Recesyjne obawy znów psują nastroje na parkietach giełd

Recesyjne obawy znów psują nastroje na parkietach giełd
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-04-05 (20:34)

Słabszy sentyment na światowych parkietach giełd, spowodowany obawami o spowolnienie gospodarcze zaważył dziś na nastrojach polskich inwestorów. W oczekiwaniu na decyzję RPP, WIG20 zakończył sesję blisko 0,93% spadkiem w okolice 1756 pkt. W ostatnich miesiącach inwestorzy pozytywnie reagowali na słabsze dane makroekonomiczne, pokładając w nich nadzieję na szybsze zgłagodzenie restrykcyjnej polityki banków centralnych. Opublikowane dziś słabe dane makro z USA nie są jednak celebrowane wzrostami. Niepewność zaczyna dominować nastroje rynku.

Przez ostatnie miesiące Rezerwa Federalna 'karmiła' rynek wizją miękkiego lądowania mimo najostrzejszego cyklu podwyżek stóp od lat 80-tych. Dane z gospodarki wspierały tą wizję ale jak zwykle dzieje się tak - dopóki nie przestaną i nie zaczną pokazywać spadkowego trendu. Choć Fed podkreślał, że jego celem jest schłodzenie amerykańskiej gospodarki, bez czego walka z inflacją nie mogłaby ostać zakończona, inwestorzy zaczęli obawiać się czy ewentualna recesja w perspektywie kryzysu bankowego będzie przebiegać w kontrolowany sposób.

Zmianę sentymentu w ostatnich dniach możemy postrzegać jako potencjalne odwrócenie pozycjonowania. Pokazuje to słabnący dolar, rynek obligacji, akcji oraz wzrost cen złota. Inwestorzy 'ważą' na ile wstrzymanie cyklu podwyżek Fed może zrównoważyć 'straty' rynku akcji, spowodowane słabszą gospodarką. Wall Street zareagowało dziś wyprzedażą na zaskakująco słaby odczyt danych z rynku pracy i indeksy ISM. Raport ADP wypadł na poziomie 145 tys. przy oczekiwaniu 210 tys. i 242 tys. poprzednio. Inwestorzy odebrali go jako potencjalny prognostyk słabszego NFP - najważniejszego zestawu danych z amerykańskiego rynku pracy. Gospodarka USA ewidentnie przeżywa gorsze chwile. Scenariusz miękkiego lądowania został zakwestionowany serią słabych odczytów makro.

Także Indeks ISM dla usług wypadł na poziomie 51,2 punktów przy 54,5 w oczekiwaniach rynku. Potężnie spadły nowe zamówienia, zatrudnienie i ceny. Choć widoczny jest spory spadek presji inflacyjnej, inwestorzy obawiają się, że zwiastuje to nieuchronne niższe przychody i marże giełdowych spółek. Komentarze Loretty Mester z Fed, która zasugerowała że kolejnej podwyżki stóp może nie być nie zdołały poprawić nastrojów inwestorów. Wall Street wciąż obawia się także kolejnego 'ciosu' z sektora bankowego, który notuje dziś kolejną słabą sesję, ze zniżkującymi akcjami największych amerykańskich banków. Przed dalszymi efektami niezakończonego jeszcze kryzysu zaufania do sektora bankowego i ostrzejszą polityką kredytową ostrzegł m.in. Jaimie Dimon, prezes JP Morgan.

Europejskie parkiety także dziś wyraźnie osłabły. DAX stracił 0,72%, wyprzedaż odnotował również francuski CAC40. Polskie spółki z branży budowlanej i przemysłowej nie odnotowały dziś wzrostów choć wg. komentarzy przebywającego w Polsce Wołodymira Zełeńskiego, Polska polski biznes weźmie udział w odbudowie zniszczonej wojną Ukrainy. Decyzja RPP nie powinna przynieść zaskoczenia i stopy procentowe prawdopodobnie zostaną utrzymane na poziomie 6,75%. Choć skala inflacji w Polsce powinna skłonić radę do podniesienia stóp, ciężko liczyć na taką decyzję wobec dezinflacyjnego trendu na światowych rynkach. Większym zmartwieniem dla NBP niebawem może okazać się recesja, wobec której presja na pierwsze obniżki może pojawić się szybciej - jeśli spadkowy trend inlfacji zostanie utrzymany.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

2024-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałek zaczyna się bardzo optymistycznie dla tych, którzy od dawna są w posiadaniu metali szlachetnych. Złoto wzrosło do nowego historycznego szczytu, a srebro nie było tak drogie od 2013 roku. Mocno zyskują również metale przemysłowe, gdzie miedź wzrosła do również rekordowych poziomów, co może być powiązane z grą pomiędzy takimi gigantami surowcowymi jak BHP oraz Anglo American.
Sygnał optymizmu na początku tygodnia

Sygnał optymizmu na początku tygodnia

2024-05-06 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach akcji dominowały dzisiaj optymistyczne nastroje inwestorów wywołane przez zeszłotygodniowe dane z USA. Słabszy odczyt z rynku pracy spowodował powrót nadziei o obniżce stóp procentowych przez FED, choć sygnały z Rezerwy Federalnej wcale nie zapowiadają aż tak gołębiego podejścia. Europejskie indeksy notują lekkie wzrosty, wśród których niemiecki DAX wzrasta o 0,87%, FTSE 100 0,51%, a największym zwycięzcą dzisiejszej sesji jest polski WIG, który podwyższył się o 2,58%.
Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?
Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na GPW były dzisiaj umiarkowanie dobre, a wzrosty motywowane były takimi spółkami jak Orlen czy KGHM. Bardzo dobre nastroje panują na Wall Street, co może być związane z wystąpieniem szefa amerykańskiego banku centralnego w Kongresie. Mówiąc o bankach centralnych, nie można nie wspomnieć o NBP i dzisiejszej decyzji o utrzymaniu stóp procentowych. W tym kontekście uwaga będzie skupiona przede wszystkim na jutrzejszej konferencji prasowej NBP po decyzji.