Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Po danych o przemyśle i sprzedaży w USA

Po danych o przemyśle i sprzedaży w USA

2019-06-17 Raport poranny FMCM
Nowy tydzień: W piątek 14 czerwca opublikowano dość ważne dane makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych. Produkcja przemysłowa w maju wzrosła tam o 0,4 proc. m/m, a oczekiwano tylko +0,1 proc. m/m. W dodatku odrobinę podwyższono (co prawda ujemny) odczyt z kwietnia. Sprzedaż detaliczna odnotowała dynamikę +0,5 proc. m/m, licząc bez samochodów - a miało być +0,3 proc. Dane o sprzedaży za kwiecień w wyniku rewizji okazały się znacznie lepsze niż uprzednio myślano.
Dolar w górę po danych, PLN stabilny

Dolar w górę po danych, PLN stabilny

2019-06-17 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Początek nowego tygodnia obrotu na FX przynosi neutralne otwarcie na PLN. W piątek obserwowaliśmy zniżkę na wycenie złotego wraz z podbiciem notowań dolara amerykańskiego na szerokim rynku. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2551 PLN za euro, 3,7944 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8015 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7773 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,387% w przypadku obligacji 10-letnich.

Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

2019-06-14 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Rynki finansowe zatrzymały się w poszukiwaniu kierunku. Z jednej strony oczekiwania luzowania polityki głównych banków centralnych łagodzą obawy o globalnym spowolnieniu. Z drugiej - niepewność wokół skutków wojen handlowych i rosnące napięcia geopolityczne nie pozwalają na wzrost apetytu na ryzyko.
Odbicie dolara

Odbicie dolara

2019-06-14 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Kluczowe informacje z rynków: WIELKA BRYTANIA / BREXIT / PARTIA KONSERWATYWNA: Pierwszy etap wyboru nowego szefa Partii Konserwatywnej za nami. Wczoraj w wewnętrznym głosowaniu z dużą przewagą wygrał Boris Johnson osiągając 114 głosów, Jeremy Hunt dostał ich 43, a Michael Goove 37. Za nimi uplasowali się jeszcze Raab (27) i Javid (23), oraz Hancock (20), a także Stewart, Harper, McVey i Leadsom – trzy ostatnie osoby automatycznie odpadły z wyścigu. Spekuluje się o tym, kto połączy swoje siły przeciwko Johnsonowi…
Mnożenie problemów

Mnożenie problemów

2019-06-14 Komentarz poranny TMS Brokers
Ryzyka geopolityczne wychodzą na powierzchnię przy napięciach między USA i Iranem w związku z incydentem w Zatoce Perskiej. Ucieczka od ryzyka w towarzystwie rosnących oczekiwań na globalne luzowanie polityki pieniężnej jest idealnym paliwem dla rajdu cen złota. Czerwone otwarcie giełd w Europie wspiera też JPY i CHF. Reszta rynku FX jest uśpiona w oczekiwaniu na ważne dane z USA.
Eskalacja napięć geopolitycznych i zaskakujące dane z Polski

Eskalacja napięć geopolitycznych i zaskakujące dane z Polski

2019-06-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Polska waluta straciła nieco animuszu w ostatnich godzinach na fali wzrostu awersji do ryzyka na skutek wzrostu napięć geopolitycznych między Stanami Zjednoczonymi oraz Iranem. W konsekwencji rentowności obligacji ponownie zawitały w pobliże ostatnich minimów. Tymczasem z Polski otrzymaliśmy w czwartek bardzo interesujące dane na temat bilansu płatniczego, na które patrzeć trzeba przez pryzmat ożywienia w inwestycjach.
Dolar odrabia straty. Ważne dane z USA.

Dolar odrabia straty. Ważne dane z USA.

2019-06-14 Poranny Szkic Walutowy AFS
Nadmierna przecena na bazie rozbudzonych oczekiwań na obniżki stóp Fed wraz ze wzrostem napięcia geopolitycznego dają wzrost popytu na dolara. Spodziewamy się kontynuowania takiej tendencji w dalszej części miesiąca. Amerykańska waluta wciąż ma sporo argumentów po swojej stronie. Złoty mocny, ale w najbliższych dniach straci.
Eurodolar czeka na popołudniowe dane z USA

Eurodolar czeka na popołudniowe dane z USA

2019-06-14 Raport poranny FMCM
Perypetie głównej pary: W tym miesiącu eurodolar wzbijał się do 1,1345, tam mniej więcej wykreowano opór. Notowania pary poszły jednak w ostatnich trzech dniach w dół i teraz toczy się walka o wsparcie przy 1,1270. W perspektywie minionego roku można mówić, że trwa łagodny, acz na swój sposób konsekwentny trend na rzecz dolara. Ostatnio został nieco zachwiany, ale - jak widzimy - klarowna aprecjacja euro nie jest jeszcze przesądzona.
Bezsilność z przejedzenia

Bezsilność z przejedzenia

2019-06-13 Komentarz walutowy TMS Brokers
Inflacja bazowa z USA nie sprostała prognozom, ale gołębie oczekiwania względem polityki Fed są już tak wyśrubowane, że trudno dołożyć coś więcej, o ile dane nie będą dramatycznie złe. W temacie wojen handlowych mamy senne wyczekiwanie szczytu G20 pod koniec miesiąca, co razem tłumi zmienność.
Prosty plan na środę

Prosty plan na środę

2019-06-12 Komentarz poranny TMS Brokers
Handel w środę sprowadza się do obserwacji odczytu inflacji z USA. Kolejny słaby odczyt ugruntuje przekonanie, że presja inflacyjna prawie nie istnieje i Fed ma wszystkie powody, by nie zwlekać zbytnio z obniżką stóp procentowych. Z drugiej strony silny odczyt zatrzęsie krótkimi pozycjami w USD, które nagromadziły się w ostatnim czasie. Ale inflacja to nie wszystko, co ma znaczenie dla Fed.
Interesujące założenia nowego budżetu

Interesujące założenia nowego budżetu

2019-06-12 Poranny komentarz walutowy XTB
We wtorek poznaliśmy rządowe założenia co do projektu przyszłorocznego budżetu, które wydają się - jak to zwykle bywa - dość konserwatywne. Ciekawe informacje napłynęły również odnośnie do zmian w PIT. Z kolei z GUS poznaliśmy dane odnośnie do handlu zagranicznego po kwietniu. O poranku złoty lekko zyskuje do głównych walut.
Recesyjne sygnały w RFN. Chiny stymulują aktywność.

Recesyjne sygnały w RFN. Chiny stymulują aktywność.

2019-06-12 Poranny Szkic Walutowy AFS
Niepewność związana z wzrostem protekcjonizmu oraz sprowokowana wewnętrznie słabość sektora motoryzacyjnego pchają niemiecką gospodarkę w objęcia recesji. W ślad za RFN słabnie strefa euro. Nie daje to jednak słabszej wyceny euro do dolara, bo wciąż działa potężny czynnik związany ze zmianą oczekiwanych różnic w oprocentowaniu obu walut. To może być trwałe zjawisko, ale przejściowo dolar jeszcze zyska na wartości.
Złoty pozostaje silny

Złoty pozostaje silny

2019-06-12 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Od początku tygodnia polska waluta utrzymuje się przy swoich lokalnych maksimach, co tłumaczy się korzystnym otoczeniem globalnym, zwłaszcza oczekiwaniami, co do potencjalnego luzowania polityki przez amerykański FED. Ta perspektywa podbija sentyment wokół rynków akcji, ale i też zachęca do zainteresowania się inwestorów bardziej ryzykownymi aktywami.
Ostrożnie z optymizmem

Ostrożnie z optymizmem

2019-06-11 Komentarz poranny TMS Brokers
Rynki globalne podtrzymują umiarkowany optymizm po decyzji Trumpa o wycofaniu się z ceł na towary z Meksyku, ale to tylko oznacza, że prezydent USA może teraz skupić się na sporze z Chinami. Oczekujemy, że nerwowość powróci na rynki i utrzyma się przynajmniej do zaplanowanego na koniec miesiąca szczytu G20.
Rynek nie boi się Trumpa

Rynek nie boi się Trumpa

2019-06-11 Poranny komentarz walutowy XTB
Wtorkowy poranek przywitał inwestorów wzrostami na globalnych rynkach akcji, co jednak nie przekłada się na umocnienie polskiego złotego. Spora w tym zasługa wciąż względnie silnego dolara, który zaczyna mozolnie odrabiać straty jakie poniósł w następstwie piątkowej publikacji z tamtejszego rynku pracy.
Silny złoty słabością dolara

Silny złoty słabością dolara

2019-06-11 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Polska waluta pozostaje blisko maksimów z ostatnich dni, głównie za sprawą przesunięć na EURUSD. Obserwowane w poniedziałek cofnięcie po sporych wzrostach z zeszłego tygodnia, ostatecznie nie przyniosło zamknięcia się tej pary poniżej poziomu 1,13, co może wskazywać na siłę trendu wzrostowego.
Relatywnie silne euro

Relatywnie silne euro

2019-06-11 Raport poranny FMCM
Powyżej trzynastki: Aktualnie wykres głównej pary pozycjonuje się na 1,1315 (mniej więcej). Wczoraj w nocy rozgrywano nawet 1,1345 - a przecież tak silne euro nie było od marca. Ciekawy efekt daje połączenie maksimów z września 2018 oraz tegorocznego stycznia - bo z takiej linii spadkowej zaczęliśmy się parę dni temu wyzwalać.
Strategia wymuszenia

Strategia wymuszenia

2019-06-10 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Kluczowe informacje z rynków: USA / DANE/ FED (Z PIĄTKU): Oczekiwania rynku na cięcie stóp już w lipcu wzrosły do ponad 66 proc. (łącznie szacuje się przynajmniej dwa ruchy w tym roku po 25 p.b.). Są też głosy, że FED zdecyduje się na poluzowanie polityki już 19 czerwca.
Taryfowy Speedy Gonzales

Taryfowy Speedy Gonzales

2019-06-10 Komentarz poranny TMS Brokers
Łatwo przyszło, łatwo poszło. Donald Trump po uzyskaniu ustępstw ze strony Meksyku rezygnuje bezterminowo z wprowadzenia ceł. Oczywiście powoduje to falę optymizmu. Oczywiście ta najważniejsza wojna handlowa, czyli wojna z Chinami nie jest równocześnie ani krok bliżej do zakończenia.
USD ze słabszymi fundamentami

USD ze słabszymi fundamentami

2019-06-10 Poranny Szkic Walutowy AFS
Opublikowane w piątek słabe dane z rynku pracy w USA podtrzymały oczekiwania na 2-3 obniżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. W reakcji na publikację kurs eurodolara osiągnął 7-tygodniowe maksima (1,1345). W ślad za zyskującym euro jeszcze mocniej w górę złoty, który jest na indeksie najwyżej od połowy kwietnia.