Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Czekając na odbicie PLN
2019-08-09 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPiątkowy, poranny handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych ruchów na głównych walutach, stąd również PLN uległ lokalnej stabilizacji. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3218 PLN za euro, 3,8610 PLN wobec dolara, 3,9635 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,6835 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,021% w przypadku obligacji 10-letnich.
Powrót wartości USD do zniżek
2019-08-08 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: Japonia: Saldo rachunku bieżącego w Japonii w czerwcu wyniosło 1211,2 mld JPY wobec oczekiwań na poziomie 1140 mld JPY. Chiny: Bilans handlu zagranicznego Chin w lipcu znalazł się na poziomie 45,06 mld USD przy oczekiwaniach wynoszących 40 mld USD. Eksport wzrósł o 3,3% rdr przy oczekiwaniach jego spadku o 2% rdr. Z kolei import spadł o 5,6% rdr przy oczekiwaniach zniżki o 8,3% rdr.
Wakacyjny czas
2019-08-08 Komentarz poranny TMS BrokersPo wczorajszym załamaniu czwartek na rynkach wygląda zupełnie inaczej. Wydarzeniem dnia jest pierwszy od lat fixing chińskiego juana powyżej 7,0, ale ponieważ rynkowe oczekiwania były bardziej ponure, netto nastroje inwestorów są lepsze. Jakkolwiek irracjonalnie to brzmi, taka jest rzeczywistość wakacyjnego handlu.
Szaleństwo na rynku długu
2019-08-08 Poranny komentarz walutowy XTBCzwartek przynosi stabilizację nastrojów rynkowych. Dzieje się tak po części ze względu na lepsze od oczekiwań dane o chińskim handlu. W tle jednak widzimy nadal potężną hossę na rynku obligacji, która momentami zaczyna przypominać bańkę spekulacyjną.
Główna para przy dwunastce
2019-08-08 Raport poranny FMCMObraz głównej pary: Wczoraj, jak pamiętamy, dość mocno rozczarowały dane z Niemiec o produkcji przemysłowej. Być może takie fakty, pokazujące, że pomimo rozmaitych wahań i przebłysków optymizmu, coś w gospodarce naszych zachodnich sąsiadów nie gra lub grać przestaje - pozwalają na ograniczenie wzrostu wartości euro.
Kiwi przeżywa hORRor
2019-08-07 Komentarz poranny TMS BrokersPrezes Banku Rezerwy Nowej Zelandii Adrian Orr w jedną noc stał się ideałem dla szefa banku centralnego, gdyby zapytać prezydenta USA Donalda Trumpa. W zaskakującej decyzji RBNZ ściął główną stopę OCR o 50 pb do 1 proc., dwa razy mocniej niż zakładał rynek. Kiwi został posłany na trzyletnie minima, a reszcie rynku zostało przypomniane, dokąd zmierza globalna polityka pieniężna.
Bankom centralnym puszczają nerwy
2019-08-07 Poranny komentarz walutowy XTBŚrodowa sesja azjatycka na rynku walut była bardzo ożywiona. Nie codziennie mamy dwa cięcia banków centralnych pachnące lekką paniką. Dziś stopy procentowe zostały obniżone w Nowej Zelandii i w Indiach. Czy to dmuchanie na zimne, czy też oznaka nadciągającej katastrofy?
W którą stronę teraz?
2019-08-06 Komentarz poranny TMS BrokersUSA oficjalnie uznają Chiny manipulantem kursowym, ale starania władz w Pekinie na rzecz odwrócenia słabości juana pomogły przynieść uspokojenie na rynki finansowe. Na rynku głównych walut wchodzimy w tryb badania intencji jego uczestników: kto chce dalej sprzedawać ryzyko, a kto już realizować zyski?
Juan w centrum uwagi rynków
2019-08-06 Poranny komentarz walutowy XTBPoniedziałek przyniósł na rynkach prawdziwe trzęsienie ziemi. Ciemne chmury gromadziły się już w ubiegłym tygodniu, kiedy to Fed przymknął nieco drzwi dla dalszych obniżek stóp, a prezydent Trump zapowiedział nałożenie kolejnych ceł na import z Chin. Bomba wybuchła jednak dopiero wczoraj.
Juan, dolar, Chiny, Trump
2019-08-06 Raport poranny FMCMChińskie cienie: O 8:00 mogliśmy się przekonać, że w czerwcu zamówienia w niemieckim przemyśle wzrosły aż o 2,5 proc. m/m. To dobry wynik, bo przecież spodziewano się znacznie gorszego, mianowicie +0,4 proc. Co ciekawe, poprawiono odczyt majowy: z -2,2 proc. na +2,0 proc. (sic!).
Brytyjski funt nadal przy tegorocznych minimach
2019-08-05 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: Chiny: Indeks PMI dla usług w Chinach w lipcu wyniósł 51,6 pkt. wobec oczekiwanych 52 pkt. Szwajcaria: Dynamika sprzedaży detalicznej w Szwajcarii w czerwcu znalazła się na poziomie 0,7% rdr wobec oczekiwań -0,6% rdr. Hiszpania: Indeks PMI dla usług w Hiszpanii w lipcu znalazł się na poziomie 52,9 pkt. przy oczekiwaniach wynoszących 53,6 pkt.
Imperium kontratakuje
2019-08-05 Komentarz poranny TMS BrokersChiny nie zamierzają ulegać naciskom prezydenta Trumpa i przystąpiły do ofensywy nakazując państwowym firmom wstrzymanie importu towarów rolnych z USA. USD/CNY przebił 7,0 pierwszy raz od 11 lat, co wznieca spekulacje, że Państwo Środka może użyć kursu walutowego jako broni w wojnie handlowej. Czekamy na reakcję Trumpa.
Niemal 4 złote za franka
2019-08-05 Poranny komentarz walutowy XTBPoczątek sierpnia na rynkach jest bardzo nerwowy. Napływające informacje brzmią jak powtórka sprzed trzech miesięcy – spór handlowy zaostrza się, a sytuacja gospodarcza pogarsza. W tej sytuacji inwestorzy szukają bezpiecznych przystani. Jedną z nich okazuje się frank szwajcarski.
CHF/PLN najwyżej od 2,5-roku
2019-08-05 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia na rynku walutowym nie przynosi istotniejszych zmian na głównych walutach, jednak dynamiczna zniżka chińskiego juana psuje nieco nastroje wokół koszyka EM. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3125 PLN za euro, 3,8771 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9450 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,6968 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,111% w przypadku obligacji 10-letnich.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
2019-08-02 Komentarz tygodniowy TMS BrokersPonowna eskalacja ryzyka wojen handlowych w wakacyjnych warunkach obniżonej płynności tworzy klimat dla podwyższonej zmienności z niekorzystnym wynikiem dla aktywów ryzykownych. TO powinien być motyw przewodni kolejnych dni z danymi zepchniętymi na dalszy plan. Indeksy PMI dla usług powiedzą więcej o kondycji globalnej gospodarki i mogą być wskazówką dla decyzji banków centralnych – głównie Fed i EBC. Decyzje w następnym tygodniu podejmują RBA i RBNZ.
Nowe cła, nowe problemy
2019-08-02 Komentarz giełdowy XTBTematem numer jeden na rynkach finansowych jest w piątek ponowna eskalacja wojny handlowej z Chinami przez prezydenta Trumpa. Prezydent USA ogłosił wczoraj, że na chińskie towary, które do tej pory nie były objęte cłami, zostaną nałożone cła w wysokości 10%. Chodzi o produkty o wartości 300 miliardów dolarów.
I na koniec tygodnia paczka danych
2019-08-02 Raport poranny FMCMWiele już wiadomo: W rzeczy samej: po decyzji FOMC wiele się już wyjaśniło, mamy nadal mocnego dolara, kurs głównej pary to 1,1085 (choć notowano zejścia i do 1,1025, tak więc teraz sytuacja trochę się uspokaja). Z drugiej strony, tradycyjne, miesięczne payrollsy, czyli dane z rynku pracy USA, które poznamy o 14:30, to też nie jest tak całkiem banalna sprawa.
Trump igra z recesją
2019-08-02 Poranny komentarz walutowy XTBMiodowy miesiąc w relacjach Chiny-USA trwał… dokładnie miesiąc. Rozmowy prezydentów na szczycie G20 miały przynieść ulgę dla rynków i gospodarki. Efekt na razie jednak to nowe cła, akurat w momencie, gdy światowy przemysł jest na krawędzi recesji.
Jak zwykle, Powell nas zawiódł
2019-08-01 Komentarz poranny TMS BrokersWydźwięk lipcowej decyzji FOMC był wyraźnie jastrzębi wobec tego, co rynek się spodziewał. Zgodnie z oczekiwaniami doszło do cięcia stóp procentowych o 25 pb i zakończenia programu redukcji sumy bilansowej, jednak komunikat i konferencja nie dały przeświadczenia, aby Fed był gotowy na dalsze luzowanie. Skutkiem jest silny dolar, co wywołuje furię u prezydenta Trumpa (jego słowa w tytule), a rozczarowanie inwestorów widać po przecenie ryzykownych aktywów.
Fed umacnia dolara
2019-08-01 Poranny komentarz walutowy XTBRynki wiązały z posiedzeniem Fed bardzo duże nadzieje. Oczekiwano, że amerykański bank centralny weźmie na siebie ciężar stymulowania gospodarki, a serią obniżek stóp pomoże w kontynuacji hossy na Wall Street. Fed stopy obniżył, ale na tym dobre informacje się skończyły.