Złoty nabiera sił

Złoty nabiera sił
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2008-02-22 (10:31)

Wczorajsze umocnienie złotówki dziś, przynajmniej na początku sesji, może mieć problemy z kontynuacją. Podniesienie perspektywy dla złotówki do pozytywnej i dobre zachowanie rynku kapitałowego na świecie wspierało naszą walutę podczas poprzedniej sesji.

Dziś sytuacja uległa zmianie i mamy pogorszenie nastrojów. Spadki indeksów amerykańskich i azjatyckich umocniły jena, co przełożyło się na wycofywanie się inwestorów z rynków wschodzących. Jednak jak już było wcześniej zaznaczane, waluta polska ma pod sobą silne fundamenty i ostatnie komentarze członków RPP, jak i decyzja S&P's dodatkowo je wspierają. Para USD/PLN znajdowała się rano pod poziomem 2,41 i coraz mniej brakuje do pokonania minimów znajdujących się tuż poniżej 2,40. Już wczoraj wieczorem kurs tej pary zbliżył się do granicy 2,40, jednak nastąpiło cofnięcie do 2,41. Jeśli dojdzie dziś do dalszego osłabienia dolara, to będzie to kolejny ważny czynnik przemawiający za wzrostem naszej waluty. Niewykluczone, że właśnie na dzisiejszej sesji będziemy obserwować nowe minima na USD/PLN, ale jeżeli dojdzie do ataku, to w późniejszych godzinach. Para EUR/PLN oscyluje wokół 3,57, jednak tu wzrosty mogą być hamowane przez zachowanie eurodolara.

Po wczorajszych danych z Wielkiej Brytanii o wysokiej sprzedaży detalicznej funt umacnia się do złotówki. Dziś rano wyceniano GBP/PLN na 4,74.

Komisja Europejska ostrzegła, że inflacja w Polsce będzie przyspieszać przy jednoczesnym spowolnieniu wzrostu gospodarczego, który jednak powinien kształtować się na dość wysokim poziomie 5,3 proc.

Po środowej publikacji zapisków z ostatniego posiedzenia Fed, które utwierdziły inwestorów w przekonaniu o kolejnej obniżce głównej stopy procentowej w USA już 18 marca dolar traci na wartości. Zrewidowanie w dół prognoz wzrostu gospodarki amerykańskiej i wczorajszy odczyt indeksu Fed z Filadelfii znacznie poniżej oczekiwań dodatkowo przyspieszyły spadki wartości dolara. Wchodząca w najlepszym wypadku w krótkoterminową stagflację gospodarka amerykańska nie zachęca do inwestowania na rynkach akcji. NASDAQ spadł o 1,06% a Dow Jones o 1,15%. Ropa oddała część zysków z ostatnich dni i wyceniana była na 98 USD za baryłkę. Pomimo znacznego obniżenia prognoz tempa wzrostu PKB strefy euro z 2,7% szacowanych jeszcze w listopadzie do 1,8% obecnie, waluta europejska zyskała dynamicznie na wartości wobec dolara. Jeszcze do godziny 17 kurs EUR/USD respektował techniczny opór w okolicy 1,4760, który ostatecznie został pokonany co przełożyło się na wyznaczenie tygodniowego maksimum na 1,4840. Inwestorzy z uwagą śledzić będą dzisiejsze publikacje wskaźników PMI z sektora usług i wytwórczego z Eurolandu, które być może pozwolą na zidentyfikowanie skali spowolnienia gospodarczego w strefie euro. Od początku roku EUR/USD porusza się w przedziale 1,4360 -1,4955 i obecnie bardzo prawdopodobny wydaje się ponowny test górnego ograniczenia. Wsparciem dla pary są poziomy 1,4760 i 1,4705. Pierwszy opór wyznaczają wczorajsze szczyty na 1,4840, kolejnym jest tegoroczne maksimum 1,4955. Zaskakująco wysoka styczniowa sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii przełożyła się na mocne wzrosty funta. GBP/USD zbliżył się dzisiaj do ważnego oporu technicznego 1,9680 wyznaczonego linią 3,5 miesięcznego trendu spadkowego.

Źródło: Dominika Barszcz, Andrzej Gondek, TMS Brokers
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Minutki potwierdzają jastrzębie stanowisko FED

Minutki potwierdzają jastrzębie stanowisko FED

14:26 Poranny komentarz walutowy XTB
Opublikowany wczoraj zapis protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC potwierdził ostatnie komentarze bankierów amerykańskich sugerujące utrzymanie stóp na wyższych poziomach przez dłuższy okres czasu. Dolar w pierwszej reakcji zyskał na wartości, co miało związek z podważeniem przez bankierów obecnego stopnia zacieśnienia gospodarki w pokonaniu presji inflacyjnej. Wstępne cofnięcie na rynku ryzyka zostało jednak szybko wymazane, w czym pomogły lepsze od oczekiwań wyniki Nvidii, rynkowego króla sektora AI.
Coraz mniej wiary w FED...

Coraz mniej wiary w FED...

14:25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wyniki spółki NVIDIA opublikowane po sesji na Wall Street zostały odebrane optymistycznie przez rynki - widać, że firma potrafi utrzymać wysokie marże - dodatkowym wsparciem okazała się też zapowiedź splitu akcji 1:10. W efekcie kontrakty na amerykańskie indeksy zapowiadają dzisiaj wyższe otwarcie, a zatem kontynuację hossy. NVIDIA nie popsuła więc sentymentu, ale rynki spoglądają też na przekaz, jaki idzie z FED.
Run na kryptowaluty

Run na kryptowaluty

2024-05-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
W tradycyjnej przestrzeni FX we wtorek rano jest relatywnie spokojnie - widać, że dolar czeka na nowe impulsy i zmiany są niewielkie. Najsilniejsze są dzisiaj korona norweska i japoński jen, choć ruch nie przekracza 0,2 proc. Mniejsze zmiany notuje dolar australijski, chociaż to on dzisiaj rano był potencjalnie w centrum uwagi - poznaliśmy zapiski z ostatniego posiedzenia RBA, jakie miało miejsce na początku maja.
Dane CPI z Kanady w cieniu hossy na towarach i kryptowalutach

Dane CPI z Kanady w cieniu hossy na towarach i kryptowalutach

2024-05-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Wtorkowa sesja na giełdach, podobnie jak i wczoraj nie będzie obfitować w kluczowe z punktu widzenia szerokiego rynku publikacje makro. Wyjątkiem może być tutaj raport CPI z Kanady, który najprawdopodobniej wpływać będzie jedynie na zmianę wyceny dolara kanadyjskiego na rynku walutowym. Inwestorzy natomiast z niecierpliwością oczekują na jutrzejszy raport kwartalny Nvidii, giełdowego króla technologii AI. Co więcej, niemałe poruszenie kreują potężne wzrosty obserwowane na rynku surowców oraz kryptowalut.
Dobre nastroje na rynkach oraz kolejny rekord złota

Dobre nastroje na rynkach oraz kolejny rekord złota

2024-05-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W miniony piątek indeksy z Wall Street uległy niewielkiej zmienności i pozostały w obrębie historycznie maksymalnych poziomów. Dow Jones urósł o 0,3 proc. i przekroczył poziom 40 tys. pkt., SP500 zamknął dzień na plusie z wynikiem +0,1 proc. Jedynie technologiczny Nasdaq100 spadł o 0,1 proc. W Europie DAX został przeceniony o 0,2 proc. Kurs EURUSD praktycznie nie uległ zmianie. Podczas gdy amerykańskie akcje straciły na sile w ubiegły czwartek i piątek, w ciągu tygodnia mocno wzrosły.
Rynki potrzebują

Rynki potrzebują "gołębiego" przekazu z FED

2024-05-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałkowy ranek nie przynosi większych zmian na rynku FX, widać wyczekiwanie na informacje, jakie napłyną w dalszej części tygodnia - dla dolara liczyć się będą zapiski z ostatniego posiedzenia FED w środę, szacunki indeksów PMI za maj w czwartek, oraz dane o nastrojach konsumenckich Uniwersytetu Michigan w piątek. Dzisiaj rano poznaliśmy decyzję Ludowego Banku Chin ws. stóp procentowych. Tak jak oczekiwano, decydenci w PBOC nie zmienili stóp procentowych, co powoduje, że rynek będzie koncentrował się na innych formach wsparcia tamtejszej gospodarki przez władze.
Złoty tak mocny jak w 2008?

Złoty tak mocny jak w 2008?

2024-05-20 Poranny komentarz walutowy XTB
Niemal wszystko zdaje się sprzyjać złotemu – rekordy na Wall Street, przebudzenie rynków wschodzących, słabnący dolar, postawa RPP. Choć na ten moment nie widać istotnych zagrożeń, polska waluta staje się coraz bardziej przewartościowana. Możemy z pewnością mówić o okresie rekordów na rynkach finansowych. W ubiegłym tygodniu nowe rekordy odnotowane zostały na Wall Street w reakcji na nieco lepsze dane o inflacji z USA, a także pojawienie się nowego modelu od OpenAI, który rozbudził na nowa hossę sztucznej inteligencji.
Mieszane dane z Chin

Mieszane dane z Chin

2024-05-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane w piątek nad ranem dane z chińskiej gospodarki wypadły mieszanie - wyższa od oczekiwań była tylko dynamika produkcji przemysłowej (wzrosła w kwietniu o 6,7 proc. r/r), a pozostałe dane, jak sprzedaż detaliczna (2,3 proc. r/r), inwestycje (4,2 proc. r/r), czy też ceny nieruchomości (-3,1 proc. r/r) rozczarowały. Uwagę przykuwa ten ostatni odczyt, który pokazuje, że tamtejszy rynek zaczyna wchodzić w spiralę spadkową, która może być niebezpieczna dla tamtejszej gospodarki (ze względu na ogromne zalewarowanie tego sektora w ostatnich latach).
Wall Street w newralgicznym miejscu

Wall Street w newralgicznym miejscu

2024-05-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Czwartek przyniósł lekkie spadki indeksów z Wall Street po wcześniejszym wyznaczeniu nowych rekordowych poziomów. Kurs głównej pary walutowej po ustanowieniu lokalnego maksimum bliskiego 1,09 korygował się. Rentowności długu USA wzrosły. Wielu przedstawicieli Fed powtórzyło, że Fed będzie musiał uzbroić się w cierpliwość i utrzymać stopy procentowe na wyższym poziomie przez dłuższy czas. Dziś kalendarz makro jest zapełniony umiarkowanie. Z Europy poznamy finalny wskaźnik HICP a ze Stanów Zjednoczonych indeks wskaźników wyprzedzających Conference Board.
Zagadkowe zachowanie się jena?

Zagadkowe zachowanie się jena?

2024-05-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta jest dzisiaj rano najsilniejszą pośród walut G-10 w zestawieniach z dolarem, chociaż opublikowane w nocy wstępne dane nt. PKB w I kwartale w Japonii są negatywnym zaskoczeniem. Gospodarka skurczyła się o 0,5 proc. k/k i 2 proc. w ujęciu zanualizowanym, głównie za sprawą dalszego spadku dynamiki konsumpcji (o 0,7 proc. k/k), ale i i też wydatków kapitałowych (o 0,8 proc. k/k), czy też eksportu (aż o 5,0 proc. k/k).