Wyraźny spadek zapasów paliw w USA na skutek huraganu

Wyraźny spadek zapasów paliw w USA na skutek huraganu
Data dodania: 2021-09-10 (12:28) Komentarz surowcowy DM BOŚ

Sezon huraganowy w Stanach Zjednoczonych w tym roku dał o sobie znać wyjątkowo dotkliwie, także na rynku ropy naftowej. Huragan Ida uderzył szczególnie mocno w rejonie Zatoki Meksykańskiej, a później przeszedł także przez praktycznie całe wschodnie wybrzeże USA. Doprowadził on do największych zniszczeń od 2005 roku, czyli od czasu przejścia przez ten obszar serii huraganów i tropikalnych burz, ze słynnym huraganem Katrina na czele.

Obecnie zaczynają być publikowane konkretne dane, pokazujące wpływ Idy na sytuację na rynku ropy naftowej. Departament Energii USA wczoraj podał w swoim cotygodniowym raporcie, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu spadły o 1,53 mln baryłek (czyli o dwa razy mniej od oczekiwań), zapasy benzyny zniżkowały o 7,21 mln baryłek (przy oczekiwaniach spadku o niecałe 5 mln baryłek), zaś zapasy destylatów spadły o 3,14 mln baryłek (nieco więcej od oczekiwań).

Naturalnie, nie dziwi duży spadek zapasów benzyny oraz destylatów, ponieważ w wyniku przejścia huraganu Ida ucierpiały przede wszystkim rafinerie. Jednak również platformy wydobywcze muszą zmagać się z przerwami w produkcji. Dla przykładu, Royal Dutch Shell, czyli największy producent ropy w rejonie Zatoki Meksykańskiej, musiał anulować część dostaw ropy na eksport – a jednocześnie zaznaczył, że powrót do normalnych operacji może potrwać wiele tygodni i obecnie nie można wskazać konkretnej daty całkowitego wznowienia produkcji.

Sytuacja w Stanach Zjednoczonych pozytywnie wpływa na notowania ropy naftowej, jednak jest równoważona przez doniesienia z Chin. Tamtejsze władze zapowiedziały bowiem, że mają zamiar wyprzedawać część państwowych rezerw ropy – co wywiera presję na spadek cen tego surowca. Co ciekawe, według nieoficjalnych doniesień, Chiny mogły wyprzedawać już swoje rezerwy także w lipcu i sierpniu, co byłoby spójne ze zmniejszonym importem ropy do tego kraju w miesiącach letnich.

W rezultacie, na razie tydzień na rynku ropy naftowej może zakończyć się neutralnie. Notowania ropy naftowej WTI oscylują w okolicach 69 USD za baryłkę, zaś cena ropy Brent porusza się niedaleko poziomu 72,50 USD za baryłkę.

ZŁOTO - Trwające wyczekiwanie na rynku złota

Przełom sierpnia i września na rynku złota był emocjonujący. Po bardzo wyczekiwanym – ale ostatecznie wnoszącym niewiele nowych informacji – wystąpieniu Jerome Powella w Jackson Hole, jak również po niedawnych słabszych od oczekiwań danych z rynku pracy w USA, inwestorom nadal brakuje jednego, konkretnego scenariusza dotyczącego planów Rezerwy Federalnej w zakresie polityki monetarnej w USA w kolejnych miesiącach. O ile Fed przyznał, że sytuacja w amerykańskiej gospodarce się nieco pogorszyła, to nadal nie wycofał się z planów taperingu jeszcze w bieżącym roku.
W rezultacie, notowania złota od kilku tygodni oscylują w okolicach 1800 USD za uncję bez wyraźnego kierunku, a inwestorzy na rynku tego kruszcu nadal wypatrują sygnałów z Fed, dotyczących konkretnego terminu rozpoczęcia taperingu.

Im bardziej prawdopodobne będzie szybkie zacieśnianie polityki monetarnej, tym gorzej dla notowań złota. Na razie jednak jastrzębia retoryka Fedu jest coraz cichsza, co może stwarzać kruszcowi pole do krótkoterminowych zwyżek. Wiele zależeć będzie od wartości dolara, która w przyszłym tygodniu może w dużym stopniu zależeć od odczytów kluczowych danych makro z USA, w tym dynamiki produkcji przemysłowej czy sprzedaży detalicznej.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Obawy o recesję przeważają na rynku ropy

Obawy o recesję przeważają na rynku ropy

2022-07-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w drugiej połowie bieżącego tygodnia zniżkują. W rezultacie, istnieje spora szansa na to, że już trzeci tydzień z rzędu zakończy się na tym rynku zniżką (dotyczy to głównie amerykańskiego surowca). Mimo obaw o dostawy ropy naftowej do Europy w obliczu sankcji narzuconych na Rosję, większy wpływ na ceny ropy mają negatywne nastroje związane z nadchodzącą recesją, która w opinii wielu inwestorów, jest już dominującym scenariuszem. Spowolnienie gospodarcze uderzyłoby niewątpliwie w popyt na ropę – a wysokie ceny paliw już teraz przyczyniają się do ograniczonego popytu wśród konsumentów.
Decyzje OPEC+ ws. produkcji ropy raczej bez zaskoczeń

Decyzje OPEC+ ws. produkcji ropy raczej bez zaskoczeń

2022-06-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po wzrostowym rozpoczęciu tygodnia, notowania ropy naftowej wczoraj zawróciły w dół. Nadal jednak bieżący tydzień upływa cenom ropy na poruszaniu się w rejonie 110 USD za baryłkę, a z fundamentalnego punktu widzenia inwestorzy poruszają się pomiędzy obawami o niedostateczną podaż na rynku ropy a strachem przed recesją – czyli czynnikami, które wpływają w odwrotnym kierunku na ceny tego surowca.
Wyjątkowo duży pesymizm inwestorów na rynku miedzi

Wyjątkowo duży pesymizm inwestorów na rynku miedzi

2022-06-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie tygodnie na rynkach metali przemysłowych były okresem dynamicznych, a w przypadku niektórych metali wręcz spektakularnych, zniżek. Jednym z wyraźnie przecenionych surowców okazała się miedź, której notowania w Stanach Zjednoczonych jeszcze na początku czerwca oscylowały w okolicach 4,50 USD za funt, podczas gdy obecnie poruszają się w rejonie 3,70 USD za funt.
OPEC nie przyjdzie z odsieczą w kwestii dostaw ropy?

OPEC nie przyjdzie z odsieczą w kwestii dostaw ropy?

2022-06-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia zwyżkują, czego przyczyną okazały się pojawiające się na nowo obawy związane z podażą tego surowca. Trwa bowiem spotkanie przedstawicieli państw G7, podczas którego padły sugestie, że państwa OPEC nie będą w stanie wyprodukować tyle ropy naftowej, na ile liczą kraje zachodnie.
Taką tezę postawił prezydent Francji, Emmanuel Macron, który wspomniał, że niedawno przeprowadził rozmowę z oficjelami ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich – i otrzymał informację, ...
Planowane dyskusje na temat rosyjskiej ropy na szczycie G7

Planowane dyskusje na temat rosyjskiej ropy na szczycie G7

2022-06-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od zwyżki, jednak w powietrzu unosi się przede wszystkim nerwowe wyczekiwanie na rezultaty rozmów podczas spotkania G7 w Niemczech. Jest bowiem praktycznie pewne, że zostaną podczas niego poruszone kluczowe tematy związane z handlem ropą naftową. Po pierwsze, liderzy państw G7 mają zamiar przedyskutować kwestię odnowienie paktu nuklearnego z Iranem po niedawnej wizycie przedstawiciela UE w Teheranie.
Prawdopodobne utrzymanie polityki zwiększania produkcji ropy w OPEC+

Prawdopodobne utrzymanie polityki zwiększania produkcji ropy w OPEC+

2022-06-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie sesje na rynku ropy naftowej przyniosły zniżki, aczkolwiek z fundamentalnego punktu widzenia nadal inwestorzy utknęli pomiędzy obawami o podaż ropy naftowej (jako skutku wojny w Ukrainie) oraz strachem o spadek popytu na ten surowiec (w obliczu jego wysokich cen oraz spowalniającej gospodarki). Na razie ropa naftowa znajduje się na drodze do drugiej wyraźnej tygodniowej zniżki z rzędu. W ostatnich dniach inwestorzy na rynku ropy naftowej skupiali się głównie na sytuacji w Stanach Zjednoczonych...
Dalszy ciąg zniżek cen ropy naftowej

Dalszy ciąg zniżek cen ropy naftowej

2022-06-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja przyniosła solidną, około 3-procentową zniżkę notowań ropy naftowej. Z kolei dzisiaj rano presja na niższe ceny się utrzymuje, a notowania ropy poruszają się w okolicach środowego zamknięcia. Ewidentnie na rynku ropy naftowej dominuje retoryka związana z nadchodzącą recesją. Inwestorzy zaczęli oceniać prawdopodobieństwo istotnego spowolnienia gospodarczego jako bardzo wysokie w obliczu podwyższanych stóp procentowych w większości państw świata.
USA zdeterminowane do obniżania cen paliw

USA zdeterminowane do obniżania cen paliw

2022-06-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po spokojnym początku tygodnia na rynku ropy naftowej, dzisiaj obserwujemy dynamiczne zniżki notowań tego surowca. W środę rano ceny ropy naftowej WTI zniżkują o 6 USD na baryłce, a ceny ropy Brent niewiele mniej, bo o 5 USD na baryłce, co przybliża notowania obu gatunków ropy naftowej powoli do okolic psychologicznej bariery na poziomie 100 USD za baryłkę. Przyczyną dzisiejszych sporych przecen na rynku ropy naftowej okazały się działania amerykańskich władz. Administracja Joe Bidena wykazuje coraz większą determinację w walce z wysokimi cenami paliw.
Zapowiedzi strajku w Chile wsparciem dla cen miedzi

Zapowiedzi strajku w Chile wsparciem dla cen miedzi

2022-06-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Przez większość bieżącego miesiąca notowania miedzi znajdowały się pod presją strony podażowej. Pomijając zwyżki z samego początku miesiąca, już od 3 czerwca ciąg zniżek na tym rynku był niemal nieprzerwany. To sprawiło, że w ostatnich dniach notowania miedzi w Stanach Zjednoczonych po raz kolejny przetestowały poziom 4 USD za funt jako techniczną barierę – i na razie okazała się ona skuteczna. Dzisiaj rano notowania miedzi w USA odbijają w górę, powracając ponad wspomniany poziom 4 USD za funt.
Rosja największym dostawcą ropy naftowej do Chin

Rosja największym dostawcą ropy naftowej do Chin

2022-06-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Rozpoczyna się nowy tydzień na rynku ropy naftowej, jednak problemy i wyzwania tego rynku pozostają takie same jak w tygodniach poprzednich. Nadal notowania ropy naftowej z jednej strony pozostają pod presją obaw o wzrost gospodarczy na świecie, jednak z drugiej strony są podtrzymywane przez obawy o podaż tego surowca, związane głównie z konsekwencjami wojny w Ukrainie.