Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Wyrok TSUE to nie przycisk zagłady
2019-10-03 Komentarz poranny TMS BrokersDziś o 9:30 Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda orzeczenie w sprawie hipotek frankowych. W ostatnich dniach temat zelektryzował rynek złotego i czarne scenariusze były przerabiane na liczne sposoby. Sądzę jednak, że strach jest przesadzony, a może i spotęgowany potrzebą wygenerowania zmienności na przeważnie spokojnym rynku złotego.
Nowy istotny czynnik ryzyka
2019-10-03 Poranny komentarz walutowy XTBDo tej pory mówiąc o ryzykach związanych z wojnami handlowymi mieliśmy na myśli głównie Stany Zjednoczone oraz Chiny, z kolei inne kraje cierpiały jedynie pośrednio i w mniejszym stopniu. Niemniej jednak wczorajszy werdykt Światowej Organizacji Handlu (WTO) może istotnie podbić wagę tego czynnika również z punktu widzenia europejskiej gospodarki.
RPP zauważa osłabienie na świecie
2019-10-03 Raport poranny FMCMEurodolar i jego sprawy: Z raportu ADP za wrzesień wynika, iż w USA przybyło 135 tys. posad, tzn. o tyle wzrosło zatrudnienie. Oczekiwano 140 tys., więc wynik teoretycznie był prawie zgodny z prognozą (nieco słabszy), niemniej została ona zaburzona przez to, że wynik sierpniowy obniżono w ramach rewizji ze 195 tys. do 157 tys.
Czas szybko wymusi ważne decyzje
2019-10-02 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z ostatnich godzin mogące mieć wpływ na rynki: USA / FED / DANE: Fatalne dane z amerykańskiego przemysłu, jakie zostały opublikowane wczoraj po południu (indeks ISM spadł we wrześniu do 47,8 pkt.) doprowadziły do sporego przesunięcia oczekiwań, co do możliwości obniżki stóp procentowych przez FED w końcu października.
Nieprzyjazna przystań
2019-10-02 Komentarz poranny TMS BrokersZałamanie indeksu ISM dla przemysłu USA dowodzi, że największa gospodarka świata nie jest niewrażliwa na globalne spowolnienie. Choć ważniejsza dla oceny kondycji gospodarki jest postawa sektora usługowego, już teraz wygląda na to, że wyrażany przez Fed spokój o sytuację wewnętrzną mógł być nietrafiony. Rosną ryzyka dla USD, którego może nie uratować status bezpiecznej przystani.
(Nie)oczekiwana słabość przemysłu w USA
2019-10-02 Poranny komentarz walutowy XTBWczorajszy indeks ISM dla amerykańskiego przemysłu rozczarował uczestników rynku, co było punktem zapalnym do większej wyprzedaży na rynkach akcyjnych. W odpowiedzi na słabe dane tracił również dolar, co po części znalazło odzwierciedlenie w notowaniach złotego, który o poranku jest nieco mocniejszy. Z kolei z kraju poznaliśmy kolejny słaby odczyt indeksu PMI oraz głębsze od konsensusu rynkowego spowolnienie rocznej dynamiki inflacji.
Złoty stabilny, czekamy na TSUE
2019-10-02 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, środowy handel na rynku FX przynosi podtrzymanie słabszego dolara po wczorajszym alarmującym odczycie ISM. Brak jest jednak wyraźnego wsparcia dla PLN, który pozostaje pod presją przed TSUE. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3764 PLN za euro, 4,0036 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0282 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9150 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,021% w przypadku obligacji 10-letnich.
Rozczarowanie funtem i fatalne ISM dla amerykańskiego przemysłu
2019-10-01 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutBilans dnia – rozczarowanie funtem i fatalne ISM dla amerykańskiego przemysłu
O ile dane PMI z brytyjskiego przemysłu wypadły nieźle, to już oczekiwania związane z możliwym pomysłem premiera Johnsona na Brexit zawiodły.
O ile dane PMI z brytyjskiego przemysłu wypadły nieźle, to już oczekiwania związane z możliwym pomysłem premiera Johnsona na Brexit zawiodły.
Złoty stabilny, czekamy na czwartek
2019-10-01 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutWtorkowy handel nie przynosi większych zmian w wycenie złotego. Opublikowane rano dane nt. przeszły bez większego echa – kombinacja nieco niższego odczytu PMI, ale przede wszystkim cofnięcie się inflacji we wrześniu do 2,6 proc. r/r z 2,9 proc. r/r, może tylko utwierdzać w przekonaniu, że Rada Polityki Pieniężnej nie będzie przymuszona do podejmowania niełatwych decyzji o zmianie stóp procentowych.
Cena złota pod presją silnego dolara
2019-10-01 Komentarz surowcowy DM BOŚW drugiej połowie minionego tygodnia notowania złota ruszyły dynamicznie w dół, czego rezultatem było zakończenie całego tygodnia w okolicach 1500 USD za uncję, czyli tuż przy ważnym psychologicznym poziomie wsparcia. Jak się jednak okazało – nie był to koniec ciągu zniżek.
Dane z USA mogą nie pomóc dolarowi
2019-10-01 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z ostatnich godzin mogące mieć wpływ na rynki: AUSTRALIA / RBA / NOWA ZELANDIA / DANE: Niespodzianki nie było, na dzisiejszym posiedzeniu RBA doszło do obniżki stopy procentowej o 25 p.b. do 0,75 proc. W komunikacie znalazła się wzmianka mogąca sugerować, że jej poziom został właściwie skalibrowany, chociaż RBA dodał później, że nie zamyka się na dalsze luzowania w razie potrzeby.
Zawsze jest jakieś ale
2019-10-01 Komentarz poranny TMS BrokersChoć na rynku nie brakuje uczestników mających nadzieję, że rozpoczynający się kwartał przyniesie oznaki poprawy sytuacji w globalnej gospodarce, dziś o takie sygnały może być trudno. Bank Rezerwy Australii obciął główną stopę procentową o 25 pb i jest gotowy na więcej, a zaplanowane odczyty indeksów PMI mają wysoko ustawioną poprzeczkę dla pozytywnych niespodzianek.
Rekordowy dolar, taniejące kruszce
2019-10-01 Poranny komentarz walutowy XTBKolejny dzień, kolejne rekordy dolara – tak ostatnio wygląda sytuacja na rynku walutowym. Słabe dane makro z globalnej gospodarki sprawiają, że dolar postrzegany jest jako względnie atrakcyjne miejsce. Wczoraj przełożyło się to także na mocne spadki cen metali szlachetnych.
Dane z USA będą ważyć w tym tygodniu na pozycji dolara?
2019-09-30 Bilans dnia DM BOŚ z rynku walutAmerykańska waluta pozostała dzisiaj silna. W obszarze G-10 mocniejszy był tylko brytyjski funt, gdzie w pewnym sensie mamy próbę technicznego odreagowania po spadkowym piątku. Testem na ile będzie ono istotne, będzie reakcja na jutrzejsze dane PMI dla przemysłu, jakie poznamy o godz. 10:30. Mediana wskazuje na lekki spadek we wrześniu do 47,0 pkt. z 47,4 pkt.
Niebezpieczne niedopowiedzenia…
2019-09-30 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutUSA/ CHINY/ KONTROLA KAPITAŁU/ NEGOCJACJE HANDLOWE/ TRUMP / DANE: W piątek po południu agencja Reuters podała powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą, jakoby Biały Dom rozważał możliwość wprowadzenia ograniczeń możliwości inwestowania w chińskie spółki przez amerykański kapitał, zablokowanie możliwości przeprowadzania nowych emisji, a nawet pozbycie się tych firm z nowojorskiej giełdy
Czas szukania odpowiedzi
2019-09-30 Komentarz poranny TMS BrokersTydzień rozpoczyna się od spadku NZD/USD najniżej od 2015 roku po fatalnych danych o nastrojach w biznesie. Nie pomogły nawet całkiem przyzwoite szczegóły odczytów PMI dla Chin, zwłaszcza sektora przemysłowego. EUR/USD broni się przed spadkiem pod 1,09 a GBP/USD próbuje powrócić ponad 1,23. W obu przypadkach widzimy pole do zwyżki a raczej nasze nastawienie należałoby przekuć w stwierdzenie, że potencjał do zniżki został wyczerpany. Dla EUR/USD pierwszym sufitem jest 1,0965.
Fitch studzi emocje przed decyzją TSUE
2019-09-30 Poranny komentarz walutowy XTBPiątkowa decyzja agencji Fitch o utrzymaniu zarówno oceny wiarygodności kredytowej jak i perspektywy dla tejże oceny była zgodna z oczekiwaniami. Jednocześnie komunikat okazał się dość lakoniczny jeśli chodzi o ocenę ryzyka dla sektora bankowego w związku z nadchodzącą decyzją TSUE w kwestii kredytów hipotecznych indeksowanych do szwajcarskiej waluty.
Stabilizacja na PLN, trwa wyczekiwanie na TSUE
2019-09-30 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia obrotu na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian na wycenach głównych walut. Również PLN, po okresie dynamicznych spadków, znalazł obszar stabilizacji pod 4,40 EUR/PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3807 PLN za euro, 4,006 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0406 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9280 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,999% w przypadku obligacji 10-letnich.
Bilans dnia – czekamy już na weekend…
2019-09-27 Bilans dnia DM BOŚ z rynku walutHandel w ostatnich godzinach nie przyniósł nowych rozstrzygnięć. Opublikowane o godz. 14:30 dane z USA wskazały na lepsze od oczekiwań odczyty dynamiki nt. zamówień na dobra trwałego użytku w sierpniu, odczyt kluczowego, inflacyjnego indeksu PCE Core wypadł zgodnie z oczekiwaniami na poziomie 1,8 proc. r/r, a indeks nastrojów konsumenckich ...
Mocny finisz dolara w końcu miesiąca
2019-09-27 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z ostatnich godzin mogące mieć wpływ na rynki: USMCA / USA/ CHINY/ NEGOCJACJE HANDLOWE/ TRUMP: Szef doradców gospodarczych prezydenta nie wykluczył wczoraj, że nowa umowa handlowa z Meksykiem i Kanadą (USMCA) może być głosowana w Kongresie jeszcze tej jesieni.