Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Dolar zyskuje na droższej ropie

Dolar zyskuje na droższej ropie

2019-09-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Krajobraz walut „naftowych” zmienia się w tej dekadzie bardzo szybko. Idealnie pokazuje to przykład dolara, który wyraźnie zyskał na spektakularnym wzroście cen ropy po weekendowych atakach. Stracił, niestety, złoty.
Dolar powyżej 3,93 PLN, inwestorzy czekają na FED

Dolar powyżej 3,93 PLN, inwestorzy czekają na FED

2019-09-17 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Wtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie nieco słabszego PLN na bazie mocniejszego dolara. Eurodolar spadł poniżej 1,10 USD, a USD/PLN powrócił powyżej 3,93 PLN. Na pozostałych parach złoty kwotowany jest następująco: 4,3303 PLN za euro, 3,9639 PLN wobec franka oraz 4,8820 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,148% w przypadku obligacji 10-letnich.

Turecka lira, chińskie dane i polska inflacja

Turecka lira, chińskie dane i polska inflacja

2019-09-16 Raport poranny FMCM
Dane makro i kursy par: Nad ranem pojawiły się dane makroekonomiczne z dalekich, ale przecież niezwykle ważnych Chin. Oto i one, za sierpień: produkcja przemysłowa +4,4 proc. r/r (przy prognozie +5,2 proc.), sprzedaż detaliczna +7,5 proc. r/r (zakładano +7,9 proc.) i inwestycje w aglomeracjach +5,5 proc. (tu oczekiwano +5,6 proc.).
Polska ucierpi na atakach w Arabi

Polska ucierpi na atakach w Arabi

2019-09-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Nowy tydzień przywitał nas potężnymi wzrostami ceny ropy naftowej, która gwałtownie podskoczyła w odpowiedzi na weekendowe ataki na arabskie rafinerie. Po zapoznaniu się z czynnikami fundamentalnymi wydaje się, że skala wzrostu cen jest uzasadniona, a rynek ropy czeka w najbliższym czasie bardzo ważny sprawdzian.
Trzyletnia retrospektywa

Trzyletnia retrospektywa

2019-09-15 Raport tygodniowy FMCM
Między euro a dolarem: Przypomnijmy: u progu roku 2017 eurodolar był w pobliżu 1,04 (czasami nawet niżej). Cały rok 2017 upłynął w rytmie trendu wzrostowego, aż na początku 2018 testowano 1,2550 jako opór. U progu 2017 stopa procentowa w USA opiewała na 0,50 - 0,75 proc., co było efektem dwóch wcześniejszych podwyżek po niemal dekadzie w zakresie 0,00 - 0,25 proc.
Dołek w tylnym lusterku

Dołek w tylnym lusterku

2019-09-13 Komentarz poranny TMS Brokers
EUR/USD kontynuuje zwyżkę po posiedzeniu EBC i powraca do 1,11. Sytuację EUR/USD można porównać do sceny z komediowego westernu, w której z rewolweru pada sześć strzałów opróżniających bęben magazynka a przeciwnik – choć ranny – wciąż stoi na nogach i z defensywy przechodzi do ataku.
Czy EBC tak naprawdę podniósł stopy?

Czy EBC tak naprawdę podniósł stopy?

2019-09-13 Poranny komentarz walutowy XTB
W większości komentarzy można przeczytać dziś o wielkim luzowaniu ze strony EBC. Faktycznie, Bank ugiął się pod presją rynków i wprowadził szeroki pakiet, ze wznowieniem programu skupu ilościowego na czele. Jednak zazwyczaj luzowanie powoduje osłabienie waluty, a tymczasem euro bardzo wyraźnie zyskało. Okazuje się bowiem, że obniżka stóp tak naprawdę oznacza… podwyżkę.
Złoty nieco mocniejszy po EBC

Złoty nieco mocniejszy po EBC

2019-09-13 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Piątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi ograniczenie zmienności po tym jak zakończenie posiedzenia EBC przyniosło dynamiczne ruchy. Sam PLN pozostaje jednak relatywnie stabilny. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3340 PLN za euro, 3,9158 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9547 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8375 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,029% w przypadku obligacji 10-letnich.
20 miliardów pieniężnej żeglugi

20 miliardów pieniężnej żeglugi

2019-09-12 Raport wieczorny FMCM
Wielkie nadzieje, wielkie decyzje... 20 mld EUR miesięcznie to spora sumka, ale o dziwo znacznie mniejsza niż ta, której oczekiwano na rynku. Prognozowano bowiem od 30 do nawet 70 mld EUR. Mowa oczywiście o kwocie, jaką EBC chce wpuścić w rynek, aby rozruszać gospodarkę, pobudzić akcję kredytową, podwyższyć inflację itd.
Bilans dnia – uderzenie europejskich gołębi

Bilans dnia – uderzenie europejskich gołębi

2019-09-12 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oba banki centralne, dzisiaj zaskoczyły – wpierw Turcy, którzy o godz. 13:00 ścieli stopy aż o 325 p.b. do 16,50 proc…. chociaż ta decyzja spowodowała umocnienie tureckiej liry (próbowano tłumaczyć to, tym, że komunikat towarzyszący temu posunięciu nie był nazbyt „gołębi”, chociaż w końcu lipca było podobnie, a teraz znów mieliśmy zaskoczenie), a potem decydenci w strefie euro.
Lepiej patrzeć długofalowo

Lepiej patrzeć długofalowo

2019-09-12 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Kluczowe informacje z ostatnich godzin mogące mieć wpływ na rynki: USA / DANE: Sierpniowy odczyt inflacji PPI wypadł nieco powyżej oczekiwań (o 0,1 p.p.). To może nieco podbijać poprzeczkę oczekiwań przed publikowanymi dzisiaj o godz. 14:30 danymi nt. sierpniowej inflacji CPI – mediana oczekiwań zakłada utrzymanie 1,8 proc. r/r i podbicie do 2,3 proc. r/r dla bazowej (core).
Czego oczekiwać od EBC?

Czego oczekiwać od EBC?

2019-09-12 Poranny komentarz walutowy XTB
Europejski Bank Centralny ogłasza dziś swoją decyzję i jest to jedna z najbardziej oczekiwanych decyzji w tym roku. Bank ma odpowiedzieć na spowalniającą gospodarkę i oczekiwania rynku w stosunku do tego wydarzenia są spore. Tym samym spore są szanse na rozczarowanie.
Grande Finale

Grande Finale

2019-09-12 Komentarz poranny TMS Brokers
Dziś wielki finał kadencji Mario Draghiego. Na jej zakończenie odchodzący prezes EBC ogłosić ma kompleksowy, rozbudowany pakiet wspierania koniunktury by raz jeszcze spróbować tchnąć życie w chimeryczną europejską gospodarkę. Publiczność, czyli rynek ma jednak bardzo rozbudowane oczekiwania odnośnie do skali łagodzenia. W takiej sytuacji wielki finał może okazać się wielką klapą. Dla euro oznaczałoby to silne umocnienie.
EBC podejmie istotne decyzje

EBC podejmie istotne decyzje

2019-09-12 Raport poranny FMCM
QE znów w akcji: 30 mld EUR "dodruku" miesięcznie oraz obniżka i tak już ujemnej stopy depozytowej z -0,40 proc. do -0,50 proc. Takie są rynkowe prognozy dotyczące dzisiejszego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego. O faktach przekonamy się o 13:45. O 14:30 zacznie się konferencja prasowa EBC.
Wyhamowanie wzrostu PLN przed EBC

Wyhamowanie wzrostu PLN przed EBC

2019-09-12 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian na wycenie eurodolara oraz PLN, gdyż inwestorzy czekają już na kluczowe wydarzenie tygodnia w postaci dzisiejszego zakończenia posiedzenia EBC. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3380 PLN za euro, 3,9400 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9648 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8563 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,108% w przypadku obligacji 10-letnich.
Bilans dnia – dolar nadal rośnie w siłę

Bilans dnia – dolar nadal rośnie w siłę

2019-09-11 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walut
Środa przynosi może i kosmetyczne, ale dalsze ruch górę na parach dolarowych. Pośrednio wpływ na to miał odczyt inflacji producenckiej za sierpień (PPI), gdyż wypadła ona nieco powyżej szacunków, co może podnosić poprzeczkę przed jutrzejszymi danymi CPI, chociaż statystycznie wpływ PPI na CPI (i to niekoniecznie) bywa zauważalny po kilku miesiącach.
Dolar podbija w górę

Dolar podbija w górę

2019-09-11 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Kluczowe informacje z rynków: CHINY: Według spekulacji dziennika Global Times rząd przygotowuje pakiet istotnych działań mających na celu ograniczyć negatywny wpływ wojen handlowych dla biznesu. Tymczasem South China Morning Post ponownie plotkuje o chęci Chin na zwiększenie zakupów produktów rolnych od USA w zamian za opóźnienie podwyżek kolejnych stawek celnych przez Waszyngton.
Tajne przez poufne

Tajne przez poufne

2019-09-11 Komentarz poranny TMS Brokers
W tym tygodniu ton notowaniom nadają plotki i przecieki. W poniedziałek padła pozytywna dla euro informacja, że Niemcy szukają sposobu, by znacznie zwiększyć wydatki fiskalne bez naruszania zasad budżetowych. Wtorek? Przecieki, że EBC nie jest gotowe na ponowne uruchomienie skupu aktywów przy obecnej koniunkturze i ewentualne ilościowe luzowanie może być uzależnione od danych napływających z gospodarki.
Chińskie gesty i rosnące oczekiwania

Chińskie gesty i rosnące oczekiwania

2019-09-11 Poranny komentarz walutowy XTB
Wrzesień na rynkach jak na razie przebiega w świetnych nastrojach. Nieco lepsze dane sprawiły, że inwestorzy zapomnieli o recesji, trwa pompowanie balonika przed rozmowami Chiny – USA, a za chwilę czeka nas kolejne luzowanie ze strony banków centralnych.
Funt się nie poddaje

Funt się nie poddaje

2019-09-10 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walut
Splot wydarzeń w postaci redukcji ryzyka politycznego – Brexit najpewniej zostanie odroczony do końca stycznia, a przedterminowe wybory nie odbędą się wcześniej, niż w końcu listopada – a także nieco lepsze odczyty makro (sugerujące, że gospodarka mogłaby być odporna na brexitowy serial) w postaci wczorajszego odczytu dynamiki produkcji przemysłowej (odbicie segmentu przetwórstwa o 0,3 proc.m/m), ...