Czy to szczyt inflacji w USA?

Czy to szczyt inflacji w USA?
Data dodania: 2022-05-12 (08:24) Komentarz poranny TMS Brokers

W Stanach Zjednoczonych spoleczenstwo równiez boryka sie z inflacja. Ta pokazala wczoraj mniejsze wartosci niz wskazywaly prognozy. CPI prawdopodobnie osiagnela swój szczyt. Glówny wskaznik rok do roku spadl z 8,5 proc. do 8,3 proc. Dynamika wzrostu cen bedzie spadac jednak wolniej niz chcialby tego Fed. To wywierac bedzie nadal presje na bank centralny. Dolar w pierwszej reakcji umocnil sie aby w kolejnych minutach oddac caly wypracowany zyska. Dzis nad ranem ponownie ulega aprecjacji. Glówna para walutowa zbliza sie do 1,05. Ceny konsumpcyjne w USA wzrosly w kwietniu o 0,3% w porównaniu z marcem.

Z wylaczeniem energii i zywnosci, tzw. wskaznik bazowy wyniósl 0,6%. Glówny wskaznik cen konsumpcyjnych w ujeciu rocznym spadl z 8,5% do 8,3% (konsensus: 8,1%). Wskaznik bazowy spadl z 6,5% do 6,2% (konsensus: 6,0%) rok do roku.

Inflacja w Stanach Zjednoczonych spadla po raz pierwszy od sierpnia 2021 roku. Tak sie stalo jedynie dlatego, poniewaz ceny rok temu od marca do kwietnia wzrosly mocniej niz to mialo miejsce w 2022.
Jesli wejdziemy w szczególy widzimy mocny wzrost czynszów oraz podrózy lotniczych (+18,6 proc. miesiac do miesiaca). Równiez drozalo zakwaterowanie w hotelach (+2 proc.) Z kolei samochody uzywane ponownie potanialy, po tym jak w ubieglym roku byly jednym z glównych czynników napedzajacych inflacje. Przesuniecie popytu z towarów, na które byl szczególny popyt w czasie pandemii, w kierunku uslug, które korzystaja z ponownego otwarcia gospodarki, znajduje zatem wyrazne odzwierciedlenie w cenach.

O ile nie dojdzie do kolejnego szoku cenowego w zakresie energii, stopa inflacji powinna w najblizszych miesiacach dalej malec. Spadek ten powinien byc jednak powolny ze wzgledu na utrzymujaca sie presje inflacyjna w sektorze uslug. Ponadto dynamika cen prawdopodobnie pozostanie wyzsza niz przed pandemia. Wplyw na to bedzie miec sytuacja na rynku pracy. Tutaj koszty wynagrodzen silnie rosna. Co wiecej, dlugoterminowe trendy, takie jak deglobalizacja, koszty polityki klimatycznej i zmiany demograficzne (starzenie sie spoleczenstwa) w coraz wiekszym stopniu wplywaja na wzrost CPI.

Prawdziwa wiadomoscia plynaca z wczorajszych danych jest to, ze wysoka inflacja wydaje sie coraz bardziej utrwalac. Wczorajsze publikacje beda nadal wywierac presje na Fed. Wszystko wskazuje wiec na to, ze dojdzie do kolejnych znaczacych podwyzek stóp procentowych. Na kolejnych posiedzeniach powinnismy oczekiwac ponownych kroków o 50 pb. Do konca roku realne wydaje sie osiagniecie poziomu 3 proc.

Wielkiej zmiennosci inwestorzy niestety wczoraj nie zobaczyli. Co prawda EUR/USD spadl do 1,05 po czym szybko wrócil w okolice 1,0575, jednak notowania wciaz znajduja sie w szerokiej konsolidacji, a zadna z barier (górna oraz dolna nie zostala wczoraj naruszona. Wiekszego ruchu mozna by bylo sie spodziewac, gdyby inflacja przebila równiez poprzednie wartosci a nie jedynie konsensus. Zloto zanurkowalo do 1835 USD/oz po czym ponownie wrócilo powyzej poziomu 1850 USD/oz. Dzisiejsza sesja powinna pokazac nam jaka jest faktyczna interpretacja rynku i czy dolar ma jeszcze przestrzen na dalsza aprecjacje (czy moze jednak powinnismy oczekiwac korekty wzrostowej na EUR/USD?).

Źródło: Łukasz Zembik, Kierownik dep. analiz TMS Brokers
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dolar wyhamował

Dolar wyhamował

13:08 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowana w poniedziałek słabość dolara wyhamowała - wtorkowe ruchy są niewielkie (najsilniejsze jest euro, które zyskuje 0,25 proc. wobec dolara, z kolei najsłabszy dolar nowozelandzki, który traci 0,31 proc.). Lepsze nastroje na Wall Street widoczne wczoraj wieczorem, zostały podkopane przez słabe wyniki spółki Snapchat, które zaważyły na sentymencie wokół spółek technologicznych, co przełożyło się na zachowanie indeksów w Azji.
EUR/PLN najniżej od końca lutego

EUR/PLN najniżej od końca lutego

10:12 Komentarz poranny TMS Brokers
Wczorajszy skok w górę kursu EUR/USD o 1,25 proc. był najsilniejszy od 9 marca br. W trakcie 7 sesji kurs EUR/USD wzrósł ze swego 5-letniego minimum o prawie 3 proc., co było najsilniejszym tego typu ruchem od lipca 2020. Przyczyną tego odbicia się kursu euro względem amerykańskiego dolara była poniedziałkowa wypowiedź przewodniczącej Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde sugerująca wyjście wysokości podstawowych stóp procentowych strefy euro na dodatnie poziomy do końca III kw. br. Obecnie stopa depozytowa ECB wynosi -0,5 proc.
EBC pomaga złotemu

EBC pomaga złotemu

09:11 Poranny komentarz walutowy XTB
Notowania złotego wobec euro pozostają względnie stabilne, ale nasza waluta umacnia się wobec dolara. To efekt zapowiedzi EBC, który po majowej „wpadce” zaczyna zmieniać front. Już przed majowym posiedzeniem EBC rynki oczekiwały zwrotu. Wiele banków centralnych od dawna podnosi stopy i część rynku oczekiwała, że EBC przynajmniej zakomunikuje taki kierunek. Tak się jednak nie stało i euro znalazło się pod presją, a kurs EURUSD znalazł się w okolicach 1,035, minimum z przełomu 2016 i 2017 roku.
Dlaczego rubel jest najmocniejszą walutą na świecie?

Dlaczego rubel jest najmocniejszą walutą na świecie?

2022-05-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Poranek ostatniego pełnego tygodnia maja jest dla rynków finansowych bardzo pozytywny. Niemal wszędzie obserwujemy próbę negowania obaw związanych ze spowolnieniem gospodarczym czy recesją. Silny w ostatnich amerykański dolar oddaje część swoich wzrostów, waluty krajów wschodzących, w tym również zaliczając polskiego złotego umacniają się, a kontrakty na indeksy giełdowe zaliczają kolejną próbę odbicia. Jest jednak rynek, który teoretycznie dominuje wzrostami mierząc zmianę od początku roku. Jest to rosyjski rubel. Jakim cudem waluta kraju, który niemal upadł pod ciężarem sankcji jest taka mocna? To efekt sztucznej wyceny.
Gdzie Wall Street znajdzie swój dołek?

Gdzie Wall Street znajdzie swój dołek?

2022-05-19 Komentarz poranny TMS Brokers
Negatywne czynniki na rynku biorą ponownie górę. Od rana wczoraj słabo radziły sobie indeksy europejskie a sentyment znacznie się pogorszył kiedy do gry weszli inwestorzy z Wall Street. Benchmarki amerykańskie straciły ponad 4 proc. co jest największa wyprzedażą od ok. 24 miesięcy. Wzrósł tym samym popyt na obligacje, cena ich wzrosła a rentowności obniżyły się. Odbicie na EUR/USD zostało zatrzymane ale nie całkowicie zniwelowane.
Trudne chwile przed złotym?

Trudne chwile przed złotym?

2022-05-19 Poranny komentarz walutowy XTB
We wczorajszym komentarzu pisałem o tym, że dość dynamiczna poprawa sentymentu na rynkach była głównie ulgą po tym, jak rynek przetrwał turbulencje na kryptowalutach. Nic nie zmieniło się natomiast w fundamentach szerokiego rynku, o czym inwestorzy przekonali się podczas wczorajszej sesji na Wall Street. Środa zapowiadała się dość spokojnie, bo w kalendarzu brakowało istotnych publikacji. Można powiedzieć wręcz, że rynek dobrze przyjął wtorkowe wystąpienie szefa Fed, który ostrzegał przed przyspieszeniem działań, jeśli inflacja nie będzie spadać.
Co spowodowało wzrosty na EUR/USD?

Co spowodowało wzrosty na EUR/USD?

2022-05-18 Komentarz poranny TMS Brokers
Główna para walutowa urosła wczoraj do 1,0550 odbijając tym samym od technicznego dołka sprzed kilku lat zlokalizowanego na 1,0350. O zmianie trendu nie ma oczywiście mowy, na razie to jedynie naturalna korekta. Dolar jest mocno wykupiony i realizacja zysków z długich pozycji w USD mogła wpłynąć na ruch w kierunku północnym głównej pary walutowej. Dodatkowo wspólna waluta została wsparta przez wypowiedzi Klaasa Knota – zasiadającego w radzie Prezesów EBC.
Odwilż czy zmiana trendu?

Odwilż czy zmiana trendu?

2022-05-18 Poranny komentarz walutowy XTB
Od ubiegłego czwartku na rynkach obserwujemy poprawę nastrojów. Zawitała ona także na rynek walut, gdzie dolar osłabił się pomimo dobrych danych z USA. W Polsce GUS podał bardzo dobre dane za pierwszy kwartał. Globalna poprawa nastrojów to głównie efekt przesilenia, które w ubiegłym tygodniu wywołał upadek kryptowaluty Luna. Mimo, że było to wstrząs nie tylko dla rynku krypto, fakt iż nie doszło do głębszego załamania (m.in. utrzymały się inne ważniejsze stablecoiny) musiał zostać odebrany jako ulga.
Próba kontynuacji odbicia cen akcji w górę

Próba kontynuacji odbicia cen akcji w górę

2022-05-17 Komentarz poranny TMS Brokers
Po wczorajszym lekkim zawahaniu (WIG-20 -0,19 proc., DAX –0,45 proc., S&P 500 -0,39 proc.) rynki akcji na świecie sprawiały dziś rano wrażenie, że chcą kontynuować próby kontynuacji rozpoczętego pod koniec poprzedniego tygodnia wzrostu. WIG-20 zwyżkował na początku wtorkowej sesji o 0,76 proc., DAX rósł o +0,95 proc., a cena kontraktów na S&P 500 zyskiwała +0,56 proc.
Jak długo Fed będzie mówił o nadmiernej inflacji?

Jak długo Fed będzie mówił o nadmiernej inflacji?

2022-05-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Nie da się ukryć, że Rezerwa Federalna od dłuższego czasu prowadzi retorykę chęci totalnej walki z inflacją. Oczywiście można było zacząć pewne działania wcześniej, gdyż teraz widać już możliwe sygnały spowolnienia. Mimo tego Fed nie zmienia swojego zdania i w dalszym ciągu mówi o nadmiernej inflacji. Warto spojrzeć jak zachowywał się rynek do momentu podkreślania inflacji przejściowej i jak zachowywał się po zmianie zdania. Co może się stać, jeśli podwyżki wpłyną na oczekiwania inflacyjne i Fed porzuci swoje zdanie o nadmiernej inflacji?