Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Kwestia interpretacji

Kwestia interpretacji

2021-07-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek przebiega z minimalnie mocniejszym dolarem, który próbuje odreagować piątkowe osłabienie wywołane "niedostatecznie dobrymi" danymi Departamentu Pracy USA (850 tys. etatów w sektorze pozarolniczym w czerwcu). W Azji widać lekkie podbicie ryzyka po zaskakująco słabym odczycie indeksu PMI dla usług w Chinach - Caixin spadł w czerwcu do 50,3 pkt. z 55,1 pkt., a także rosnących obawach o sytuację pandemiczną w Korei Południowej (władze przywróciły obowiązek chodzenia w maskach w Seulu).
Tak w sam raz

Tak w sam raz

2021-07-05 Komentarz poranny TMS Brokers
Mimo że wzrost zatrudnienia w USA w czerwcu był wyższy od wskazań konsensusu, rynek walutowy po cichu liczył na liczby, które w bardziej stanowczy sposób skłonią Fed do przyspieszenia decyzji o wygaszaniu ekspansji monetarnej. Dolar stracił pod presją redukcji długich pozycji. Rynek wrócił do punktu wyjścia w oczekiwania na nowe impulsy. Raport z rynku pracy był taki w sam raz. Przyrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym o 850 tys. nie jest na tyle niski, aby podnieść obawy o spowolnienie wzrostu, ale też nie za wysoki, by przyspieszyć dyskusję w Fed o rozpoczęciu redukcji tempa skupu aktywów.

Fed ma chwilę oddechu

Fed ma chwilę oddechu

2021-07-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Piątkowe dane z rynku pracy ze Stanów Zjednoczonych zostały bardzo dobrze przyjęte przez rynek. Nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę znaczne przyspieszenie zatrudnienia w porównaniu do ostatnich słabszych miesięcy. Z drugiej strony dane nie zostały potraktowane jako sygnał do potrzeby zaostrzania polityki monetarnej, co daje nieco oddechu Rezerwie Federalnej. Z drugiej strony czai się ryzyko dalszych wzrostów cen ropy naftowej, co może mieć ogromny wpływ na budowanie dalszej presji inflacyjnej, choć oczywiście mniej zależnej od polityki banku centralnego.
Rynki nie podejmują rajdu ryzykownych aktywów

Rynki nie podejmują rajdu ryzykownych aktywów

2021-07-02 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Mimo że rynek akcji w USA poprawia rekordy, inne rynki nie podejmują rajdu ryzykownych aktywów. Deficyt pozytywnych katalizatorów i silnych danych makro może stworzyć próżnię, którą łatwo zapełnią obawy o nowy wariant wirusa. Jakkolwiek powinien być to jedyne pretekst do korekty niż poważny czynnik ryzyka, pewna doza ostrożności jest wskazana.
Dane z rynku pracy w USA w centrum uwagi

Dane z rynku pracy w USA w centrum uwagi

2021-07-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Bieżący tydzień na rynkach walutowych to czas dużego uzależnienia notowań od danych makro oraz wypowiedzi przedstawicieli Rezerwy Federalnej. W centrum uwagi inwestorów jest bowiem amerykański dolar, który ani myśli oddawać wzrostów z połowy czerwca. Notowania FUSD kierują się w tym tygodniu nieprzerwanie w górę, a obecnie dotarły one już do okolic 92,60 pkt., czyli do najwyższego poziomu od 6 kwietnia, a więc od prawie 3 miesięcy.
A szczęśliwą liczbą dnia jest...

A szczęśliwą liczbą dnia jest...

2021-07-02 Komentarz poranny TMS Brokers
Cały tydzień minął na oczekiwaniu publikowanego dziś po południu raportu z rynku pracy USA. Ryzyka są dwustronne gdyż słabe i mocne wyniki będą niosły implikacje dla polityki Fed, a zatem i dla całych rynków finansowych. Czasu na decyzje inwestycyjne nie będzie dużo, gdyż przed USA długi weekend.
Konsensus rynkowy dla zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w czerwcu został ustalony na 720 tys.
Dolar zyskuje przed NFP

Dolar zyskuje przed NFP

2021-07-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Dziś publikacja danych, na które zwykle rynek czekał cały miesiąc. Choć giełdy przestały reagować na jakiekolwiek dane, dla dolara faktycznie może to być publikacja przełomowa. Chodzi o zmianę zatrudnienia w USA za czerwiec. Dolar po krótkiej pauzie kontynuuje zwyżkę rozpoczętą od posiedzenia Fed w czerwcu. Zaraz po posiedzeniu wskazywałem, że techniczne z nazwy podwyżki stóp reverse repo i oprocentowania rezerw dla banków mają spore znaczenie, bo dla rynku topionego w ujemnych stopach procentowych (globalnie) nawet kilka punktów bazowych na plusie to jak prezent.
Rosnące obawy przed Deltą

Rosnące obawy przed Deltą

2021-07-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy miesiąc na rynku FX zaczyna się z nieco mocniejszym dolarem, choć nie na szerokim rynku. Co ciekawe to silniejsze są tylko niektóre waluty rynków wschodzących, które w ostatnich dniach mocniej traciły jak rubel, lira, czy rand, co wskazuje raczej na korekcyjny charakter ruchu. Siła dolara w grupie walut G-10 sygnalizuje raczej pozycjonowanie się pod istotne publikacje, które poznamy dzisiaj (ISM dla przemysłu), oraz jutro (dane Departamentu Pracy).
Więcej jakości w kalendarzu

Więcej jakości w kalendarzu

2021-07-01 Komentarz poranny TMS Brokers
Dolar zwycięsko zakończył kwartał, co jednak przy braku istotnych wydarzeń raczej jest skutkiem portfelowych przetasowań. Od dziś kalendarz makro wyraźnie nabiera jakości, podkręcając dyskusję o przyszłej ścieżce polityki monetarnej. Złoty stabilny w obliczu mieszanych danych. Pozycjonowanie na koniec miesiąca pomogło dolarowi umocnić się do głównych walut. Brak istotnych wydarzeń w pierwszej części tygodnia skłoniło inwestorów do szukania byle informacji mogącej nadać chociaż odrobine kierunku.
Ocean pieniądza

Ocean pieniądza

2021-07-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Osiem miliardów dolarów zabrakło do tego, aby licznik wczorajszych operacji reverse repo wykonywanych przez nowojorski Fed przekroczył bilion. Choć Chistopher Waller mówił wczoraj o potrzebie zdjęcia nogi z gazu, niewiele się zmieni. Operacje reverse repo służą głównie do tego, aby krótkoterminowa stopa procentowa w USA nie spadła poniżej określonego poziomu.
Czekając na ważne dane

Czekając na ważne dane

2021-06-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Utrzymujące się nadal nisko (poniżej 1,50 proc. dla 10-letnich papierów) rentowności amerykańskich obligacji rządowych dobrze tłumaczą odporność indeksów na Wall Street na obawy związane z wariantem Delta - od kilku dni liderem zwyżek pozostaje technologiczny Nasdaq. Pomału wkraczamy jednak w okres ważnych odczytów makro z USA, które mogą nieco zmienić ten układ (kluczowe będą tu piątkowe wyliczenia Departamentu Pracy).
Nie szukajmy przyczyn na siłę

Nie szukajmy przyczyn na siłę

2021-06-30 Komentarz poranny TMS Brokers
Emocji na rynkach w tym tygodniu jest zdecydowanie mniej niż na boiskach, mimo że nie brakuje prób podniesienia znaczenia niektórych czynników ryzyka. Dolar jest silniejszy, co wygląda na redukcję ryzyka na koniec miesiąca i kwartału, podczas gdy rynek obligacji i akcji zachowuje spokój. Trudne są okresy, kiedy rynki są w fazie wyczekiwania na kluczowe informacje, a jednak traderzy, inwestorzy i komentarzowy rynkowi muszą przyjść do pracy i czymś się zająć.
Dzień publikacji danych

Dzień publikacji danych

2021-06-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Gdyby tylko rynki finansowe żyły jeszcze publikacjami danych miałyby dziś prawdziwą ucztę. W Polsce poznamy wstępne dane o czerwcowej inflacji, jednak nie one są najważniejsze. Uwaga zwrócona jest przede wszystkim na amerykański rynek pracy. Zacznijmy jednak od Chin, gdyż jest to kierunek, który jest przez rynki zazwyczaj bagatelizowany, o ile nie dzieje się tam coś naprawdę szczególnego.
Zyskowne rewizje?

Zyskowne rewizje?

2021-06-29 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi umocnienie dolara na szerokim rynku, chociaż dynamika zmian nie jest duża. To efekt schłodzenia nastrojów w Azji, która coraz bardziej obawia się ekonomicznych skutków szerzenia się nowej mutacji COVID (wolniejsze i spóźnione ożywienie). Niemniej indeksy na Wall Street pozostają blisko szczytów, a rentowności amerykańskich 10-letnich obligacji powróciły poniżej 1,50 proc. - to może ograniczać perspektywy dalszego umocnienia dolara.
1-4-3-3 ważniejsze niż 1,19

1-4-3-3 ważniejsze niż 1,19

2021-06-29 Komentarz poranny TMS Brokers
Na rynkach nie widać zapału do wzmożonej aktywności. Z braku lepszych tematów Azja skupiła uwagę na rozprzestrzenianiu się szczepu Delta wirusa Covid-19, ale w Europie temat raczej zostanie wyciszony. Jest bardziej prawdopodobne, że traderzy w Londynie i Frankfurcie będą przede wszystkim rozmawiać o dzisiejszym meczu.
Wall Street cieszy się z… wirusa

Wall Street cieszy się z… wirusa

2021-06-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Mówi się, że pieniądze nie mają uczuć. Jednak niezwykle rzadko dochodzi do sytuacji, gdy rynki „cieszą się” wprost z ludzkiego nieszczęścia. Do takiej sytuacji doprowadziła nieodpowiedzialna polityka Fed. Poniedziałek stał pod hasłem „delta plus”. Wielomiesięczny rekord infekcji w Wielkiej Brytanii, która jest przecież europejskim liderem jeśli chodzi o tempo szczepień, zasiał obawy, że szykuje nam się kolejna fala zachorowań, a co za tym idzie – kolejne restrykcje.
Na rynkach chłodniej niż na dworze

Na rynkach chłodniej niż na dworze

2021-06-28 Komentarz poranny TMS Brokers
Stabilizacja zagościła na rynkach finansowych bez oznak gorączkowej rewizji oczekiwań dotyczących ożywienia gospodarczego (w obliczu zagrożenia szczepem Delta) i ścieżki polityki monetarnej Fed i innych. Nowe rekordy indeksów sugerują, że warunki rynkowe są pozytywne i inwestorzy preferują podtrzymywać ten stan do czasu pojawienia się nowego katalizatora. Przed nami możliwy tydzień sennego wyczekiwania na piątkowy raport NFP.
Dolar nie poddaje się presji

Dolar nie poddaje się presji

2021-06-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Na rynkach akcji po posiedzeniu Fed nie ma już śladu – indeksy na Wall Street są już na nowych rekordowych poziomach. Jednak dolar utrzymuje większość umocnienia, a problemy innych walut są dla niego szansą. Zgodnie z oczekiwaniami chór wystąpień przedstawicieli Fed w ubiegłym tygodniu robił wszystko, aby zatrzeć negatywny ślad po czerwcowym posiedzeniu i dokładnie tak się stało – indeksy na Wall Street szybko powędrowały na nowe maksima.
PCE Core, jest się czego obawiać?

PCE Core, jest się czego obawiać?

2021-06-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dolar powrócił do słabości wspierany przez utrzymujący się lekki tryb risk-on na rynkach. Uwagę zwracają doniesienia o zawarciu porozumienia przez prezydenta Bidena z ponadpartyjną grupą 10 senatorów, co do "ram" pakietu infrastrukturalnego - wydatki mają sięgnąć 953 mld USD. Szanse na jego szybką legislację są jednak tonowane przez lidera mniejszości republikańskiej McConnella. To pozwoliło jednak indeksom na Wall Street zamknąć czwartkowy handel na nowych szczytach.
W pozytywnym tonie

W pozytywnym tonie

2021-06-25 Komentarz poranny TMS Brokers
W piątek pozytywny nastrój jest przeciągany na kolejny dzień, kiedy proryzykowny ton nadały nowe rekordy indeksów na Wall Street. Katalizatorem są doniesienia z USA o osiągnięciu porozumienia w sprawie planów infrastrukturalnych. Dobry klimat wspiera aktywa ryzykowne, choć zmienność na FX jest niska. Prezydent Biden ogłosił, że osiągnął ponadpartyjne porozumienie z 10 senatorami w sprawie „ram” planu inwestycji infrastrukturalnych.