Odbicie na Wall Street obudzi byki na GPW?

Odbicie na Wall Street obudzi byki na GPW?
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-10-06 (21:32)

Dzisiejsza sesja za oceanem przybrała nieoczekiwany obrót ponieważ mimo mocnego odczytu danych NFP (który teoretycznie daje Fedowi argumenty za kolejnymi podwyżkami stóp i utrzymaniem jastrzębiej polityki na dłużej) indeksy na Wall Street przywitały sesję dynamicznymi wzrostami. Czy wzmożona aktywność byków w USA przełoży się na zażegnanie marazmu wśród spółek z WIG20 i zapoczątkuje kolejną falę wzrostów na GPW? Nasdaq 100 obecnie zyskuje 1,3% przy prawie 1% zwyżce na S&P 500 i blisko 0,9% wzrostach DIJA.

Wzrosty przychodzą po tym jak wskaźnik BofA 'Bull and Bear's spadł do 5 miesięcznego minimum sygnalizując powszechnie negatywne sentymenty rynku akcji.

Wciąż wcześnie by określić czy dzisiejsze wzrosty w USA okażą się trwałe. Niepokojące wydają się raportowane przez Bank of America, najwyższe od lutego2014 dwutygodniowe odpływy z akcji spółek wrażliwych na cykliczne nastroje konsumentów. Choć gospodarka Stanów Zjednoczonych pozostaje mocna (dając potencjalnie więcej miejsca dla ekspansji firm i marż) - nieco niepokojący wydaje się nieco 'recesyjny' spadek akcji spółek jak Coca-Cola czy PepsiCo. Jednocześnie aktywność kupujących przyszła w bardzo istotnym momencie - odwracając sprzedażową reakcję po publikacji mocnego raportu o zatrudnieniu w amerykańskim sektorze pozarolniczym (NFP).

Według najnowszego odczytu danych z gospodarki USA zmiana zatrudnienia wyniosła 263 tys. wobec 160 tys. prognoz i 179 tys. poprzednio - nie potwierdzając zarazem niższego, środowego odczytu ADP. Pozostałe składowe raportu nie były jednak tak 'jastrzębie' jak sama zmiana zatrudnienia. Poziom bezrobocia okazał się płaski i wyniósł niezmiennie 3,8% choć rynek spodziewał się spadku do 3,7%. Nieco złagodniała presja płacowa - zarówno w ujęciu r/r jak i m/m gdzie pokazała 0,2% wzrost wobec 0,3% oczekiwanych przez rynek. Bez wątpienia dane wskazują, że rynek pracy jest wciąż napięty ale czy determinują kolejną podwyżkę stóp w listopadzie? Rynek wciąż to kwestionuje choć wzrosły szanse na podwyżki - zarówno w listoapdzie jak i grudniu. Obecnie rynek oczekuje też cięć stóp Fed dopiero we wrześniu 2024 wobec poprzednio wycenianych w lipcu.

Główny benchmark w Polsce zamknął dziś sesję na poziomie 1870 pkt, zyskując 0,3%. Na tle głównych indeksów europejskich kolejny raz okazał się 'maruderem' - DAX zyskiwał dziś ponad 1% a CAC40 niemal 0,9%. Wydaje się jednak, że jeśli nastroje na indeksach ulegną poprawie - WIG ponownie zacznie zachowywać się od swojej 'większej konkurencji'. Do tego jednak wciąż tak bardzo potrzebna jest trwała zmiana sentymentów na Wall Street. Bez wątpienia dzisiejsza sesja daje na nią nadzieję, bardziej niż którakolwiek z ostatnich ponieważ drastyczna zmiana sentymentów nastąpił po publikacji danych 'teoretycznie' niechcianych przez byki, które pragną zobaczyć wreszcie wzrost bezrobocia i ochłodzenie rynku pracy. Wydaje się, że jeśli wzrost w USA utrzymają się do końca piątkowej sesji, przyszły tydzień WIG może przywitać bliżej okolic 1900 pkt.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

2024-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałek zaczyna się bardzo optymistycznie dla tych, którzy od dawna są w posiadaniu metali szlachetnych. Złoto wzrosło do nowego historycznego szczytu, a srebro nie było tak drogie od 2013 roku. Mocno zyskują również metale przemysłowe, gdzie miedź wzrosła do również rekordowych poziomów, co może być powiązane z grą pomiędzy takimi gigantami surowcowymi jak BHP oraz Anglo American.
Sygnał optymizmu na początku tygodnia

Sygnał optymizmu na początku tygodnia

2024-05-06 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach akcji dominowały dzisiaj optymistyczne nastroje inwestorów wywołane przez zeszłotygodniowe dane z USA. Słabszy odczyt z rynku pracy spowodował powrót nadziei o obniżce stóp procentowych przez FED, choć sygnały z Rezerwy Federalnej wcale nie zapowiadają aż tak gołębiego podejścia. Europejskie indeksy notują lekkie wzrosty, wśród których niemiecki DAX wzrasta o 0,87%, FTSE 100 0,51%, a największym zwycięzcą dzisiejszej sesji jest polski WIG, który podwyższył się o 2,58%.
Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?
Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na GPW były dzisiaj umiarkowanie dobre, a wzrosty motywowane były takimi spółkami jak Orlen czy KGHM. Bardzo dobre nastroje panują na Wall Street, co może być związane z wystąpieniem szefa amerykańskiego banku centralnego w Kongresie. Mówiąc o bankach centralnych, nie można nie wspomnieć o NBP i dzisiejszej decyzji o utrzymaniu stóp procentowych. W tym kontekście uwaga będzie skupiona przede wszystkim na jutrzejszej konferencji prasowej NBP po decyzji.