Optymizm inwestorów i apetyt na ryzyko

Optymizm inwestorów i apetyt na ryzyko
Data dodania: 2007-09-20 (09:21) Raport poranny FMCM

Wczorajszy dzień na rynku eurodolara stał pod znakiem odreagowania części wzrostów wywołanych obniżką stóp procentowych przez FED. Realizacja zysków oraz spekulacyjny popyt na amerykańską walutę byłe w stanie obniżyć kurs EURUSD w okolice 1,3927, a więc do poziomu poprzedniego szczytu.

Na tym poziomie inicjatywę znów przejął popyt na wspólna walutę i nie oddał jej do dziś, dzięki czemu eurodolar pokonał dziś rano poziom 1,40 i ustanowił nowy historyczny szczyt, który jak do tej pory wynosi 1.3413, jednak najpewniej zostanie jeszcze poprawiony, gdyż przewaga popytu na rynku EURUSD jest zdecydowana.

Złoty coraz mocniejszy

Jeśli chodzi o rynek krajowy to w obecnej sytuacji, a więc przy nowych rekordach ustanawianych przez EURUSD oraz przy zwiększonym apetycie na ryzyko dominuje na nim strona popytowa, co sprawia, że złotówka pozostaje silna, a kursy EURPLN i USDPLN kształtują się w okolicach odpowiednio 3,76 oraz poniżej 2,69. Wygląda również na to, że dopóki nie ucichną nadzieje rozpalone przez spadek stóp procentowych w USA złotówka jest raczej niezagrożona i powinniśmy być świadkami prób jej dalszego umacniania.

Co nas dzisiaj czeka?

Kalendarz wydarzeń na dzisiejszy dzień nie jest raczej w stanie odwrócić sił rynkowych, gdyż zaplanowane publikacje nie mają na tyle dużego znaczenia by przekreślić silny sygnał, jakim była obniżka stóp w USA, poparta na dodatek informacją o spadku inflacji CPI w sierpniu. Niemniej jednak dzisiejsze dane mogą wywołać niewielkie wahania kursu EURUSD i w ten sposób wpłynąć na skalę wzrostów. Najważniejszą informacją dnia będzie wskaźnik koniunktury w rejonie Filadelfii, który poznamy o 18:00. Rynek oczekuje wzrostu jego wartości z 0 w sierpniu do 2,3 we wrześniu, a wartości wyższe mogą lekko pomóc dolarowi. Wcześniej poznamy także mniej istotne informacje zza oceanu, a mianowicie liczbę nowych zasiłków dla bezrobotnych (14:30) oraz wskaźniki wyprzedzające (16:00), jednak te dane mogą wywołać tylko niewielkie wahnięcia kursu EURUSD.

Scenariusz na dziś

Jeśli chodzi o możliwy scenariusz wydarzeń w dniu dzisiejszym to eurodolar powinien zaatakować dziś poziom 1,41, przy czym większe kłopoty ze wzrostami możemy obserwować w okolicach 1,4040. Solidnym wsparciem dla kursu tej pary walutowej będą okolice 1,3990-1,40, gdzie znajduje się ostatni historyczny szczyt (1,3986) oraz psychologiczna bariera 1,40. Złoty będzie naśladował zachowanie eurodolara, gdyż w zasadzie obecnie nie ma zagrożeń, które mogłyby wypłukać optymizm inwestorów, a tym samym zaszkodzić złotówce. USDPLN będzie zapewne konsolidował się w przedziale 2,68-2,70, przy czym bardziej zagrożony jest dolny poziom, natomiast EURPLN spróbuje przełamać rejon 3,76, a ewentualne wzrosty powinny wyhamować w rejonie 3,77-3,7750.

Źródło: Krzysztof Gąska, FMC Managament
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowe cykliczne minima DJIA i DJTA

Nowe cykliczne minima DJIA i DJTA

11:28 Komentarz poranny TMS Brokers
Piątkowa słabość amerykańskiego rynku akcji sprowadziła średnią przemysłową Dow Jonesa (DJIA; -1,62 proc.)) i średnią transportową Dow Jonesa (DJTA; -1,83 proc.) do najniższych poziomów od końca 2020 roku. Nad poziomami czerwcowych minimów zdołały się natomiast utrzymać S&P 500 (-1,72 proc.) i Nasdaq Composite (-1,8 proc.). Dziś rano ceny kontraktów na główne amerykańskie indeksy giełdowe minimalnie rosła (S&P +0,17 proc. ok. godz. 9:50).
Krach na rynku funta

Krach na rynku funta

11:26 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki generalnie lubią cięcia podatków – o ile nie są one finansowane skokowym wzrostem deficytu w okresie wysokiej inflacji. Czy ambicje premier Liz Truss zmuszą Bank Anglii do zwołania nadzwyczajnego posiedzenia? A może wyjątkowo szybko zakończą jej karierę? Na razie wywołały załamanie funta. Program nowej premier obejmuje m.in. obniżenie najwyższej stawki PIT z 45 do 40%, rezygnację z planowanych podwyżek stawek dla biznesu i zmniejszenie podatków od zakupu nieruchomości.
Mocno

Mocno "jastrzębi" Powell

2022-09-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
FED dokonał wczoraj trzeciej z rzędu podwyżki stóp procentowych o 75 punktów bazowych. Dla rynku nie było to zaskoczeniem (szanse na taki ruch wyraźnie przekraczały 80 proc.). Co innego przekaz, który towarzyszył tej decyzji. Można odnieść wrażenie, ze niektórzy nadal nie wierzą, że Jerome Powell stał się już zdeklarowanym "jastrzębiem". Jego wczorajsze wystąpienie przypominało słowa, jakie padły niecały miesiąc temu w Jackson Hole.
Dolar rekordowo drogi

Dolar rekordowo drogi

2022-09-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Fed nie rozczarował, przynajmniej mnie, gdyż spodziewałem się niezwykle jastrzębiego przekazu. Rozczarował za to Wall Street, która chyba powoli wyzbywa się złudzeń odnośnie „Fed put”. Problem przy okazji ma RPP – dolar jest rekordowo drogi, a to nie będzie pomagać w obniżaniu inflacji. Do tej pory myślenie rynków było takie: Fed podnosi stopy, ale jak tylko zobaczy zwalniającą gospodarkę wystraszy się, zakończy cykl, a być może nawet wznowi luzowanie.
Fed dostarczył to, na co liczył rynek

Fed dostarczył to, na co liczył rynek

2022-09-22 Komentarz poranny TMS Brokers
Fed zrobił to co zapowiadał. Podniósł główną stopę procentową o 75 punktów bazowych do przedziału 3,00 – 3,25 proc. Powell podtrzymał perspektywę dalszych znaczących podwyżek. Rezerwa Federalna jest gotowa zaakceptować recesję, jeśli będzie to konieczne do walki z wysoką inflacją. Zaskakująca była mocna zmiana na „wykresie kropkowym”. EUR/USD spadł na nowe długoterminowe minima osiągając poziom bliski 0,9800.
Wczorajszy ruch był trzecią z rzędu tak wysoką podwyżką.
Rekordy słabości wobec dolara po Fed

Rekordy słabości wobec dolara po Fed

2022-09-22 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi wyznaczenie nowych ponad 20-letnich szczytów na koszyku dolarowym oraz rekordy słabości PLN względem USD. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,7731 PLN za euro, 4,8591 PLN względem dolara amerykańskiego, 5,0075 PLN wobec franka szwajcarskiego oraz 5,4784 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,103% w przypadku obligacji 10-letnich. Wydarzeniem ostatnich godzin na rynkach była bez wątpienia decyzja FOMC w zakresie stóp procentowych.
Mobilizacja Putina

Mobilizacja Putina

2022-09-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dzisiaj wieczorem zobaczymy kluczowy komunikat FED z najnowszymi prognozami makroekonomicznymi i tradycyjnie wysłuchamy tego, co ma do powiedzenia Jerome Powell. Najbardziej prawdopodobny scenariusz to trzecia z rzędu podwyżka stóp procentowych o 75 punktów bazowych i utrzymanie agresywnego podejścia na przyszłość, dopóki nie pojawią się wiarygodne sygnały, że inflacja zaczyna hamować.
Putin rano, Fed wieczorem

Putin rano, Fed wieczorem

2022-09-21 Komentarz poranny TMS Brokers
Poranne umocnienie USD to nie reakcja rynku na wieczorną decyzję Fed-u. Zmienność od rana jest podwyższona ze względu na słowa Putina, który wezwał do mobilizacji. EUR/USD spada poniżej 0,99, tracą indeksy giełdowe, zyskuje ropa, pszenica oraz złoto. Wystąpienie Putina miło się odbyć wczoraj. Po kilkugodzinnym wyczekiwaniu zostało odwołane i przełożone na dzisiaj. Prezydent Rosji wezwał do częściowej mobilizacji (od dziś). Ma zostać powołanych 300 tys. rezerwistów.
Dolar silny przed decyzją Fed

Dolar silny przed decyzją Fed

2022-09-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Kluczowym wydarzeniem dzisiejszej sesji jest wieczorna decyzja FOMC w sprawie poziomu stóp procentowych. Komunikat banku centralnego poznamy o godzinie 20:00, z kolei konferencja prasowa, której będzie przewodniczył Jerome Powell, rozpocznie się o 20:30. Rynek oczekuje, że dzisiejszy przekaz będzie jastrzębi, co widać po zachowaniu dolara, jak i indeksów giełdowych.
Riksbank przeciera ścieżkę?

Riksbank przeciera ścieżkę?

2022-09-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dzisiaj zaskoczeniem jest decyzja szwedzkiego Riksbanku, który zdecydował się aż na 100 punktową podwyżkę stóp procentowych (oczekiwano 75 punktów baz.), co ma być podkreśleniem determinacji w walce z wysoką inflacją. Tą decydenci widzą nadal na niezadowalających poziomach - projekcja na przyszły rok została podniesiona do 5,1 proc. z 4,2 proc. Stąd też dalsze podwyżki stóp procentowych są jak najbardziej prawdopodobne.