Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Sprzeczne stanowiska A. Glapińskiego i członków RPP

Sprzeczne stanowiska A. Glapińskiego i członków RPP

2021-11-05 Komentarz walutowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji globalni inwestorzy skupiają swoją uwagę na danych z rynku pracy w USA, które poznamy już o godzinie 13:30. Mimo iż wydarzenie to może zostać przyćmione przez środową decyzję FOMC, który wreszcie zdecydował się na rozpoczęcie taperingu, czyli procesu ograniczania programu skupu aktywów, tak publikacja raportu NFP zawsze dostarczą większych emocji, dlatego niewykluczona jest podwyższona zmienność na dolarze, jak i innych rynkach. Sporo też dzieje się na złotym, a to za sprawą chaotycznej komunikacji ze strony członków RPP.
Niejasna komunikacja Banku Anglii

Niejasna komunikacja Banku Anglii

2021-11-05 Komentarz poranny TMS Brokers
Wczorajszy komunikat BoE o niepodnoszeniu stóp procentowych powoduje, że przyszłe komentarze urzędników brytyjskich mogą nie być postrzegane jako wiarygodne i mogą być traktowane jedynie jako szum. Funt uległ mocnej przecenie, ponieważ oczekiwania rynkowe były nastawione na wzrost kosztu pieniądza. Dziś poznamy ważne dane dla dolara: NFP. Konsensus rynkowy zakłada dalszą poprawę.

Czy złoty się wykolei?

Czy złoty się wykolei?

2021-11-04 Raport DM BOŚ z rynku walut
Środa przynosi umocnienie dolara na szerokim rynku, po tym jak we wtorek wieczorem nieco stracił on na wartości po przekazie z FED. Zgodnie z oczekiwaniami zdecydowano o uruchomieniu taperingu (redukcji skali miesięcznego skupu aktywów) w wysokości 15 mld USD z planem zakończenia tego procesu w połowie przyszłego roku. Decydenci pozostawili sobie margines regulowania skali taperingu w zależności od potrzeby, chociaż wydaje się to mało prawdopodobne (na obecną chwilę).
Dokąd zmierza RPP?

Dokąd zmierza RPP?

2021-11-04 Komentarz bieżący TMS Brokers
W środę Rada Polityki Pieniężnej podniosła główną stopę procentową w Polsce o 75 punktów bazowych. Obecnie stopa referencyjna znajduje się na poziomie 1,25 proc. i jest zaledwie 0,25 pkt. proc. niższa od stanu sprzed wybuchu epidemii COVID19. Złoty umocnił się względem głównych rywali, ale zyskiwał już przed posiedzeniem. Czy 75 punktów wystarczy, aby PLN zyskał więcej?
Fed pozostaje elastyczny

Fed pozostaje elastyczny

2021-11-04 Komentarz poranny TMS Brokers
Rezerwa Federalna nie zaskoczyła niczym nowym. Przyjęła stanowisko mocno elastyczne dostosowując się do aktualnych warunków ekonomicznych. Dolar bezpośrednio po konferencji umocnił się choć dziś od wczesnych godzin porannych powraca do aprecjacji. Sesja na Wall Street przebiegała w dobrych nastrojach i mimo startu normalizacji polityki pieniężnej hossa trwa w najlepsze. W Polsce na ruch zacieśniający warunki monetarne zdecydował się NBP. Podwyżka o 75 pb. zaskoczyła w pewien sposób rynek. Złoty umocnił się ostatecznie. Dziś poznamy decyzję Banku Anglii.
Złoty mocniejszy po znaczącej podwyżce stóp

Złoty mocniejszy po znaczącej podwyżce stóp

2021-11-04 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi konsolidację eurodolara pod Fed oraz zauważalnie mocniejsze poziomy na PLN po wczorajszym ruchu ze strony RPP. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5790 PLN za euro, 3,9532 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,3343 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4124 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,853% w przypadku obligacji 10-letnich.
Ostatnie godziny handlu na rynkach obfitowały w wydarzenia związane z bankami centralnymi.
Fed czeka, Rada działa

Fed czeka, Rada działa

2021-11-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Dwa posiedzenia, dwie bardzo różne decyzje. Fed zgodnie z oczekiwaniami rynku rozpoczął ograniczanie dodruku, ale nie będzie się spieszyć z walką z inflacją. Rada z kolei po miesiącach bezczynności przystąpiła do zdecydowanego działania. Dziś czeka nas decyzja Banku Anglii. Patrząc na decyzję Fed z punktu widzenia wcześniejszej komunikacji, była ona kompletnie przewidywalna i z tej perspektywy nie można mieć do Fed żadnych pretensji.
Dziś liczy się tylko Fed i RPP

Dziś liczy się tylko Fed i RPP

2021-11-03 Komentarz poranny TMS Brokers
Kalendarz marko jest dziś na tyle przepełniony, że o podwyższoną zmienność nie powinniśmy się martwić. Szczególna uwaga jednak będzie skupiona na wydarzeniach wieczornych, kiedy Rezerwa Federalna będzie podejmować decyzje o kształcie prowadzonej polityki pieniężnej w przyszłości. Zatem dolar, złoto, obligacje oraz indeksy mogą być szczególnie wrażliwe na doniesienia. Na krajowym podwórku dziś decyzja RPP. W ostatnich dniach narosły oczekiwania na kolejny ruch na stopach procentowych.
Rynek nie obawia się decyzji Fed

Rynek nie obawia się decyzji Fed

2021-11-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Środa zapowiada się na rynkach niezwykle interesująco – decyzję opublikują zarówno RPP, jak i Fed. O tej pierwszej pisałem wczoraj, druga będzie mieć jednak znacznie większe znaczenie – być może także dla złotego. Obecnie Fed utrzymuje rekordowo niskie stopy procentowe (0-0,25%) oraz skupuje rekordowe 120mld obligacji miesięcznie (rekordowe poza szczytem pandemii, kiedy skup był „nieregulowany”). Przy jednoczesnym impulsie fiskalnym doprowadziło to do silnego ożywienia popytu w USA i w konsekwencji do wzrostu inflacji powyżej 5%.
Test dla Rady Polityki Pieniężnej

Test dla Rady Polityki Pieniężnej

2021-11-03 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, środowy handel przynosi nieco mocniejszego PLN przy stabilizacji eurodolara. Globalnie inwestorzy czekają na dzisiejszy, wieczorny Fed. Lokalnie kulminacyjnym puntem handlu będzie decyzja RPP. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6031 PLN za euro, 3,9732 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,50 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4169 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,848% w przypadku obligacji 10-letnich.
Walka o zaufanie

Walka o zaufanie

2021-11-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi lekkie podbicie dolara, co można tłumaczyć wyczekiwaniem na jutrzejsze informacje z FED, które mogą dać rynkom więcej dynamiki. Teoretycznie decyzja o taperingu o 15 mld USD miesięcznie jest już zdyskontowana, ale inwestorzy będą uważnie przyglądać się treści komunikatu, oraz słowom szefa FED podczas konferencji prasowej, po tym jak zaczynają pojawiać się oczekiwania, że do podwyżki stóp może dojść w II półroczu 2022 r. (po planowym wygaszeniu QE w połowie roku).
Tydzień banków centralnych

Tydzień banków centralnych

2021-11-02 Komentarz poranny TMS Brokers
Coraz większa liczba banków centralnych zaostrza swoją politykę monetarną. W ubiegłym tygodniu Bank Kanady zaprzestał skupu aktywów a RBA zakończył kontrolę krzywej dochodowości. W tym tygodniu z dużym prawdopodobieństwem podniesie swoją główną stopę procentową a Fed ogłosi ograniczenie QE. Od piątku urosły również oczekiwania co do dalszych podwyżek kosztu pieniądza przez RPP. Jeszcze jakiś czas temu przedstawiciele banków centralnych prognozowali gwałtowny spadek inflacji po ustaniu niedoborów podaży.
Czas na podwyżkę

Czas na podwyżkę

2021-11-02 Poranny komentarz walutowy XTB
To będzie tydzień banków centralnych. Za nami już decyzja RBA, ale przed nami kluczowe wydarzenia – posiedzenia Fed i Banku Anglii. Dla nas jednak niemniej ważna będzie decyzja RPP. Narracja RBA pokazała czego możemy spodziewać się po tym najważniejszym posiedzeniu w tym tygodniu – posiedzeniu Fed. Bank nie zmienił parametrów polityki, a jedynie porzucił kontrolę rentowności obligacji, która i tak już kompletnie nie działała.
Nadchodzący tydzień będzie pracowity dla bankierów centralnych

Nadchodzący tydzień będzie pracowity dla bankierów centralnych

2021-10-29 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Decyzje ws. poziomów stóp procentowych zapadną w USA, Polsce, Wielkiej Brytanii, Australii, Norwegii oraz Czechach. Przyszły kształt polityki pieniężnej w wielu krajach rysuje się coraz bardziej jastrzębio. Nawet jeśli banki nie podnoszą stóp procentowych, to retoryka ulega znaczącej zmianie. W Stanach Zjednoczonych dodatkowo poznamy dane o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym.
Podwyżka stóp, ale jaka?

Podwyżka stóp, ale jaka?

2021-10-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
Piątek przynosi odbicie dolara na szerokim rynku w ślad za pogorszeniem się nastrojów na giełdach. Na Wall Street technologiczny Nasdaq zawrócił po wybiciu nowego szczytu, a gorsze informacje ze spółki Amazon, która zwróciła uwagę na trudności będące efektem globalnych problemów z łańcuchami dostaw, mogą stać sie mocniejszym story dla rynków. Słabsze nastroje widoczne były też w Azji, chociaż Evergrande poinformowało o planach spłaty kolejnej transzy zaległych odsetek, a Ludowy Bank Chin kontynuował operacje płynnościowe (w tym tygodniu wpompowano 680 mld juanów, co jest najwyższą kwotą od blisko 2 lat).
Drakońskie podwyżki stóp

Drakońskie podwyżki stóp

2021-10-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Galopująca inflacja, drożejące paliwo i żywność, rozdawnictwo fiskalne i panika w banku centralnym – do jak wielu krajów można dziś przystawić tę etykietę? Tym razem dotyczy ona nie USA czy Polski, a Brazylii, gdzie podniesiono stopy procentowe aż o 150 punktów bazowych do 7,75% i to jeszcze nie koniec. Czy to zwiastun tego, co czeka nas globalnie? Brazylia być może nigdy nie była przykładem wzorowej polityki gospodarczej, ale akurat jeśli chodzi o inflację w ostatnich latach odzyskała pewną wiarygodność.
Koronawirus znów w natarciu

Koronawirus znów w natarciu

2021-10-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
konkretne impulsy. Rentowności amerykańskich obligacji stabilizują się w okolicach 1,6250 proc. (dla 10-letnich) po tym jak w zeszłym tygodniu przetestowały barierę 1,70 proc. Rynek czeka na informacje z Kongresu, gdzie być może do końca tygodnia przyjęte zostaną uchwały z pakietu infrastrukturalnego prezydenta Bidena. Środa przynosi mieszane wskazania dla dolara, co pokazuje, że rynek FX stracił ostatnio kierunek i czeka na Wczoraj na Wall Street doszło do wyhamowania wzrostów indeksów, a opublikowane po sesji wyniki spółek technologicznych były mieszane.
Co dalej z dolarem?

Co dalej z dolarem?

2021-10-27 Komentarz poranny TMS Brokers
Przedstawiciele Rezerwy Federalnej wchodzą w okres blackout-u przed posiedzeniem, które będzie miało miejsce w przyszłym tygodniu, dlatego też rynek będzie się musiał skupić na danych gospodarczych, które do tego czasu zostaną opublikowane. Decyzja o ograniczeniu skupu jest już w dużej mierze w cenie, zatem dolar może nieco mocniej zareagować na dane o PKB (czwartek) oraz na wskaźnik PCE (core). Wall Street wyznacza nowe maksima a wzrosty są napędzane przez dobre wyniki spółek. Dziś decyzje w sprawie stóp procentowych podejmie Bank Kanady.
BigTech nie rozczarowuje

BigTech nie rozczarowuje

2021-10-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Obecny tydzień na rynkach stoi zdecydowanie pod znakiem wyników firm technologicznych. Bardzo dużo dzieje się na akcjach Tesli, ale prawdziwe zyski pokazują firmy technologiczne. Rynek walutowy przygląda się z boku. Jesteśmy w oku cyklonu sezonu publikacji wyników i w tym tygodniu poznaliśmy już raporty firm takich jak Facebook, Microsoft czy Alphabet (Google).
Euforia nie udziela się walutom

Euforia nie udziela się walutom

2021-10-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Poniedziałek przebiegał na rynkach w szampańskich nastrojach. Gwiazdą notowań była Tesla – wartość firmy w spektakularny sposób przekroczyła bilion dolarów. Tej euforii nie widać jednak na rynkach walut – dolar umacniał się, a waluty rynków wschodzących pozostały słabe. Na Wall Street znowu mamy euforię, a wczoraj nie cegiełkę, ale potężną cegłę dołożyła Tesla, której akcje po wzroście ceny o ponad 12% są warte ponad 1000 dolarów za sztukę, a kapitalizacja firmy przekroczyła bilion dolarów. To efekt zamówienia złożonego przez wypożyczalnię Hertz na 100 tysięcy samochodów tej marki.