W oczekiwaniu na dane z rynku nieruchomości w USA

W oczekiwaniu na dane z rynku nieruchomości w USA
Data dodania: 2007-08-27 (10:20) Codzienny Puls Rynku IDM SA

Nastroje na giełdzie panujące w zeszłym tygodniu uległy znacznej poprawie, pomimo napływających różnych informacji. Z jednej strony inwestorzy byli zaniepokojeni perspektywami wzrostu gospodarczego w USA po wypowiedzi szefa największej w USA instytucji udzielającej kredytów hipotecznych, że trudna sytuacja na rynku mieszkaniowym może spowodować recesję.

Z drugiej strony mieliśmy zastrzyk optymizmu w postaci dobrych danych makroekonomicznych z USA w końcówce tygodnia. W dniu dzisiejszym spodziewamy się mniejszej zmienności ze względu na święto bankowe w Wielkiej Brytanii, wobec czego kursy powinny pozostać dość stabilne. W dalszym ciągu uważamy, że głównym motorem wszelkich zmian będzie sytuacja na giełdzie.

Ten tydzień będzie dość ciekawy jeśli chodzi o napływające dane makroekonomiczne.
Dziś zapoznamy się ze sprzedażą domów na rynku wtórnym w USA. Oczekuje się nieco lepszych danych. Dodatkowo odczyt piątkowych danych ze sprzedaży domów na rynku pierwotnym w lipcu był zaskakująco dobry i wyniósł 2,8% w porównaniu z czerwcem.

Istotny będzie indeks Ifo z Niemiec, ze względu na bardzo słaby odczyt indeksu ZEW. Publikacja indeksu klimatu gospodarczego pozwoli ocenić bieżący sentyment inwestorów. We wtorek poznamy również indeks zaufania konsumentów podawany przez Conference Board oraz notatki z posiedzenia FOMC. Kolejne znaczące dane zostana opublikowane w czwartek. Będzie to PKB, delator oraz wskaźnik PCE z USA. Końcówka tygodnia przyniesie również dane z rynku pracy w strefie euro oraz indeks Chicago PMI i indeks nastroju Uniwersytetu Michigan z USA.

EURPLN

Po tym jak EURPLN zbliżył się wszedł w strefę oporu 3,85/86, końcówka tygodnia przyniosła umocnienie waluty polskiej. Dodatkowo dobre dane makro, w tym na temat sprzedaży detalicznej, której wzrost przyśpieszył do 17,1% licząc rok do roku pomogły złotemu powrócić w rejony 3,8200. Złoty jako waluta z rynków podwyższonego ryzyka pozostaje głównie pod wpływem nastrojów globalnych. Spodziewamy się, że złoty w dniu dzisiejszym pozostanie dość stabilny, z lekką tendencją do umacniania się. Widzielibyśmy EURPLN z zakresie pomiędzy 3,8170 (który od dołu wyznacza 38,2% zniesienia fib), a 3,8360, gdzie znajduje się silny opór wynikający ze średnich.

EURUSD

Powrót do bardziej ryzykowanych aktywów i poprawa sytuacja na giełdzie sprawiał, że eurodolar zdołał przetestować istotne opory i powrócić w dość neutralną strefę. Zeszłotygodniowe wypowiedzi członków ECB nie dawały jednoznacznych sygnałów co do dalszej polityki ECB. Opublikowane dane ze strefy euro były całkiem dobre, w tym uwagę przykuły dużo lepsze od oczekiwań dane na temat zamówień przemysłowych oraz indeksu PMI. Sądzimy, że eurodolar pozostanie w dniu dzisiejszym dość stabilny w oczekiwaniu na jutrzejszy indeks klimatu gospodarczego instytutu Ifo, utrzymując się w zakresie 1,3630-1,3700 (gdzie przebiega geometryczny opór wynikający z 70,7% zniesienia). 100-okresowa średnia na wykresie dziennym wyznacza silny opór w rejonie 1,3570.

GBPUSD

Poprzedni tydzień należał do waluty brytyjskiej, która dość spektakularnie umocniła się do dolara. Pomimo tego, że wzrost gospodarczy utrzymał się na niezmienionym poziomie 3,0% w ujęciu rok do roku, to dane na temat konsumpcji prywatnej i wydatków rządowych zanotowały wzrost. Można powiedzieć, że GBPUSD powrócił do trendu wzrostowego, jako że obecny impuls wzrostowy ma większy zasięg niż maksymalna korekta ostatnich spadków. Przetestowana została również linia trendu wzrostowego. Dzisiaj mamy święto bankowe w Wielkiej Brytanii, w związku z czym nie spodziewamy się większej zmienności na tej parze. Obecnie znajdujemy siię na oporze wynikającym z linii poprowadzonej po ostatnich maksimach lokalnych oraz 50-okresowej średniej na wykresie dziennym.

USDJPY

Od początku zeszłego tygodnia jen znajdował się pod presją. Sytuacja na rynku nieco uspokoiła się, Bank Japonii pozostawił stopy procentowe na poziomie 0,5%, a końcówka tygodnia obfitowała w dobre dane z gospodarki amerykańskiej, w szczególności z rynku nieruchomości, gdzie nieoczekiwanie sprzedaż nowych domów wzrosła o 2,8%. Spadek awersji do ryzyka przełożył się na osłabienie waluty japońskiej w okolice 117,00. Uspokojenie sytuacji na rynkach finansowych, zgodnie z tym co mówił ostatnio Fukui może sprzyjać zacieśnianiu polityki monetarnej już w przyszłym miesiącu. Preferowalibysmy zajmowanie długich pozycji w USDJPY na ruchach korekcyjnych w rejon 115,80. Silny opór wyznacza linia trendu przebiegająca w okolicy 117,60.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Wyczekiwanie na impuls

Wyczekiwanie na impuls

2022-08-09 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorkowy handel na rynkach przebiega przy niższej zmienności, co pokazuje, że inwestorzy zaczynają pozycjonować się pod jutrzejsze dane o lipcowej inflacji CPI. Jeżeli pokażą one jej spadek, to rynki nie będą pewne tego, czy FED zdecyduje się we wrześniu podnieść stopy procentowe o kolejne 75 punktów bazowych. Zwłaszcza, że nie brak opinii, że posunięcia Rezerwy Federalnej mogą doprowadzić do wyraźnej recesji w gospodarce, tym samym o tzw. "miękkim lądowaniu" będzie można zapomnieć.
Siła USD na wyczerpaniu?

Siła USD na wyczerpaniu?

2022-08-09 Komentarz poranny TMS Brokers
Piątkowy raport NFP spowodował umocnienie dolara. Nie było ono jednak spektakularne. Zmienność na EUR/USD była podwyższona, ale nie na tyle duża, żeby notowania opuściły kilkutygodniową konsolidację. Aktualnie kurs znajduje się w środku szerokiego przedziału wahań przy 1,02. Bardzo dobry odczyt NFP wskazuje, że rynek pracy jest nadal w dobrej kondycji. To jasna wskazówka dla Fed, że podwyżki powinny być kontynuowane.
Dolar oddaje pola innym walutom

Dolar oddaje pola innym walutom

2022-08-09 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas poniedziałkowej sesji inwestorzy trawili jeszcze piątkowe dane z rynku pracy w USA. Przypomnijmy, że w związku z zaskakującym i świetnym odczytem NFP, pod koniec minionego tygodnia doszło do umocnienia amerykańskiej waluty. Z kolei wczoraj optymizm związany z nadziejami na kolejne podwyżki stóp procentowych w USA wyraźnie osłabł i obserwowaliśmy korektę na dolarze. Pomimo widocznej reakcji po danych w piątek, ruch nie był na tyle silny, aby na głównej parze walutowej doszło do opuszczenia konsolidacji.
Cofnięcie dolara

Cofnięcie dolara

2022-08-08 Raport DM BOŚ z rynku walut
W poniedziałek opadły emocje wywołane nieoczekiwanie dobrym raportem Departamentu Pracy w piątek po południu. W amerykańskiej gospodarce przybyło w lipcu aż 528 tys. nowych etatów poza rolnictwem, stopa bezrobocia cofnęła się do 3,5 proc., a dynamika płacy godzinowej utrzymała się na poziomie 5,2 proc. r/r. W efekcie mocno wzrosły oczekiwania, co do kolejnej podwyżki stóp procentowych przez FED o 75 punktów bazowych - prawdopodobieństwo takiego ruchu na posiedzeniu we wrześniu oscyluje wokół 70 proc.
Ceny ropy naftowej próbują się odbić w z poziomów 5-miesięcznych minimów

Ceny ropy naftowej próbują się odbić w z poziomów 5-miesięcznych minimów

2022-08-08 Komentarz poranny TMS Brokers
S&P 500, który w minionym tygodniu dotarł do istotnego poziomu oporu wyznaczanego przez lokalny szczyt z początku maja (4177 pkt.) i minimum z początku marca (4171 pkt.), odbił się w piątek od tej przeszkody (-0,16 proc.). Spadł na ostatniej sesji minionego tygodnia również Nasdaq Composite (-0,5 proc.), natomiast średnia przemysłowa Dow Jones zyskała +0,23 proc., ale pozostawała poniżej swoich ubiegłotygodniowych maksimów.
Dziś rano kontrakty na amerykańskie indeksy lekko zwyżkowały (S&P 500 +0,32 proc.).
Fed będzie znowu jastrzębi

Fed będzie znowu jastrzębi

2022-08-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Okazuje się, że agresywne wyceny podwyżek w Stanach Zjednoczonych sprzed kilku tygodni wciąż pozostają w grze. Rezerwie Federalnej nie udało się jeszcze schłodzić rynku pracy, co powoduje, że inflacja wciąż mogła nie osiągnąć swojego szczytu. Ostatnie dane z rynku pracy w USA pokazują, że gospodarka w zasadzie ma się świetnie, choć oczywiście pozostaje kilka rys na tym obrazie. Mimo to Fed nie powinien mieć żadnych wątpliwości i zdecydować się na kolejną podwyżkę o 75 punktów bazowych we wrześniu.
Dolar lekko odbija przed NFP

Dolar lekko odbija przed NFP

2022-08-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
W piątek amerykańska waluta lekko odreagowuje na szerokim rynku przed kluczową publikacją tygodnia, jaką są dane Departamentu Pracy USA za lipiec. Odczyty poznamy o godz. 14:30. Mediana ekonomistów zakłada pogorszenie się odczytów NFP - liczba nowych etatów poza rolnictwem mogła wynieść w 250 tys., a w sektorze prywatnym 230 tys. Rynek po cichu liczy na słabsze dane, co podbiłoby oczekiwania na szybsze wyhamowanie tempa podwyżek stóp procentowych przez FED.
Ropa była wczoraj najtańsza od początku wojny

Ropa była wczoraj najtańsza od początku wojny

2022-08-05 Komentarz poranny TMS Brokers
Ceny kontraktów na ropę naftową na NYMEX-ie i ICE spadły wczoraj do najniższych (przedwojennych) poziomów od końca lutego. Dziś rano próbowały odrabiać te straty (WTI +0,9 proc., Brent +0,7 proc.). Lekko drożała dziś rano miedź i metale szlachetne. Główne indeksy amerykańskiego rynku akcji zastanawiały się wczoraj na swoimi kolejnymi ruchami. Nasdaq Composite (+0,41 proc.) był najwyżej od 3 miesięcy. S&P 500 po dotarciu do poziomu swego szczytu z początku czerwca lekko się cofnął (-0,08 proc.).
rynek liczy na słaby raport

rynek liczy na słaby raport

2022-08-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Uzależnienia to nie jest dobra rzecz. Mogłoby się wydawać, że nie dotyczy to gospodarki i rynków, ale nic bardziej mylnego. Milton Friedman porównał kiedyś dodruk pieniądza do konsumpcji alkoholu. Czekając na dzisiejszy raport z amerykańskiego rynku pracy inwestorzy liczą na następną kolejkę. Od połowy czerwca na rynkach mamy postępującą poprawę sentymentu. Tak się składa, że jednocześnie to okres publikacji coraz gorszych danych ekonomicznych.
Decyzja BOE w kalendarzu

Decyzja BOE w kalendarzu

2022-08-04 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
W czwartek dolar nieznacznie słabnie, a nastroje na rynkach akcji są umiarkowanie dobre. Informacje o manewrach chińskich wojsk wokół Tajwanu na razie nie szkodzą, chociaż rynki mogą zareagować w sytuacji jakiejś poważniejszej prowokacji. Temat relacji USA-Chiny pomału schodzi jednak na dalszy plan. Teraz kluczowe będą jutrzejsze dane Departamentu Pracy, które pokażą na ile FED będzie miał legitymację do "jastrzębich" posunięć na jesieni.