Podaż próbuje gasić popyt

Podaż próbuje gasić popyt
Data dodania: 2022-08-08 (21:57) Komentarz giełdowy XTB

Rynki w poniedziałek próbują rosnąć mimo piątkowego, pozytywnego odczytu kluczowych danych NFP z amerykańskiej gospodarki, który prawdopodobnie ośmieli Rezerwę Federalną do kolejnej, dużej podwyżki stóp procentowych. Na poprzedniej konferencji wyraźnie sygnalizował to Jerome Powell wskazując, że kolejne decyzje zależne będą od danych z gospodarki. Byki są jednak wyraźnie zmęczone ‘graniem pod decyzje Fed’ i próbują wziąć sprawy w swoje ręce.

Skłania to podaż do weryfikacji ‘nowych założeń’ strony popytowej. Wzrosty w otoczeniu mocnych danych z amerykańskiej gospodarki wciąż wydają się nie być trwałe, choć ‘rosnące stopy’ procentowe wydają się coraz mniej przerażać byki. Wydaje się, że inwestorzy oswoili się już ze zmieniającym się krajobrazem makro, a zakupowy ‘straszak’ w postaci jastrzębiego Fed powoli traci na sile. Inwestorzy próbują szukać okazji inwestycyjnych mimo jastrzębiego lotu Rezerwy Federalnej i wyceniają ‘lepszą przyszłość’. Jednocześnie muszą jednak pokonać sprzedających, którzy wciąż ograniczają wzrost pozytywnych sentymentów.

Dziś obserwujemy dynamiczne wzrosty walorów tzw. ‘meme stocks’ tj. spółek Gamestop, AMC Entertainment oraz Bed Bath&Beyond, które znów stały się obiektem zorganizowanej akcji inwestorów powiązanych z portalem Reddit. Szczególnie imponujący jest ponad 40% wzrost akcji Bed Bath. Według danych Benzinga Pro procent sprzedanych krótko akcji spółki do niedawna wynosił 46% całego free float, co sprawiło, że spółka była jedną z najchętniej ‘shortowanych’ firm na amerykańskiej giełdzie. Być może shortujące spółkę fundusze poczuły się ‘zbyt pewnie’ i przesadziły z procentem zaangażowania w pozycje krótkie co skłoniło grupę ‘Apes’ do zorganizowania tzw. ‘short squeeze’ i zmuszenia instytucji do likwidacji niedźwiedzich zakładów co poskutkowało ‘uwolnieniem ceny’. Zaangażowanie rynku w tak ryzykowne przedsięwzięcia może być interpretowane jako jeden ze wskaźników szerszej poprawy sentymentu do ryzyka. Poprawa sentymentu widoczna jest również na rynku kryptowalut, będącym ‘barometrem’ sentymentu do ryzyka co również może wskazywać na rosnące nadzieje i apetyt strony popytowej. Zanegowanie wzrostów w środkowej części sesji wciąż jednak budzi obawy wokół powrotu aktywnej podaży, która wyraźnie chce ukarać gotowe do wzrostów byki.

Europejskie indeksy dziś również odnotowują wzrosty mimo niższego od oczekiwań odczytu indeksu sentymentu inwestorów Sentix, w strefie euro. Obserwując wzrosty, mimo słabych odczytów z gospodarki ciężko oprzeć się wrażeniu, że byki pogodziły się już ze spowolnieniem, lecz zaczynają wyceniać ‘lepszą przyszłość’. Wzrostom pomogły mocne dane z handlowego bilansu Chin. ‘Staremu Kontynentowi’ wciąż jednak ciąży widmo recesji i bolesnego spowolnienia, a na szerszą euforię wydaje się być zdecydowanie za wcześnie. DAX zyskał dziś ponad 1%. Akcje producenta uzbrojenia Rheinmetall, które zyskiwały w otoczeniu pogarszającego się sentymentu do ryzyka, zyskują dziś blisko 1%, choć firma osunęła się blisko 25% od historycznych szczytów z czerwca. W porównaniu do niemieckiego indeksu blue chipów atmosfera na WIG20 była dziś niemal euforyczna. Rodzimy indeks zanotował 2,5% wzrost, odreagowaniu przewodziły dziś akcje LPP. Świetne prognozy zysków netto za pierwsze półrocze spółki Asseco sprawiły, że walory firmy są dziś notowane 5% wyżej.

Mimo dobrego początku sesji w USA strona popytu nie zdołała utrzymać tempa zakupów, co zanegowało część wzrostów amerykańskich benchmarków.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czarne chmury wracają nad Wall Street?

Czarne chmury wracają nad Wall Street?

2022-10-05 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi ostudzenie euforycznych nastrojów z ostatnich dni, gdy giełdowe indeksy notowały rekordowy od 20 lat, wzrostowy początek ostatniego kwartału roku. Raport ADP z rynku pracy okazał się mocny, dane okazały się być zdecydowanie lepsze oczekiwań analityków i przyczyniły się do spadku popytu na rynku akcji, w otoczeniu ponownie zyskującego na sile dolara.
Czy grozi nam

Czy grozi nam "powtórka z rozrywki"?

2022-10-03 Komentarz giełdowy XTB
Tym razem ratunek dla naszej giełdy przybył z zachodu w postaci słabych danych w postaci odczytu indeksu ISM dla przemysłu, który wyniósł 50,9 wobec oczekiwanych 52,2. Znacząco spadł subindeks zatrudnienia, który wyniósł 48,7 wobec oczekiwanych 53,0 oraz subindeks nowych zamówień w wysokości 47,1 wobec konsensusu na poziomie 51,3.
Najciemniej jest zawsze przed świtem?

Najciemniej jest zawsze przed świtem?

2022-09-30 Komentarz giełdowy XTB
Podczas wieńczącej tydzień sesji inwestorzy zdecydowanie nie mogą narzekać na nudę. Nieoczekiwanie Wall Street pnie się w górę mimo niepokojącego odczytu inflacji PCE i rewizji w dół indeksu zaufania konsumentów wg. Uniwersytetu Michigan. Czy popyt decyduje się powoli na odwrócenie spadkowych tendencji? Z punktu widzenia analizy technicznej amerykańskie indeksy znajdują się na kluczowych poziomach, NASDAQ utrzymuje się na linii 200 sesyjnej średniej kroczącej, którą ostatni raz złamał ... podczas kryzysu 2008 roku, co wiązało się kaskadową wyprzedażą. Czy popyt zdoła odzyskać momentum i wyjdzie cało z próby sił?
Nieszczęścia chodzą trójkami

Nieszczęścia chodzą trójkami

2022-09-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja upływa pod znakiem spadków na GPW spowodowanych niepewnością wokół wprowadzenia podatku od zysków nadzwyczajnych, niejasności w kwestii sposobu jego naliczania oraz konkretnych kwot, które będą musiały zapłacić spółki. Niepewności wokół ogólnego sentymentu giełdowego sprzyja również incydent, jaki miał miejsce w przypadku Nord Stream 1 i Nord Stream 2.
Dolar po 5 złotych?

Dolar po 5 złotych?

2022-09-27 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi nieśmiałe odreagowanie fatalnych nastrojów choć lekarstwo na bolączki rynków finansowych wciąż nie dotarło. Dotarły za to mocne dane z USA, gdzie nieoczekiwanie wzrosła sprzedaż jednorodzinnych domów, a wskaźnik pewności konsumentów okazały się być lepsze od prognoz. Takie odczyty wydają się wodą na młyn jastrzębiego Fedu. Patrząc na zniżkujące od wielu dni indeksy atak kupujących wydaje się uzasadniony choć jego trwałość zapewne zostanie ponownie przetestowana. Amerykańskie indeksy znajdują się o krok od spadku poniżej czerwcowych minimów, jednak byki wciąż walczą o powrót do wzrostów.
Pogrom na spółkach energetycznych

Pogrom na spółkach energetycznych

2022-09-26 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja upływa pod znakiem drastycznych spadków na GPW spowodowanych zapowiedziami rządu o wprowadzeniu podatku od zysków nadzwyczajnych w wysokości aż 50%. W efekcie WIG20 traci ponad 1,69%, z czego największe spadki odnotowuje JSW , które jest 9.73% na minusie, PGE z wynikiem 6.75% pod kreską oraz PKN Orlen, który traci 6.14%. Absolutnym faworytem sesji jest CD Projekt, który opiera się spadkom, zyskując 13.47%.
Giełda w cieniu jutrzejszej decyzji zza oceanu

Giełda w cieniu jutrzejszej decyzji zza oceanu

2022-09-20 Komentarz giełdowy XTB
Wtorkowa sesja upływa pod znakiem wyprzedaży na GPW, która występuje nie tylko na naszym parkiecie, ale również na zagranicznych giełdach. WIG20 traci 1.95%. Najgorzej poradziły sobie akcje KGHM (-3,30%), PEKAO SA (-3.04%) i PKN Orlen (-2,87%). Najciekawsze informacje w dniu dzisiejszym pochodzą zza oceanu i dotyczą rynku surowców oraz kryptowalut. Bitcoin walczy o utrzymanie się powyżej poziomu 19 000 USD w obliczu słabego otwarcia indeksów na Wall Street. Rynki natomiast oczekują jutrzejszej decyzji Fed w sprawie stóp procentowych.
Król jednak nie powrócił

Król jednak nie powrócił

2022-09-19 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja upływa pod znakiem optymizmu na GPW. WIG20 zyskuje 1.69% Liderem wzrostów jest PGE wynikiem 5,86% oraz CCC, który zyskał 3,94%. Jednym z najciekawszych wydarzeń dnia dzisiejszego była sytuacja, jaka rozegrała się na akcjach CD Projektu. Część inwestorów dopatrywało się w serialu Edgerunners szansy na “Powrót Króla” dla akcji CD Projektu. Akcje spółki odnotowały dzisiaj na otwarciu znaczący, ponad 7% wzrost wartości po udanej premierze serialu Edgerunners na platformie Netflix.
Trzy wiedźmy straszą na GPW

Trzy wiedźmy straszą na GPW

2022-09-16 Komentarz giełdowy XTB
Piątkowa sesja upływa pod znakiem silnej wyprzedaży na GPW. WIG20 traci 2.46%. Silna wyprzedaż może być związana z tzw dniem trzech wiedźm, czyli datą wygasania kontraktów terminowych. W największym stopniu tracą spółki z sektora finansowego, w tym Santander z wynikiem 4,99% pod kreską oraz PEAKO z wynikiem 3,94% na minusie.
Jedna jaskółka pokoju nie czyni

Jedna jaskółka pokoju nie czyni

2022-09-12 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja upływa pod znakiem euforii na większości europejskich parkietów, zwłaszcza na naszym nieszczęsnym WIG20. Inwestorzy od dawna już czekali na jakiekolwiek dobre informacje z frontu wojennego w Ukrainie, stąd pozytywne informacje o skutecznej i wyjątkowo dynamicznej kontrofensywie wojsk ukraińskich w okolicach Charkowa wywołały eksplozję optymizmu. Indeks WIG-Ukraina rośnie dzisiaj o 7,85%, z czego absolutnym liderem jest Coal Energy ze wzrostem równym 76,27%.