Czy czeka nas niespokojny weekend?

Czy czeka nas niespokojny weekend?
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-10-13 (20:14)

W zasadzie tytuł dzisiejszego komentarza nie odnosi się konkretnie do wyborów w Polsce, choć oczywiście ich wyniki mogą doprowadzić do sporej zmienności na warszawskim parkiecie. Z drugiej strony wydaje się, że zdecydowanie ważniejsze rzeczy dzieją się na Bliskim Wschodzie. Ten tydzień kończy się bardzo zastanawiającymi ruchami: wysokie ceny złota, wysokie ceny ropy, odbicie cen obligacji i mocny dolar. WIG20 ma za sobą jeden z lepszych tygodni w ostatnim czasie, natomiast amerykańskie indeksy wyraźnie redukują wzrosty przed rozpoczęciem weekendu, choć sam tydzień zaczął się dosyć nerwowo.

Oprócz tego warto wspomnieć, że rozpoczął się sezon wyników i na ten moment pierwsze raporty wyglądają naprawdę zachęcająco.

Dalej trwa konflikt na Bliskim Wschodzie. W zeszły weekend Hamas dokonał szeregu ataków terrorystycznych na terytorium Izraela, co w odwecie spotkało się z dosyć gwałtowną reakcją. Cały świat patrzy obecnie na bombardowaną Strefę Gazy i wszyscy zastanawiają się jaki będzie kolejny krok. Początkowo rynek wydawał się przyjąć z ulgą to, że konflikt nie rozlał się na inne kraje, ale napięcie wciąż wisi w powietrzu. Wyraźne odbicie cen ropy i złota, umocnienie dolara na koniec tego tygodnia sugeruje możliwość pozycjonowania się pod niepewność, która będzie miała miejsce w najbliższych kilkudziesięciu godzinach. Jeśli dojdzie do zaangażowania większej ilości stron w konflikt, z pewnością można oczekiwać sporych luk cenowych w poniedziałek na wielu rynkach, w szczególności na rynku akcji. Ponownie w grę wkroczyła ropa, która testuje okolice 90 USD za baryłkę, dlatego ponownie pojawiły się obawy o powrót inflacji na koniec roku, choć jednocześnie Harker z Fed, jeden z najbardziej jastrzębich członków banku centralnego w USA w ostatnich latach zasugerował, że stopy procentowe nie będą już podnoszone. Wobec tego wydaje się, że umocnienie dolara nie wynika wcale z obaw związanych z inflacją, a obaw tego, co może stać się w weekend.

W tym tygodniu po negatywnym otwarciu w poniedziałek indeksy na całym świecie zyskiwały, ale obecnie tracą już drugą sesję z rzędu. Widać, że rynek boi się tego, co może stać się w najbliższym czasie, choć jednocześnie jeśli sytuacja się uspokoi, będzie również miejsce do wejścia w rynek akcji po niższych cenach. Amerykańskie banki rozpoczęły publikacje wyników finansowych i te wydają się być bardzo zachęcające, co pokazuje, że amerykańska gospodarka może zaliczyć miękkie lądowanie.

Indeks WIG20 zyskał ponad 5% w tym tygodniu, motywowany m.in. ponad 12% odbiciem akcji Orlenu. Był to jeden z najlepszych tygodni na warszawskim parkiecie w ostatnich tygodniach. Przed nami wybory parlamentarne w niedzielę, dlatego rynek może teoretycznie doświadczyć większej zmienności na otwarciu w kolejnym tygodniu. Z drugiej strony należy pamiętać o tym, że nie ma czynników, które mogłyby w większym stopniu doprowadzić do zmniejszenia lub zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki na arenie międzynarodowej, dlatego ruchy na rynku nie powinny być aż tak duże, jak niektórzy starają się przewidywać.

Po godzinie 17:00 WIG20 zamknął się z ponad 1% wzrostem, natomiast na Wall Street trwają umiarkowane spadki. S&P 500 traci 0,3%, natomiast Nasdaq jest niżej o 0,8%.

Źródło: Michał Stajniak, CFA, Zastępca dyrektora Działu Analiz XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Pauza we wzrostach na europejskich parkietach

Pauza we wzrostach na europejskich parkietach

2023-12-07 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja przyniosła mieszane nastroje na rynku akcji w Europe. Zdecydowana większość indeksów giełdowych ze Starego Kontynentu odnotowała straty, choć skala przeceny nie była duża. Francuski CAC 40 stracił 1%, londyński FTSE 100 zamknął się w rejonach poziomu odniesienia, z kolei niemiecki DAX zniżkował jedynie 0,16% i wciąż jest notowany blisko ustanowionych wczoraj rekordowych poziomów. Wydaje się, że dopóki indeks utrzyma się powyżej szczytów z lipca tego roku, bazowym scenariuszem jest dalszy ruch w górę. Dzisiejszą sesję należy więc traktować jako pauzę w silnym trendzie wzrostowym.
Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

2023-12-05 Komentarz giełdowy XTB
Indeks WIG20 ma za sobą kolejną, bardzo udaną sesję, na której udało się mu przebić powyżej ważnego oporu 2300 punktów. Co prawda bykom finalnie nie udało się utrzymać powyżej psychologicznej strefy oporu, ale dalsze wzrosty pozostają scenariuszem bazowym, a prądy makro wieją w plecy inwestorów na GPW. Ekstrapolując dynamikę z dwóch poprzednich fal wzrostowych w 2023 roku, obecna trzecia fala powinna doprowadzić główny benchmark polskich akcji w okolice 2500 punktów, nim rozpocznie się głębsza korekta.
Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

2023-12-01 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na GPW była bardzo udana, szczególnie dla WIG20, który zyskał 3,19%, przebijając się do 2285 punktów. Fala euforii przetacza się przez rynki, napędzana oczekiwaniami co do luzowania polityki monetarnej w 2024 roku oraz perspektywą miękkiego lądowania. W efekcie WIG20 odnotował rekordowe od 10 lat zamknięcie pierwszego dnia miesiąca. Co bardzo ciekawe wzrosty w Polsce mają miejsce w czasie, gdy indeksy chińskie osiągają nowe, roczne minima.
WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

2023-11-29 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja w wydaniu inwestorów na GPW nie należała do najlepszych, przede wszystkim z uwagi na akcje Orlenu, które bardzo źle zniosły zaproponowaną przez polityków opozycji 'składkę' w wysokości 14,6 miliardów złotych. WIG20 odnotował dziś blisko 0,8% spadek na tle 1,1% wzrostu głównego, niemieckiego benchmarku DAX. Akcje największej spółki w Polsce zamknęły sesję blisko 7,8% niżej, a niewielkie odreagowanie w końcowych godzinach notowań nie zdołało wymazać obrazu trudnej sesji.
Mieszana sesja na rynku akcji

Mieszana sesja na rynku akcji

2023-11-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji nie przyniosła większej zmienności. Generalnie nastroje były mieszane, a fakt, że w kalendarzu makro nie znajdowały się kluczowe odczyty - wspierał konsolidację. Początek dnia przyniósł nieznaczne cofnięcie na głównych indeksach giełdowych, jednak w kolejnych godzinach większość przeceny została wymazana. Ostatecznie niemiecki DAX zamknął dzisiejszą sesję 0,16% wyżej. Londyński FTSE100 stracił 0,07%, a francuski CAC40 przecenił się 0,21%.
Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

2023-11-27 Komentarz giełdowy XTB
Wyniki sprzedażowe Black Friday oraz ostatnich dni wyprzedażowych nie należą do złych. Ocenia się, że w sam „Czarny Piątek” Amerykanie wydali w zakupach online blisko 10 mld dolarów, co stanowi 7,5% wzrost w ujęciu rocznym. Mimo pozytywnych wyników nie obserwujemy raczej pozytywnych nastrojów na najważniejszych rynkach, a co więcej, spora wyprzedaż miała miejsce na polskim rynków.
Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

2023-11-21 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować nieznacznie gorsze nastroje na rynku akcji. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zakończyły handel niżej, jednak skala przeceny była ograniczona. Można powiedzieć więc że rajd wzrostowy, który trwa od początku miesiąca spowalnia, jednak jest zdecydowanie za wcześnie, aby stwierdzić, że to już jego koniec. Niemiecki DAX zamknął dzień w rejonach poziomu odniesienia, francuski CAC40 stracił 0,24%, z kolei londyński FTSE100 spadł 0,19%.
Rekordowa polska giełda

Rekordowa polska giełda

2023-11-20 Komentarz giełdowy XTB
Szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj nowych historycznych szczytów. Chociaż ostatecznie nie udało się zamknąć z nowym rekordowym poziomem, to jednak widać, że nastroje na polskim rynku znacznie się poprawiły. Czy jest szansa na stałe zawitanie hossy na polskim parkiecie. Jak ma się sytuacja za granicą? Warszawski Indeks Giełdowy, czyli szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj poziomu 75236 punktów, co było najwyższym poziomem w historii.
Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

2023-11-16 Komentarz giełdowy XTB
Przez ostatnie dni byki z Wall Street wyznaczały rytm, w jakim poruszały się globalne rynki finansowe. W ślad za nimi podążyła Azja i Europa, gdzie sporym beneficjentem wzrostu apetytu na ryzyko stała się GPW. WIG20 był jednym z najlepiej radzących sobie benchmarków ostatnich dni. Dziś jednak wyraźnie złapał zadyszkę i finalnie zamknął sesję minimalnie pod kreską po tym jak sprzedający za oceanem doszli do głosu, po 11 wzrostowych sesjach na S&P500.
Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

2023-10-30 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja giełdowa na Starym Kontynencie przebiegała w pozytywnej atmosferze. Główne benchmarki z ulgą zareagowały na tylko „częściową” eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie oraz budującą optymizm narrację rynkową dotyczącą kolejnej pauzy w cyklu zacieśnienia monetarnego w USA. W tym otoczeniu po raz kolejny dobrze odnajduje się nasz rodzimy WIG20, który ponownie okazał się jednym z liderów wzrostów w Europie.