Pogrom kupujących przed weekendem

Pogrom kupujących przed weekendem
Data dodania: 2022-06-10 (22:53) Komentarz giełdowy XTB

Podaż i popyt od dłuższego czasu toczyły między sobą walkę, z której któraś ze stron musiała wyjść zwycięsko. Byki próbowały swoich sił, lecz kolejny raz zostały zmuszone do kapitulacji przez aktywną podaż. Dziś obserwujemy prawdziwy pogrom na giełdowych indeksach. Czy to dopiero początek mocniejszego ruchu na południe? Jeszcze kilka dni temu prognoza wydana przez analityków Bank of America wieszcząca S&P500 w okolicach 3200 punktów pachniała czarnowidztwem. Jednak w obliczu słabych danych o galopującej inflacji i fatalnym sentymencie konsumentów wycena ta, choć wciąż abstrakcyjna wydaje się możliwa.

Dzisiejszy odczyt inflacji CPI w USA na poziomie 8,6%, 0,3% powyżej oczekiwań może dać sygnał Rezerwie Federalnej do agresywnych podwyżek. Rynki w ostatnim czasie zdecydowanie chciały wierzyć w pobłażliwy, troszczący się o kondycję indeksów FED. Jednak wobec tak problematycznych danych bankierzy mogą zostać postawieni pod ścianą i próbować ratować gospodarkę co najmniej zgodnie z obecnym planem podwyżek. Temat złagodzenia lub braku podwyżki we wrześniu wydaje się obecnie bardzo mało prawdopodobny. Do rekordowo niskich poziomów osunął się sentymentu konsumentów wg. cyklicznie publikowanych danych przez Uniwersytet Michigan. Odczyt na poziomie 50.2 negatywnie zaskoczył analityków o prawie 20%, spodziewano się poprawy wobec majowego odczytu i poziomów w okolicach 59 punktów. Według naukowców z Uniwersytetu odczyt w okolicach 50.2 znajduje się na poziomach niewidzianych od połowy lat 80-tych, gdy USA znajdowały się w środku recesji.

Potężnie tracą dziś walory Amazon, w wyniku obaw o preferencje i przyszłą kondycję konsumentów. Osuwają się też akcje Apple i Google. Tesla mimo korzystnych rekomendacji i informacji z ostatnich dni spada poniżej 700 USD za akcję. Walory Twittera, które miały potencjał, by przyciągnąć spekulacyjne wzrosty, znajdują się dziś pod kreską mimo informacji o wciąż możliwej umowie z Muskiem. Inwestorzy nauczeni pandemią oczekiwali, że przerysowane reakcje rynków staną się czymś już zupełnie standardowym, jednak w czasie ‘drogiego pieniądza’ tak nie jest, kupujący zaczynają kalkulować ryzyko i wyraźnie przestali traktować giełdę jak kasyno. W obawie przed globalną kondycją gospodarki i skurczeniem popytu na ropę tracą dziś nawet pancerne w ostatnim czasie walory Occidental Petroleum i Chevron. Słabo radzi sobie też Cheniere Energy, który zyskiwał w ostatnim czasie przez wzrosty cen gazu i umowę na dostawy LNG do Europy. Relatywnie mniej traci amerykańska branża obronna, notowania Lockheed Martin wymazały już niemal całkowicie spadki z otwarcia rynku. Na polskiej giełdzie rosną notowania Columbusa w obliczu zwiększonych o praie 30% przychodów. Spekulacyjne wzrosty ominęły Budimex, który, choć nie został jeszcze wybrany, to otrzymał najwyższą ocenę w opiewającym na ponad 300 mln PLN przetargu z PKP.

Dziś tradycyjnie podaż najaktywniejsza jest na technologicznym indeksie NASDAQ, który nurkuje obecnie o ponad 3,4%. Słabo radzi sobie również S&P500, które traci prawie 2,7% i osuwa się do poziomów w okolicach 3900 punktów. Minimalnie lepiej wygląda Dow, który osuwa się o 2,4%. Europejskie indeksy nie wyglądają wcale lepiej, niemiecki DAX osuwa się o ponad 3% i notowany jest przy 13 760 punktach, FTSE traci ponad 2%. Polski WIG20 traci ponad 2,3% i osuwa się do poziomów przy 1725 punktach. Wszystko zanosi się na to, że początek przyszłego tygodnia będzie bardzo nerwowy a wysoka zmienność może utrzymywać się do końca sesji.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy Fed jest wiarygodny?

Czy Fed jest wiarygodny?

2022-06-30 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj obserwujemy w zasadzie kompletną wyprzedaż na większości rynków finansowych. Indeksy giełdowe cofają się bardzo mocno, wyprzedawane są surowce, nawet pomimo tego, że dane inflacyjne zaskoczyły niewielkim spadkiem. Teoretycznie rynek powinien reagować euforią, że szczyt inflacji może być już za nami. Z drugiej strony ostatnie stwierdzenia Fed sugerują, że wcale nie ma powodów do zadowolenia i istnieje duża szansa, że świat nie tylko wpadnie w recesję, ale być może nawet w stagflację.
Rynek szacuje możliwość wystąpienia globalnej recesji

Rynek szacuje możliwość wystąpienia globalnej recesji

2022-06-29 Komentarz giełdowy XTB
Spowolnienie gospodarcze, szalejąca inflacja, zaostrzająca się polityka banków centralnych czy zerwane łańcuchy dostaw - to właśnie te czynniki zdominowały nastroje panujące na rynkach finansowych. Dzisiejsza sesja giełdowa nie jest wyjątkiem i po raz kolejny testuje nastroje inwestorów, którzy nieustannie analizują możliwości wystąpienia światowej recesji. Mimo iż w kręgu analityków giełdowych rewizja raportu o PKB nie wywołuje nadmiernej ekscytacji, tak dzisiaj sytuacja stała się zupełnie odmienna, a to za sprawą danych o wydatkach konsumenckich, które w pierwszym kwartale wyniosły zaledwie 1,8%.
Czy indeksy giełdowe zdołają utrzymać kierunek wzrostowy?

Czy indeksy giełdowe zdołają utrzymać kierunek wzrostowy?

2022-06-27 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja, a szczególnie jej początek, przyniosła kontynuację sentymentu z końcówki minionego tygodnia. Pomimo wciąż utrzymujących się obaw związanych z inflacją, a także możliwej recesji, główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu wystartowały bardzo dobrze dzisiejszy handel, a mimo cofnięcia które obserwowaliśmy w dalszej części dnia, ostatecznie zakończyły sesję wyżej. Wzrosty okazały się jednak ograniczone i znacznie mniejsze niż w piątek, niemniej kierunek wzrostowy został utrzymany (przynajmniej na razie).
Zielona końcówka tygodnia na rynku akcji

Zielona końcówka tygodnia na rynku akcji

2022-06-24 Komentarz giełdowy XTB
Piątkowa sesja na rynku akcji przyniosła powiew optymizmu. Rosnąca w zastraszającym tempie inflacja, zaostrzanie polityki przez główne banki centralne na świecie, a także widmo recesji w gospodarce, sprowadziły w ostatnim czasie indeksy giełdowe na niższe poziomy. Niemniej w każdym trendzie mamy do czynienia z korektami i dzisiejszy ruch wzrostowy na ryzykownych aktywach należy tłumaczyć odreagowaniem. Na ile będzie ono trwałe?
Rynek szykuje się na kryzys

Rynek szykuje się na kryzys

2022-06-23 Komentarz giełdowy XTB
Nie ma wątpliwości, że w tym momencie zdecydowana większość inwestorów, innych uczestników rynków czy również społeczeństwo oczekuje nadejścia kryzysu. Wczoraj takie domysły zostały potwierdzone przez Jerome Powella, szefa Rezerwy Federalnej, który dostrzega duże prawdopodobieństwo takiego problemu. Kryzys generalnie może też służyć do samego ograniczenia wzrostu cen, choć jednocześnie istnieje ryzyko tzw. stagflacji, czyli połączenia wysokiej inflacji oraz spowolnienia gospodarczego lub nawet recesji.
Wzrosty - kupujący zmęczyli się recesją?

Wzrosty - kupujący zmęczyli się recesją?

2022-06-22 Komentarz giełdowy XTB
Od kilku tygodni obserwujemy natłok informacji i danych z gospodarki, które informują o prawdopodobnej recesji i spowolnieniu światowej gospodarki. Lawinę informacyjną przekazywaną przez media podpierają twarde odczyty ekonomicznych danych. Dziś przed senatem USA sytuację gospodarczą komentował szef Rezerwy Federalnej, Jerome Powell.
Kupujący nie boją się recesji

Kupujący nie boją się recesji

2022-06-21 Komentarz giełdowy XTB
Dziś obserwujemy polepszający się sentyment inwestorów mimo danych ekonomicznych, które powinny straszyć rynek i utrzymywać go w niepewności. Czy dzisiejsze wzrosty na indeksach oznaczają, że byki stają się głuche na ostrzeżenia i publikacje danych świadczących o możliwej recesji? Czy czynniki straszące dotychczas rynki tracą swoją moc? Zespół analityków Goldman Sachs wskazał na 30% prawdopodobieństwo wejścia w recesję w przyszłym roku, w porównaniu z i tak pesymistyczną 15% prognozą wcześniej.
Mieszane sentymenty przed decyzją FED

Mieszane sentymenty przed decyzją FED

2022-06-14 Komentarz giełdowy XTB
Dziś obserwujemy ograniczoną zmienność na indeksach. Wczorajsza kaskadowa wyprzedaż straciła dziś na sile, rynki powstrzymują się ze zdecydowanymi krokami przed jutrzejszą decyzją FED w sprawie kolejnej stóp procentowych. Popyt wciąż jednak boi się w zdecydowany sposób wrócić do gry, a ‘najmniejsza linia oporu’ wciąż kieruje indeksy na południe. Czy jutrzejsza decyzja FED uratuje rynek akcji przed dalszymi spadkami? Czy może jastrzębi zwrot jest już zawarty w cenach aktywów?
Paniczna wyprzedaż na Wall Street

Paniczna wyprzedaż na Wall Street

2022-06-13 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja giełdowa przynosi duże wyprzedaże na szerokim rynku. Spadki obserwujemy na wszystkich sesjach od azjatyckiej, europejskiej po amerykańską gdzie indeksy giełdowe otworzyły się w fatalnych nastrojach. Piątkowe tąpnięcie jest kontynuowane, nadzieje wokół odreagowania na początku tygodnia zostały brutalnie pogrzebane. Czego możemy spodziewać się po decyzji FED w tym tygodniu i co może powstrzymać dalsze wyprzedaże?
Indeksy łapią zadyszkę

Indeksy łapią zadyszkę

2022-06-09 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja ponownie pokazuje słabość byków, które mają wyraźny problem z kontynuacją wzrostowego rajdu. Czy indeksy ponownie złapią zadyszkę i oddadzą pola podaży? Jakie argumenty mają po swojej stronie kupujący? Czy byki ponownie nie trafiły z zakupami? Ponownie spróbujemy opisać bieżącą sytuację na rynku akcji, bazując na obserwacji cen i zachowań inwestorów.