Dolar słabszy przed FED

Dolar słabszy przed FED
Raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2022-12-14 (12:44)

Opublikowana wczoraj o godz. 14:30 listopadowa inflacja CPI z USA okazała się być niższa od oczekiwań ekonomistów, co doprowadziło do euforycznej reakcji rynków, zwłaszcza na indeksach z Wall Street. Zwyżka została jednak później zgaszona, także dolar wymazał część spadków. Skąd taki obrót spraw? Ponoć rynek zaczął spekulować, że FED mógłby dzisiaj podnieść stopy nie o 50 punktów baz., a zaledwie o 25 punktów baz. i zakomunikować wcześniejsze wygaszenie cyklu podwyżek (zanim osiągnięty zostanie sufit przy 4,75-5,00 proc.).

To jednak szybko uznano za nazbyt optymistyczny scenariusz i pojawiła się chęć do realizacji zysków - gdyby FED nie był dzisiaj wystarczająco "gołębi" w przekazie. A trzeba przyznać, że po wczorajszej inflacji poprzeczka oczekiwań została zawieszona wysoko. Inwestorzy będą doszukiwać się w dzisiejszym przekazie potwierdzenia scenariusza w którym na kolejnym posiedzeniu (decyzja 1 lutego) zobaczymy podwyżkę stóp już tylko o 25 punktów baz. W pewnym sensie to wymusza na FED konieczność określenia się, czy obserwowany od kilku miesięcy spadek inflacji można uznać za trwały i bank centralny może dać jasny przekaz sugerujący zbliżającą się pauzę w cyklu (choć rynek chciałby widzieć jego koniec). W ocenie tego pomocne będą też dzisiejsze projekcje makroekonomiczne, w tym wykres dot-plot obrazujący oczekiwania decydentów, co do kształtowania się stóp procentowych w przyszłości. Niewykluczone jednak, że FED może być bardziej ostrożny w przekazie, gdyż zbyt wczesne komunikowanie wygaszenia cyklu podwyżek może być w tym momencie niewłaściwe (decydenci wielokrotnie przywoływali analogię z lat 70-tych XX wieku).

Dzisiaj rano dolar jest słabszy wobec większości walut, choć zmiany są kosmetyczne. Najlepiej zachowuje się dolar australijski, który ostatnio próbuje korzystać na perspektywie ożywienia w Chinach, a także oczekiwania wobec działań RBA. Stabilny pozostaje funt, chociaż opublikowana dzisiaj inflacja CPI za listopad wypadła niżej od prognozowanej (10,7 proc. r/r i bazowa 6,3 proc. r/r). Czy będzie mieć to wpływ na jutrzejszy przekaz z Banku Anglii? Na dzień przed komunikatem ECB stabilne pozostaje też euro.

EURUSD - opór na 1,0632 wybity, czy tylko naruszony?

Jeszcze wczoraj na fali euforii po danych CPI doszło do naruszenia oporu przy 1,0632, który bazuje na dawnym dołku EURUSD z marca 2020 r. Później rynek się skorygował, ale dzisiaj mamy próbę wybicia wczorajszego szczytu przy 1,0673. Analiza techniczna wskazuje, że kolejnym istotnym oporem po wybiciu 1,0632 są dopiero okolice 1,0750-1,0780. 

Dzisiejsze posiedzenie FED (komunikat o godz. 20:00, konferencja Powella od godz. 20:30) może być pretekstem do wygenerowania podobnej zmienności, jak po wczorajszych danych CPI. Co dalej? Gdyby dzisiejsza świeca zamknęła się poniżej 1,0632 to byłby to sygnał do korekty w stronę 1,0550. Inaczej trend wzrostowy może być kontynuowany w stronę wspomnianych 1,0750-80, a jutro przedmiotem rynkowej dyskusji będą informacje z posiedzenia EBC.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Wyczekiwanie...

Wyczekiwanie...

2023-06-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Środowy poranek nie przynosi większych zmian na rynku FX. Uwagę zwraca przyspieszenie spadków tureckiej liry - czyżby rynki uznały w końcu, że sytuacja jest kryzysowa? W przestrzeni G-10 mamy dalszy wzrost dolara australijskiego po słowach szefa RBA (Lowe), który nie wykluczył dalszych podwyżek stóp procentowych - to zrównoważyło nieco słabsze odczyt danych PKB za I kwartał z Australii i wpływ słabych danych z Chin o bilansie handlowym (nadwyżka zmalała w maju do 66 mld USD).
RPP bez zmian. Australia zaskakuje, Kanada zdecyduje dziś

RPP bez zmian. Australia zaskakuje, Kanada zdecyduje dziś

2023-06-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś o 15:00 czasu lokalnego odbędzie się konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego. Zgodnie z oczekiwaniami stopy procentowe pozostały wczoraj bez zmian, a komunikat również nie pokazał nic nowego. Dzisiejsze wystąpienie będzie głównym punktem zainteresowania rynku i możemy spodziewać się raczej gołębiego tonu, wspieranego przez niższą niż oczekiwano inflację za maj. Jeśli otrzymamy jakieś przesłanki możliwego cięcia stóp jeszcze w tym roku, złoty może stracić na wartości.
Czy na konferencji RPP zasygnalizowane będą zmiany?

Czy na konferencji RPP zasygnalizowane będą zmiany?

2023-06-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczoraj RPP zgodnie z oczekiwaniami zadecydowała o utrzymaniu stóp procentowych bez zmian. W komunikacie również trudno było doszukiwać się jakichkolwiek zmian, oprócz zwrócenia uwagi na spadkowy trend inflacji. Czy jednak inflacja spadła już wystarczająco dużo, aby można było zakomunikować możliwe zmiany w polityce na koniec roku? Czy jednak szef NBP poczeka na lipcowe projekcje inflacyjne przed jakimikolwiek deklaracjami?
Dolar mocniejszy po NFP. Ropa droższa po decyzji OPEC+

Dolar mocniejszy po NFP. Ropa droższa po decyzji OPEC+

2023-06-05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Miesięczny raport z amerykańskiego rynku pracy okazał się mieszany. Zmiana zatrudnienia wyniosła zdecydowanie więcej niż prognozy, z kolei wzrosła stopa bezrobocia i to zdecydowanie mocniej niż oczekiwano. Indeksy z Wall Street ostatecznie zamknęły dzień na plusie. Najlepiej poradził sobie Dow Jones, który ruszył „na północ” w momencie publikacji danych a następnie kontynuował zwyżki. Dolar jest silniejszy. Rynek daje w tym momencie ok 30 proc. szans na kolejną podwyżkę stóp o 25 pb w czerwcu przez Fed.
Czy RPP zaskoczy obniżką?

Czy RPP zaskoczy obniżką?

2023-06-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Przed nami skrócony tydzień na polskim rynku finansowym. Jednak już od jego początku inwestorzy nie mogą narzekać na nudę – czeka nas m.in. decyzja RPP. Czy tajemnicza publikacja NBP może zwiastować zaskoczenie obniżką stóp? W poniedziałek rano media społecznościowe obiegła informacja o komunikacie po czerwcowym posiedzeniu RPP, które… jeszcze przed nami.
Czy większość transakcji w Polsce jest realizowana cyfrowo?

Czy większość transakcji w Polsce jest realizowana cyfrowo?

2023-06-05 Informacje rynkowe
Jak wszyscy dobrze wiemy, w kwestii płacenia doszło w ostatnich dziesięcioleciach do istnej rewolucji. Nie musimy już posiadać pieniędzy fizycznie, zdecydowana ich większość występuje tylko w wirtualnej formie. Czy zatem większość Polaków preferuje płatności cyfrowe?
Dynamiczne zmiany oczekiwań dot. ruchów Fed

Dynamiczne zmiany oczekiwań dot. ruchów Fed

2023-06-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykański dolar pozostaje silny w relacji do pozostałych globalnych walut, jednak jego ruch w górę nieco przyhamował na fali niepewności dotyczącej kolejnych ruchów Fed. Sytuacja w Stanach Zjednoczonych obecnie dwutorowo wpływa na wycenę amerykańskiej waluty. Po pierwsze, przegłosowanie zmiany limitu zadłużenia USA przez Izbę Reprezentantów było pozytywnym akcentem, zwłaszcza że pojawiały się spory dotyczące wyglądu porozumienia.
Fed nie chce już podwyżek!

Fed nie chce już podwyżek!

2023-06-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Na rynkach finansowych dzieje się sporo. Izba Reprezentantów przegłosowała zdecydowaną większością ustawę o limicie zadłużenia, która teraz została skierowana do Senatu. Wydaje się, że główne rynkowe ryzyko zostało zneutralizowane. Chociaż zniesienie limitu zadłużenia pozwoliłoby Fed na kolejną podwyżkę, to dwóch ważnych jastrzębi w FOMC wskazuje, że poparliby utrzymanie stóp bez zmian podczas najbliższego posiedzenia. Czy dane uzasadnią taką drogę?
Jak nauczyć się tradingu? Dołącz do AvaTrade School

Jak nauczyć się tradingu? Dołącz do AvaTrade School

2023-05-31 Poradnik inwestora
Rynek Forex kusi szybkimi zarobkami. W praktyce do osiągnięcia zysku nie wystarczy jednak dobre przeczucie. Trzeba dysponować niemałą wiedzą i doświadczeniem. Dzięki platformie AvaTrade School masz szansę zdobyć je zupełnie za darmo. Zarejestruj się i zyskaj dostęp do 50 godzin nagrań edukacyjnych!
EURUSD spada poniżej 1,07 USD, lira turecka w opałach

EURUSD spada poniżej 1,07 USD, lira turecka w opałach

2023-05-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajsza sesja na rynku finansowym przebiegała spokojnie, a to z racji świąt w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Dziś inwestorzy z USA i UK wracają na rynek po długim weekendzie, dlatego też zmienność powinna być większa. Oprócz danych makro, inwestorzy w ostatnim czasie śledzą uważnie doniesienia dotyczące podniesienia limitu zadłużenia w USA. Porozumienie, które wypracowali prezydent Biden oraz przewodniczący przewodniczącego Izby Reprezentantów Kevin McCarthy nie jest dla wszystkich zadowalające, jednak głosowanie zaplanowane na środę powinno powinno przynieść pozytywny rezultat.