Czy czeka nas niespokojny weekend?

Czy czeka nas niespokojny weekend?
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-10-13 (20:14)

W zasadzie tytuł dzisiejszego komentarza nie odnosi się konkretnie do wyborów w Polsce, choć oczywiście ich wyniki mogą doprowadzić do sporej zmienności na warszawskim parkiecie. Z drugiej strony wydaje się, że zdecydowanie ważniejsze rzeczy dzieją się na Bliskim Wschodzie. Ten tydzień kończy się bardzo zastanawiającymi ruchami: wysokie ceny złota, wysokie ceny ropy, odbicie cen obligacji i mocny dolar. WIG20 ma za sobą jeden z lepszych tygodni w ostatnim czasie, natomiast amerykańskie indeksy wyraźnie redukują wzrosty przed rozpoczęciem weekendu, choć sam tydzień zaczął się dosyć nerwowo.

Oprócz tego warto wspomnieć, że rozpoczął się sezon wyników i na ten moment pierwsze raporty wyglądają naprawdę zachęcająco.

Dalej trwa konflikt na Bliskim Wschodzie. W zeszły weekend Hamas dokonał szeregu ataków terrorystycznych na terytorium Izraela, co w odwecie spotkało się z dosyć gwałtowną reakcją. Cały świat patrzy obecnie na bombardowaną Strefę Gazy i wszyscy zastanawiają się jaki będzie kolejny krok. Początkowo rynek wydawał się przyjąć z ulgą to, że konflikt nie rozlał się na inne kraje, ale napięcie wciąż wisi w powietrzu. Wyraźne odbicie cen ropy i złota, umocnienie dolara na koniec tego tygodnia sugeruje możliwość pozycjonowania się pod niepewność, która będzie miała miejsce w najbliższych kilkudziesięciu godzinach. Jeśli dojdzie do zaangażowania większej ilości stron w konflikt, z pewnością można oczekiwać sporych luk cenowych w poniedziałek na wielu rynkach, w szczególności na rynku akcji. Ponownie w grę wkroczyła ropa, która testuje okolice 90 USD za baryłkę, dlatego ponownie pojawiły się obawy o powrót inflacji na koniec roku, choć jednocześnie Harker z Fed, jeden z najbardziej jastrzębich członków banku centralnego w USA w ostatnich latach zasugerował, że stopy procentowe nie będą już podnoszone. Wobec tego wydaje się, że umocnienie dolara nie wynika wcale z obaw związanych z inflacją, a obaw tego, co może stać się w weekend.

W tym tygodniu po negatywnym otwarciu w poniedziałek indeksy na całym świecie zyskiwały, ale obecnie tracą już drugą sesję z rzędu. Widać, że rynek boi się tego, co może stać się w najbliższym czasie, choć jednocześnie jeśli sytuacja się uspokoi, będzie również miejsce do wejścia w rynek akcji po niższych cenach. Amerykańskie banki rozpoczęły publikacje wyników finansowych i te wydają się być bardzo zachęcające, co pokazuje, że amerykańska gospodarka może zaliczyć miękkie lądowanie.

Indeks WIG20 zyskał ponad 5% w tym tygodniu, motywowany m.in. ponad 12% odbiciem akcji Orlenu. Był to jeden z najlepszych tygodni na warszawskim parkiecie w ostatnich tygodniach. Przed nami wybory parlamentarne w niedzielę, dlatego rynek może teoretycznie doświadczyć większej zmienności na otwarciu w kolejnym tygodniu. Z drugiej strony należy pamiętać o tym, że nie ma czynników, które mogłyby w większym stopniu doprowadzić do zmniejszenia lub zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki na arenie międzynarodowej, dlatego ruchy na rynku nie powinny być aż tak duże, jak niektórzy starają się przewidywać.

Po godzinie 17:00 WIG20 zamknął się z ponad 1% wzrostem, natomiast na Wall Street trwają umiarkowane spadki. S&P 500 traci 0,3%, natomiast Nasdaq jest niżej o 0,8%.

Źródło: Michał Stajniak, CFA, Zastępca dyrektora Działu Analiz XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Wyniki banków utwierdzają trendy mocnego rynku bankowości inwestycyjnej

Wyniki banków utwierdzają trendy mocnego rynku bankowości inwestycyjnej

2024-07-16 Komentarz giełdowy XTB
Rynki kontynuują tzw. “Trump-trade”. Wraz ze wzrostem sondażowej przewagi Donalda Trumpa oraz oficjalnym mianowaniem przez Partię Republikańską byłego prezydenta na kandydata w tych wyborach, rynki inwestorzy kontynuują potencjalną wycenę wpływu jego zwycięstwa na obraz gospodarczy. Rynki akcji w USA przyjmują taki scenariusz z większym optymizmem. Program Trumpa kojarzony jest z większymi ukłonami w stronę korporacji m.in. poprzez cięcia podatków.
Zamach przybliża perspektywę zwycięstwa Trumpa w wyborach

Zamach przybliża perspektywę zwycięstwa Trumpa w wyborach

2024-07-15 Komentarz giełdowy XTB
Nieudany zamach na Donalda Trumpa umocnił prawdopodobieństwo zwycięstwa kandydata Partii Republikańskiej. Chociaż już po debacie prezydenckiej miał on mocną przewagę w sondażach, tak wiele wskazuje, że po wydarzeniach z tego weekendu poparcie byłego prezydenta wśród wyborców jeszcze mocniej wzrośnie.
Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia

Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia

2024-06-14 Komentarz giełdowy XTB
Indeksy europejskie notują dziś bardzo słabe zwieńczenie tygodnia. Liderami spadków są rynek włoski z 3,3% stratą oraz francuski CAC40 z ponad 3% spadkiem. DAX również notuje przecenę w wysokości 1,5%. Na indeksie niemieckim poza ryzykiem politycznym związanym z wyborami do Parlamentu Europejskiego ciąży mocno podwyżka ceł na samochody elektryczne z Chin. UE zdecydowała się, że nowa opłata wyniesie maksymalnie 48,1% ze średnią ważoną w okolicach 31%.
Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

2024-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałek zaczyna się bardzo optymistycznie dla tych, którzy od dawna są w posiadaniu metali szlachetnych. Złoto wzrosło do nowego historycznego szczytu, a srebro nie było tak drogie od 2013 roku. Mocno zyskują również metale przemysłowe, gdzie miedź wzrosła do również rekordowych poziomów, co może być powiązane z grą pomiędzy takimi gigantami surowcowymi jak BHP oraz Anglo American.
Sygnał optymizmu na początku tygodnia

Sygnał optymizmu na początku tygodnia

2024-05-06 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach akcji dominowały dzisiaj optymistyczne nastroje inwestorów wywołane przez zeszłotygodniowe dane z USA. Słabszy odczyt z rynku pracy spowodował powrót nadziei o obniżce stóp procentowych przez FED, choć sygnały z Rezerwy Federalnej wcale nie zapowiadają aż tak gołębiego podejścia. Europejskie indeksy notują lekkie wzrosty, wśród których niemiecki DAX wzrasta o 0,87%, FTSE 100 0,51%, a największym zwycięzcą dzisiejszej sesji jest polski WIG, który podwyższył się o 2,58%.
Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.