Wzrost apetytu na ryzyko

Wzrost apetytu na ryzyko
Data dodania: 2022-05-17 (21:23) Komentarz giełdowy XTB

Dziś kupujący próbują przełamać spadkową falę. Najbliższe sesje będą prawdziwym testem dla byków, podaż wciąż pozostaje aktywna, zatem kupujący tym bardziej muszą zademonstrować optymizm wobec kolejnych tygodni i miesięcy notowań. Jednocześnie okoliczności, w jakich rynki zdecydowały się na rajd wydają się być przedwczesne. W końcu Rezerwa Federalna rusza z programem zacieśniania ilościowego dopiero wraz z początkiem czerwca, a szersze perspektywy dla sentymentów rynkowych nie rysują się obecnie korzystnie. Czy mimo to giełda stanie się miejscem ‘pielgrzymki’ kapitału poobijanego przez inflację?

Początek 2022 roku wydaje się być naprawdę fatalny dla inwestorów, choć nie brak sektorów, które korzystają na problematycznej sytuacji geopolitycznej i gospodarczej. W standardowych warunkach moglibyśmy powiedzieć, że reakcja podaży jest przesadzona i czas szukać wyjścia z korekty. Jednak okoliczności, w jakich dochodzi do spadków, są naprawdę poważne: zacieśnianie polityki monetarnej przez banki centralne popandemicznym dodruku na niespotykaną skalę, lockdown i pogłębiająca się zapaść gospodarcza Chin, które do tej pory nie zdecydowały się na poważne kroki w kierunku ‘ratowania gospodarki’, wojna na Ukrainie, niewidziana od kilkudziesięciu lat eskalacja napięć między NATO a Rosją, groźby atomowe, kryzys energetyczny i galopująca inflacja w otoczeniu wysyłających alarmujące sygnały gospodarek to tylko część z problemów, z jakimi mierzy się świat od kilku miesięcy. Czy obawy wokół globalnej recesji zdominują kupujących? Co mogłoby wyciągnąć byki z opresji?

Poznaliśmy dziś odczyty o amerykańskim przemyśle i sprzedaży. Oba raporty wypadły pozytywnie, nie potwierdzają recesyjnego scenariusza. Dynamika produkcji przemysłowej wypadała powyżej oczekiwań, podobnie dane ze sprzedaży potwierdziły wciąż dobrą kondycję amerykańskich konsumentów mimo galopującej inflacji, która powinna wpłynąć na ograniczenie wydatków gospodarstw domowych. Wciąż jednak siła konsumentów może słabnąć wraz z zacieśnieniem polityki monetarnej, wzrostem rat kredytów, cenami energii, transportu i dóbr konsumpcyjnych. Jednocześnie jednak warto zauważyć, że USA znajduje się w dużo korzystniejszym położeniu gospodarczym i politycznym od Europy czy Azji, zatem błędem byłoby wkładanie wszystkich gospodarek do ‘jednego worka’. Stany są niezależne energetycznie, co w przypadku krajów UE jest niemal niemożliwe. Jeśli sytuacja gospodarcza w Chinach i innych krajach skłoni do zmiany amerykańskich przedsiębiorców, możemy obserwować powrót kapitału do USA, co potencjalnie może pomóc odreagować amerykańskim indeksom.

Sesja na polskim parkiecie jest dziś zdecydowanie wzrostowa, choć niektóre walory kontynuują spadki. JR Holding i Columbus Energy cofnęły się po słabych wynikach. Zyskały akcje producentów obuwia i odzieży CCC oraz LPP, rośnie też Allegro. Za oceanem z kolei Berkshire Hathaway kontynuuje zakupy, zyskują dziś walory Citigroup, gdzie Buffett kupił udziały warte 3 mld USD. W obliczu publikacji danych pozytywnie świadczących o sile konsumentów zyskują notowania American Express. Odbijają Pfizer i Biontech, które otrzymały zgodę FDA na szczepionki wśród dzieci. Mocno tracą walory sieci WalMart po słabym raporcie kwartalnym, słabiej radzi sobie również Costco.

DAX podskoczył dziś o blisko 1,5%, jeszcze lepiej radzi sobie WIG20, który wzrósł o 2,6% i znajduje się już znacznie powyżej 1800 punktów. Amerykańskie indeksy otwierają się w pozytywnych nastrojach. NASDAQ zyskuje ponad 1,1%, nieco słabiej radzą sobie Dow Jones i S&P500, które zyskują odpowiednio 0,6% i 1%.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Spokojne otwarcie tygodnia na rynku akcji

Spokojne otwarcie tygodnia na rynku akcji

22:50 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza sesja w nowym tygodniu handlowym przebiegała spokojnie. Poniedziałki z reguły charakteryzują się mniejszą zmiennością. Dodatkowo dzisiejszy brak większych ruchów można tłumaczyć Świętem Niepodległości w Stanach Zjednoczonych. Patrząc na poszczególne indeksy ze Starego Kontynentu, niemiecki DAX stracił 0,3%, podczas gdy francuski CAC40 zyskał 0,4%, a londyński FTSE 100 dodał aż 0,9%. Pomimo mieszanych nastrojów, na plusie dzień zakończył także nasz polski WIG20, który zyskał 0,25% i zamknął się powyżej 1690 pkt.
Czy Fed jest wiarygodny?

Czy Fed jest wiarygodny?

2022-06-30 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj obserwujemy w zasadzie kompletną wyprzedaż na większości rynków finansowych. Indeksy giełdowe cofają się bardzo mocno, wyprzedawane są surowce, nawet pomimo tego, że dane inflacyjne zaskoczyły niewielkim spadkiem. Teoretycznie rynek powinien reagować euforią, że szczyt inflacji może być już za nami. Z drugiej strony ostatnie stwierdzenia Fed sugerują, że wcale nie ma powodów do zadowolenia i istnieje duża szansa, że świat nie tylko wpadnie w recesję, ale być może nawet w stagflację.
Rynek szacuje możliwość wystąpienia globalnej recesji

Rynek szacuje możliwość wystąpienia globalnej recesji

2022-06-29 Komentarz giełdowy XTB
Spowolnienie gospodarcze, szalejąca inflacja, zaostrzająca się polityka banków centralnych czy zerwane łańcuchy dostaw - to właśnie te czynniki zdominowały nastroje panujące na rynkach finansowych. Dzisiejsza sesja giełdowa nie jest wyjątkiem i po raz kolejny testuje nastroje inwestorów, którzy nieustannie analizują możliwości wystąpienia światowej recesji. Mimo iż w kręgu analityków giełdowych rewizja raportu o PKB nie wywołuje nadmiernej ekscytacji, tak dzisiaj sytuacja stała się zupełnie odmienna, a to za sprawą danych o wydatkach konsumenckich, które w pierwszym kwartale wyniosły zaledwie 1,8%.
Czy indeksy giełdowe zdołają utrzymać kierunek wzrostowy?

Czy indeksy giełdowe zdołają utrzymać kierunek wzrostowy?

2022-06-27 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja, a szczególnie jej początek, przyniosła kontynuację sentymentu z końcówki minionego tygodnia. Pomimo wciąż utrzymujących się obaw związanych z inflacją, a także możliwej recesji, główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu wystartowały bardzo dobrze dzisiejszy handel, a mimo cofnięcia które obserwowaliśmy w dalszej części dnia, ostatecznie zakończyły sesję wyżej. Wzrosty okazały się jednak ograniczone i znacznie mniejsze niż w piątek, niemniej kierunek wzrostowy został utrzymany (przynajmniej na razie).
Zielona końcówka tygodnia na rynku akcji

Zielona końcówka tygodnia na rynku akcji

2022-06-24 Komentarz giełdowy XTB
Piątkowa sesja na rynku akcji przyniosła powiew optymizmu. Rosnąca w zastraszającym tempie inflacja, zaostrzanie polityki przez główne banki centralne na świecie, a także widmo recesji w gospodarce, sprowadziły w ostatnim czasie indeksy giełdowe na niższe poziomy. Niemniej w każdym trendzie mamy do czynienia z korektami i dzisiejszy ruch wzrostowy na ryzykownych aktywach należy tłumaczyć odreagowaniem. Na ile będzie ono trwałe?
Rynek szykuje się na kryzys

Rynek szykuje się na kryzys

2022-06-23 Komentarz giełdowy XTB
Nie ma wątpliwości, że w tym momencie zdecydowana większość inwestorów, innych uczestników rynków czy również społeczeństwo oczekuje nadejścia kryzysu. Wczoraj takie domysły zostały potwierdzone przez Jerome Powella, szefa Rezerwy Federalnej, który dostrzega duże prawdopodobieństwo takiego problemu. Kryzys generalnie może też służyć do samego ograniczenia wzrostu cen, choć jednocześnie istnieje ryzyko tzw. stagflacji, czyli połączenia wysokiej inflacji oraz spowolnienia gospodarczego lub nawet recesji.
Wzrosty - kupujący zmęczyli się recesją?

Wzrosty - kupujący zmęczyli się recesją?

2022-06-22 Komentarz giełdowy XTB
Od kilku tygodni obserwujemy natłok informacji i danych z gospodarki, które informują o prawdopodobnej recesji i spowolnieniu światowej gospodarki. Lawinę informacyjną przekazywaną przez media podpierają twarde odczyty ekonomicznych danych. Dziś przed senatem USA sytuację gospodarczą komentował szef Rezerwy Federalnej, Jerome Powell.
Kupujący nie boją się recesji

Kupujący nie boją się recesji

2022-06-21 Komentarz giełdowy XTB
Dziś obserwujemy polepszający się sentyment inwestorów mimo danych ekonomicznych, które powinny straszyć rynek i utrzymywać go w niepewności. Czy dzisiejsze wzrosty na indeksach oznaczają, że byki stają się głuche na ostrzeżenia i publikacje danych świadczących o możliwej recesji? Czy czynniki straszące dotychczas rynki tracą swoją moc? Zespół analityków Goldman Sachs wskazał na 30% prawdopodobieństwo wejścia w recesję w przyszłym roku, w porównaniu z i tak pesymistyczną 15% prognozą wcześniej.
Mieszane sentymenty przed decyzją FED

Mieszane sentymenty przed decyzją FED

2022-06-14 Komentarz giełdowy XTB
Dziś obserwujemy ograniczoną zmienność na indeksach. Wczorajsza kaskadowa wyprzedaż straciła dziś na sile, rynki powstrzymują się ze zdecydowanymi krokami przed jutrzejszą decyzją FED w sprawie kolejnej stóp procentowych. Popyt wciąż jednak boi się w zdecydowany sposób wrócić do gry, a ‘najmniejsza linia oporu’ wciąż kieruje indeksy na południe. Czy jutrzejsza decyzja FED uratuje rynek akcji przed dalszymi spadkami? Czy może jastrzębi zwrot jest już zawarty w cenach aktywów?
Paniczna wyprzedaż na Wall Street

Paniczna wyprzedaż na Wall Street

2022-06-13 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja giełdowa przynosi duże wyprzedaże na szerokim rynku. Spadki obserwujemy na wszystkich sesjach od azjatyckiej, europejskiej po amerykańską gdzie indeksy giełdowe otworzyły się w fatalnych nastrojach. Piątkowe tąpnięcie jest kontynuowane, nadzieje wokół odreagowania na początku tygodnia zostały brutalnie pogrzebane. Czego możemy spodziewać się po decyzji FED w tym tygodniu i co może powstrzymać dalsze wyprzedaże?