Wiara czyni cuda... również na giełdzie

Wiara czyni cuda... również na giełdzie
Data dodania: 2007-08-30 (09:14) X-Trade Brokers - Puls Rynku

Wczorajsza sesja na GPW rozpoczęła się od wyraźnego spadku. Indeks dużych spółek na "dzień dobry" spadł o prawie 1,4 proc., a WIG stracił 1,9 proc. Od paniki rozpoczęli dzień posiadacze akcji małych i średnich spółek. Na otwarciu indeks sWIG80 został przeceniony o 3,1 proc., natomiast mWIG40 o 3 proc.

Pretekstem do wyprzedaży akcji stała się wtorkowa, ponad 2 proc. przecena głównych amerykańskich indeksów, która następnie znalazła kontynuację na giełdach azjatyckich. Silna wyprzedaż akcji miała swe źródła przede wszystkim w opublikowanym raporcie S&P Case-Shiller, mówiącym o 3,2 proc. spadku cen domów w USA w II kwartale br., co jest rekordowym spadkiem w jego 20-letniej historii.
Wczorajsza początkowa wyprzedaż na GPW, nie przerodziła się jednak w panikę. Miejsce obaw związanych z pogarszającą się kondycją amerykańskiego rynku nieruchomości, zajęła bowiem nadzieja, że sytuację uratuje Fed, obniżając we wrześniu lub nawet jeszcze przed tym posiedzeniem stopy procentowe. Inwestorzy uwierzyli, że już w czasie swojego piątkowego wystąpienia, szef Fed Ben Bernanke, zasugeruje taki krok. Sądząc po wczorajszych potężnych wzrostach na Wall Street (Dow Jones +1,9 proc.; S&P500 +2,19 proc.; Nasdaq Composite +2,5 proc.), które miały miejsce przy zupełnej ignorancji ważnych podażowych czynników, nadzieje na obniżkę stop procentowych są tak duże, że brak takowej może oznaczać paniczną wyprzedaż. Ta wiary w pomoc Fed-u, pozwoliła wczoraj zarówno warszawskiej, jak i czołowym europejskim giełdom, bardzo szybko odrobić początkowe straty. Jeszcze przed godziną 11-tą indeks WIG20 wyszedł na plusy. Na tych plusach ugrzązł aż do drugiego fixingu kiedy to został podciągnięty o 1,2 proc. i ostatecznie zakończył dzień na poziomie 3572,33 pkt., rosnąc o 1,67 proc.

W środę losy był znacznie mniej łaskawy dla małych i średnich spółek. Grupujące je indeksy sWIG80 i mWIG40 co prawda odrobiły większość strat, ale pomimo to zakończyły dzień tracąc odpowiednio 0,12 i 0,4 proc. Ta ostrożność w lokowaniu środków w spółki z tego segmentu rynku nie dziwi. Wczorajszy poranek po raz kolejny pokazał, że w okresie dekoniunktury, szybkie pozbycie się tych akcji zawsze wiąże się z bardzo mocnym spadkiem kursów.

Wczoraj zyskał akcje 130 spółek, 153 spadły, a 28 pozostały bez zmian. Największy wzrost zanotowały akcje Elektromontażu Export (+38,3 proc.). Największe straty ponieśli natomiast posiadacze Śrubexu (-7,04 proc.). Najaktywniej handlowano akcjami PKN Orlen (59 zł; +6,5 proc.), KGHM (112,10 zł; +0,27 proc.) i Telekomunikacji Polskiej (21,45 zł; -0,6 proc.).

Bez wpływu na polską giełdę pozostała wczorajsza, już zdyskontowana, decyzja Rady Polityki Pieniężnej o podwyższeniu głównej stopy procentowej o 25 punktów bazowych do 4,75 proc.
Sytuacja techniczna na wykresie indeksu WIG20, która ma pełne uzasadnienie w czynnikach fundamentalnych, od 1,5-tygodnia pozostaje niezmienna. W dalszym ciągu zapoczątkowana 17 sierpnia br. poprawa koniunktury jest tylko wzrostową korektą, po zakończeniu której spadki wrócą. Dalej też realna jest zniżka WIG20 do 3000 pkt. na jesieni.

Źródło: Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Polak, Węgier dwa bratanki

Polak, Węgier dwa bratanki

2022-08-09 Komentarz giełdowy XTB
Wtorkowa sesja na GPW zakończyła się spadkiem indeksu WIG20 o 0,69%. Z indeksu WIG20 najlepiej poradziło sobie Allegro, które odnotowało wzrost w wysokości 5,44%. Największe spadki odnotowało Asseco Poland, które wynosiły 4,11% oraz CD Projekt, którego walory straciły dzisiaj 3,49%. Najważniejszym wydarzeniem dzisiejszego dnia było wstrzymanie przez Rosję eksportu ropy do Węgier, Czech i Słowacji.
Podaż próbuje gasić popyt

Podaż próbuje gasić popyt

2022-08-08 Komentarz giełdowy XTB
Rynki w poniedziałek próbują rosnąć mimo piątkowego, pozytywnego odczytu kluczowych danych NFP z amerykańskiej gospodarki, który prawdopodobnie ośmieli Rezerwę Federalną do kolejnej, dużej podwyżki stóp procentowych. Na poprzedniej konferencji wyraźnie sygnalizował to Jerome Powell wskazując, że kolejne decyzje zależne będą od danych z gospodarki. Byki są jednak wyraźnie zmęczone ‘graniem pod decyzje Fed’ i próbują wziąć sprawy w swoje ręce.
Czy inwestorzy przestali bać się Fedu?

Czy inwestorzy przestali bać się Fedu?

2022-08-05 Komentarz giełdowy XTB
Giełdową końcówkę tygodnia zdominował pozytywny odczyt danych NFP z amerykańskiej gospodarki. Rynki obawiały się, że mocne dane z amerykańskiego rynku pracy spowodują powrót silnej podaży na giełdowych indeksach i faktycznie - spowodowały jednak byki zaskakująco szybko wracają do zakupów. Czy rynek żyje złudzeniami, a sprzedający ponownie zdominują popyt? A może jastrzębi Fed wraz z dużymi podwyżkami stóp znajduje się już w cenach giełdowych aktywów, przez co indeksy czeka dalszy rajd na północ?
Byki tańczą na cienkiej linie

Byki tańczą na cienkiej linie

2022-08-04 Komentarz giełdowy XTB
Dziś giełdowym indeksom daleko do euforii lecz byki wciąż trzymają się dobrze. Wizyta Nancy Pelosi w Tajwanie nie przełożyła się na większy konflikt i nie spowodowała tąpnięcia giełdowych indeksów, co ewidentnie zostało odebrane pozytywnie przez inwestorów. Jednocześnie wyniki powyżej oczekiwań chińskiego giganta - Alibaby wskazują, żę krajobraz dla gospodarki w Chinach może ulec poprawie w drugiej połowie roku.
Sesja pod znakiem wizyty Nansi Pelosi na Tajwanie

Sesja pod znakiem wizyty Nansi Pelosi na Tajwanie

2022-08-02 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja na GPW zakończyła się spadkiem indeksu WIG20 o 1,32%. Z indeksu WIG20 najlepiej poradziło sobie Dino Polska, które odnotowało symboliczny wzrost z wynikiem 0,52% na plusie. Największe spadki odnotowała KGHM, które wynosiły 4,59% oraz CCC, którego walory straciły dzisiaj 5,20%. Najważniejszym wydarzeniem dzisiejszego dnia, choć zdaje się, że nieco przecenianym przez media była wizyta Nansi Pelosi na Tajwanie.
Kupujący próbują utrzymać impet

Kupujący próbują utrzymać impet

2022-08-01 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszy dzień obfitował w odczyty PMI i ISM z największych gospodarek. Paradoksalnie rynkowe byki liczą na coraz mocniejsze sygnały recesji, które mogłyby skłonić Rezerwę Federalną do ‘wciśnięcia hamulca’ w obecnym cyklu podwyżek stóp procentowych. Najważniejsze pozostają oczywiście odczyty z amerykańskiego rynku pracy, na którego siłę tak często wskazuje szef Rezerwy Federalnej, Jerome Powell. Czy kupujący wpadli w pułapkę licząc na rzucający koło ratunkowe ze strony bankierów Fed?
Czy popyt utrzyma tempo?

Czy popyt utrzyma tempo?

2022-07-30 Komentarz giełdowy XTB
Dziś kupujący spychają do defensywny stronę podażową, a lepsze nastroje utrzymują się na głównych parkietach giełdowych. Popyt w USA wycofuje się jednak w środkowej części sesji. Czy byki znajdą siłę, by zamknąć tydzień wyżej i utrzymają wysokie tempo wzrostów? Sentyment konsumentów w USA poprawił się wg. danych Uniwersytetu Michigan (51,5 wobec pierwszego odczytu na poziomie 51,1).
Dyplomacja w rosyjskim wydaniu

Dyplomacja w rosyjskim wydaniu

2022-07-25 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja na GPW zakończyła się spadkiem głównego indeksu. Ostatecznie WIG20 zakończył sesję -0,95% na plusie, do czego w największym stopniu przyczyniły się notowania CD Projektu, który odnotował dzisiaj przecenę w wysokości 8,54%. Sektor handlowy również odnotował dzisiaj spadki - walory CCC uległy przecenie równej 4,51% natomiast akcje Allegro spadły o 4,30%. Najlepiej dzisiaj poradziły sobie akcje PEKAO, które urosły o 2,72%.
ECB gasi pożar wiaderkiem wody?

ECB gasi pożar wiaderkiem wody?

2022-07-21 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przebiega w mieszanych nastrojach. W obliczu słabnącej siły popytu na amerykańskich indeksach niewykluczony pozostaje scenariusz, że odreagowanie z ostatnich dni jest de facto kolejną w tym roku pułapką na byki. Dzisiejsza sesja obfitowała w publikacje istotnych makroekonomicznych danych, a inwestorzy ze strefy euro skoncentrowali się na decyzji i konferencji ECB.
Rynki bagatelizują recesję?

Rynki bagatelizują recesję?

2022-07-20 Komentarz giełdowy XTB
Sesja w środku tygodnia przebiega w zmiennych nastrojach, choć kupujący wyraźnie mają apetyt na więcej. Na europejskich parkietach nastroje uległy dziś wyraźnemu osłabieniu w obliczu eskalacyjnych komentarzy ministra Ławrowa. Mimo większej skłonności do ryzyka i zakupowego szału ostatnich dni byki wciąż czują na sobie oddech jastrzębiego Fedu. Czy odreagowanie zmieni się w szerszy, wzrostowy trend czy może stare bolączki znów uruchomią uśpioną w tej chwili podaż i ściągną indeksy na południe?