Kolejna fala wyprzedaży

Kolejna fala wyprzedaży
Data dodania: 2022-05-24 (18:44) Komentarz giełdowy XTB

Dziś przez rynki przelewa się kolejna fala wyprzedaży, w centrum zainteresowania znajduje się wciąż wyprzedawany sektor technologiczny. Słabe dane z USA ponownie wystraszyły pozostałe na rynku byki i rzuciły cień na rynek nieruchomości. Jak daleko może sięgać wyprzedaż? Czy warto szukać dna spadków? Od kilkunastu tygodni na Wall Street trwa ożywiona debata między grupą analityków, która wieszczy poważną recesję i dłuższy okres osłabienia a drugą grupą, która wciąż pozostaje przy tym, że mamy do czynienia z rynkową, głęboką korektą.

Właściwie możemy założyć, że to, co stało się na rynku, nie ma już dziś znaczenia, a więc istotna jest tylko przyszłość. Zadajmy sobie więc pytanie jak widzi ją rynek? Z mediów wyłaniają się kolejne nagłówki straszące wzrostami cen, inflacją, podwyżkami cen energii i żywności. To wszystko w połączeniu z rosnącymi ratami kredytów, paraliżem łańcuchów dostaw, poważnym kryzysem na linii Pekin-Nowy Jork i największym konflikcie zbrojnym w Europie od 1945 roku nie mogło zakończyć się dla giełdy inaczej niż wyprzedażą po dwuletnim okresie dynamicznych wzrostów. Wszystkie te informacje rodzą w uczestnikach rynku niepewność oraz niechęć do ryzyka związaną ze spadkiem poczucia bezpieczeństwa i obawami o finansową płynność. Przez to zarówno fundusze jak i uczestnicy rynku ograniczają aktywność inwestycyjną. Tło sytuacji stanowi FED, którego polityka monetarna bynajmniej nie zachęca kupujących i podsyca obawy wokół finansowania ryzykownych inwestycji, jakimi ze względu na swoją naturę jest giełda. Jednocześnie biorąc pod uwagę ‘kaliber’ informacji, z jakimi zderzyli się konsumenci od lutego 2022 roku, możemy uznać, że panika na dobre zagościła na rynku, a ta zawsze stanowiła dobre otoczenie dla działalności inwestorów szukających okazji i niedowartościowanych biznesów. W końcu to, co sądzi rynek o biznesach prowadzonych przez spółki, nie ma bezpośredniego wpływu na ich rentowność, zatem możemy założyć, że jeśli biznes jest zdrowy, kwestią czasu jest powrót kupujących.

Spekulanci mogą założyć, że wynik wszystkich przeszłych, złych informacji znajduje się już w cenach aktywów, zatem miejsca do spadku pozostało niewiele, a premia dla ruchu w górę pozostaje zachęcająca. Możemy zaryzykować stwierdzenie, które niejednokrotnie powtarzał m.in. Buffett - w miarę spadków ryzyko dla kupujących maleje. Wskaźniki dla wielu biznesów uległy znacznemu ‘wychłodzeniu’ i mogą zachęcać kapitał do powrotu na rynek. Tymczasem dziś rynkowe wahadło kontynuuje ruch ‘na południe’, zgodnie z linią najmniejszego oporu i doprowadza do kapitulacji niecierpliwe byki.

Słabe dane PMI z przemysłu oraz zaskakująco niska sprzedaż nowych domów w USA mocno zaskoczyły dziś rynki. Spadek sprzedaży nowych domów w kwietniu wyniósł ponad 16,5% m/m. Potężnie tracą też walory spółek czerpiących zyski z internetowych reklam jak Meta Platforms, Google czy Snap, który traci dziś blisko 40% i obniżył prognozy wzrostu. Łączna likwidacja na spółkach związanych z internetowymi reklamami sięga dziś już blisko 150 mld USD. Mocno wyprzedawane są amerykańskie walory związane z sektorem nieruchomości, gdzie popyt konsumentów wyraźnie spadł. Dzisiejsza sesja pokazuje, że byki powinny zostać cierpliwe, czekać i interpretować sygnały świadczące o odwróceniu spadkowego trendu, póki co nie widać ich na horyzoncie.

Wczorajsze wzrosty w USA zostały wymazane już na otwarciu rynku. Indeks S&P500 oddaje 2,15% i spada poniżej 3 900 punktów. Potężna wyprzedaż trwa na indeksie NASDAQ, gdzie obserwujemy cofnięcie o 3,15%, wycena zbliża się do 11 600 punktów, znajduje się już ponad 30% od historycznych szczytów. Dow Jones radzi sobie nieco stabilniej i traci 1,27%. Nieźle w trakcie sesji radził sobie WIG20 jednak wzrosty indeksu powstrzymały spadki w USA, w efekcie czego WIG traci blisko 1%. Lepiej radziły sobie walory Orange Polska oraz JSW, tracił CD Projekt, dla którego analitycy obniżyli rekomendacje. DAX osunął się niepokojąco poniżej 14 000 punktów po słabym otwarciu w USA.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Spokojne otwarcie tygodnia na rynku akcji

Spokojne otwarcie tygodnia na rynku akcji

22:50 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza sesja w nowym tygodniu handlowym przebiegała spokojnie. Poniedziałki z reguły charakteryzują się mniejszą zmiennością. Dodatkowo dzisiejszy brak większych ruchów można tłumaczyć Świętem Niepodległości w Stanach Zjednoczonych. Patrząc na poszczególne indeksy ze Starego Kontynentu, niemiecki DAX stracił 0,3%, podczas gdy francuski CAC40 zyskał 0,4%, a londyński FTSE 100 dodał aż 0,9%. Pomimo mieszanych nastrojów, na plusie dzień zakończył także nasz polski WIG20, który zyskał 0,25% i zamknął się powyżej 1690 pkt.
Czy Fed jest wiarygodny?

Czy Fed jest wiarygodny?

2022-06-30 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj obserwujemy w zasadzie kompletną wyprzedaż na większości rynków finansowych. Indeksy giełdowe cofają się bardzo mocno, wyprzedawane są surowce, nawet pomimo tego, że dane inflacyjne zaskoczyły niewielkim spadkiem. Teoretycznie rynek powinien reagować euforią, że szczyt inflacji może być już za nami. Z drugiej strony ostatnie stwierdzenia Fed sugerują, że wcale nie ma powodów do zadowolenia i istnieje duża szansa, że świat nie tylko wpadnie w recesję, ale być może nawet w stagflację.
Rynek szacuje możliwość wystąpienia globalnej recesji

Rynek szacuje możliwość wystąpienia globalnej recesji

2022-06-29 Komentarz giełdowy XTB
Spowolnienie gospodarcze, szalejąca inflacja, zaostrzająca się polityka banków centralnych czy zerwane łańcuchy dostaw - to właśnie te czynniki zdominowały nastroje panujące na rynkach finansowych. Dzisiejsza sesja giełdowa nie jest wyjątkiem i po raz kolejny testuje nastroje inwestorów, którzy nieustannie analizują możliwości wystąpienia światowej recesji. Mimo iż w kręgu analityków giełdowych rewizja raportu o PKB nie wywołuje nadmiernej ekscytacji, tak dzisiaj sytuacja stała się zupełnie odmienna, a to za sprawą danych o wydatkach konsumenckich, które w pierwszym kwartale wyniosły zaledwie 1,8%.
Czy indeksy giełdowe zdołają utrzymać kierunek wzrostowy?

Czy indeksy giełdowe zdołają utrzymać kierunek wzrostowy?

2022-06-27 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja, a szczególnie jej początek, przyniosła kontynuację sentymentu z końcówki minionego tygodnia. Pomimo wciąż utrzymujących się obaw związanych z inflacją, a także możliwej recesji, główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu wystartowały bardzo dobrze dzisiejszy handel, a mimo cofnięcia które obserwowaliśmy w dalszej części dnia, ostatecznie zakończyły sesję wyżej. Wzrosty okazały się jednak ograniczone i znacznie mniejsze niż w piątek, niemniej kierunek wzrostowy został utrzymany (przynajmniej na razie).
Zielona końcówka tygodnia na rynku akcji

Zielona końcówka tygodnia na rynku akcji

2022-06-24 Komentarz giełdowy XTB
Piątkowa sesja na rynku akcji przyniosła powiew optymizmu. Rosnąca w zastraszającym tempie inflacja, zaostrzanie polityki przez główne banki centralne na świecie, a także widmo recesji w gospodarce, sprowadziły w ostatnim czasie indeksy giełdowe na niższe poziomy. Niemniej w każdym trendzie mamy do czynienia z korektami i dzisiejszy ruch wzrostowy na ryzykownych aktywach należy tłumaczyć odreagowaniem. Na ile będzie ono trwałe?
Rynek szykuje się na kryzys

Rynek szykuje się na kryzys

2022-06-23 Komentarz giełdowy XTB
Nie ma wątpliwości, że w tym momencie zdecydowana większość inwestorów, innych uczestników rynków czy również społeczeństwo oczekuje nadejścia kryzysu. Wczoraj takie domysły zostały potwierdzone przez Jerome Powella, szefa Rezerwy Federalnej, który dostrzega duże prawdopodobieństwo takiego problemu. Kryzys generalnie może też służyć do samego ograniczenia wzrostu cen, choć jednocześnie istnieje ryzyko tzw. stagflacji, czyli połączenia wysokiej inflacji oraz spowolnienia gospodarczego lub nawet recesji.
Wzrosty - kupujący zmęczyli się recesją?

Wzrosty - kupujący zmęczyli się recesją?

2022-06-22 Komentarz giełdowy XTB
Od kilku tygodni obserwujemy natłok informacji i danych z gospodarki, które informują o prawdopodobnej recesji i spowolnieniu światowej gospodarki. Lawinę informacyjną przekazywaną przez media podpierają twarde odczyty ekonomicznych danych. Dziś przed senatem USA sytuację gospodarczą komentował szef Rezerwy Federalnej, Jerome Powell.
Kupujący nie boją się recesji

Kupujący nie boją się recesji

2022-06-21 Komentarz giełdowy XTB
Dziś obserwujemy polepszający się sentyment inwestorów mimo danych ekonomicznych, które powinny straszyć rynek i utrzymywać go w niepewności. Czy dzisiejsze wzrosty na indeksach oznaczają, że byki stają się głuche na ostrzeżenia i publikacje danych świadczących o możliwej recesji? Czy czynniki straszące dotychczas rynki tracą swoją moc? Zespół analityków Goldman Sachs wskazał na 30% prawdopodobieństwo wejścia w recesję w przyszłym roku, w porównaniu z i tak pesymistyczną 15% prognozą wcześniej.
Mieszane sentymenty przed decyzją FED

Mieszane sentymenty przed decyzją FED

2022-06-14 Komentarz giełdowy XTB
Dziś obserwujemy ograniczoną zmienność na indeksach. Wczorajsza kaskadowa wyprzedaż straciła dziś na sile, rynki powstrzymują się ze zdecydowanymi krokami przed jutrzejszą decyzją FED w sprawie kolejnej stóp procentowych. Popyt wciąż jednak boi się w zdecydowany sposób wrócić do gry, a ‘najmniejsza linia oporu’ wciąż kieruje indeksy na południe. Czy jutrzejsza decyzja FED uratuje rynek akcji przed dalszymi spadkami? Czy może jastrzębi zwrot jest już zawarty w cenach aktywów?
Paniczna wyprzedaż na Wall Street

Paniczna wyprzedaż na Wall Street

2022-06-13 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja giełdowa przynosi duże wyprzedaże na szerokim rynku. Spadki obserwujemy na wszystkich sesjach od azjatyckiej, europejskiej po amerykańską gdzie indeksy giełdowe otworzyły się w fatalnych nastrojach. Piątkowe tąpnięcie jest kontynuowane, nadzieje wokół odreagowania na początku tygodnia zostały brutalnie pogrzebane. Czego możemy spodziewać się po decyzji FED w tym tygodniu i co może powstrzymać dalsze wyprzedaże?