Nadchodzi korekta na rynku EURUSD

Nadchodzi korekta na rynku EURUSD
Data dodania: 2007-09-24 (09:27) Raport poranny FMCM

Niemal tydzień po decyzji FED o obcięciu stóp procentowych o 0,5 pkt. proc. eurodolar ustanowił kolejny historyczny szczyt, tym razem przebijając się w rejon 1,4128. Tak znaczące osłabienie dolara pomaga natomiast złotówce, która stopniowo zyskuje na wartości, dzięki czemu kursy EURPLN i USDPLN otwierają nowy tydzień poniżej odpowiednio 3,75 oraz 2,66.

Decyzja FED poprawiła również nastroje panujące na rynkach akcyjnych, zwiększając apetyt inwestorów na ryzyko, jednak kalendarz wydarzeń bieżącego tygodnia zweryfikuje siłę tego optymizmu.

Jeśli chodzi o obraz techniczny rynków, to ostatnie wzrosty na rynku EURUSD i ustanowienie dziś rano nowego historycznego szczytu wydają się być ostatnią wzrostową podfalą w ramach pięciofalowej struktury, w ramach której eurodolar rósł z okolic 1,3830. To z kolei oznacza, że końca dobiega również wzrostowa fala wyższego rzędu, która wywindowała kurs EURUSD z rejonu 1,3350, co sprawia, że towarzyszące nam obecnie ryzyko wystąpienia spadkowej korekty rośnie wraz z dalszymi wzrostami EURUSD.

Ścisłą zależność złotówki od sytuacji na rynku eurodolara grozi również odreagowaniem na krajowym rynku, który po ostatnim znaczącym umocnieniu krajowej waluty również potrzebuje lekkiej korekty, do rozpoczęcia której sygnałem będzie właśnie odreagowanie na rynku eurodolara. Złotówce zagraża także niepewna sytuacja na rynkach akcyjnych, które zostały w ostatnim czasie „nadmuchane” na fali entuzjazmu po obniżce stóp procentowych. Silne wzrosty, do których podstawą były emocje grożą gwałtownym odreagowaniem, gdy te emocje nieco opadną, co przełożyło by się na większą niechęć do ryzyka, a w konsekwencji na osłabienie złotówki.

O sytuacji na rynku zadecydują w tym tygodniu dane makro, zwłaszcza pochodzące z USA, gdyż to właśnie sytuacja w tym kraju obecnie najmocniej zaprząta głowę inwestorom. Kalendarz wydarzeń gwarantuje nam sporo emocji, których kulminacja przypada jednak na koniec tygodnia, kiedy to w piątek poznamy wskaźnik inflacji PCE, kluczowy z punktu widzenia oceny ryzyka decyzji obcięciu stóp w USA. Początek tygodnia, a zwłaszcza dzień dzisiejszy będzie miał nieco spokojniejszy przebieg, gdyż jedynymi informacjami, jakie zostaną opublikowane w poniedziałek są dane ze Strefy Euro na temat dynamiki zamówień w przemyśle oraz dane z Polski na temat inflacji netto, a więc trudno oczekiwać ich większego wpływu na szeroki rynek. Dane z Polski są oczywiście ciekawe z punktu widzenia kolejnych posunięć RPP, jednak wysoka dynamika płac (pow. 10% r/r), którą poznaliśmy w ostatnim czasie wydaje się determinować konieczność kolejnej podwyżki stóp procentowych w Polsce.

Jeśli chodzi o przebieg handlu w dniu dzisiejszym, to najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się próba kontynuacji wzrostów na rynku eurodolara, z celem na rejon 1,42, przy czym wzrosty zatrzymają się zapewne w okolicy 1,4160. Takie zachowanie się EURUSD wspomoże złotówkę, której kursy powinny znaleźć się poniżej 3,75 (EURPLN) oraz w okolicy 2,65(USDPLN). Należy jednak zachować wzmożoną czujność, gdyż w końcowej fazie wzrostów, w jakiej znajdujemy się na rynku EURUSD, ryzyko korekty wzrasta im wyżej znajduje się kurs EURUSD. Ewentualne spadki powinny oprzeć się w rejonie 1,4090-1,41, a przełamanie tego poziomu wsparcia otworzy drogę w pierwszej kolejności w kierunku 1,4040, a po przełamaniu tego poziomu nawet w okolice 1,3830.

Źródło: Krzysztof Gąska, FMC Managament
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowe cykliczne minima DJIA i DJTA

Nowe cykliczne minima DJIA i DJTA

2022-09-26 Komentarz poranny TMS Brokers
Piątkowa słabość amerykańskiego rynku akcji sprowadziła średnią przemysłową Dow Jonesa (DJIA; -1,62 proc.)) i średnią transportową Dow Jonesa (DJTA; -1,83 proc.) do najniższych poziomów od końca 2020 roku. Nad poziomami czerwcowych minimów zdołały się natomiast utrzymać S&P 500 (-1,72 proc.) i Nasdaq Composite (-1,8 proc.). Dziś rano ceny kontraktów na główne amerykańskie indeksy giełdowe minimalnie rosła (S&P +0,17 proc. ok. godz. 9:50).
Krach na rynku funta

Krach na rynku funta

2022-09-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki generalnie lubią cięcia podatków – o ile nie są one finansowane skokowym wzrostem deficytu w okresie wysokiej inflacji. Czy ambicje premier Liz Truss zmuszą Bank Anglii do zwołania nadzwyczajnego posiedzenia? A może wyjątkowo szybko zakończą jej karierę? Na razie wywołały załamanie funta. Program nowej premier obejmuje m.in. obniżenie najwyższej stawki PIT z 45 do 40%, rezygnację z planowanych podwyżek stawek dla biznesu i zmniejszenie podatków od zakupu nieruchomości.
Mocno

Mocno "jastrzębi" Powell

2022-09-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
FED dokonał wczoraj trzeciej z rzędu podwyżki stóp procentowych o 75 punktów bazowych. Dla rynku nie było to zaskoczeniem (szanse na taki ruch wyraźnie przekraczały 80 proc.). Co innego przekaz, który towarzyszył tej decyzji. Można odnieść wrażenie, ze niektórzy nadal nie wierzą, że Jerome Powell stał się już zdeklarowanym "jastrzębiem". Jego wczorajsze wystąpienie przypominało słowa, jakie padły niecały miesiąc temu w Jackson Hole.
Dolar rekordowo drogi

Dolar rekordowo drogi

2022-09-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Fed nie rozczarował, przynajmniej mnie, gdyż spodziewałem się niezwykle jastrzębiego przekazu. Rozczarował za to Wall Street, która chyba powoli wyzbywa się złudzeń odnośnie „Fed put”. Problem przy okazji ma RPP – dolar jest rekordowo drogi, a to nie będzie pomagać w obniżaniu inflacji. Do tej pory myślenie rynków było takie: Fed podnosi stopy, ale jak tylko zobaczy zwalniającą gospodarkę wystraszy się, zakończy cykl, a być może nawet wznowi luzowanie.
Fed dostarczył to, na co liczył rynek

Fed dostarczył to, na co liczył rynek

2022-09-22 Komentarz poranny TMS Brokers
Fed zrobił to co zapowiadał. Podniósł główną stopę procentową o 75 punktów bazowych do przedziału 3,00 – 3,25 proc. Powell podtrzymał perspektywę dalszych znaczących podwyżek. Rezerwa Federalna jest gotowa zaakceptować recesję, jeśli będzie to konieczne do walki z wysoką inflacją. Zaskakująca była mocna zmiana na „wykresie kropkowym”. EUR/USD spadł na nowe długoterminowe minima osiągając poziom bliski 0,9800.
Wczorajszy ruch był trzecią z rzędu tak wysoką podwyżką.
Rekordy słabości wobec dolara po Fed

Rekordy słabości wobec dolara po Fed

2022-09-22 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi wyznaczenie nowych ponad 20-letnich szczytów na koszyku dolarowym oraz rekordy słabości PLN względem USD. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,7731 PLN za euro, 4,8591 PLN względem dolara amerykańskiego, 5,0075 PLN wobec franka szwajcarskiego oraz 5,4784 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,103% w przypadku obligacji 10-letnich. Wydarzeniem ostatnich godzin na rynkach była bez wątpienia decyzja FOMC w zakresie stóp procentowych.
Mobilizacja Putina

Mobilizacja Putina

2022-09-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dzisiaj wieczorem zobaczymy kluczowy komunikat FED z najnowszymi prognozami makroekonomicznymi i tradycyjnie wysłuchamy tego, co ma do powiedzenia Jerome Powell. Najbardziej prawdopodobny scenariusz to trzecia z rzędu podwyżka stóp procentowych o 75 punktów bazowych i utrzymanie agresywnego podejścia na przyszłość, dopóki nie pojawią się wiarygodne sygnały, że inflacja zaczyna hamować.
Putin rano, Fed wieczorem

Putin rano, Fed wieczorem

2022-09-21 Komentarz poranny TMS Brokers
Poranne umocnienie USD to nie reakcja rynku na wieczorną decyzję Fed-u. Zmienność od rana jest podwyższona ze względu na słowa Putina, który wezwał do mobilizacji. EUR/USD spada poniżej 0,99, tracą indeksy giełdowe, zyskuje ropa, pszenica oraz złoto. Wystąpienie Putina miło się odbyć wczoraj. Po kilkugodzinnym wyczekiwaniu zostało odwołane i przełożone na dzisiaj. Prezydent Rosji wezwał do częściowej mobilizacji (od dziś). Ma zostać powołanych 300 tys. rezerwistów.
Dolar silny przed decyzją Fed

Dolar silny przed decyzją Fed

2022-09-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Kluczowym wydarzeniem dzisiejszej sesji jest wieczorna decyzja FOMC w sprawie poziomu stóp procentowych. Komunikat banku centralnego poznamy o godzinie 20:00, z kolei konferencja prasowa, której będzie przewodniczył Jerome Powell, rozpocznie się o 20:30. Rynek oczekuje, że dzisiejszy przekaz będzie jastrzębi, co widać po zachowaniu dolara, jak i indeksów giełdowych.
Riksbank przeciera ścieżkę?

Riksbank przeciera ścieżkę?

2022-09-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dzisiaj zaskoczeniem jest decyzja szwedzkiego Riksbanku, który zdecydował się aż na 100 punktową podwyżkę stóp procentowych (oczekiwano 75 punktów baz.), co ma być podkreśleniem determinacji w walce z wysoką inflacją. Tą decydenci widzą nadal na niezadowalających poziomach - projekcja na przyszły rok została podniesiona do 5,1 proc. z 4,2 proc. Stąd też dalsze podwyżki stóp procentowych są jak najbardziej prawdopodobne.