Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Promyczek nadziei z Niemiec?
2019-10-08 Poranny komentarz walutowy XTBOpublikowane dzisiejszego poranka dane na temat produkcji przemysłowej z Niemiec pokazały jej nieoczekiwany wzrost, co może nieco dziwić zwłaszcza w świetle rozczarowania danymi na temat zamówień w sektorze przemysłowym w analogicznym okresie. Wtorkowe dane nie są jednak przełomem, co powinno wciąż raczej ciążyć, a nie pomagać polskiej gospodarce.
Wyhamowanie wzrostu PLN
2019-10-08 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, wtorkowy handel na rynku FX przynosi nieco słabszego PLN po wczorajszej korekcie niedawnego ok. 10gr ruchu aprecjacyjnego względem euro. Polska waluta wyceniana jest następująco: 4,3243 PLN wobec euro, 3,9413 PLN względem dolara amerykańskiego, 3,9577 PLN wobec franka szwajcarskiego oraz 4,8426 PLN względem funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,895% w przypadku obligacji 10-letnich.
Niemiecki przemysł raz jeszcze
2019-10-08 Raport poranny FMCMNowe dane: W zasadzie wczorajsza dynamika zamówień w niemieckim przemyśle zawiodła. Oczekiwano -0,3 proc. m/m, było -0,6 proc. m/m oraz -9,3 proc. r/r. Jakimś pocieszeniem jest fakt, że w ramach rewizji podwyższono rezultaty z lipca i np. w miejsce -2,8 proc. r/r mieliśmy ostatecznie -2,2 proc., ale i tak obraz nie jest szczególnie dobry.
To może być trudny tydzień
2019-10-07 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z ostatnich godzin mogące mieć wpływ na rynki: USA / DANE/ FED: Piątkowe dane Departamentu Pracy wskazały na spadek stopy bezrobocia we wrześniu do najniższego poziomu od 50 lat (3,5 proc. wobec szacowanych 3,7 proc.). Dane NFP wypadły już minimalnie poniżej prognozy na poziomie 145 tys. (odczyt wyniósł 136 tys. etatów), ...
Zawiedzione nadzieje
2019-10-07 Komentarz poranny TMS BrokersSeria słabszych danych z USA w ubiegłym tygodniu (pomimo poprawnego raportu NFP) podnosi ryzyko silnego hamowania ożywienia na świecie. Ucieczką dla sentymentu miały być nadzieje na postęp we wznawianych rozmowach handlowych USA i Chin, ale weekendowe informacje sugerują, że będzie inaczej. To może nie być tydzień przyjazny dla ryzyka.
Wyraźne umocnienie złotego
2019-10-07 Poranny komentarz walutowy XTBZgodnie z tym, o czym pisaliśmy w ubiegłym tygodniu, publikacja wyroku TSUE wyraźnie ulżyła złotemu. W relacji do euro kurs znalazł się na poziomach niewidzianych od dwóch miesięcy. W tym tygodniu jednak rynek będzie koncentrować się już na innych aspektach.
W oczekiwaniu na niemieckie kwestie przemysłowe
2019-10-07 Raport poranny FMCMO poranku: Eurodolar w siódmym dniu października lokuje się na 1,0980, przynajmniej tak jest przed ósmą rano. W ostatnich dniach euro zarobiło (po chwilowym spadku w rejon 1,09), ale proces ten przyhamował. Testem będą m.in. dzisiejsze i jutrzejsze dane z Niemiec. Dziś o 8:00 poznamy dynamikę zamówień w przemyśle za sierpień, a jutro po prostu dynamikę produkcji przemysłowej.
PLN utrzymuje zwyżki
2019-10-07 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia obrotu na rynku FX przynosi podtrzymanie mocniejszego PLN, po tym jak wyrok TSUE wykorzystany został do realizacji zysków z niedawnego osłabienia złotego. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3174 PLN za euro, 3,9325 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9473 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8437 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,908% w przypadku obligacji 10-letnich.
Tydzień payrollsów, TSUE i RPP
2019-10-04 Raport tygodniowy FMCMKończący się tydzień: W tym tygodniu mieliśmy przynajmniej kilka istotnych odczytów makroekonomicznych poza Polską. Były to na przykład indeksy PMI dla przemysłu Niemiec i Eurolandu: niskie, w pewnym sensie bardzo niskie (w Niemczech raptem 41,7 pkt), ale minimalnie lepsze od prognoz.
Dolar nie może się określić, ale giełdy tak
2019-10-04 Bilans dnia DM BOŚ z rynku walutDane z USA o godz. 14:30 nie zachwyciły, są słabe. Bo od dawna jest tak, że bardziej od NFP i stopy bezrobocia liczy się dynamika płacy godzinowej. A ta nieoczekiwanie wypadła słabo – we wrześniu miesięczna dynamika wyhamowała do zera, a roczna cofnęła się poniżej 3,0 proc. r/r (dokładnie 2,9 proc. r/r).
Mnożenie różnych scenariuszy…
2019-10-04 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutUSA / DANE / FED: Rozczarowanie wczorajszą publikacją indeksu ISM dla usług, który spadł do najniższego poziomu od sierpnia 2016 r. (52,6 pkt. wobec szacowanych 55,0 pkt.), podbiło prawdopodobieństwo cięcia stóp przez FED o 25 p.b. na posiedzeniu w końcu października w okolice 90 proc. To dało pretekst do korekcyjnego odbicia na Wall Street, które przełożyło się też na lekkie zwyżki indeksów w Azji.
Jeden odczyt, by wszystkim rządzić
2019-10-04 Komentarz poranny TMS BrokersTylko wyjątkowo wysoki odczyt zatrudnienia w raporcie NFP zostawi miejsce do wątpliwości, czy Fed w październiku będzie kontynuował obniżki stóp procentowych. Dwa fatalne wyniki indeksów ISM obudziły strach przed recesją i może jeszcze za wcześnie na tak duże słowa, ale awersja do ryzyka na bazie globalnego spowolnienia staje się tematem numer 1, niezależnie od stanu sporu handlowego USA-Chiny.
Złe dane to znowu dobre dane
2019-10-04 Poranny komentarz walutowy XTBW godzinach przedpołudniowych czwartkowa sesja skupiała się wyłącznie na opublikowanym orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), który zdaje się malować znacznie mniej katastroficzną wizję dla sektora bankowego. Kiedy kurz po TSUE już opadł, uwaga została zwrócona na kolejny bardzo słaby odczyt makroekonomiczny z USA. Tymczasem indeksy giełdowe w USA wzrosły, pokazując stopień uzależnienia od polityki pieniężnej.
Złoty wyraźnie mocniejszy po wyroku TSUE
2019-10-04 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, piątkowy handel na rynku FX przynosi podtrzymanie wczorajszej zwyżki PLN zainicjowanej po wyroku TSUE. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3329 PLN za euro, 3,9487 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9473 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8726 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,943% w przypadku obligacji 10-letnich.
Złoty wzmocniony, a dolar czeka na payrollsy
2019-10-04 Raport poranny FMCMEurodolar czeka... Eurodolar zawsze na coś czeka, w ostateczności na koniec świata, jak i my wszyscy: ale ujmując rzecz bardziej konkretnie i namacalnie, dziś czeka na non-farm payrolls, tj. oficjalne, rządowe dane z rynku pracy, które poznamy o 14:30.
Złoty mocniejszy po TSUE, usługowy ISM pogrążył dolara
2019-10-03 Bilans dnia DM BOŚ z rynku walutOrzeczenie TSUE ws. frankowiczów nie zaszkodziło złotemu, który zyskiwał jeszcze wczoraj – pytanie ile w tym nie było przepływów związanych z zabezpieczeniem ryzyka anulowania kredytów frankowych i tym samym ruchu na EURPLN i EURCHF – pisałem o tym w poprzednim wpisie. Dzisiaj po południu złotego wsparł też słabszy dolar, którego pogrążył słaby odczyt indeksu ISM dla usług.
EURCHF – efekt TSUE?
2019-10-03 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutOstatnie dwa dni przynoszą wyraźniejszy ruch w górę na tej parze. Słaby frank stoi w kontrze do silnego jena, który jest odbiciem wyraźnego pogorszenia się koniunktury na globalnych giełdach. Podejrzenia padają pod adresem SNB, ale sens fizycznej interwencji w tym momencie nie byłby chyba duży, chociaż decydenci w banku centralnym nieraz zwracali uwagę, że frank jest „zbyt wysoko wyceniony” i są gotowi do działania w razie potrzeby.
Przepychanki wokół Brexitu
2019-10-03 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutPrzemawiający w parlamencie Boris Johnson stwierdził, że jego pomysł na Irlandię Północną w temacie Brexitu jest pewnym kompromisem, który UE powinna zaakceptować – inaczej będziemy mieć „bezumowny” Brexit. Kurs funta nie przejmuje się tymi groźbami, gdyż ze strony unijnych polityków zaczynają napływać mieszane sygnały.
Komentarz do decyzji TSUE
2019-10-03 Komentarz walutowy TMS BrokersZgodnie z opublikowanym dzisiaj wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, sądy krajowe nie mogą mieć możliwości zmiany niektórych warunków umowy kredytowej, które są niedozwolone, nowymi warunkami. Jednocześnie stwierdzono, że umowa kredytowa może zostać utrzymana po usunięciu klauzul abuzywnych wyłącznie, gdy po usunięciu tychże klauzul nie traci ona na ważności oraz jest zgodna z przepisami prawa polskiego.
Dyskontować, czy nie dyskontować…
2019-10-03 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z ostatnich godzin mogące mieć wpływ na rynki: USA / UE / WTO / AIRBUS / RELACJE HANDLOWE: WTO (Światowa Organizacja Handlu) dała wczoraj zielone światło Amerykanom, którzy mogą teraz wziąć odwet za nielegalne subsydia dla Airbusa. Tym samym od 18 października nałożone mogą zostać cła na produkty z UE o wartości 7,5 mld USD.