Data dodania: 2019-12-13 (19:34)
Dokonało się. Wiele miesięcy negocjacji doprowadziły w końcu do osiągnięcia porozumienia pomiędzy Chinami oraz Stanami Zjednoczonymi. Jest to porozumienie handlowe pierwszej fazy, które ma na celu rozpoczęcie redukcji nierówności handlowych między obiema gospodarkami. Teoretycznie cała sytuacja wydaje się być pozytywna. Mamy jednak do czynienia z wyraźnymi spadkami na Wall Street. Czy również tym razem sprawdzi się rynkowe porzekadło: kupuj plotki, sprzedawaj fakty?
Porozumienie handlowe pierwszej fazy powoli staje się faktem. Wczoraj Trump zapowiedział “podpisanie” porozumienia, natomiast dzisiaj Chiny potwierdziły, że faktycznie doszło do konsensusu między dwoma stronami. Na rynku wobec tych wszystkich rewelacji było widać dużo zmienności Wczoraj rynki zareagowały z euforią. Podobnie dzisiejszego dnia. Jednak samo potwierdzenie faktu przez Chiny przyniosło więcej znaków zapytania niż odpowiedzi. Czy faktycznie doszło do jakiegoś przełomu. O kwestiach typu zwiększenie importu produktów rolnych z USA przez Chiny mówi się przecież od dawna. Ochrona wartości intelektualnej, kurs wymiany czy regulacje w rolnictwie. Te wszystkie tematy przewijały się już od dawna i w tym momencie mają być już oficjalnie zawarte w porozumieniu z 9 rozdziałami. Na ten moment Chiny zapowiedziały brak wprowadzenia dodatkowych taryf w niedzielę, natomiast pomimo wyjaśnienia “całego porozumienia” przez USA, takiego zapewnienia nie ma. Wydaje się jednak, że Stany Zjednoczone popełniłyby głupi krok wprowadzając ostatecznie te cła. Mamy jednak potwierdzenie jakie taryfy celne zostają. Stany Zjednoczone zostawiają taryfy na poziomie 25% na produkty o wartości 250 mld USD oraz 7,5% taryfy na produkty o wartości 120 mld USD. Rynek liczył na więcej, gdyż wczoraj pojawiły się plotki o 50% redukcji obecnych taryf. Tak się jednak nie stało i rynek wydaje się nie być zbyt zadowolony. Można stwierdzić, że obecna sytuacja niewiele zmienia się w stosunku do tego, co miało miejsce wczoraj czy jeszcze kilka tygodni temu. Brak redukcji taryf oznacza, że handel nie będzie przyspieszał. Teoretycznie jednak Chiny zapowiedziały, że taryfy zgodnie z umową mają być redukowane w kolejnych fazach. Trump już w tym momencie zapowiedział, że nie będzie czekał na przyszłoroczne wybory, aby negocjować umowę handlową drugiej fazy. Na ten moment jest to jednak zbyt mało dla rynków.
S&P 500 spada do okolic 3160 punktów, czyli do miejsca gdzie indeks znajdował się wczorajszego wieczoru. Ogólnie na Wall Street trwają umiarkowane spadki sięgające 0,2-0,4%. Z kolei wzrosty w Europie zostały wyraźnie zredukowane. Najmocniej trzyma się jednak brytyjski FTSE 100, co ma związek z silną wygraną Partii Konserwatywnej w wyborach parlamentarnych, co zmniejsza niepewność dotyczącą Brexitu.
Tymczasem na warszawskim parkiecie sytuacja nie wyglądała tak dobrze jak wczorajszego dnia. Indeks WIG20 zyskał 0,21% i zamknął się nieznacznie powyżej 2100 punktów. Ważne jest jednak to, że nie schodził dzisiaj poniżej tego poziomu.
S&P 500 spada do okolic 3160 punktów, czyli do miejsca gdzie indeks znajdował się wczorajszego wieczoru. Ogólnie na Wall Street trwają umiarkowane spadki sięgające 0,2-0,4%. Z kolei wzrosty w Europie zostały wyraźnie zredukowane. Najmocniej trzyma się jednak brytyjski FTSE 100, co ma związek z silną wygraną Partii Konserwatywnej w wyborach parlamentarnych, co zmniejsza niepewność dotyczącą Brexitu.
Tymczasem na warszawskim parkiecie sytuacja nie wyglądała tak dobrze jak wczorajszego dnia. Indeks WIG20 zyskał 0,21% i zamknął się nieznacznie powyżej 2100 punktów. Ważne jest jednak to, że nie schodził dzisiaj poniżej tego poziomu.
Źródło: Michał Stajniak, Starszy Analityk Rynków Finansowych XTB
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze
WIG20 bez paniki, DAX i CAC w lekkiej zadyszce. Azja reaguje na wahania Wall Street
2025-12-03 Komentarz giełdowy MyBank.plNa globalnych rynkach akcji środa upływa pod znakiem wyczekiwania – inwestorzy mają przed sobą kolejną porcję danych makro i sygnałów z banków centralnych, a jednocześnie próbują „przetrawić” ruchy z początku tygodnia. Na razie nigdzie nie widać klasycznej paniki, ale też trudno mówić o euforii. GPW, główne parkiety w Europie Zachodniej oraz Wall Street poruszają się w rytmie, który bardziej przypomina ostrożne ustawianie pozycji niż jednokierunkowy rajd.
GPW kontra NYSE: polskie indeksy rosną przed wynikami Nvidii
2025-11-19 Komentarz giełdowy MyBank.plŚrodowa sesja giełdowa upływa pod znakiem ostrożnego powrotu apetytu na ryzyko – zarówno w Warszawie, jak i w Nowym Jorku. Giełda od rana żyje jednym hasłem: „test dnia”, bo to właśnie dzisiejsze wyniki Nvidii oraz wieczorna publikacja minutek FOMC mają nadać ton rynkom akcji na najbliższe tygodnie. Inwestorzy na GPW i na NYSE poruszają się więc w otoczeniu podwyższonej niepewności, ale jednocześnie korzystają z faktu, że po kilku słabszych dniach na światowych parkietach widać pierwsze oznaki uspokojenia nastrojów.
Czekając na koniec shutdownu
2025-11-12 Komentarz giełdowy XTBDzisiejsze notowania na europejskich rynkach akcji wykazały się dużą siłą i kontynuowały wzrosty, które są efektem rosnącego optymizmu inwestorów względem sytuacji w Stanach Zjednoczonych. Główne indeksy, takie jak CAC 40, zyskują około 1,2 procent, IBEX 35 rośnie o 1,3 procent, DAX o 1,1 procent, a Euro Stoxx 50 o 1,2 procent. Takie wyniki wskazują na zdecydowany apetyt na ryzyko oraz nadzieję na szybkie zakończenie najdłuższego w historii federalnego shutdownu, który trwa już 43 dni.
GPW na fali – energetyka ciągnie indeksy, rekord w aktywach funduszy
2025-11-12 Komentarz giełdowy MyBank.plIndeksy GPW utrzymują się w okolicach lokalnych maksimów, a wzrosty napędzane są zarówno przez sektor energetyczny, jak i wybrane banki oraz spółki przemysłowe. WIG20 otwiera dzień powyżej 3 020 punktów, mWIG40 testuje granicę 8 130 punktów, a sWIG80 zbliża się do pułapu 29 900 punktów, co potwierdza wyraźny popyt na akcje średnich i małych spółek.
Jak polskie spółki reagują na geopolitykę – wojna, sankcje, kurs złotego
2025-10-08 Analizy MyBank.plKonflikt zbrojny w Ukrainie, który rozpoczął się 24 lutego 2022 roku, fundamentalnie zmienił krajobrozy geopolityczny Europy i wywołał bezprecedensową falę sankcji gospodarczych wobec Rosji. Polskie spółki giełdowe, będące integralną częścią globalnych łańcuchów dostaw i rynków kapitałowych, musiały szybko adaptować się do nowej rzeczywistości charakteryzującej się wysoką niepewnością, zmiennością kursów walut oraz radykalną przebudową modeli biznesowych.
TheBrainTrade: Twoja brama do mądrzejszego handlu w Polsce
2025-09-29 Artykuł sponsorowanyNa polskim rynku edukacyjnym coraz większą rolę odgrywa TheBrainTrade, marka skupiająca się na rozwijaniu praktycznych umiejętności finansowych. Jej programy są tworzone z myślą o osobach, które chcą lepiej zrozumieć mechanizmy rynku Forex i innych instrumentów inwestycyjnych. W centrum oferty znajduje się edukacja tradingowa, dzięki której początkujący oraz bardziej doświadczeni uczestnicy rynku mają dostęp do sprawdzonych metod analizy i podejmowania decyzji.
Dzień zero FED. Świat w oczekiwaniu na przełom
2025-09-17 Komentarz giełdowy XTBAktualna kondycja gospodarki USA wskazuje na wyraźne spowolnienie wzrostu, choć na razie nie ma jednoznacznych przesłanek, by mówić o recesji. W sierpniu 2025 roku przyrost nowych miejsc pracy wyniósł jedynie 22 tysiące, co było znacznie poniżej prognoz i świadczy o osłabieniu na rynku pracy. Ponadto, rewizje historycznych danych wykazały, że w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy liczba nowo utworzonych etatów była o 911 tys. mniejsza niż wcześniej szacowano.
Wall Street zaczyna sierpień pod presją: słaby NFP i taryfy ciągną w dół indeksy w USA i Europie
2025-08-01 Komentarz giełdowy Mybank.plPierwszy dzień sierpnia wywrócił rynki do góry nogami. Administracja USA uruchomiła nowe stawki celne, a niespodziewanie słaby raport z rynku pracy dolał do ognia paliwa, odwracając sentyment na głównych parkietach. Inwestorzy zaczęli wyceniać jednocześnie wyższe koszty w handlu międzynarodowym i niższą dynamikę zatrudnienia w Stanach – mieszankę, która historycznie szkodziła wycenom ryzykownych aktywów. Europejskie indeksy ruszyły z poślizgiem w dół, a gdy do gry weszła Nowa Zelandia i Azja, widać było narastającą ostrożność w sektorach najbardziej narażonych na taryfy. Kulminacja nastąpiła wraz z otwarciem Wall Street: NYSE rozpoczęła dzień w wyraźnej czerwieni, a próby odbicia gasły przy pierwszych większych zleceniach podażowych.
GPW, DAX i NYSE w trakcie gry: selektywne wzrosty, reszta czeka na sygnał
2025-07-30 Komentarz giełdowy MyBank.plRynki akcji po obu stronach Atlantyku pozostają dziś w ruchu, a inwestorzy koncentrują się na tym, co jeszcze może wydarzyć się przed dzwonkiem zamykającym handel. W Warszawie na GPW widać selektywny popyt i ostrożne zdejmowanie ofert sprzedaży na największych walorach, we Frankfurcie DAX porusza się w rytmie doniesień z przemysłu i konsumpcji, a na NYSE w centrum uwagi są publikacje kwartalne oraz komentarze zarządzających do drugiej połowy roku.
NY i Europa na rozdrożu: notowania bez euforii po 15% taryfie
2025-07-28 Komentarz giełdowy MyBank.plEuropa obudziła się dziś w poniedziałek, 28 lipca 2025 r., w rzeczywistości bez groźby natychmiastowej eskalacji wojny handlowej ze Stanami Zjednoczonymi — ale również bez euforii, jaka zwykle towarzyszy oddaleniu takiego ryzyka. Po niedzielnym porozumieniu Waszyngtonu z Brukselą kluczowe rynki akcji odbiły tylko na moment, a finalnie Stary Kontynent zakończył dzień słabszy.









