Gdzie się podziały pozytywne nastroje?

Gdzie się podziały pozytywne nastroje?
Data dodania: 2021-07-08 (21:45) Komentarz giełdowy XTB

Wczoraj po publikacji minutes FOMC notowania kluczowych indeksów na Wall Street zakończyły się historycznymi szczytami. Wydawałoby się, że nie ma absolutnie mowy o jakichkolwiek niepewnościach. Ta zapanowała jednak dzisiaj na rynkach, choć trudno mówić o jakimkolwiek powodzie dzisiejszych spadków. Czy jest to jedynie korekta powiązana z realizacją zysków? W zagranicznych finansowych mediach możemy dzisiaj przeczytać, że powodem wyprzedaży są obawy o wzrost gospodarczy.

Oczywiście, z takimi obawami mamy do czynienia w zasadzie codziennie i nawet przy gigantycznych wzrostach na giełdach, zawsze możemy znaleźć powód, dla którego warto obawiać się o przyszłość. Wciąż świat nie radzi sobie do końca z koronawirusem i niektóre kraje notują coraz większą ilość przypadków. Wystarczy wspomnieć o Korei Południowej, która zanotowała dzisiaj rekordową ilość przypadków koronawirusa, powyżej 1200 przypadków. Poprzednio taka jednorazowa ilość była notowana w grudniu zeszłego roku. Taka sytuacja stwarza podstawy do twierdzenia, że czwarta fala koronawirusa jest przed nami. Z drugiej strony jesteśmy w okresie letnim, który raczej powinien przynosić pozytywne doniesienia z frontu walki z koronawirusem. Warto jednak na moment zostawić ten temat. Tak naprawdę nie ma powodów do paniki, przynajmniej na razie. Przyjrzyjmy się teraz dwóm najważniejszym bankom centralnym na świecie. Wczorajsze minutes Fed niewiele wniosły nowości do narracji rynkowej. Fed wcale nie śpieszy się ze zmianą swojej polityki i mogą minąć miesiące, zanim dojdzie do ustaleń, kiedy zacząć ograniczać ogromne wsparcie ze strony banku centralnego. Dodatkowo Europejski Bank Centralny przyjął nowe wytyczne dla polityki monetarnej, a konkretnie przyjął nowy cel inflacyjny. Tym razem ma to być dwustronny cel inflacyjny na poziomie 2%. W zasadzie nie zmienia to zbyt wiele i rynek niespecjalnie wierzy w jakąkolwiek zmianę. Szefowa banku, Christine Lagarde dawała również różnorakie sygnały dla rynku. Z jednej strony mówi, że cel 2% inflacji nie jest „sufitem”, zaś z drugiej strony mówi, że EBC nie chce uśredniania inflacji, czyli tak jak robi to Fed. Tak czy inaczej, dzisiejsza decyzja nie zmienia nic. EBC i tak jest daleki w osiągnięciu swoich celów w porównaniu do Fedu, co oznacza, że polityka pozostanie bez zmian przez dłuższy czas. Zresztą wielokrotnie mówi się, że aktualnie EBC pozostaje kompletnie bez amunicji i ma nadzieję, że sytuacja nie będzie zmieniać się dynamicznie, aby nie musiał znacznie dostosowywać swojej polityki.

Podsumowując, dzisiejsze ruchy na rynkach nie powinny elektryzować inwestorów. Raczej obserwujemy coś w postaci realizacji zysków, rebilansowania się portfeli inwestorów. Przy tym wszystkim oczywiście obserwujemy ogromny spadek rentowności, który może pokazywać ogromną awersję do ryzyka. Powodem spadków rentowności jest mała dostępność obligacji, ze względu na brak aukcji papierów dłużnych w ostatnim czasie, nie wspominając o tym, że rynek nie ma po prostu co robić z pieniędzmi. Wobec tego kieruje je w te miejsca, gdzie można liczyć na mały, choć pewny zysk.

W Europie spadki były dzisiaj bardzo duże i w większości przypadków przekraczały 2,0%. Na Wall Street indeksy tracą do 1,3%. WIG20 na moment przed zamknięciem traci równe 2%. Warto jednak zauważyć, że już teraz inwestorzy próbują odrabiać straty na Wall Street i S&P 500 zbliża się ponownie do wyjścia powyżej 4300 punktów.

Źródło: Michał Stajniak, Starszy Analityk Rynków Finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Wahadło rynku zawraca na korzyść kupujących

Wahadło rynku zawraca na korzyść kupujących

2022-08-12 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszy dzień ponownie obfitował w istotne odczyty danych dla inwestorów zarówno z rodzimego WIGu jak i amerykańskich indeksów. By zrozumieć co jest istotne dla byków warto odpowiedzieć sobie na pytanie co rynki rozgrywały dotychczas? Ciężko oprzeć się wrażeniu, że to rosnąca inflacja stanowiła główny stresor dla strony popytowej, przez jej skokowy wzrost pojawił się ‘straszak’ w postaci jastrzębiegu Fedu.
Wczorajsze dane o inflacji z USA dodały wiatru w żagle indeksom

Wczorajsze dane o inflacji z USA dodały wiatru w żagle indeksom

2022-08-11 Komentarz giełdowy XTB
Wczorajsza sesja na rynku akcji przebiegała w optymistycznych nastrojach. Inwestorzy wyczekiwali na dane o inflacji z USA, które to były kluczowym odczytem tego tygodnia, a może i nawet miesiąca. Oczekiwania rynkowe zakładały nieznaczny spadek inflacji, który finalnie okazał się większy od szacunków. Rynki przyjęły go więc ze sporym optymizmem. Inflacja w Stanach Zjednoczonych spadła z 9,1% w czerwcu do 8,5% w lipcu. Patrząc na reakcję, tuż po publikacji wskaźników CPI, indeksy giełdowe w Europie oraz kontrakty na główne indeksy w USA wystrzeliły w górę, podczas gdy dolar wyraźnie się osłabił.
Polak, Węgier dwa bratanki

Polak, Węgier dwa bratanki

2022-08-09 Komentarz giełdowy XTB
Wtorkowa sesja na GPW zakończyła się spadkiem indeksu WIG20 o 0,69%. Z indeksu WIG20 najlepiej poradziło sobie Allegro, które odnotowało wzrost w wysokości 5,44%. Największe spadki odnotowało Asseco Poland, które wynosiły 4,11% oraz CD Projekt, którego walory straciły dzisiaj 3,49%. Najważniejszym wydarzeniem dzisiejszego dnia było wstrzymanie przez Rosję eksportu ropy do Węgier, Czech i Słowacji.
Podaż próbuje gasić popyt

Podaż próbuje gasić popyt

2022-08-08 Komentarz giełdowy XTB
Rynki w poniedziałek próbują rosnąć mimo piątkowego, pozytywnego odczytu kluczowych danych NFP z amerykańskiej gospodarki, który prawdopodobnie ośmieli Rezerwę Federalną do kolejnej, dużej podwyżki stóp procentowych. Na poprzedniej konferencji wyraźnie sygnalizował to Jerome Powell wskazując, że kolejne decyzje zależne będą od danych z gospodarki. Byki są jednak wyraźnie zmęczone ‘graniem pod decyzje Fed’ i próbują wziąć sprawy w swoje ręce.
Czy inwestorzy przestali bać się Fedu?

Czy inwestorzy przestali bać się Fedu?

2022-08-05 Komentarz giełdowy XTB
Giełdową końcówkę tygodnia zdominował pozytywny odczyt danych NFP z amerykańskiej gospodarki. Rynki obawiały się, że mocne dane z amerykańskiego rynku pracy spowodują powrót silnej podaży na giełdowych indeksach i faktycznie - spowodowały jednak byki zaskakująco szybko wracają do zakupów. Czy rynek żyje złudzeniami, a sprzedający ponownie zdominują popyt? A może jastrzębi Fed wraz z dużymi podwyżkami stóp znajduje się już w cenach giełdowych aktywów, przez co indeksy czeka dalszy rajd na północ?
Byki tańczą na cienkiej linie

Byki tańczą na cienkiej linie

2022-08-04 Komentarz giełdowy XTB
Dziś giełdowym indeksom daleko do euforii lecz byki wciąż trzymają się dobrze. Wizyta Nancy Pelosi w Tajwanie nie przełożyła się na większy konflikt i nie spowodowała tąpnięcia giełdowych indeksów, co ewidentnie zostało odebrane pozytywnie przez inwestorów. Jednocześnie wyniki powyżej oczekiwań chińskiego giganta - Alibaby wskazują, żę krajobraz dla gospodarki w Chinach może ulec poprawie w drugiej połowie roku.
Sesja pod znakiem wizyty Nansi Pelosi na Tajwanie

Sesja pod znakiem wizyty Nansi Pelosi na Tajwanie

2022-08-02 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja na GPW zakończyła się spadkiem indeksu WIG20 o 1,32%. Z indeksu WIG20 najlepiej poradziło sobie Dino Polska, które odnotowało symboliczny wzrost z wynikiem 0,52% na plusie. Największe spadki odnotowała KGHM, które wynosiły 4,59% oraz CCC, którego walory straciły dzisiaj 5,20%. Najważniejszym wydarzeniem dzisiejszego dnia, choć zdaje się, że nieco przecenianym przez media była wizyta Nansi Pelosi na Tajwanie.
Kupujący próbują utrzymać impet

Kupujący próbują utrzymać impet

2022-08-01 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszy dzień obfitował w odczyty PMI i ISM z największych gospodarek. Paradoksalnie rynkowe byki liczą na coraz mocniejsze sygnały recesji, które mogłyby skłonić Rezerwę Federalną do ‘wciśnięcia hamulca’ w obecnym cyklu podwyżek stóp procentowych. Najważniejsze pozostają oczywiście odczyty z amerykańskiego rynku pracy, na którego siłę tak często wskazuje szef Rezerwy Federalnej, Jerome Powell. Czy kupujący wpadli w pułapkę licząc na rzucający koło ratunkowe ze strony bankierów Fed?
Czy popyt utrzyma tempo?

Czy popyt utrzyma tempo?

2022-07-30 Komentarz giełdowy XTB
Dziś kupujący spychają do defensywny stronę podażową, a lepsze nastroje utrzymują się na głównych parkietach giełdowych. Popyt w USA wycofuje się jednak w środkowej części sesji. Czy byki znajdą siłę, by zamknąć tydzień wyżej i utrzymają wysokie tempo wzrostów? Sentyment konsumentów w USA poprawił się wg. danych Uniwersytetu Michigan (51,5 wobec pierwszego odczytu na poziomie 51,1).
Dyplomacja w rosyjskim wydaniu

Dyplomacja w rosyjskim wydaniu

2022-07-25 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja na GPW zakończyła się spadkiem głównego indeksu. Ostatecznie WIG20 zakończył sesję -0,95% na plusie, do czego w największym stopniu przyczyniły się notowania CD Projektu, który odnotował dzisiaj przecenę w wysokości 8,54%. Sektor handlowy również odnotował dzisiaj spadki - walory CCC uległy przecenie równej 4,51% natomiast akcje Allegro spadły o 4,30%. Najlepiej dzisiaj poradziły sobie akcje PEKAO, które urosły o 2,72%.