Rynek czeka na koniec drugiej fali epidemii

Rynek czeka na koniec drugiej fali epidemii
Data dodania: 2020-03-04 (22:37) Komentarz giełdowy XTB

Sytuacja epidemii nowego koronawirusa w Chinach wydaje się być już w pełni opanowana, patrząc przynajmniej na oficjalnie publikowane dane. Obecne obawy inwestorów związane są z rozprzestrzenianiem się koronawirusa po całym świecie. Brak przygotowania ze strony wielu państw powoduje, że nowe przypadki zachorowania rosną silniej z dnia na dzień. Czy poszczególne kraje zdecydują się na podobne działania jak w Chinach, które doprowadzą do zakończenia epidemii, ale doprowadzą do zastoju gospodarki?

Liczba nowych przypadków zachorowania w Chinach z dnia na dzień ledwo przekracza poziom 100. Z kolei w takich krajach jak Korea Południowa, Włochy czy Iran nowe przypadku liczone są już w setkach. Nowa fala przypadków zachorowania związana jest głównie z tymi krajami, choć w wielu europejskich krajach czy w takich krajach jak USA, Japonia, czy Singapur liczba przypadków przekracza setkę. Rynek oraz społeczeństwo czeka na skoordynowane działania ze strony państw, choć na razie mamy do czynienia jedynie z działaniami banków centralnych. Zdecydowanie najmocniej zaskoczyła Rezerwa Federalna. Fed zdecydował się we wtorek na awaryjną obniżkę o 50 punktów bazowych. Była to pierwsza nadzwyczajna decyzja od ostatniego kryzysu finansowego i była tłumaczona chęcią zahamowania negatywnego wpływu epidemii koronawirusa na gospodarkę. Pomimo takiego ruchu wczoraj na rynkach na koniec dnia obserwowaliśmy ogromne spadki. Prawdopodobnie w dużej mierze były one związane z realizacją zysków po działaniu ze strony Fedu. Dzisiaj mamy już powrót do wzrostów. Warto jednak zauważyć, że działanie Rezerwy Federalnej nie jest odosobnione. Cięcia stóp procentowych były przeprowadzone również przez Bank Rezerw Australii czy przez Bank Kanady. Prawdopodobnie inne banki pójdą w ślady cięć stóp procentowych. Prawdopodobnych działań można spodziewać się po Banku Anglii czy po Europejskim Banku Centralnym, co może doprowadzić do dalszej poprawy nastrojów na rynku, pomimo braku opanowania sytuacji związanej z epidemią.

Poza samą epidemią warto zwrócić uwagę na prawybory w Stanach Zjednoczonych w Partii Demokratycznej. W tak zwany „superwtorek” zdecydowanym wygranym jest Joe Biden, co również dosyć pozytywnie nastraja rynki finansowe, gdyż teoretycznie ma on dosyć spore szanse na sprostaniu Donaldowi Trumpowi. Oprócz tego dane makroekonomiczne z USA prezentują się naprawdę nieźle. Raport ADP pokazujący zmianę zatrudnienia w sektorze prywatnym pokazał w lutym na wzrost zatrudnienia na poziomie 183 tys. Przy oczekiwaniu 170 tys. Z kolei indeks ISM dla usług zaskoczył kompletnie pokazując odczyt na poziomie 57,3 punktów przy oczekiwaniu spadku do poziomu 54,9 punktów z poziomu 55,5. Taki odczyt ma się nijak do wskaźnika PMI również dla tego sektora, który za luty spadł poniżej 50 punktów. Dobry odczyt ISM to zasługa wyraźnego wzrostu nowych zamówień oraz subindeksu zatrudnienia.

Dobre nastroje utrzymują się na rynkach. Sesja w Europie nierzadko przynosi wzrosty na indeksach powyżej 1%, natomiast w Stanach Zjednoczonych wzrosty w większości przypadków wynoszą blisko 2%. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku polskiego rynku. Indeks WIG20 na koniec sesji traci ponad 1%. Chociaż nie widać było nerwowości wśród inwestorów na wieści o pierwszym przypadku zachorowania na koronawirusa w Polsce, to jednak indeks WIG20 zachowuje się zupełnie inaczej od innych indeksów w Europie.

Źródło: Michał Stajniak, Starszy Analityk Rynków Finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy recesja to dobra informacja dla rynków?

Czy recesja to dobra informacja dla rynków?

2022-07-06 Komentarz giełdowy XTB
Indeksy giełdowe cofają się w zasadzie od początku tego roku. Jak wiadomo rynek akcji jest wskaźnikiem tego, czego powinniśmy oczekiwać w przyszłości w gospodarce. Jeśli faktycznie dojdzie do realizacji prognozy recesji, rynek może zrealizować zyski. Z drugiej strony recesja jeszcze nie nadeszła, a wszystko wskazuje na to, że stopy procentowe będą podnoszone przez banki jeszcze przynajmniej do końca tego roku.
Recesja puka do drzwi

Recesja puka do drzwi

2022-07-05 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja pokazuje, że recesja naprawdę znajduje się tuż za rogiem. Totalna wyprzedaż surowców, najmocniejszy dolar od 20 lat to to tylko niektóre z tematów. W takim środowisku trudno o wzrosty na rynku akcyjnym, a w zasadzie na wielu indeksach obserwujemy najniższe poziomy od miesięcy lub nawet lat. Czy to wszystko oznacza, że recesja to tylko kwestia czasu? Dzień nie zaczął się bardzo źle i negatywne nastroje budowały się przede wszystkim późnym popołudniem. Stany Zjednoczone wracają do handlu po krótkiej przerwie, ale w niezbyt dobrych nastrojach.
Spokojne otwarcie tygodnia na rynku akcji

Spokojne otwarcie tygodnia na rynku akcji

2022-07-04 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza sesja w nowym tygodniu handlowym przebiegała spokojnie. Poniedziałki z reguły charakteryzują się mniejszą zmiennością. Dodatkowo dzisiejszy brak większych ruchów można tłumaczyć Świętem Niepodległości w Stanach Zjednoczonych. Patrząc na poszczególne indeksy ze Starego Kontynentu, niemiecki DAX stracił 0,3%, podczas gdy francuski CAC40 zyskał 0,4%, a londyński FTSE 100 dodał aż 0,9%. Pomimo mieszanych nastrojów, na plusie dzień zakończył także nasz polski WIG20, który zyskał 0,25% i zamknął się powyżej 1690 pkt.
Czy Fed jest wiarygodny?

Czy Fed jest wiarygodny?

2022-06-30 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj obserwujemy w zasadzie kompletną wyprzedaż na większości rynków finansowych. Indeksy giełdowe cofają się bardzo mocno, wyprzedawane są surowce, nawet pomimo tego, że dane inflacyjne zaskoczyły niewielkim spadkiem. Teoretycznie rynek powinien reagować euforią, że szczyt inflacji może być już za nami. Z drugiej strony ostatnie stwierdzenia Fed sugerują, że wcale nie ma powodów do zadowolenia i istnieje duża szansa, że świat nie tylko wpadnie w recesję, ale być może nawet w stagflację.
Rynek szacuje możliwość wystąpienia globalnej recesji

Rynek szacuje możliwość wystąpienia globalnej recesji

2022-06-29 Komentarz giełdowy XTB
Spowolnienie gospodarcze, szalejąca inflacja, zaostrzająca się polityka banków centralnych czy zerwane łańcuchy dostaw - to właśnie te czynniki zdominowały nastroje panujące na rynkach finansowych. Dzisiejsza sesja giełdowa nie jest wyjątkiem i po raz kolejny testuje nastroje inwestorów, którzy nieustannie analizują możliwości wystąpienia światowej recesji. Mimo iż w kręgu analityków giełdowych rewizja raportu o PKB nie wywołuje nadmiernej ekscytacji, tak dzisiaj sytuacja stała się zupełnie odmienna, a to za sprawą danych o wydatkach konsumenckich, które w pierwszym kwartale wyniosły zaledwie 1,8%.
Czy indeksy giełdowe zdołają utrzymać kierunek wzrostowy?

Czy indeksy giełdowe zdołają utrzymać kierunek wzrostowy?

2022-06-27 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja, a szczególnie jej początek, przyniosła kontynuację sentymentu z końcówki minionego tygodnia. Pomimo wciąż utrzymujących się obaw związanych z inflacją, a także możliwej recesji, główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu wystartowały bardzo dobrze dzisiejszy handel, a mimo cofnięcia które obserwowaliśmy w dalszej części dnia, ostatecznie zakończyły sesję wyżej. Wzrosty okazały się jednak ograniczone i znacznie mniejsze niż w piątek, niemniej kierunek wzrostowy został utrzymany (przynajmniej na razie).
Zielona końcówka tygodnia na rynku akcji

Zielona końcówka tygodnia na rynku akcji

2022-06-24 Komentarz giełdowy XTB
Piątkowa sesja na rynku akcji przyniosła powiew optymizmu. Rosnąca w zastraszającym tempie inflacja, zaostrzanie polityki przez główne banki centralne na świecie, a także widmo recesji w gospodarce, sprowadziły w ostatnim czasie indeksy giełdowe na niższe poziomy. Niemniej w każdym trendzie mamy do czynienia z korektami i dzisiejszy ruch wzrostowy na ryzykownych aktywach należy tłumaczyć odreagowaniem. Na ile będzie ono trwałe?
Rynek szykuje się na kryzys

Rynek szykuje się na kryzys

2022-06-23 Komentarz giełdowy XTB
Nie ma wątpliwości, że w tym momencie zdecydowana większość inwestorów, innych uczestników rynków czy również społeczeństwo oczekuje nadejścia kryzysu. Wczoraj takie domysły zostały potwierdzone przez Jerome Powella, szefa Rezerwy Federalnej, który dostrzega duże prawdopodobieństwo takiego problemu. Kryzys generalnie może też służyć do samego ograniczenia wzrostu cen, choć jednocześnie istnieje ryzyko tzw. stagflacji, czyli połączenia wysokiej inflacji oraz spowolnienia gospodarczego lub nawet recesji.
Wzrosty - kupujący zmęczyli się recesją?

Wzrosty - kupujący zmęczyli się recesją?

2022-06-22 Komentarz giełdowy XTB
Od kilku tygodni obserwujemy natłok informacji i danych z gospodarki, które informują o prawdopodobnej recesji i spowolnieniu światowej gospodarki. Lawinę informacyjną przekazywaną przez media podpierają twarde odczyty ekonomicznych danych. Dziś przed senatem USA sytuację gospodarczą komentował szef Rezerwy Federalnej, Jerome Powell.
Kupujący nie boją się recesji

Kupujący nie boją się recesji

2022-06-21 Komentarz giełdowy XTB
Dziś obserwujemy polepszający się sentyment inwestorów mimo danych ekonomicznych, które powinny straszyć rynek i utrzymywać go w niepewności. Czy dzisiejsze wzrosty na indeksach oznaczają, że byki stają się głuche na ostrzeżenia i publikacje danych świadczących o możliwej recesji? Czy czynniki straszące dotychczas rynki tracą swoją moc? Zespół analityków Goldman Sachs wskazał na 30% prawdopodobieństwo wejścia w recesję w przyszłym roku, w porównaniu z i tak pesymistyczną 15% prognozą wcześniej.