Z dużego spadku, mały strach

Z dużego spadku, mały strach
Data dodania: 2007-08-29 (15:09) X-Trade Brokers - Puls Rynku

Wtorkowa przecena akcji na Wall Street, która następnie znalazła kontynuację na giełdach azjatyckich, mogła budzić obawy posiadaczy akcji. Wszak 2,1 proc. spadek indeksu Dow Jones i ponad 2,3 proc. przecena indeksów Nasdaq Composite i S&P500 nie zdarza się często.

Dodatkowo niepokoić mogło źródło tych spadków, czyli nienajlepsza sytuacja na amerykańskim rynku nieruchomości. Jak wynika z raportu S&P Case-Shiller, w II kwartale br. cen domów spadły o 3,2 proc., co jest rekordowym spadkiem w 20-letniej historii tego badania. Problemy tego segmentu gospodarki tworzą potencjalne zagrożenie recesją w USA, co nie pozostałoby bez konsekwencji dla światowego wzrostu gospodarczego.

Środowa sesja na europejskich parkietach, w tym polskim, rozpoczęła się od wyraźnych spadków. Szybko kontrolę przejął jednak popyt, wyprowadzając giełdy w Paryżu, Frankfurcie, Londynie i Warszawie na plusy. Takie zachowanie w kontekście wczorajszej przeceny na Wall Street robi wrażenie, ale jednocześnie w sposób szczególny nie zaskakuje. Już przed sesją można było zakładać, że jeżeli nie napłyną nowe podażowe impulsy, to tragedii nie będzie, gdyż może wygrać nadzieja na to, że Fed obniży we wrześniu stopy procentowe, ratując w ten sposób giełdy. Inwestorzy liczą, że taki krok w piątek, w czasie wystąpienia poświęconego rynkowi mieszkaniowemu i polityce monetarnej, zasugeruje szef Fed Ben Bernanke

Dodatkowymi impulsami mogącymi stać za takim a nie innym przebiegiem dzisiejszej sesji w Europie, są m.in. informacje o podwyższeniu prognoz zysku przez Seagate, które już wczoraj przyniosły wzrosty akcji w handlu posesyjnym w USA, jak również oczekiwanie na czwartkową rewizję w górę amerykańskiego PKB w II kwartale br. (do 4,1 proc. z 3,4 proc.), co zwiększa dziś szanse na odbicie na Wall Street po wtorkowej przecenie.

Indeks WIG20 rozpoczął notowania od spadku do 3465,77 pkt., tracąc na otwarciu prawie 1,4 proc. Kolejne godziny handlu przynoszą jego systematyczny wzrost. O godzinie 13:56 indeks ten testował poziom 3520,81 pkt., zyskując 0,21 proc.

Żadnego wpływu na kształtowanie się sytuacji na giełdzie nie miała dzisiejsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej, która zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami, podwyższyła główną stopę procentową o 25 punktów bazowych do 4,75 proc.

Obecne zachowanie rynku akcji odsuwa w czasie kolejną falę wyprzedaży na GPW, która wydaje się nieunikniona. Prognozowanie bowiem innego scenariusz w perspektywie najbliższych tygodni wymagałoby założenia, że kryzys na rynku kredytów hipotecznych i generalnie rynku nieruchomości w USA został zażegnany, jak również, że Fed faktycznie we wrześniu obniży stopy procentowe ryzykując wzrostem inflacji. W obu przypadkach są to póki co zbyt śmiałe, ale też i wzajemnie się wykluczające tezy. Dlatego rozczarowanie brakiem realizacji jednej z nich, ma szanse stać się impulsem do silnych spadków.

Z punktu widzenia analizy technicznej, mająca miejsce od 17 sierpnia br. poprawa koniunktury na GPW jest tylko wzrostową korektą, po zakończeniu której spadki będą kontynuowane. Na ich fali indeks WIG20 powinien spaść do około 3000 pkt.

Źródło: Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy inwestorzy przestali bać się Fedu?

Czy inwestorzy przestali bać się Fedu?

2022-08-05 Komentarz giełdowy XTB
Giełdową końcówkę tygodnia zdominował pozytywny odczyt danych NFP z amerykańskiej gospodarki. Rynki obawiały się, że mocne dane z amerykańskiego rynku pracy spowodują powrót silnej podaży na giełdowych indeksach i faktycznie - spowodowały jednak byki zaskakująco szybko wracają do zakupów. Czy rynek żyje złudzeniami, a sprzedający ponownie zdominują popyt? A może jastrzębi Fed wraz z dużymi podwyżkami stóp znajduje się już w cenach giełdowych aktywów, przez co indeksy czeka dalszy rajd na północ?
Byki tańczą na cienkiej linie

Byki tańczą na cienkiej linie

2022-08-04 Komentarz giełdowy XTB
Dziś giełdowym indeksom daleko do euforii lecz byki wciąż trzymają się dobrze. Wizyta Nancy Pelosi w Tajwanie nie przełożyła się na większy konflikt i nie spowodowała tąpnięcia giełdowych indeksów, co ewidentnie zostało odebrane pozytywnie przez inwestorów. Jednocześnie wyniki powyżej oczekiwań chińskiego giganta - Alibaby wskazują, żę krajobraz dla gospodarki w Chinach może ulec poprawie w drugiej połowie roku.
Sesja pod znakiem wizyty Nansi Pelosi na Tajwanie

Sesja pod znakiem wizyty Nansi Pelosi na Tajwanie

2022-08-02 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja na GPW zakończyła się spadkiem indeksu WIG20 o 1,32%. Z indeksu WIG20 najlepiej poradziło sobie Dino Polska, które odnotowało symboliczny wzrost z wynikiem 0,52% na plusie. Największe spadki odnotowała KGHM, które wynosiły 4,59% oraz CCC, którego walory straciły dzisiaj 5,20%. Najważniejszym wydarzeniem dzisiejszego dnia, choć zdaje się, że nieco przecenianym przez media była wizyta Nansi Pelosi na Tajwanie.
Kupujący próbują utrzymać impet

Kupujący próbują utrzymać impet

2022-08-01 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszy dzień obfitował w odczyty PMI i ISM z największych gospodarek. Paradoksalnie rynkowe byki liczą na coraz mocniejsze sygnały recesji, które mogłyby skłonić Rezerwę Federalną do ‘wciśnięcia hamulca’ w obecnym cyklu podwyżek stóp procentowych. Najważniejsze pozostają oczywiście odczyty z amerykańskiego rynku pracy, na którego siłę tak często wskazuje szef Rezerwy Federalnej, Jerome Powell. Czy kupujący wpadli w pułapkę licząc na rzucający koło ratunkowe ze strony bankierów Fed?
Czy popyt utrzyma tempo?

Czy popyt utrzyma tempo?

2022-07-30 Komentarz giełdowy XTB
Dziś kupujący spychają do defensywny stronę podażową, a lepsze nastroje utrzymują się na głównych parkietach giełdowych. Popyt w USA wycofuje się jednak w środkowej części sesji. Czy byki znajdą siłę, by zamknąć tydzień wyżej i utrzymają wysokie tempo wzrostów? Sentyment konsumentów w USA poprawił się wg. danych Uniwersytetu Michigan (51,5 wobec pierwszego odczytu na poziomie 51,1).
Dyplomacja w rosyjskim wydaniu

Dyplomacja w rosyjskim wydaniu

2022-07-25 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja na GPW zakończyła się spadkiem głównego indeksu. Ostatecznie WIG20 zakończył sesję -0,95% na plusie, do czego w największym stopniu przyczyniły się notowania CD Projektu, który odnotował dzisiaj przecenę w wysokości 8,54%. Sektor handlowy również odnotował dzisiaj spadki - walory CCC uległy przecenie równej 4,51% natomiast akcje Allegro spadły o 4,30%. Najlepiej dzisiaj poradziły sobie akcje PEKAO, które urosły o 2,72%.
ECB gasi pożar wiaderkiem wody?

ECB gasi pożar wiaderkiem wody?

2022-07-21 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przebiega w mieszanych nastrojach. W obliczu słabnącej siły popytu na amerykańskich indeksach niewykluczony pozostaje scenariusz, że odreagowanie z ostatnich dni jest de facto kolejną w tym roku pułapką na byki. Dzisiejsza sesja obfitowała w publikacje istotnych makroekonomicznych danych, a inwestorzy ze strefy euro skoncentrowali się na decyzji i konferencji ECB.
Rynki bagatelizują recesję?

Rynki bagatelizują recesję?

2022-07-20 Komentarz giełdowy XTB
Sesja w środku tygodnia przebiega w zmiennych nastrojach, choć kupujący wyraźnie mają apetyt na więcej. Na europejskich parkietach nastroje uległy dziś wyraźnemu osłabieniu w obliczu eskalacyjnych komentarzy ministra Ławrowa. Mimo większej skłonności do ryzyka i zakupowego szału ostatnich dni byki wciąż czują na sobie oddech jastrzębiego Fedu. Czy odreagowanie zmieni się w szerszy, wzrostowy trend czy może stare bolączki znów uruchomią uśpioną w tej chwili podaż i ściągną indeksy na południe?
Ciąg dalszy kampanii przedwyborczej na GPW

Ciąg dalszy kampanii przedwyborczej na GPW

2022-07-19 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja na GPW zakończyła się umiarkowanym zwycięstwem giełdowych byków, które po wczorajszej efuorii były w stanie zapewnić indeksowi WIG20 jedynie rachityczną kontynuację wzrostów. Ostatecznie WIG20 zakończył sesję 0,59% na plusie, do czego w największym stopniu przyczyniły się notowania mBanku (wzrost o 3,40%) oraz PGE z wynikiem 2,73% na plusie. Giełdowe niedźwiedzie zdominowały sentyment na akcjach Asseco Poland powodując spadek wartości walorów o 1,99% oraz PZU z wynikiem 1,74% “pod kreską”.
Kampania przedwyborcza na GPW

Kampania przedwyborcza na GPW

2022-07-18 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja na GPW zakończyła się zwycięstwem giełdowych byków, które przeceny z ostatniego tygodnia postanowiły wykorzystać do zakupów, zwłaszcza na spółkach z sektora paliwowego, energetycznego oraz bankowego. PKN Orlen zakończył dzień z wynikiem 5,91% na plusie, LOTOS urósł o 4,89%, PGNIG o 4,21%, PGE o 3,15%. Z sektora banków na uwagę zasługuje Bank Millennium, którego akcje urosły dzisiaj o 6,83% oraz Santander, który zakończył sesję z wynikiem 4,27%. WIG 20 zakończył dzień na poziomie 1669,48 PKT, co przekłada się na dzienny wzrost w wysokości 3,05%.