Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Złoty stabilny, rynek czeka na informacje dot. Brexitu
2019-10-15 Komentarz do rynku złotego DM BOŚWtorkowy, poranny handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian na wycenie złotego. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2947 PLN za euro, 3,8943 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9060 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9021 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,991% w przypadku obligacji 10-letnich.
Kwestia trendu na eurodolarze
2019-10-14 Raport wieczorny FMCMSytuacja wieczorem: Eurodolar notuje poziom 1,1025. Na samym początku października kreślono ok. 1,09. Od tego czasu mamy dość systematyczny wzrost, a szczyt z wczoraj to 1,1060. Dziś mieliśmy odczyt ze Strefy Euro o produkcji przemysłowej. Dotyczył sierpnia. Uzyskano wyniki +0,4 proc. m/m oraz -2,8 proc. r/r (pierwszy lepszy od prognozy, drugi gorszy, przy czym delikatnie podwyższono roczną dynamikę za lipiec w ramach rewizji).
Rynek ze spokojem przyjmuje wyniki wyborów
2019-10-14 Poranny komentarz walutowy XTBDziś temat w polskich mediach ekonomicznych będzie tylko jeden – wyniki wyborów do polskiego parlamentu. Rynek przyjmuje je jednak ze spokojem. Naszym zdaniem dla notowań złotego bardziej istotne będą kwestie globalne: rozmowy handlowe, Brexit i kolejne dane ekonomiczne.
Częściowa umowa, euforia chwilowa
2019-10-14 Komentarz poranny TMS BrokersRynek musi przetrawić znaczenie porozumienia handlowego pomiędzy USA a Chinami. Naszym zdaniem rozmowa jest fasadowa i nie rozwiązuje zasadniczym problemów i nie pomoże zejść globalnej gospodarce ze ścieżki spowolnienia. Weekendowe doniesienia są też mniej korzystne dla funta niż informacje z czwartku i piątku. Światełko w tunelu, które nagle się pojawiło nie zgasło, ale wydaje się bardziej odległe, co stwarza ryzyko wymazania wystrzału funta.
PLN bez większej reakcji na wyniki wyborów
2019-10-14 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia na rynku FX nie przynosi istotniejszych ruchów na PLN, pomimo weekendowych wyborów parlamentarnych. Złoty kwotowany jest następująco: 4,3040 PLN za euro, 3,9038 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9091 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9280 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,009% (11/10) w przypadku papierów 10-letnich.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
2019-10-11 Komentarz tygodniowy TMS BrokersW najbliższych kilkudziesięciu godzinach przed inwestorami szereg rozstrzygnięć, które mocno wpłyną na nastroje. M.in. mowa o finale 13. rundy negocjacji handlowych, które trwają od czwartku w Waszyngtonie. Wydarzenia przyszłego tygodnia są na dalekim planie.
Dalsze silne zwyżki funta
2019-10-11 Bilans dnia DM BOŚ z rynku walutW temacie amerykańsko-chińskim w ostatnich godzinach nie zmieniło się wiele. Na rynek nie dotarły żadne istotne plotki (widać, że żadna ze stron nie ma interesu w ich rozpuszczaniu, co może sugerować, że negocjacje są poważne), i tym samym kluczowe będzie to, co dowiemy się po spotkaniu Trumpa z Liu He o godz. 20:45.
Mocniejszy PLN, inwestorzy czekają na doniesienia z Waszyngtonu
2019-10-11 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPiątkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi wzrosty na EUR/USD oraz kontynuację zwyżki PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3089 PLN za euro, 3,9120 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9197 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8682 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,95% w przypadku obligacji 10-letnich.
S&P i Moody's tuż przed wyborami
2019-10-11 Raport poranny FMCMWielki świat: Donald Trump jest zadowolony z rozmów z delegacją polityków chińskich. Ma zamiar spotkać się nawet i z samym premierem Liu He, co może przynieść rozwiązanie konfliktu celnego. W teorii, przynajmniej. Z kolei Boris Johnson spotkał się z Leo Varadkarem, premierem Irlandii - i obaj ponoć uważają, że jest możliwe osiągnięcie zadowalającego wszystkich porozumienia w kwestii Brexitu.
Złoty czeka na pozytywny scenariusz dla Chin
2019-10-10 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutCzwartek przynosi większe zainteresowanie bardziej ryzykownymi aktywami, co można interpretować jako próbę dyskontowania pozytywnego scenariusza w amerykańsko-chińskich negocjacjach, po tym jak jeszcze w środę pojawiły się spekulacje, jakoby Chińczycy mieli być zdeterminowani do osiągnięcia tymczasowego porozumienia z Amerykanami, aby uniknąć dalszej eskalacji wojny celnej.
Nadzieje na porozumienie są duże
2019-10-10 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z ostatnich godzin mogące mieć wpływ na rynki: USA / FED: Opublikowane wczoraj zapiski z wrześniowego (18.IX) posiedzenia FED ujawniły pewien dysonans – z jednej strony wspominano o rosnących zagrożeniach z tytułu wojen handlowych, spowolnienia globalnej gospodarki, oraz utrzymującego się ryzyka geopolitycznego, to z drugiej rozmawiano o tym jak długi może być okres luzowania polityki.
Wszystko na raz
2019-10-10 Komentarz poranny TMS BrokersRynkom ogromnie trudno jest obrać kierunek, kiedy sprzeczne informacje dotyczące rozmów handlowych USA i Chin dzielą nie dni, a godziny. Wyczekiwane negocjacje startują dziś i potrwają prawdopodobnie do jutra. Mogą przynieść postępy lub nie. Decyzje mogą być wiążące lub nie. Mogą się spodobać Trumpowi lub nie.
Nerwowość przed rozmowami handlowymi
2019-10-10 Poranny komentarz walutowy XTBChoć rozmowy na wysokim szczeblu między delegacjami USA i Chin jeszcze nawet się nie rozpoczęły, na rynku widać było już żywiołową reakcję. Wszystko jednak wskazuje na to, że nie powinniśmy liczyć na wiele. Tymczasem protokół z wrześniowego posiedzenia Rezerwy Federalnej pokazał, że niektórzy członkowie debatowali nad kwestią zakończenia luzowania polityki pieniężnej. Nie zabrakło również wzmianek na temat kłopotów płynnościowych na amerykańskim rynku pieniężnym. =
Próba łapania oddechu
2019-10-09 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z ostatnich godzin mogące mieć wpływ na rynki: USA / FED: Jerome Powell potwierdził wczoraj gotowość do dalszych cięć stóp procentowych, chociaż dał do zrozumienia, że gospodarka jest dość silna i „najwyraźniej (wzrost) nieco spowalnia”. Może być to sygnał, że szef FED nie myśli o ostatnich ruchach, jako początku cyklu obniżek, a nadal operuje w obszarze „dostosowania” w cyklu wzrostowym, co było już widoczne po pierwszym cięciu stóp w lipcu.
Miało być pięknie, wychodzi jak zwykle
2019-10-09 Komentarz poranny TMS BrokersNapięcia na linii USA-Chiny wzrastają, a w inwestorach ginie nadzieja na postęp w negocjacjach zanim te jeszcze się zaczęły. Na rynkach finansowych dominują ponure nastroje, choć bez popadania w panikę, gdyż uczestnicy rynku wyciągnęli wnioski z poprzednich miesięcy – lepiej jest grać fakty niż obstawiać plotki.
Fed w walce z kryzysem płynności
2019-10-09 Poranny komentarz walutowy XTBPodczas wrześniowej konferencji prasowej prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell wydawał się bagatelizować problem z płynnością na amerykańskim rynku pieniężnym, który doprowadził do potężnego skoku krótkich stóp procentowych. Od tego czasu jednak sporo się zmieniło, a sam Powell zdaje się nieco zmieniać zdanie ogłaszając początek kolejnego skupu papierów skarbowych.
Niepewność zagościła wśród inwestorów
2019-10-08 Komentarz giełdowy XTBKońcówka zeszłego tygodnia wyglądała dramatycznie na amerykańskim rynku akcji. Najpierw zejście do najniższych poziomów od końca sierpnia, a później spore odbicie i zawitanie na poziomy niespełna 50 punktów od historycznych szczytów. Ten tydzień przynosi jednak powrót do trendu, który rozpoczął się w połowie września. W tym wypadku mówimy oczywiście o trendzie spadkowym. Powodem takiej sytuacji są ponownie obawy związane ze światowym handlem.
Napięcie rośnie
2019-10-08 Bilans dnia DM BOŚ z rynku walutSpekulacje o tym, jakoby strona chińska szykowała retorsje za ostatnią decyzję Białego Domu o wpisaniu kolejnych spółek z Państwa Środka na „czarną listę”, a także plotki o możliwym skróceniu wizyty delegacji z udziałem wicepremiera Liu He i szefa Ludowego Banku Chin, Yi Gang’a, czy też doniesienia o możliwym wprowadzeniu ograniczeń dla inwestowania w chińskie spółki przez amerykańskie, rządowe fundusze emerytalne, zwiększyły nerwowość na rynkach, które zaczęły wchodzić w tryb risk-off.
Realizm kontra nadzieje
2019-10-08 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z ostatnich godzin mogące mieć wpływ na rynki: USA / CHINY / ROZMOWY HANDLOWE: Główny doradca gospodarczy Białego Domu, Larry Kudlow ostrożnie, choć optymistycznie wypowiadał się na temat szans zawarcia porozumienia handlowego z Chinami.
Zalecana ostrożność
2019-10-08 Komentarz poranny TMS BrokersSentyment rynkowy waha się między lepszymi i gorszymi momentami przy odliczaniu casu do startu rozmów handlowych USA i Chin. Sygnały docierające od zainteresowanych stron bywają sprzeczne, ale na rynkach zaczyna dominować wybiorczość w reakcji. Dziś (na razie) wygrywa umiarkowany optymizm.