Kolejna fala wyprzedaży

Kolejna fala wyprzedaży
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2022-05-24 (18:44)

Dziś przez rynki przelewa się kolejna fala wyprzedaży, w centrum zainteresowania znajduje się wciąż wyprzedawany sektor technologiczny. Słabe dane z USA ponownie wystraszyły pozostałe na rynku byki i rzuciły cień na rynek nieruchomości. Jak daleko może sięgać wyprzedaż? Czy warto szukać dna spadków? Od kilkunastu tygodni na Wall Street trwa ożywiona debata między grupą analityków, która wieszczy poważną recesję i dłuższy okres osłabienia a drugą grupą, która wciąż pozostaje przy tym, że mamy do czynienia z rynkową, głęboką korektą.

Właściwie możemy założyć, że to, co stało się na rynku, nie ma już dziś znaczenia, a więc istotna jest tylko przyszłość. Zadajmy sobie więc pytanie jak widzi ją rynek? Z mediów wyłaniają się kolejne nagłówki straszące wzrostami cen, inflacją, podwyżkami cen energii i żywności. To wszystko w połączeniu z rosnącymi ratami kredytów, paraliżem łańcuchów dostaw, poważnym kryzysem na linii Pekin-Nowy Jork i największym konflikcie zbrojnym w Europie od 1945 roku nie mogło zakończyć się dla giełdy inaczej niż wyprzedażą po dwuletnim okresie dynamicznych wzrostów. Wszystkie te informacje rodzą w uczestnikach rynku niepewność oraz niechęć do ryzyka związaną ze spadkiem poczucia bezpieczeństwa i obawami o finansową płynność. Przez to zarówno fundusze jak i uczestnicy rynku ograniczają aktywność inwestycyjną. Tło sytuacji stanowi FED, którego polityka monetarna bynajmniej nie zachęca kupujących i podsyca obawy wokół finansowania ryzykownych inwestycji, jakimi ze względu na swoją naturę jest giełda. Jednocześnie biorąc pod uwagę ‘kaliber’ informacji, z jakimi zderzyli się konsumenci od lutego 2022 roku, możemy uznać, że panika na dobre zagościła na rynku, a ta zawsze stanowiła dobre otoczenie dla działalności inwestorów szukających okazji i niedowartościowanych biznesów. W końcu to, co sądzi rynek o biznesach prowadzonych przez spółki, nie ma bezpośredniego wpływu na ich rentowność, zatem możemy założyć, że jeśli biznes jest zdrowy, kwestią czasu jest powrót kupujących.

Spekulanci mogą założyć, że wynik wszystkich przeszłych, złych informacji znajduje się już w cenach aktywów, zatem miejsca do spadku pozostało niewiele, a premia dla ruchu w górę pozostaje zachęcająca. Możemy zaryzykować stwierdzenie, które niejednokrotnie powtarzał m.in. Buffett - w miarę spadków ryzyko dla kupujących maleje. Wskaźniki dla wielu biznesów uległy znacznemu ‘wychłodzeniu’ i mogą zachęcać kapitał do powrotu na rynek. Tymczasem dziś rynkowe wahadło kontynuuje ruch ‘na południe’, zgodnie z linią najmniejszego oporu i doprowadza do kapitulacji niecierpliwe byki.

Słabe dane PMI z przemysłu oraz zaskakująco niska sprzedaż nowych domów w USA mocno zaskoczyły dziś rynki. Spadek sprzedaży nowych domów w kwietniu wyniósł ponad 16,5% m/m. Potężnie tracą też walory spółek czerpiących zyski z internetowych reklam jak Meta Platforms, Google czy Snap, który traci dziś blisko 40% i obniżył prognozy wzrostu. Łączna likwidacja na spółkach związanych z internetowymi reklamami sięga dziś już blisko 150 mld USD. Mocno wyprzedawane są amerykańskie walory związane z sektorem nieruchomości, gdzie popyt konsumentów wyraźnie spadł. Dzisiejsza sesja pokazuje, że byki powinny zostać cierpliwe, czekać i interpretować sygnały świadczące o odwróceniu spadkowego trendu, póki co nie widać ich na horyzoncie.

Wczorajsze wzrosty w USA zostały wymazane już na otwarciu rynku. Indeks S&P500 oddaje 2,15% i spada poniżej 3 900 punktów. Potężna wyprzedaż trwa na indeksie NASDAQ, gdzie obserwujemy cofnięcie o 3,15%, wycena zbliża się do 11 600 punktów, znajduje się już ponad 30% od historycznych szczytów. Dow Jones radzi sobie nieco stabilniej i traci 1,27%. Nieźle w trakcie sesji radził sobie WIG20 jednak wzrosty indeksu powstrzymały spadki w USA, w efekcie czego WIG traci blisko 1%. Lepiej radziły sobie walory Orange Polska oraz JSW, tracił CD Projekt, dla którego analitycy obniżyli rekomendacje. DAX osunął się niepokojąco poniżej 14 000 punktów po słabym otwarciu w USA.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

2023-12-01 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na GPW była bardzo udana, szczególnie dla WIG20, który zyskał 3,19%, przebijając się do 2285 punktów. Fala euforii przetacza się przez rynki, napędzana oczekiwaniami co do luzowania polityki monetarnej w 2024 roku oraz perspektywą miękkiego lądowania. W efekcie WIG20 odnotował rekordowe od 10 lat zamknięcie pierwszego dnia miesiąca. Co bardzo ciekawe wzrosty w Polsce mają miejsce w czasie, gdy indeksy chińskie osiągają nowe, roczne minima.
WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

2023-11-29 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja w wydaniu inwestorów na GPW nie należała do najlepszych, przede wszystkim z uwagi na akcje Orlenu, które bardzo źle zniosły zaproponowaną przez polityków opozycji 'składkę' w wysokości 14,6 miliardów złotych. WIG20 odnotował dziś blisko 0,8% spadek na tle 1,1% wzrostu głównego, niemieckiego benchmarku DAX. Akcje największej spółki w Polsce zamknęły sesję blisko 7,8% niżej, a niewielkie odreagowanie w końcowych godzinach notowań nie zdołało wymazać obrazu trudnej sesji.
Mieszana sesja na rynku akcji

Mieszana sesja na rynku akcji

2023-11-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji nie przyniosła większej zmienności. Generalnie nastroje były mieszane, a fakt, że w kalendarzu makro nie znajdowały się kluczowe odczyty - wspierał konsolidację. Początek dnia przyniósł nieznaczne cofnięcie na głównych indeksach giełdowych, jednak w kolejnych godzinach większość przeceny została wymazana. Ostatecznie niemiecki DAX zamknął dzisiejszą sesję 0,16% wyżej. Londyński FTSE100 stracił 0,07%, a francuski CAC40 przecenił się 0,21%.
Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

2023-11-27 Komentarz giełdowy XTB
Wyniki sprzedażowe Black Friday oraz ostatnich dni wyprzedażowych nie należą do złych. Ocenia się, że w sam „Czarny Piątek” Amerykanie wydali w zakupach online blisko 10 mld dolarów, co stanowi 7,5% wzrost w ujęciu rocznym. Mimo pozytywnych wyników nie obserwujemy raczej pozytywnych nastrojów na najważniejszych rynkach, a co więcej, spora wyprzedaż miała miejsce na polskim rynków.
Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

2023-11-21 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować nieznacznie gorsze nastroje na rynku akcji. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zakończyły handel niżej, jednak skala przeceny była ograniczona. Można powiedzieć więc że rajd wzrostowy, który trwa od początku miesiąca spowalnia, jednak jest zdecydowanie za wcześnie, aby stwierdzić, że to już jego koniec. Niemiecki DAX zamknął dzień w rejonach poziomu odniesienia, francuski CAC40 stracił 0,24%, z kolei londyński FTSE100 spadł 0,19%.
Rekordowa polska giełda

Rekordowa polska giełda

2023-11-20 Komentarz giełdowy XTB
Szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj nowych historycznych szczytów. Chociaż ostatecznie nie udało się zamknąć z nowym rekordowym poziomem, to jednak widać, że nastroje na polskim rynku znacznie się poprawiły. Czy jest szansa na stałe zawitanie hossy na polskim parkiecie. Jak ma się sytuacja za granicą? Warszawski Indeks Giełdowy, czyli szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj poziomu 75236 punktów, co było najwyższym poziomem w historii.
Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

2023-11-16 Komentarz giełdowy XTB
Przez ostatnie dni byki z Wall Street wyznaczały rytm, w jakim poruszały się globalne rynki finansowe. W ślad za nimi podążyła Azja i Europa, gdzie sporym beneficjentem wzrostu apetytu na ryzyko stała się GPW. WIG20 był jednym z najlepiej radzących sobie benchmarków ostatnich dni. Dziś jednak wyraźnie złapał zadyszkę i finalnie zamknął sesję minimalnie pod kreską po tym jak sprzedający za oceanem doszli do głosu, po 11 wzrostowych sesjach na S&P500.
Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

2023-10-30 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja giełdowa na Starym Kontynencie przebiegała w pozytywnej atmosferze. Główne benchmarki z ulgą zareagowały na tylko „częściową” eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie oraz budującą optymizm narrację rynkową dotyczącą kolejnej pauzy w cyklu zacieśnienia monetarnego w USA. W tym otoczeniu po raz kolejny dobrze odnajduje się nasz rodzimy WIG20, który ponownie okazał się jednym z liderów wzrostów w Europie.
Mieszane nastroje na rynku akcji w Europie i pogłębienie spadków na Wall Street

Mieszane nastroje na rynku akcji w Europie i pogłębienie spadków na Wall Street

2023-10-25 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji w Europie przebiegała w mieszanych nastrojach. Opublikowane o poranku dane IFO prezentujące nastroje w niemieckiej gospodarce wypadły powyżej oczekiwań, co wsparło wyhamowanie przeceny, jaką obserwowaliśmy na europejskim rynku akcji w minionym tygodniu. Wskaźnik Ifo wzrósł do 86,9 pkt w październiku z 85,8 pkt odnotowanych we wrześniu. Odczyt był lepszy od oczekiwań ekonomistów, którzy zakładali wzrost do 85,9 pkt.
Czy Bitcoin nakręci wzrosty na Nasdaq?

Czy Bitcoin nakręci wzrosty na Nasdaq?

2023-10-24 Komentarz giełdowy XTB
Bitcoin radzi sobie fenomenalnie w tym tygodniu. Zwrot za niepełne dwie sesje jest bliski 15%, a ruchy na rynku akcji wyglądają bardzo blado przy rynku kryptowalut. Na ten moment mamy lekkie wstrzymanie obaw związanych z sytuacją na Bliskich Wschodzie i w grę wchodzą również wyniki spółek z Wall Street za trzeci kwartał tego roku. Czy wraz z odbiciem Bitcoina będziemy również obserwować powrót do wzrostów na rynku akcji, przynajmniej w sferze spółek technologicznych?