Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Ciąg dalszy nastąpi

Ciąg dalszy nastąpi

2021-04-30 Komentarz poranny TMS Brokers
Koniec miesiąca przynosi dwustronne wahania na rynku walutowym przy podobnym niezdecydowaniu na rynku akcji, jak i mieszanych sygnałach z rynku długu. Efekt jo-jo dotyka też złotego przy braku rozstrzygnięć w orzeczeniu TSUE ws. kredytów frankowych. Wczorajsze orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w odniesieniu do pytań skierowanych przez Sąd Okręgowy w Gdańsku w temacie rozstrzygania spraw nad kredytami frankowymi pozostawia niedosyt.
TSUE pomógł giełdzie

TSUE pomógł giełdzie

2021-04-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ten tydzień ewidentnie należy do GPW. Jeszcze miesiąc temu WIG20 był najniżej w tym roku, zaś po wzrostach z ostatnich dwóch dni zabrakło niewiele do odnotowania tegorocznych szczytów. Wczoraj pomógł wyrok TSUE, który jednak złotemu tak pozytywnie już się nie udzielił. Kwestia kredytów frankowych jest dla polskiego sektora bankowego nadal bardzo istotna. Choć jest duża presja, aby banki proponowały kredytobiorcom korzystne ugody, orzecznictwo może tę presję zmniejszać lub zwiększać.

Wyrok TSUE nie rozładował napięć ze złotego

Wyrok TSUE nie rozładował napięć ze złotego

2021-04-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi nam mieszany bilans dla dolara. Jego osłabienie, które było widoczne jeszcze wczoraj wieczorem i dzisiaj w nocy zaczyna być redukowane. Wczoraj pretekst do ruchu dał FED, który ponownie okazał się być dość "gołębi" w przekazie. Wprawdzie stwierdzono, że perspektywy dla gospodarki uległy poprawie, to jednak Jerome Powell przyznał, że minie jeszcze sporo czasu, zanim cele banku centralnego w postaci utrwalenia inflacji wokół celu, oraz maksymalizacji zatrudnienia zostaną zrealizowane.
Słaby dolar po FOMC, słaby złoty przed TSUE

Słaby dolar po FOMC, słaby złoty przed TSUE

2021-04-29 Komentarz poranny TMS Brokers
Kolejny gołębi przekaz z FOMC i bardzo dobre wyniki spółek technologicznych w USA pomagają zbudować pozytywne nastroje na rynkach. Kontrakty futures na Wall Street odbijają, słabnie dolar. Słaby jest także złoty, który czeka na orzeczenie TSUE ws. kredytów frankowych. Ostrożność inwestorów na wypadek jastrzębich zaskoczeń z FOMC okazała się niepotrzebna. Fed nie zaskoczył zmianami w polityce pieniężnej i przekazie.
Niewykorzystana szansa

Niewykorzystana szansa

2021-04-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Pędząca gospodarka, mocne wyniki, rekordowe rynki – czy to nie idealne okoliczności do delikatnej zmiany tonu? Nie dla Fed. Według Powella, gospodarka jest nadal w kryzysie i bez rekordowo luźnej polityki Fed nastąpiłaby katastrofa. Problem w tym, że właśnie tego rodzaju polityka doprowadzi do katastrofy. Wczorajsze posiedzenie Fed nie było zaskoczeniem. Podobnie jak większość uczestników rynku spodziewałem się, że Powell będzie szedł w zaparte udając, że zagrożeń inflacyjnych nie ma, a gospodarka nadal potrzebuje gigantycznego wsparcia.
Skok rentowności amerykańskich obligacji

Skok rentowności amerykańskich obligacji

2021-04-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dolar kontynuuje widoczne wczoraj odbicie na szerokim rynku, co próbuje się wiązać z "niepewnością" dotyczącą dzisiejszego przekazu z FED (komunikat o godz. 20:00, a konferencja prasowa Powella od godz. 20:30). Uwagę zwracają jednak wyraźnie rosnące rentowności amerykańskich obligacji (dla 10-letnich do 1,64 proc. z okolic 1,57 proc. wczoraj rano), co tłumaczy się gorszym przebiegiem wieczornej aukcji 7-letnich papierów.
Nerwowo na rynku długu USA, nerwowo na złotym

Nerwowo na rynku długu USA, nerwowo na złotym

2021-04-28 Komentarz poranny TMS Brokers
Dolar pnie się powoli do góry, a pomagają mu w tym rentowności 10-latek USA wracające powyżej 1,6 proc. Nie widać jasnej przyczyny sprzedaży obligacji poza nerwowością przed wieczorną decyzją FOMC, podczas gdy dodatkowy czynnik ryzyka może się wiązać z przemówieniem prezydenta Bidena w Kongresie.
Czy Biden przyćmi Fed?

Czy Biden przyćmi Fed?

2021-04-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Czy pamiętacie przesłuchania przed komisją sejmową w stylu „nic nie widziałem, nic nie słyszałem, nikogo nie znam”? Tak dziś o inflacji będzie wypowiadać się prezes Fed. Rynki wiedzą już, że przez pewien czas może czekać ich pewien dualizm pomiędzy tym, co widzą w danych, a co mówi Fed. Czy w tej sytuacji posiedzenie zostanie przyćmione wystąpieniem prezydenta Bidena?
Sztuka interpretacji przekazu FED

Sztuka interpretacji przekazu FED

2021-04-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi odbicie dolara na szerokim rynku, co próbuje się tłumaczyć niepewnością związaną ze zbliżającym się posiedzeniem FED w środę wieczorem, danymi nt. PKB za I kwartał w czwartek, ale i też technicznym odbiciem po ostatniej słabości dolara. Na to nakłada się też końcówka miesiąca i związane z nią przepływy.
Chwila oddechu

Chwila oddechu

2021-04-27 Komentarz poranny TMS Brokers
Dolar zyskuje w aurze ostrożnego odliczania do jutrzejszej decyzji FOMC, nawet jeśli konsensus zakłada podtrzymanie deklaracji o utrzymaniu luźnej polityki na dłużej. Najprawdopodobniej mamy do czynienia z szumem przy braku silniejszych katalizatorów. Można się wysilić i skupić większą uwagę na fatalnym zarządzaniu pandemią w Indiach, ale to bardziej temat na utrudnianie wzrostów azjatyckich giełd.
Tesla otworzyła kluczowy tydzień

Tesla otworzyła kluczowy tydzień

2021-04-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Na Wall Street rozpoczął się kluczowy tydzień sezonu wyników. Pierwsza raport opublikowała Telsa, w kolejnych dniach czekają nas raporty innych dużych spółek. Dolar rozpoczął tydzień od niewielkiego umocnienia. Wyniki producenta samochodów elektrycznych wypadły neutralnie, co pokazuje, jak wysokie są dziś oczekiwania rynku (które na Wall Street często są ustawiane nisko, aby łatwiej było wywołać „pozytywne zaskoczenie”).
Kwiecień zły dla dolara

Kwiecień zły dla dolara

2021-04-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Otwarcie tygodnia upływa pod znakiem nieco słabszego dolara, który kontynuuje ruch z piątkowego wieczora. Wtedy to wyraźne odreagowanie na Wall Street, które doprowadziło do wymazania wcześniejszej przeceny po informacjach o planach podwyżki podatku giełdowego przez administrację Bidena, poprawiło ogólny sentyment.
Przebłyski nadziei z Europy

Przebłyski nadziei z Europy

2021-04-26 Komentarz poranny TMS Brokers
Apetyt na ryzyko jeszcze przed weekendem odzyskał kontrolę nad rynkami z pomocą lepszych od oczekiwań odczytów PMI. Strategia reflacyjna wzmacnia się w tandemie z rosnącymi cenami surowców. Waluty surowcowe (głównie AUD) są tu zwycięzcami; słabnie USD. Założeniem strategii reflacyjnej i opartego na niej rajdu ryzykownych aktywów jest postępujące odbicie ożywienia w ujęciu globalnym.
Kolejne biliony Bidena

Kolejne biliony Bidena

2021-04-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Od dłuższego czasu można odnieść wrażenie, że Joe Biden ściga się sam ze sobą pod względem proponowania nowych bilionowych pakietów fiskalnych dla gospodarki. W innych miejscach na całym świecie również wydaje się dużo, ale nie są to tak gigantyczne kwoty, a w szczególności rządy przejmują się zbyt dużym zadłużeniem. Biden znalazł tym razem na to inny sposób – podatki. Czy faktycznie jest to odpowiednia droga? Jak nowe podatki wpłyną na kluczowe rynki finansowe, czyli Wall Street i dolara?
Ważne będzie orzeczenie TSUE w sprawie kredytów frankowych

Ważne będzie orzeczenie TSUE w sprawie kredytów frankowych

2021-04-23 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Na rynkach mamy pierwsze oznaki wyhamowania optymizmu, a dyskusja przeniosła się na ocenę, jak dużo dobrych danych i poprawy perspektyw jest już w cenach. Wciąż jest przestrzeń do poprawy wyceny ryzykownych aktywów (akcji, surowców, walut), ale w kolejnych dniach może zacząć dominować podejście selektywne. Globalnie uwaga skupi się na komunikacie Fed.
Gorzka pigułka od Bidena

Gorzka pigułka od Bidena

2021-04-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
W piątek dolar słabnie mimo pogorszenia się sentymentu na Wall Street po spekulacjach na temat propozycji wzrostu obciążeń podatkowych ze strony administracji prezydenta Bidena. Mają one dotknąć najbogatszych - najwyższa stawka PIT ma powrócić do 39,6 proc., a podatek od zysków kapitałowych przekraczających 1 mln USD ma wzrosnąć niemalże dwukrotnie do przynajmniej 43,4 proc. (39,6 proc. plus 3,8 proc. obowiązującej minimalnej stawki podatku lokalnego).
Płochliwość

Płochliwość

2021-04-23 Komentarz poranny TMS Brokers
Aktywa ryzykowne osłabły wczoraj po doniesieniach, że prezydent Biden szykuje podwojenie stawki podatku od zysków kapitałowych dla najbogatszych. Ale ani informacja nie jest nowa, ani podatek finalnie nie przejdzie w tak wysokiej stawce. Wczorajsza reakcja więcej mówi o kruchości nastrojów i tradycyjnych wątpliwościach, kiedy aktywa sięgają rekordów.
Biden zapowiada wzrost podatków

Biden zapowiada wzrost podatków

2021-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Czwartek na rynkach przebiegał w sielankowych nastrojach. EBC zrobił wszystko, aby ich nie popsuć, ale zrobił to prezydent USA. Zapowiadając wzrost podatków uświadomił inwestorom, że nie ma nic za darmo. Piątek przynosi serię publikacji indeksów PMI. EBC utrzymał przekaz „będziemy drukować na zawsze i jeden dzień dłużej”. Lagarde była jakby zdziwiona pytaniami o ograniczenie QE w kontekście poprawy sytuacji makroekonomicznej i perspektywy szybkiego przyspieszenia szczepień w UE.
Gdzie ten optymizm?

Gdzie ten optymizm?

2021-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poza turecką lirą, która wyraźnie dzisiaj tanieje, zmiany na rynku walut w czwartkowy ranek nie są duże. Przeważa słabszy dolar, co jest kontynuacją jego nieznacznego osłabienia z wczorajszego popołudnia. Pomogły w tym lepsze nastroje na Wall Street, gdzie indeksy skorygowały część wcześniejszej przeceny. Wpływ mają też spadające rentowności 10-letnich obligacji, które dzisiaj są notowane przy 1,54 proc.
Wraca optymizm

Wraca optymizm

2021-04-22 Komentarz poranny TMS Brokers
Apetyt na ryzyko wrócił na rynki, pozwalając na przerwanie dwudniowej serii spadków na giełdach. Podczas gdy obraz walki z pandemią wysyła mieszane sygnały, inwestorzy zdają się odczytywać sytuację od strony szklanki do połowy pełnej. W międzyczasie banki centralne skupiają uwagę – dziś decyzja EBC. Na początku tygodnia spadki na Wall Street (a za nimi globalnie) wprowadzały zamęt, biorąc pod uwagę, że optymizm z początku kwietnia sugerował odżywanie strategii reflacyjnej.