadek inflacji, a ten był większy od oczekiwań. Nic więc dziwnego, że przyjęto go z dużym optymizmem. Inflacja w USA spadła do 8,5% w lipcu z 9,1% w czerwcu, kiedy to była najwyższa od ponad 40 lat. W ujęciu miesięcznym ceny nie wzrosły, a prezydent Biden powiedział, że inflacji już nie ma, co spotkało się z licznymi zasłużenie sarkastycznymi komentarzami.
Spadki dolara wyhamowują...
2022-08-11 Raport DM BOŚ z rynku walutPo wczorajszej publikacji danych o lipcowej inflacji CPI, która okazała się niższa od prognoz ekonomistów, dolar mocno stracił na wartości, a w górę poszły indeksy na Wall Street. Inwestorzy w ten sposób wycenili możliwość bardziej łagodnej polityki w wydaniu FED - oczekiwania na ruch we wrześniu o 50 punktów bazowych wzrosły do ponad 60 proc. zastępując wcześniejsze spekulacje o trzeciej z rzędu podwyżce o 75 punktów bazowych.
Czy osłabienie dolara jest tylko chwilowe?
2022-08-11 Komentarz poranny TMS BrokersInflacja w USA spadła w lipcu do 8,5 proc. Prawdopodobnie minęła już swój szczyt. Decydującą rolę odegrało jednak załamanie cen benzyny. Dalszy spadek wskaźnika inflacji będzie więc prawdopodobnie powolny. Niższe liczby wystarczyły do tego, żeby osłabić dolara. Kontrakty na indeksy z Wall Street wczoraj silnie zyskiwały. Rentowności obligacji z USA spadły, lecz w późniejszych godzinach ruch został w dużej części wymazany.
Ceny konsumpcyjne w USA pozostały w lipcu bez zmian w stosunku do czerwca.
Ceny konsumpcyjne w USA pozostały w lipcu bez zmian w stosunku do czerwca.
Rynkowy marazm przed danymi CPI
2022-08-10 Raport DM BOŚ z rynku walutNa rynku FX zmienność pozostaje od wczoraj niska, gdyż inwestorzy czekają na kluczowe dane o inflacji CPI za lipiec, które pomogą w ocenie prawdopodobieństwa trzeciej z rzędu podwyżki stóp procentowych przez FED o 75 punktów bazowych. Wczoraj James Bullard z FED przyznał, że jest jeszcze zbyt wcześnie oceniać, że inflacja minęła już swój szczyt. Jak będzie faktycznie?
S&P 500 przegrywa w bitwie z ważnym poziomem oporu
2022-08-10 Komentarz poranny TMS BrokersW trakcie ostatnich kilku sesji S&P 500 dotarł do istotnego poziomu oporu wyznaczanego przez maksimum z przełomu maja i czerwca i minima z końca lutego i pierwszej połowy marca. Pierwszy szturm na ten poziom oporu się nie udał. S&P 500 stracił wczoraj -0,42 proc. DJIA spadła o 0,18 proc., a Nasdaq Composite zniżkował o 1,19 proc. Dziś rano ceny kontraktów na główne amerykańskie indeksy pozostawały stabilne (S&P 500 -0,04 proc.).
Dolar w lokalnej konsolidacji przed danymi o inflacji z USA
2022-08-10 Poranny komentarz walutowy XTBDzisiejsza sesja może być kluczową jeśli chodzi o odczyty makro w tym tygodniu. Inwestorzy skupią się dziś na danych o inflacji CPI ze Stanów Zjednoczonych, która to może mieć spory wpływ na politykę Rezerwy Federalnej. O godzinie 14:30 opublikowane zostaną wskaźniki CPI w ujęciu rok do roku i miesiąc do miesiąca. Jeśli chodzi o ujęcie roczne, konsensus zakłada, że główny odczyt wypadnie na poziomie 8,7% (poprzednio 9,1%). Oczekiwania zakładają więc nieznacznie zmniejszenie presji cenowej.
Wyczekiwanie na impuls
2022-08-09 Raport DM BOŚ z rynku walutWtorkowy handel na rynkach przebiega przy niższej zmienności, co pokazuje, że inwestorzy zaczynają pozycjonować się pod jutrzejsze dane o lipcowej inflacji CPI. Jeżeli pokażą one jej spadek, to rynki nie będą pewne tego, czy FED zdecyduje się we wrześniu podnieść stopy procentowe o kolejne 75 punktów bazowych. Zwłaszcza, że nie brak opinii, że posunięcia Rezerwy Federalnej mogą doprowadzić do wyraźnej recesji w gospodarce, tym samym o tzw. "miękkim lądowaniu" będzie można zapomnieć.
Siła USD na wyczerpaniu?
2022-08-09 Komentarz poranny TMS BrokersPiątkowy raport NFP spowodował umocnienie dolara. Nie było ono jednak spektakularne. Zmienność na EUR/USD była podwyższona, ale nie na tyle duża, żeby notowania opuściły kilkutygodniową konsolidację. Aktualnie kurs znajduje się w środku szerokiego przedziału wahań przy 1,02. Bardzo dobry odczyt NFP wskazuje, że rynek pracy jest nadal w dobrej kondycji. To jasna wskazówka dla Fed, że podwyżki powinny być kontynuowane.
Dolar oddaje pola innym walutom
2022-08-09 Poranny komentarz walutowy XTBPodczas poniedziałkowej sesji inwestorzy trawili jeszcze piątkowe dane z rynku pracy w USA. Przypomnijmy, że w związku z zaskakującym i świetnym odczytem NFP, pod koniec minionego tygodnia doszło do umocnienia amerykańskiej waluty. Z kolei wczoraj optymizm związany z nadziejami na kolejne podwyżki stóp procentowych w USA wyraźnie osłabł i obserwowaliśmy korektę na dolarze. Pomimo widocznej reakcji po danych w piątek, ruch nie był na tyle silny, aby na głównej parze walutowej doszło do opuszczenia konsolidacji.
Cofnięcie dolara
2022-08-08 Raport DM BOŚ z rynku walutW poniedziałek opadły emocje wywołane nieoczekiwanie dobrym raportem Departamentu Pracy w piątek po południu. W amerykańskiej gospodarce przybyło w lipcu aż 528 tys. nowych etatów poza rolnictwem, stopa bezrobocia cofnęła się do 3,5 proc., a dynamika płacy godzinowej utrzymała się na poziomie 5,2 proc. r/r. W efekcie mocno wzrosły oczekiwania, co do kolejnej podwyżki stóp procentowych przez FED o 75 punktów bazowych - prawdopodobieństwo takiego ruchu na posiedzeniu we wrześniu oscyluje wokół 70 proc.
Ceny ropy naftowej próbują się odbić w z poziomów 5-miesięcznych minimów
2022-08-08 Komentarz poranny TMS BrokersS&P 500, który w minionym tygodniu dotarł do istotnego poziomu oporu wyznaczanego przez lokalny szczyt z początku maja (4177 pkt.) i minimum z początku marca (4171 pkt.), odbił się w piątek od tej przeszkody (-0,16 proc.). Spadł na ostatniej sesji minionego tygodnia również Nasdaq Composite (-0,5 proc.), natomiast średnia przemysłowa Dow Jones zyskała +0,23 proc., ale pozostawała poniżej swoich ubiegłotygodniowych maksimów.
Dziś rano kontrakty na amerykańskie indeksy lekko zwyżkowały (S&P 500 +0,32 proc.).
Dziś rano kontrakty na amerykańskie indeksy lekko zwyżkowały (S&P 500 +0,32 proc.).
Fed będzie znowu jastrzębi
2022-08-08 Poranny komentarz walutowy XTBOkazuje się, że agresywne wyceny podwyżek w Stanach Zjednoczonych sprzed kilku tygodni wciąż pozostają w grze. Rezerwie Federalnej nie udało się jeszcze schłodzić rynku pracy, co powoduje, że inflacja wciąż mogła nie osiągnąć swojego szczytu. Ostatnie dane z rynku pracy w USA pokazują, że gospodarka w zasadzie ma się świetnie, choć oczywiście pozostaje kilka rys na tym obrazie. Mimo to Fed nie powinien mieć żadnych wątpliwości i zdecydować się na kolejną podwyżkę o 75 punktów bazowych we wrześniu.
Dolar lekko odbija przed NFP
2022-08-05 Raport DM BOŚ z rynku walutW piątek amerykańska waluta lekko odreagowuje na szerokim rynku przed kluczową publikacją tygodnia, jaką są dane Departamentu Pracy USA za lipiec. Odczyty poznamy o godz. 14:30. Mediana ekonomistów zakłada pogorszenie się odczytów NFP - liczba nowych etatów poza rolnictwem mogła wynieść w 250 tys., a w sektorze prywatnym 230 tys. Rynek po cichu liczy na słabsze dane, co podbiłoby oczekiwania na szybsze wyhamowanie tempa podwyżek stóp procentowych przez FED.
Ropa była wczoraj najtańsza od początku wojny
2022-08-05 Komentarz poranny TMS BrokersCeny kontraktów na ropę naftową na NYMEX-ie i ICE spadły wczoraj do najniższych (przedwojennych) poziomów od końca lutego. Dziś rano próbowały odrabiać te straty (WTI +0,9 proc., Brent +0,7 proc.). Lekko drożała dziś rano miedź i metale szlachetne. Główne indeksy amerykańskiego rynku akcji zastanawiały się wczoraj na swoimi kolejnymi ruchami. Nasdaq Composite (+0,41 proc.) był najwyżej od 3 miesięcy. S&P 500 po dotarciu do poziomu swego szczytu z początku czerwca lekko się cofnął (-0,08 proc.).
rynek liczy na słaby raport
2022-08-05 Poranny komentarz walutowy XTBUzależnienia to nie jest dobra rzecz. Mogłoby się wydawać, że nie dotyczy to gospodarki i rynków, ale nic bardziej mylnego. Milton Friedman porównał kiedyś dodruk pieniądza do konsumpcji alkoholu. Czekając na dzisiejszy raport z amerykańskiego rynku pracy inwestorzy liczą na następną kolejkę. Od połowy czerwca na rynkach mamy postępującą poprawę sentymentu. Tak się składa, że jednocześnie to okres publikacji coraz gorszych danych ekonomicznych.
Decyzja BOE w kalendarzu
2022-08-04 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutW czwartek dolar nieznacznie słabnie, a nastroje na rynkach akcji są umiarkowanie dobre. Informacje o manewrach chińskich wojsk wokół Tajwanu na razie nie szkodzą, chociaż rynki mogą zareagować w sytuacji jakiejś poważniejszej prowokacji. Temat relacji USA-Chiny pomału schodzi jednak na dalszy plan. Teraz kluczowe będą jutrzejsze dane Departamentu Pracy, które pokażą na ile FED będzie miał legitymację do "jastrzębich" posunięć na jesieni.