Dane o sektorze produkcyjnym w USA w centrum uwagi

Dane o sektorze produkcyjnym w USA w centrum uwagi
Codzienny Puls Rynku IDM SA
Data dodania: 2008-06-02 (12:17)

Końcówka miesiąca nie stanowiła specjalnej zachęty dla kupujących akcje w Stanach Zjednoczonych. Nie było tradycyjnego window dressing, co nie jest zbyt dobrym prognostykiem na początek nowego miesiąca. Z indeksów amerykańskich najbardziej wyróżnił się Nasdaq – rosnąc o 0,57 proc.

Indeksy obrazujące zmiany na szerokim rynku praktycznie nie zmieniły swoich wartości. Dziś dowiemy się jaką wartość będą miały wskaźniki sektora produkcyjnego w poszczególnych krajach euro, w strefie euro, a także w USA. I właśnie ta ostatnia publikacja może być dla rynku najciekawsza, gdyż jeśli chodzi o dane europejskie to w poprzednim tygodniu poznaliśmy dane wstępne. Prognozy mówią o odczycie wskaźnika ISM na poziomie poniżej 50 pkt. (wskazującym na recesję). Wyższy odczyt będzie pomagał akcjom oraz dolarowi, niższy może poważnie zaszkodzić giełdom oraz wzmocnić europejską walutę kosztem dolara. Następnie poznamy jak kształtowały się wydatki na konstrukcje budowlane w kwietniu. Spadek nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, na wzrost chyba nikt nie liczy.

EURPLN

Piątkowe dane o polskim PKB w I kw. - wzrost o 6,1 proc. - wpłynęły wzmacniająco na złotego. Złoty reagował również na umacniające się w piątek euro w stosunku do dolara. Dziś rynek będzie koncentrował się na danych dotyczących sektora produkcyjnego. Najpierw poznamy odczyty europejskie, ale najważniejszy będzie odczyt wskaźńika ISM z USA. Lepsze dane powinny wzmocnić dolara i wywierać lekką proesję na osłąbienie się złotego, ale w sytuacji, kiedy złoty nadal pozostaje bardzo silny, trudno liczyć na dużą reakcję. Najbliższe wsparcie to rejon 3,3700, najbliższy opór to czwartkowy szczyt - 3,3859.

EURUSD

Dziś uwaga inwestorów będzie skupiała się na europejskich oraz amerykańskich danych makro. Dane będą dotyczyły koniunktury w sektorach produkcyjnych. Europejskie nie powinny być zaskoczeniem, natomiast dane amerykańskie pozostawiają inwestorom spore pole do reakcji. Odczyt w okolicy prognozy nie powinny być zaskoczeniem, jeśli jednak będą sporo gorsze to mogą przecenić dolara i negatywnie wpłynąć na giełdy. Lepszy odczyt pomoże dolarowi, a odczyt powyżej 50 pkt. może wywołać większy ruch spadkowy na EURUSD. Najbliższe wsparcie to poziom 1,55, poniżej zaś znajduje się dołek z 30 maja poziom 1,5475. Najbliższy opór to spadkowa linia trendu – poziom 1,5558. opór wyżej to poziom 1,5604 stu-okresowa średnia krocząca.

GBPUSD

Podany przed chwilą indeks PMI dla gospodarki brytyjskiej (sektor produkcyjny ) wyniósł 50 pkt., co jest informacją niekorzystna dla funta. Wcześniej podano informację o problemach jednego z brytyjskich banków hipotecznych. Taka sytuacja nie jest korzystna dla funta i spowodowała wybicie się dołem z konsolidacji oraz przełamanie wzrostowej linii trendu. Najbliższe wsparcie to poziom 1,96, najbliższy opór to rejon 1,9699 dołek z 30 maja.

USDJPY

Gorsza sytuacja na światowych giełdach oraz nieudany test poziomu 105,60 przyczyniły się do spadku pary USDJPY. Najbliższym wsparciem jest 103,92 dołek z 29 maja, poniżej zaś umiejscowiony jest rejon 103,38 dołek z 27-05. Dziś uwaga inwestorów będzie skierowana głównie na amerykańskie dane dot. sektora produkcyjnego (ISM). Odczyt poniżej oczekiwań może osłabić dolara i pogłębić ruch spadkowy na dolarjenie. Lepsze dane pogą podnieść indeksy giełdowe i spowodować ponowne zbliżenie się kursu USDJPY do poziomu 105,60.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Minutki potwierdzają jastrzębie stanowisko FED

Minutki potwierdzają jastrzębie stanowisko FED

14:26 Poranny komentarz walutowy XTB
Opublikowany wczoraj zapis protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC potwierdził ostatnie komentarze bankierów amerykańskich sugerujące utrzymanie stóp na wyższych poziomach przez dłuższy okres czasu. Dolar w pierwszej reakcji zyskał na wartości, co miało związek z podważeniem przez bankierów obecnego stopnia zacieśnienia gospodarki w pokonaniu presji inflacyjnej. Wstępne cofnięcie na rynku ryzyka zostało jednak szybko wymazane, w czym pomogły lepsze od oczekiwań wyniki Nvidii, rynkowego króla sektora AI.
Coraz mniej wiary w FED...

Coraz mniej wiary w FED...

14:25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wyniki spółki NVIDIA opublikowane po sesji na Wall Street zostały odebrane optymistycznie przez rynki - widać, że firma potrafi utrzymać wysokie marże - dodatkowym wsparciem okazała się też zapowiedź splitu akcji 1:10. W efekcie kontrakty na amerykańskie indeksy zapowiadają dzisiaj wyższe otwarcie, a zatem kontynuację hossy. NVIDIA nie popsuła więc sentymentu, ale rynki spoglądają też na przekaz, jaki idzie z FED.
Run na kryptowaluty

Run na kryptowaluty

2024-05-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
W tradycyjnej przestrzeni FX we wtorek rano jest relatywnie spokojnie - widać, że dolar czeka na nowe impulsy i zmiany są niewielkie. Najsilniejsze są dzisiaj korona norweska i japoński jen, choć ruch nie przekracza 0,2 proc. Mniejsze zmiany notuje dolar australijski, chociaż to on dzisiaj rano był potencjalnie w centrum uwagi - poznaliśmy zapiski z ostatniego posiedzenia RBA, jakie miało miejsce na początku maja.
Dane CPI z Kanady w cieniu hossy na towarach i kryptowalutach

Dane CPI z Kanady w cieniu hossy na towarach i kryptowalutach

2024-05-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Wtorkowa sesja na giełdach, podobnie jak i wczoraj nie będzie obfitować w kluczowe z punktu widzenia szerokiego rynku publikacje makro. Wyjątkiem może być tutaj raport CPI z Kanady, który najprawdopodobniej wpływać będzie jedynie na zmianę wyceny dolara kanadyjskiego na rynku walutowym. Inwestorzy natomiast z niecierpliwością oczekują na jutrzejszy raport kwartalny Nvidii, giełdowego króla technologii AI. Co więcej, niemałe poruszenie kreują potężne wzrosty obserwowane na rynku surowców oraz kryptowalut.
Dobre nastroje na rynkach oraz kolejny rekord złota

Dobre nastroje na rynkach oraz kolejny rekord złota

2024-05-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W miniony piątek indeksy z Wall Street uległy niewielkiej zmienności i pozostały w obrębie historycznie maksymalnych poziomów. Dow Jones urósł o 0,3 proc. i przekroczył poziom 40 tys. pkt., SP500 zamknął dzień na plusie z wynikiem +0,1 proc. Jedynie technologiczny Nasdaq100 spadł o 0,1 proc. W Europie DAX został przeceniony o 0,2 proc. Kurs EURUSD praktycznie nie uległ zmianie. Podczas gdy amerykańskie akcje straciły na sile w ubiegły czwartek i piątek, w ciągu tygodnia mocno wzrosły.
Rynki potrzebują

Rynki potrzebują "gołębiego" przekazu z FED

2024-05-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałkowy ranek nie przynosi większych zmian na rynku FX, widać wyczekiwanie na informacje, jakie napłyną w dalszej części tygodnia - dla dolara liczyć się będą zapiski z ostatniego posiedzenia FED w środę, szacunki indeksów PMI za maj w czwartek, oraz dane o nastrojach konsumenckich Uniwersytetu Michigan w piątek. Dzisiaj rano poznaliśmy decyzję Ludowego Banku Chin ws. stóp procentowych. Tak jak oczekiwano, decydenci w PBOC nie zmienili stóp procentowych, co powoduje, że rynek będzie koncentrował się na innych formach wsparcia tamtejszej gospodarki przez władze.
Złoty tak mocny jak w 2008?

Złoty tak mocny jak w 2008?

2024-05-20 Poranny komentarz walutowy XTB
Niemal wszystko zdaje się sprzyjać złotemu – rekordy na Wall Street, przebudzenie rynków wschodzących, słabnący dolar, postawa RPP. Choć na ten moment nie widać istotnych zagrożeń, polska waluta staje się coraz bardziej przewartościowana. Możemy z pewnością mówić o okresie rekordów na rynkach finansowych. W ubiegłym tygodniu nowe rekordy odnotowane zostały na Wall Street w reakcji na nieco lepsze dane o inflacji z USA, a także pojawienie się nowego modelu od OpenAI, który rozbudził na nowa hossę sztucznej inteligencji.
Mieszane dane z Chin

Mieszane dane z Chin

2024-05-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane w piątek nad ranem dane z chińskiej gospodarki wypadły mieszanie - wyższa od oczekiwań była tylko dynamika produkcji przemysłowej (wzrosła w kwietniu o 6,7 proc. r/r), a pozostałe dane, jak sprzedaż detaliczna (2,3 proc. r/r), inwestycje (4,2 proc. r/r), czy też ceny nieruchomości (-3,1 proc. r/r) rozczarowały. Uwagę przykuwa ten ostatni odczyt, który pokazuje, że tamtejszy rynek zaczyna wchodzić w spiralę spadkową, która może być niebezpieczna dla tamtejszej gospodarki (ze względu na ogromne zalewarowanie tego sektora w ostatnich latach).
Wall Street w newralgicznym miejscu

Wall Street w newralgicznym miejscu

2024-05-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Czwartek przyniósł lekkie spadki indeksów z Wall Street po wcześniejszym wyznaczeniu nowych rekordowych poziomów. Kurs głównej pary walutowej po ustanowieniu lokalnego maksimum bliskiego 1,09 korygował się. Rentowności długu USA wzrosły. Wielu przedstawicieli Fed powtórzyło, że Fed będzie musiał uzbroić się w cierpliwość i utrzymać stopy procentowe na wyższym poziomie przez dłuższy czas. Dziś kalendarz makro jest zapełniony umiarkowanie. Z Europy poznamy finalny wskaźnik HICP a ze Stanów Zjednoczonych indeks wskaźników wyprzedzających Conference Board.
Zagadkowe zachowanie się jena?

Zagadkowe zachowanie się jena?

2024-05-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta jest dzisiaj rano najsilniejszą pośród walut G-10 w zestawieniach z dolarem, chociaż opublikowane w nocy wstępne dane nt. PKB w I kwartale w Japonii są negatywnym zaskoczeniem. Gospodarka skurczyła się o 0,5 proc. k/k i 2 proc. w ujęciu zanualizowanym, głównie za sprawą dalszego spadku dynamiki konsumpcji (o 0,7 proc. k/k), ale i i też wydatków kapitałowych (o 0,8 proc. k/k), czy też eksportu (aż o 5,0 proc. k/k).