OPEC+ trzyma się planu zwiększania produkcji ropy naftowej

OPEC+ trzyma się planu zwiększania produkcji ropy naftowej
Data dodania: 2021-09-30 (10:49) Komentarz surowcowy DM BOŚ

Po dotarciu do wielomiesięcznych maksimów, notowania ropy naftowej wyhamowały zwyżkę. Cena ropy WTI ustabilizowała się w rejonie 75 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy Brent, po nieudanym ataku na psychologiczną barierę na poziomie 80 USD za baryłkę, poruszają się w konsolidacji niewiele poniżej tego poziomu, bo w rejonie 78 USD za baryłkę.

Po panicznych zakupach, widocznych na rynkach wielu surowców energetycznych, oraz muśnięciu przez ceny ropy poziomu 80 USD za baryłkę, inwestorzy zaczęli powątpiewać w zasadność dalszych dynamicznych zwyżek cen tego surowca. O ile bowiem sytuacja po stronie podażowej pozostaje napięta w perspektywie krótkoterminowej, to nie ma istotnych obaw o zbyt małą produkcję ropy w horyzoncie kilku miesięcy. Inwestorzy powoli zaczynają więc wyceniać to, co na rynku ropy naftowej możemy zobaczyć w kolejnym roku.

A według OPEC+, zobaczymy nadwyżkę ropy naftowej. W środę spotkał się tzw. komitet techniczny OPEC+ (Joint Technical Committee, JTC), który nadzoruje dopasowanie się poszczególnych krajów rozszerzonego kartelu do postanowień porozumienia naftowego. Poza tym, JTC służy jako ciało doradcze OPEC+, sugerujące działania związane z paktem OPEC+. Wczoraj komitet ten podał, że w przyszłym roku oczekuje nadwyżki na rynku ropy naftowej, wynoszącej 1,4 mln baryłek ropy dziennie.

Jednocześnie, przedstawiciele OPEC+ potwierdzili, że mają zamiar trzymać się planu stopniowego zwiększania produkcji ropy naftowej. To oznacza kontynuację wzrostu wydobycia ropy w krajach rozszerzonego kartelu o 400 tys. baryłek dziennie każdego miesiąca, aż do grudnia. O ile niektórzy producenci mają obecnie duże problemy z przestarzałą infrastrukturą, prowadzące do obniżonej produkcji (mowa głównie o Nigerii oraz Angoli), to ewentualną lukę najprawdopodobniej nadrobią inne kraje OPEC+, takie jak Arabia Saudyjska czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.

SREBRO - Dynamiczna zniżka notowań srebra

Presja podażowa na rynkach metali szlachetnych trwa. Wczoraj była ona szczególnie widoczna na rynku srebra, które zostało przecenione aż o ponad 4% i zniżkowało do okolic 21,50 USD za uncję. To najniższe notowania srebra od lipca 2020 roku, a więc od ponad roku.

O ile we wcześniejszych dniach cena srebra poruszała się w konsolidacji, tym samym prezentując większą siłę niż notowania złota, to wczorajszą zniżką notowania srebra „nadrobiły” ten dystans. Presja na spadek cen kruszcu wynika bowiem z podobnych przyczyn co presja na spadek notowań złota. Przede wszystkim, chodzi o zapowiedzi rychłego zacieśniania polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych.

W tym tygodniu pojawiły się kolejne wypowiedzi ze strony przedstawicieli Rezerwy Federalnej, sugerujące gotowość do rozpoczęcia taperingu QE w USA jeszcze w najbliższych miesiącach. O ile większość członków Fed wskazuje na konieczność uważnego śledzenia danych makro, w tym przede wszystkim tych z amerykańskiego rynku pracy, to podkreślają oni, że ograniczanie programu skupu aktywów ma uzasadnienie i nie warto z nim długo czekać. Obecnie scenariusz bazowy zakłada, że decyzja o taperingu zapadnie na listopadowym posiedzeniu Fed – a jedynym czynnikiem, który mógłby ten scenariusz zaburzyć, byłyby ewentualne słabe dane z rynku pracy w USA za wrzesień.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Obawy o recesję przeważają na rynku ropy

Obawy o recesję przeważają na rynku ropy

2022-07-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w drugiej połowie bieżącego tygodnia zniżkują. W rezultacie, istnieje spora szansa na to, że już trzeci tydzień z rzędu zakończy się na tym rynku zniżką (dotyczy to głównie amerykańskiego surowca). Mimo obaw o dostawy ropy naftowej do Europy w obliczu sankcji narzuconych na Rosję, większy wpływ na ceny ropy mają negatywne nastroje związane z nadchodzącą recesją, która w opinii wielu inwestorów, jest już dominującym scenariuszem. Spowolnienie gospodarcze uderzyłoby niewątpliwie w popyt na ropę – a wysokie ceny paliw już teraz przyczyniają się do ograniczonego popytu wśród konsumentów.
Decyzje OPEC+ ws. produkcji ropy raczej bez zaskoczeń

Decyzje OPEC+ ws. produkcji ropy raczej bez zaskoczeń

2022-06-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po wzrostowym rozpoczęciu tygodnia, notowania ropy naftowej wczoraj zawróciły w dół. Nadal jednak bieżący tydzień upływa cenom ropy na poruszaniu się w rejonie 110 USD za baryłkę, a z fundamentalnego punktu widzenia inwestorzy poruszają się pomiędzy obawami o niedostateczną podaż na rynku ropy a strachem przed recesją – czyli czynnikami, które wpływają w odwrotnym kierunku na ceny tego surowca.
Wyjątkowo duży pesymizm inwestorów na rynku miedzi

Wyjątkowo duży pesymizm inwestorów na rynku miedzi

2022-06-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie tygodnie na rynkach metali przemysłowych były okresem dynamicznych, a w przypadku niektórych metali wręcz spektakularnych, zniżek. Jednym z wyraźnie przecenionych surowców okazała się miedź, której notowania w Stanach Zjednoczonych jeszcze na początku czerwca oscylowały w okolicach 4,50 USD za funt, podczas gdy obecnie poruszają się w rejonie 3,70 USD za funt.
OPEC nie przyjdzie z odsieczą w kwestii dostaw ropy?

OPEC nie przyjdzie z odsieczą w kwestii dostaw ropy?

2022-06-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia zwyżkują, czego przyczyną okazały się pojawiające się na nowo obawy związane z podażą tego surowca. Trwa bowiem spotkanie przedstawicieli państw G7, podczas którego padły sugestie, że państwa OPEC nie będą w stanie wyprodukować tyle ropy naftowej, na ile liczą kraje zachodnie.
Taką tezę postawił prezydent Francji, Emmanuel Macron, który wspomniał, że niedawno przeprowadził rozmowę z oficjelami ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich – i otrzymał informację, ...
Planowane dyskusje na temat rosyjskiej ropy na szczycie G7

Planowane dyskusje na temat rosyjskiej ropy na szczycie G7

2022-06-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od zwyżki, jednak w powietrzu unosi się przede wszystkim nerwowe wyczekiwanie na rezultaty rozmów podczas spotkania G7 w Niemczech. Jest bowiem praktycznie pewne, że zostaną podczas niego poruszone kluczowe tematy związane z handlem ropą naftową. Po pierwsze, liderzy państw G7 mają zamiar przedyskutować kwestię odnowienie paktu nuklearnego z Iranem po niedawnej wizycie przedstawiciela UE w Teheranie.
Prawdopodobne utrzymanie polityki zwiększania produkcji ropy w OPEC+

Prawdopodobne utrzymanie polityki zwiększania produkcji ropy w OPEC+

2022-06-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie sesje na rynku ropy naftowej przyniosły zniżki, aczkolwiek z fundamentalnego punktu widzenia nadal inwestorzy utknęli pomiędzy obawami o podaż ropy naftowej (jako skutku wojny w Ukrainie) oraz strachem o spadek popytu na ten surowiec (w obliczu jego wysokich cen oraz spowalniającej gospodarki). Na razie ropa naftowa znajduje się na drodze do drugiej wyraźnej tygodniowej zniżki z rzędu. W ostatnich dniach inwestorzy na rynku ropy naftowej skupiali się głównie na sytuacji w Stanach Zjednoczonych...
Dalszy ciąg zniżek cen ropy naftowej

Dalszy ciąg zniżek cen ropy naftowej

2022-06-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja przyniosła solidną, około 3-procentową zniżkę notowań ropy naftowej. Z kolei dzisiaj rano presja na niższe ceny się utrzymuje, a notowania ropy poruszają się w okolicach środowego zamknięcia. Ewidentnie na rynku ropy naftowej dominuje retoryka związana z nadchodzącą recesją. Inwestorzy zaczęli oceniać prawdopodobieństwo istotnego spowolnienia gospodarczego jako bardzo wysokie w obliczu podwyższanych stóp procentowych w większości państw świata.
USA zdeterminowane do obniżania cen paliw

USA zdeterminowane do obniżania cen paliw

2022-06-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po spokojnym początku tygodnia na rynku ropy naftowej, dzisiaj obserwujemy dynamiczne zniżki notowań tego surowca. W środę rano ceny ropy naftowej WTI zniżkują o 6 USD na baryłce, a ceny ropy Brent niewiele mniej, bo o 5 USD na baryłce, co przybliża notowania obu gatunków ropy naftowej powoli do okolic psychologicznej bariery na poziomie 100 USD za baryłkę. Przyczyną dzisiejszych sporych przecen na rynku ropy naftowej okazały się działania amerykańskich władz. Administracja Joe Bidena wykazuje coraz większą determinację w walce z wysokimi cenami paliw.
Zapowiedzi strajku w Chile wsparciem dla cen miedzi

Zapowiedzi strajku w Chile wsparciem dla cen miedzi

2022-06-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Przez większość bieżącego miesiąca notowania miedzi znajdowały się pod presją strony podażowej. Pomijając zwyżki z samego początku miesiąca, już od 3 czerwca ciąg zniżek na tym rynku był niemal nieprzerwany. To sprawiło, że w ostatnich dniach notowania miedzi w Stanach Zjednoczonych po raz kolejny przetestowały poziom 4 USD za funt jako techniczną barierę – i na razie okazała się ona skuteczna. Dzisiaj rano notowania miedzi w USA odbijają w górę, powracając ponad wspomniany poziom 4 USD za funt.
Rosja największym dostawcą ropy naftowej do Chin

Rosja największym dostawcą ropy naftowej do Chin

2022-06-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Rozpoczyna się nowy tydzień na rynku ropy naftowej, jednak problemy i wyzwania tego rynku pozostają takie same jak w tygodniach poprzednich. Nadal notowania ropy naftowej z jednej strony pozostają pod presją obaw o wzrost gospodarczy na świecie, jednak z drugiej strony są podtrzymywane przez obawy o podaż tego surowca, związane głównie z konsekwencjami wojny w Ukrainie.