Nadal słaby dolar? To nie takie oczywiste.

Nadal słaby dolar? To nie takie oczywiste.
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2019-09-05 (12:46)

Kluczowe informacje z rynków: KANADA / BANK KANADY ( Z WCZORAJ): Zgodnie z oczekiwaniami nie zmieniono parametrów polityki monetarnej – główna stopa procentowa pozostała na poziomie 1,75 proc. W komunikacie możemy jednak znaleźć stwierdzenie, jakoby „obecny poziom akomodacji monetarnej był odpowiedni”, co redukuje szanse na cięcie stóp o 25 p.b. do końca roku.

WIELKA BRYTANIA / BREXIT ( Z WCZORAJ): Izba Gmin przegłosowała uchwałę „zobowiązującą” rząd do odroczenia Brexitu o 3 miesiące do 31 stycznia, jeżeli wcześniej nie dojdzie do zawarcia umowy z UE (327 do 299 głosów). Teraz ustawa będzie procedowana w wyższej Izbie Lordów. W odpowiedzi Premier Boris Johnson złożył wniosek o przedterminowe wybory, który jednak nie zyskał wymaganej większości 2/3, tj. 434 głosów.

SZWECJA / RIKSBANK: Tak, jak się tego spodziewano na dzisiejszym posiedzeniu nie uległ zmianie poziom stóp procentowych, ani też nastawienie wobec przyszłej polityki. Komunikat wybrzmiał „jastrzębio” – decydenci uważają, że możliwa jest podwyżka stóp procentowych jeszcze w tym roku, lub na początku przyszłego.

USA / CHINY/ RELACJE HANDLOWE / LUDOWY BANK CHIN / HONG-KONG: Miała miejsce rozmowa pomiędzy wicepremierem Liu, oraz Sekretarzem Skarbu Mnuchinem, oraz szefem USTR Robertem Lighthizerem – potwierdziły to obie strony. Porozumiano się, co do spotkania delegacji w Waszyngtonie na początku października. W chińskiej prasie nasilają się spekulacje, co do możliwego cięcia stopy RRR przed Ludowy Bank Chin jeszcze we wrześniu. Z kolei władze w Hong-Kongu potwierdziły wycofanie kontrowersyjnej ustawy o ekstradycji, co może złagodzić społeczne protesty

Opinia: Szum informacyjny, jaki jest na co dzień na rynkach finansowych ostatecznie układa się w pewne puzzle – każdy jego element ostatecznie tworzy pewną całość i sprawia, że realizowany jest dany scenariusz. Na jaki warto postawić? Tutaj kłania się podejście szachisty, który na co dzień rozgrywa partię, która powinna zakończyć się pozytywnym wynikiem. Nasz „szach-mat” wobec drugiej strony oznacza realizację „take-profit” i alternatywnie, zaliczenie „stop-loss”.
Co zmieniło się na naszej mapie i na co warto zwrócić większą uwagę? Mamy kilka spraw. Po pierwsze zaskoczenie w kwestii wczorajszego przekazu z Banku Kanady – decydenci zwracają uwagę na silny wzrost gospodarczy, wzrost płac, a także odbicie na rynku nieruchomości, chociaż widzą też szereg zagrożeń. Ucinają jednak spekulacje o potencjalnej obniżce stóp procentowych o 25 p.b., którą rynek wyceniał jeszcze w tym roku. Efekt to silne odbicie notowań CAD’a, który dodatkowo został wczoraj wsparty też odbiciem na rynku ropy naftowej. O wykresie USDCAD napiszę jednak później, teraz zastanówmy się, czy to może mieć jakieś związki z „szerokim rynkiem”. Teoretycznie może. Dzisiaj o godz. 14:15 poznamy odczyt ADP z USA (niezależna firma badająca przyrost zatrudnienia), który będzie „wstępniakiem” przed jutrzejszymi kluczowymi danymi Departamentu Pracy, a o godz. 16:00 opublikowany zostanie usługowy ISM za sierpień, który będzie zestawiany z marnym odczytem przemysłowego odpowiednika, który wywołał dużo szumu we wtorek po południu. Co do ADP to jego korelacji z rządowymi danymi, to nieraz bywało różnie, ale te dane nieraz „ustawiały nastroje” – szacunki to wzrost bliski 150 tys. etatów, więc jakiś mocny przestrzał w górę, lub w dół, może mieć znaczenie. ADP nie daje jednak wyliczeń, co do dynamiki płacy godzinowej, które ostatnio są coraz bardziej istotne dla rynku – te poznamy jutro, wraz z odczytami Departamentu Pracy. Rynek szacuje NFP na poziomie 160 tys. etatów, sektor prywatny na 150 tys., a dynamikę wynagrodzeń na 3,1 proc. r/r. Co w tym wszystkim jest ważne? Po słabym ISM dla przemysłu na rynku zaczęła dominować narracja sugerująca, że FED może zostać zmuszony pogodzić się ze scenariuszem serii obniżek stóp procentowych, a nawet być może bardziej agresywnego ciecia – wczoraj oczekiwania na ruch o 50 p.b. już 18 września skoczyły z 8 do blisko 20 proc. Tym samym scenariusz kontynuacji spadków dolara, podbiją tylko słabe dane. Lepsze odczyty mogą ją zakończyć i oddać znów pałeczkę USD, który zacząłby odrabiać straty. A co ma do tego Bank Kanady? Jakoś trudno jest mi wyobrazić bardziej agresywny w cięciach FED, przy patrzącym inaczej, czyli bardziej „jastrzębio” BOC.

Druga sprawa to wskaźniki, które rzadko goszczą w codziennych analizach. Poniżej wykres z naniesionymi wykresami indeksu niespodzianek ekonomicznych Citigroup liczonego wspólnie dla krajów grupy G-10, oraz indeksu Baltic Dry. Ten ostatni jest na najwyższych poziomach od 9 lat i rośnie 10 dzień z rzędu, a wskaźnik niespodzianek wprawdzie pozostaje ujemny, ale znalazł się na najwyższym poziomie w tym roku. Czy to zapowiada okres nasilonej aktywności banków centralnych, czy też decydenci będą działać metodą powolnych kroków, nie ujawniając szybko zasobów całego arsenału?


Wykres dzienny indeksu niespodzianek ekonomicznych Citigroup dla krajów G-10 (kolor pomarańczowy), oraz Baltic Dry Index (kolor fioletowy), źródło: Thomson Reuters Eikon

Na koniec trochę o dzisiejszych rewelacjach w temacie wątku USA-Chiny. Tym razem ostatnie konsultacje były prowadzone zakulisowo i strony nie chciały zbytnio o tym informować (zwłaszcza chińska). Im dłuższy był jednak okres nieco irytującej i niepokojącej „ciszy w mediach”, tym jednak większe było prawdopodobieństwo pozytywnej niespodzianki. Dlaczego? Zerknijmy na ostatnie sondaże polityczne dla Trumpa – przegrywa on w konfiguracji z każdym kandydatem Demokratów, a najbardziej Joe Biden’em. To sygnał, że jego radykalizm wobec Chin może zostać „utemperowany” w obawie przed jego skutkami dla amerykańskiej gospodarki i tym samym szans na reelekcję w wyborach na jesieni 2020 r. To też dobrze rozumie strona chińska i na tym będzie korzystać – po obu stronach negocjacyjnej barykady będzie wola gry na czas przy jednoczesnym podtrzymywaniu „odpowiedniego” wizerunku na potrzeby własnych elektoratów. To jednak też sugeruje, aby nie oczekiwać nazbyt wiele po potencjalnych rozmowach delegacji, jakie być może odbędą się na początku października. Warto bardziej zwrócić uwagę na to, jakie działania wewnętrzne podejmują Chiny – wyciszanie wątku Hong-Kongu, oraz zapowiedzi stymulacji monetarnej przez Ludowy Bank Chin, po podjętych wcześniej działach fiskalnych.

Na koszyku dolara BOSSA USD mamy cofnięcie, ale dotarliśmy już w okolice silnego wsparcia przy 82,85 pkt., co może ograniczać pole do dalszego spadku. Interesujący może być piątek, gdyby rzeczywiście doszło do modyfikacji „negatywnego” wyglądu świecy tygodniowej…

Wspomniany na początku raportu wątek USDCAD na dziennym układzie wygląda dość imponująco, chociaż taka dynamika ruchu może wkrótce być skontrowana szybką korektą. Wtedy ważnym poziomem może być rejon 1,3250-65.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Festiwal pretekstów...

Festiwal pretekstów...

10:13 Raport DM BOŚ z rynku walut
Doniesienia z Izraela, jakie zaczęły spływać wczoraj po południu zaprzeczyły rynkowej narracji o deeskalacji napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael, jaki miał miejsce w weekend. Izraelskie władze wbrew intencjom USA i krajów zachodnich nie zeszły z agresywnego tonu związanego z możliwą odpowiedzią na ruch Iranu.
Jak głęboka będzie korekta na giełdach?

Jak głęboka będzie korekta na giełdach?

08:39 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Poniedziałkowa sesja przyniosła kontynuację wyprzedaży na amerykańskim rynku akcji. Rentowności obligacji skarbowych USA wzrosły po lepszych niż oczekiwano danych o sprzedaży detalicznej, które potwierdzają pogląd, że Fed nie będzie spieszyć się z obniżkami stóp procentowych. Utrzymujące się napięcia geopolityczne spowodowały, że „indeks strachu” VIX ponownie wzrósł powyżej 19 pkt. Dolar zyskał a kurs EUR/USD dziś rano jest blisko poziomu 1,06. Złoto po początkowym spadku odzyskało wigor. Ropa zakończyła dzień na minusie.
Geopolityka wysuwa się na pierwszy plan

Geopolityka wysuwa się na pierwszy plan

2024-04-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek obserwowaliśmy odwrót inwestorów od ryzyka. To w głównej mierze pokłosie napięć geopolitycznych. Zmienność na rynku wzrosła. Indeksy z Wall Street zdecydowanie obrały kierunek południowy. SP500 stracił 1,5 proc. a Nasdaq Composite 1,6 proc., Dow Jones znalazł się pod kreską 1,2 proc. Indeks „strachu” VIX wzrósł na moment do poziomu powyżej 19 pkt. i obecnie utrzymuje się powyżej 17 pkt. Złoto po wyznaczeniu nowego rekordu na poziomie 2430 USD spadło gwałtownie o 100 USD.
Eskalacja, czy deeskalacja?

Eskalacja, czy deeskalacja?

2024-04-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Przeprowadzony podczas weekendu odwet Iranu na Izraelu był jednak bezprecedensowy - mamy złamanie kolejnego "tabu" na Bliskim Wschodzie, kiedy to blisko dwa tygodnie temu izraelskie rakiety uderzyły w ambasadę Iranu na terenie Syrii. Zmasowana operacja z użyciem dronów była jednak bardziej pokazem siły militarnej Iranu, co druga strona potraktowała podobnie (chociaż konieczne było wsparcie ze strony USA). W przeciwieństwie do ataku Hamasu w październiku, tym razem operacja była spodziewana przez służby.
Ulga, ale na jak długo?

Ulga, ale na jak długo?

2024-04-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Z dużej chmury mały deszcz? W piątek na rynku czuć było wyraźny strach wobec zapowiadanego ataku odwetowego na Izrael ze strony Iranu. Choć do ataku doszło, sytuacja nie wygląda dramatycznie. Rynki odetchnęły, jednak ryzyka geopolityczne będą dawać o sobie znać. Sytuacja na Bliskim Wschodzie nigdy nie była spokojna, ale od 7 października kiedy Hamas nieoczekiwanie zaatakował izraelskich obywateli napięcie jest znacznie większe.
Europejski Bank Centralny gotowy do cięcia

Europejski Bank Centralny gotowy do cięcia

2024-04-12 Poranny komentarz walutowy XTB
Decyzja Europejskiego Banku Centralnego wypadła zgodnie z oczekiwaniami inwestorów. Stopy procentowe oraz plany dotyczące redukcji bilansu pozostały bez zmian. Bank jednak wyraźnie zmiękczył swoją komunikację. Chociaż jasno nie wybrzmiał sygnał cięcia stóp procentowych w czerwcu, to jednak Christine Lagarde przygotowała rynki na taką ewentualność, czego wynikiem było znaczne osłabienie euro. Co dalej z perspektywami dla tej waluty?
EURUSD zniżkuje i przełamuje poziom 1,07

EURUSD zniżkuje i przełamuje poziom 1,07

2024-04-12 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsza sesja na Wall Street przyniosła znaczne wzrosty technologicznego indeksu Nasdaq Composite, który zyskał 1,7 proc. Dzień na plusie zakończył również SP500. Z kolei notowania Dow Jones kształtowały się płasko. Krzywa rentowności amerykańskich obligacji skarbowych stała się bardziej stroma do czego przyczyniła się zwyżka na długim jej końcu.
Co pokaże ECB?

Co pokaże ECB?

2024-04-11 Raport DM BOŚ z rynku walut
Temat nawrotu tendencji inflacyjnych był szeroko komentowany wczoraj w USA po publikacji danych za marzec, które wypadły o 0,1 p.p. powyżej prognoz w ujęciu rocznym. To nie dziwi, gdyż ten element będzie mieć też znaczenie w kontekście polityki, czyli listopadowych wyborów. Administracja prezydenta Bidena dała do zrozumienia, że działania mające przeciwdziałać odbiciu inflacji będą teraz kluczowe i przyjęła do wiadomości oczekiwania rynków, co do braku obniżek stóp procentowych przez FED w nadchodzących miesiącach.
Czy dolar wraca do łask?

Czy dolar wraca do łask?

2024-04-11 Poranny komentarz walutowy XTB
Publikacja marcowego raportu inflacyjnego ze Stanów Zjednoczonych zatrzęsła rynkami finansowymi. Dolar amerykański umocnił się do większości walut, a para USDJPY sięgnęła kolejnych szczytów nieobserwowanych od 1990 roku. Wysoki odczyt inflacyjny znacząco zmniejsza oczekiwania inwestorów na obniżki stóp procentowych w USA w tym rok. Pomimo tego, że minutes FOMC pokazały gotowość do normalizacji polityki monetarnej w tym roku, to jednak wyraźne odbicie inflacji może spowodować, że stopy procentowe wcale nie zostaną obniżone.
Czy Fed odrzuci czerwcową obniżkę stóp proc.?

Czy Fed odrzuci czerwcową obniżkę stóp proc.?

2024-04-11 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W USA presja inflacyjna w ostatnim czasie wzrosła i pozostaje wysoka. Ponownie prym wiodły usługi co odzwierciedla wyższe koszty wynagrodzeń. Rynkowa wycena wskazująca na prawdopodobieństwo pierwszego cięcia stóp przez Fed w czerwcu zdecydowanie zmniejszyła się. Rynek daje w tym momencie ok 20 proc. szans na realizację takiego scenariusza.