Powrót spadków na koniec tygodnia

Powrót spadków na koniec tygodnia
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2016-02-19 (16:51)

Po nieoczekiwanej poprawie nastrojów w pierwszej części tygodnia, która nastąpiła za sprawą lepszych danych z Chin i ze Stanów Zjednoczonych oraz odbicia cen ropy w związku z działaniami krajów OPEC w celu stabilizacji sytuacji na rynku, obserwujemy dziś powrót do spadków na parkietach na całym świecie.

Niestety obawy o światowy wzrost gospodarczy nie zostały rozwiane, sektor bankowy nie uległ cudownemu ozdrowieniu, a rynek ropy w dalszym ciągu pozostaje niezbilansowany. Nawet ostatnie doniesienia sugerujące zamrożenie produkcji także nie doprowadziły do trwałego rajdu na rynku ropy, co powinno w dalszym ciągu ciążyć spółkom z sektora energetycznego. dzisiaj ropa WTI traci ponad 4% i znajduje się poniżej 30 dolarów za baryłkę. Ruch spadkowy został zapoczątkowany wczoraj po słabych zapasach ropy podanych przez DoE. Wbrew prognozom API - gdzie oczekiwano spadku - oficjalne dane wskazały zwiększenie się zapasów ropy w Stanach Zjednoczonych. Ponadto do rekordowych poziomów rosną zapasy destylatów oraz benzyny. Dzisiaj dla notowań surowców istotne mogą okazać się jeszcze dane o liczbie aktywnych wież wiertniczych w USA. Co więcej, wiele firm ze Stanów Zjednoczonych tnie prognozy dotyczące przyszłych zysków oraz sprzedaży, a do tego grona dołączył wczoraj Wal-Mart, czyli jedna z największych korporacji na świecie.

W czasie sesji europejskiej liderem spadków jest niemiecki DAX, który traci około 1,3%. Niewiele radzi sobie również francuski CAC 40, będący prawie 1,2% na minusie oraz brytyjski FTSE 100, który spada o ponad 0,8%. Na tym tle nieco lepiej wygląda główny indeks warszawskiej giełdy WIG 20, który również traci ale tylko trochę ponad 0,3%. Z kolei na Wall Street widzimy kontynuację wczorajszych spadków. S&P 500 oraz Dow Jones są niżej o około 0,3% w stosunku do czwartkowego zamknięcia.

Dzisiejsze dane o inflacji z USA okazały się być lepsze od oczekiwań. Odczyt bazowy CPI w ujęciu rocznym wyniósł 2,2%, a spodziewano się wyniku na poziomie 2,1%. Z kolei główny odczyt wskazał na inflację równą 1,4% r/r, przy konsensusie wskazującym 1,3%. Wyższe tempo wzrostu poziomu cen zwiększają prawdopodobieństwo utrzymania przez Fed retoryki kilku podwyżek w tym roku, co nie jest najlepszą informacją dla rynków akcyjnych.

Ponadto czynnikiem ryzyka dla parkietów po obu stronach Kanału La Manche wciąż jest „Brexit”, czyli ewentualne wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Obecnie trwający szczyt w Brukseli na którym toczą się negocjacje pomiędzy Wielką Brytanią a UE, jest nazywany przez wielu komentatorów za spotkanie ostatniej szansy, aczkolwiek już pojawiły się plotki, że w przypadku braku porozumienia w piątek możliwe, że zostanie zwołane dodatkowe spotkanie w przyszły weekend. Po wczorajszych rozmowach kompromis w dalszym ciągu wisi na włosku, a David Cameron niemalże wprost mówi o tym, iż może w każdej chwili odejść od negocjacyjnego stołu.Eksperci na ten moment oceniają szansę na porozumienie jako 50/50, a niektórzy mówią wprost, iż decyzja będzie swego rodzaju "rzutem monetą". Nawet Kanclerz Niemiec, która jest przez wielu stawiana za przywódcę Europy, Angela Merkel stwierdziła, iż negocjacje będą ciężkie dla wielu, jednak dopóki jest wola, dopóty jest szansa.

Źródło: Michał Dąbrowski, Dział Analiz XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?
Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na GPW były dzisiaj umiarkowanie dobre, a wzrosty motywowane były takimi spółkami jak Orlen czy KGHM. Bardzo dobre nastroje panują na Wall Street, co może być związane z wystąpieniem szefa amerykańskiego banku centralnego w Kongresie. Mówiąc o bankach centralnych, nie można nie wspomnieć o NBP i dzisiejszej decyzji o utrzymaniu stóp procentowych. W tym kontekście uwaga będzie skupiona przede wszystkim na jutrzejszej konferencji prasowej NBP po decyzji.
Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Choć nastroje na globalnych rynkach uległy w ostatnich dniach częściowemu ochłodzeniu, polski złoty nie odczuł presji sprzedających. Trudno się temu dziwić, patrząc na czynniki wewnętrzne i możliwe odwrócenie dezinflacyjnego trendu, w najbliższych miesiącach. Perspektywy dla polskiej gospodarki wyglądają w tym roku solidnie, a potencjalnie dłuższy, niż w największych bankach centralnych, restrykcyjny poziom stóp procentowych w Polsce pomaga złotemu.
Hossa na rynkach trwa

Hossa na rynkach trwa

2024-02-27 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj WIG20 zamknął sesję 0,25% spadkiem, ale wciąż trudno mówić o istotnym statystycznie cofnięciu, a trend nad Wisłą pozostaje wzrostowy. Indeks WIG20 w ujęciu dolarowym jest w tym roku jednym z najmocniejszych indeksów globalnie i możemy śmiało powiedzieć, że hossa na GPW trwa; jak wiadomo, bardzo ciężko jest ją zatrzymać. Co więcej, hossa ta napędzana jest zdrowym wzrostem zysków i poprawą marż polskich biznesów, także w kontekście wciąż zdrowych wycen zarzuty o bańce są pozbawione fundamentów.
Euforia wraca na Wall Street

Euforia wraca na Wall Street

2024-02-22 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja giełdowa mijała pod znakiem byków, zwyżkowały praktycznie wszystkie światowe benchmarki od Azji, przez Europę, aż po Amerykę Północną. Amerykański technologiczny indeks Nasdaq100 zyskuje dziś 2,6% napędzany prawie 15% zwyżką akcji Nvidia. Firma przedstawiła wczoraj raport finansowy, który ponownie wbił inwestorów w fotel, podkreślając, że sztuczna inteligencja to dość nowy trend, poparty jednak skokowym wzrostem inwestycji i popytu. Dla byków to przysłowiowa woda na młyn. Wszystkie indeksy z Wall Street notowane są dziś wyżej.