Decydujący tydzień dla USD

Decydujący tydzień dla USD
Codzienny Puls Rynku IDM SA
Data dodania: 2008-01-28 (09:13)

W minionym tygodniu czynnikiem dominującym na wszystkich rynkach była duża zmienność. Giełdy pozostawały nerwowe. Zagraniczne indeksy akcji silnie spadały i dopiero nieoczekiwania obniżka głównej stopy procentowej przez Fed o 0,75% wniosła chwilowy optymizm.

Waluta amerykańska pozostawała słabsza w stosunku do euro i funta na skutek oczekiwań na kolejne obniżki stóp procentowych w Stanach, wobec bardziej jastrzębiej retoryki ECB i dość neutralnego nastawienia BoE. Utrzymywała się odwrotna korelacja pomiędzy zachowaniem jena a giełdą.

Ten tydzień zapowiada się bardzo ciekawie. W przeciwieństwie do zeszłego tygodnia dominowały będą przede wszystkim dane z USA. Najważniejsze publikacje makroekonomiczne zza oceanu będą dotyczyły przede wszystkim zamówień na dobra trwałego użytku, indeksu zaufania konsumentów, wzrostu PKB w czwartym kwartale oraz raportu z rynku pracy. W środę na regularnym posiedzeniu swoją decyzję w sprawie stóp ogłosi FOMC i RPP. Ten tydzień będzie kluczowy dla dolara. Istotne dla losów USD w średnim terminie będzie zachowanie giełdy po decyzji w sprawie stóp procentowych. Rynek będzie monitorował nadchodzące dane. Jeśli piątkowe dane z rynku pracy będą słabsze, to będzie świadczyło o tym, że ostatnie działania Fed nie były wystarczające.

EURPLN

Nieco lepsze nastroje na zagranicznych rynkach akcji pozwoliły złotemu zbliżyć się ponownie w okolice istotnego wsparcia na poziomie 3,60. Utrzymująca się niepewność na rynkach finansowych sprawia, że kurs może pozostać w szerszym zakresie wahań do momentu. Być może sytuacja wyklaruje się już w tym tygodniu, kiedy to poznamy decyzją RPP i Fed odnośnie stóp procentowych. Obecnie dalsza poprawa sytuacji na rynkach powinna wspierać polską walutą, natomiast wszelkie oznaki niepokoju i kontynuacja spadków na giełdzie będzie miała negatywny wpływ na złotego. Brak siły na przebicie piątkowych minimum przyczyni się do kontynuacji wzrostów na EURPLN w rejon 3,6370, gdzie znajduje się najbliższy opór. 100-okresowa średnia na wykresie dziennm przebiega w rejonie 3,66.

EURUSD

W zeszłym tygodniu euro zdołało odrobić większość strat w stosunku do waluty amerykańskiej. Poprawa nastrojów na giełdzie, a także jastrzębie wypowiedzi, tym razem Axel’a Weber’a z ECB wzmocniły euro. Weber potwierdził, że ECB prowadzi obecnie inna politykę monetarną niż pozostałe banki centralne zaznaczając, że wtorkowa decyzja Fed o obniżce stóp procentowych o 75pb nie odwróciła uwagi ECB od inflacji w strefie euro. Taka wypowiedź, pomimo utrzymujących się obaw o negatywny wpływ kryzysu w USA na europejską gospodarkę, oddaliła nadzieje na obniżki stóp w strefie euro. Wzrosty na EURUSD zostały wyhamowane w okolicy silnego oporu wynikającego z 78,6% zniesienia fib na poziomie 1,48. Kurs ponownie zbliżył się w okolice maksimów z końca listopada 2007r i połowy stycznia tego roku (powyżej poziomu 1,49). Jeśli spadki na giełdzie będą kontynuowane, to widzielibyśmy możliwość spadku EURUSD w okolice 1,46, które mogą okazać się dobrym poziomem do zakupu euro. Poziom ten wyznacza również istotne wsparcie.

GBPUSD

W piątek GBPUSD przełamał linię trendu spadkowego, wyznaczoną przez klika maksimów lokalnych na wykresie dziennym. Miniony tydzień przyniósł umocnienie waluty brytyjskiej, głównie za sprawą poprawy nastrojów na giełdzie i działań Fed, poprzez które USD znów znalazł się pod presją. Bardziej jastrzębie notatki z ostatniego posiedzenia BoE wskazują, że nie ma co spodziewać się agresywnych obniżek w najbliższym czasie. Za kolejnymi cięciami stóp nadal obstaje David Blanchflower, który ostrzegł dzisiaj w swoim wywiadzie, że BoE , powinien podobnie jak Fed, decydować się na zapobiegawcze działania, które miały by na celu chronić wzrost gospodarczy. Sytuacja techniczna sprzyja wzrostom w krótkim terminie. Istotne wsparcie wyznacza 38,2% zniesienia całości ostatnich wzrostów na poziomie 1,9660.

USDJPY

Poniedziałkowa sesja na azjatyckich rynkach akcji rozpoczęła się od silnych spadków. Wzrost awersji do ryzyka po raz kolejny umocnił jena, co sprowadziło kurs USDJPY w okolice 106. Duża zmienność na tej parze silnie powiązana z zachowaniem giełd sprawia, że para tą dość ciężko handluje się w ostatni czasie. Silny opór wyznacza poziom 108, gdzie przebiega 20-okresowa średnia na wykresie dziennym. Wsparcie widzielibyśmy na poziomie 105,60. Perspektywy dla gospodarki japońskiej nie są najlepsze, a analitycy oczekują, że opublikowane dziś w nocy dane z rynku pracy okażą się słabsze.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Bez fajerwerków na ostatniej decyzji RPP w tym roku

Bez fajerwerków na ostatniej decyzji RPP w tym roku

09:38 Poranny komentarz walutowy XTB
Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z oczekiwaniami utrzymała stopy procentowe bez zmian. Tym razem obyło się bez niespodzianek, dlatego reakcja rynkowa była w zasadzie ograniczona. Złoty korzystał w ostatnich tygodniach ze zmiany nastawienia banku centralnego, choć widać, że ta siła powoli się wyczerpuje. W samym komunikacie po decyzji nie było zbyt wiele zmian, ale jednocześnie może to wskazywać na to, że obecny poziom stóp procentowych zostanie utrzymany przez przynajmniej kilka miesięcy.
Schnabel osłabia euro. Rynek zakłada, że EBC pierwszy obniży stopy procentowe

Schnabel osłabia euro. Rynek zakłada, że EBC pierwszy obniży stopy procentowe

2023-12-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Za niewiele ponad tydzień Europejski Bank Centralny podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Od jutra rozpocznie się okres black-out, co oznaczać będzie brak komentarzy przedstawicieli EBC na temat polityki monetarnej. Euro osłabia się a kurs EUR/USD spada poniżej 1,08. Duża w tym zasługa słów Isabeli Schnabel, która wczoraj dała rynkom „gołębi przekaz”. Dolar na moment osłabił się po publikacji ankiety JOLTS, która pokazała, że na rynku pracy postępuje schłodzenie. Wskaźnik ISM wypadł lepiej od oczekiwań. Dziś w centrum uwagi ADP, który da kolejną wskazówkę przed piątkowym NFP.
Niepokojące dane z Niemiec

Niepokojące dane z Niemiec

2023-12-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj po południu mieliśmy mieszane dane makro - lepszy ISM w usługach, ale znacznie słabsze odczyty JOLTS z rynku pracy - co w efekcie nie przełożyło się na zmianę obserwowanych trendów. Indeksy na Wall Street ostatecznie nieco się cofnęły, a dolar pozostał silny. Jedynie rentowności amerykańskich obligacji kontynuowały spadek - dzisiaj zeszliśmy do 4,18 proc. dla 10-letnich.
Rada nie zmieni stóp procentowych

Rada nie zmieni stóp procentowych

2023-12-06 Poranny komentarz walutowy XTB
Rada Polityki Pieniężnej po raz ostatni w tym roku podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych i nie oczekuje się, aby doszło do jakiejkolwiek zmiany. Dzięki wstrzymaniu z obniżkami złoty dostał dodatkowy wiatr w żagle, dzięki czemu był jedną z najmocniejszych walut na świecie w listopadzie i cały czas pozostaje w czołówce walut z perspektywy całego roku. Choć w tym momencie obserwujemy mocniejszego dolara, co szkodzi złotemu, końcówka roku wciąż może być bardzo dobra.
Czekamy na dane

Czekamy na dane

2023-12-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi jeszcze kontynuację zwyżki dolara z poniedziałku, ale dynamika ruchu wyraźnie hamuje. Oznacza to, że inwestorzy czekają na nowe impulsy w postaci m.in. danych makro. Te z USA, które poznamy dzisiaj to dane JOLTS z rynku pracy za październik i odczyt usługowego indeksu ISM za listopad - to o godz. 16:00. Za nami już dane PMI dla usług ze strefy euro za listopad, które wypadły lepiej od wstępnych szacunków - zwłaszcza dla Niemiec (49,6 pkt.).
Dolar odrabia straty, kurs euro poniżej ważnego wsparcia

Dolar odrabia straty, kurs euro poniżej ważnego wsparcia

2023-12-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Od połowy minionego tygodnia możemy obserwować umocnienie dolara. Początek wtorkowej sesji także przyniósł kontynuację tego sentymentu, czyli umocnienie amerykańskiej waluty. Dynamika ruchu była jednak niewielka, a w momencie przygotowania tego komentarza dolar słabnie, oddając poranne zyski. Kurs euro do dolara zahaczył o wczorajsze minima, gdzie pojawili się kupujący i aktualnie wrócił do punktu wyjścia i jest notowany w rejonach poziomu odniesienia, czyli na wysokości wczorajszego zamknięcia dnia.
EUR/USD z szansą na większą korektę

EUR/USD z szansą na większą korektę

2023-12-05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
EUR/USD wyznacza nowe lokalne dołki i spada w stronę 1,0810. Dziś rano wczorajsze minima są testowane. Notowania zniżkują jeszcze przed publikacją finalnych danych PMI dla usług dla Europy. Najbliższym wsparciem technicznych wydaje się być poziom 1,0750 – tam wypadają maksima z 6 listopada.
Zła passa amerykańskiego dolara

Zła passa amerykańskiego dolara

2023-12-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Listopad mijał rynkom pod znakiem spadających rentowności i rekordowego od 15 lat rajdu obligacji. Czy grudzień przyniesie przedłużenie trendu, wysysającego siłę z amerykańskiego dolara? Dolar w ostatnich dniach pozostaje jedną z najsłabszych, globalnych walut. Pomimo faktu, że gospodarka Stanów Zjednoczonych radzi sobie co najmniej dobrze i zdecydowanie lepiej niż przewidywało wielu. Spadająca inflacja przekonuje inwestorów, że w zasięgu ręki znajdują się pierwsze obniżki stóp Rezerwy Federalnej, a na piątkowym wystąpieniu ton Jerome'a Powella momentami można było odczytać jako lekko gołębi.
Rynek nie wierzy Powellowi

Rynek nie wierzy Powellowi

2023-12-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EUR/USD w piątek wyznaczył nowe lokalne minima i spadł w okolice 1,0830 po czym odbił do 1,0890, na skutek słów przewodniczącego Powella. Indeksy z Wall zakończyły dzień na plusach. Złoto w piątek wyrównało historyczne maksima a dziś w nocy z dużym impetem notowania „wystrzeliły” w stronę 2140 USD. Obecnie ten ostatni ruch wzrostowy jest redukowany. Na GPW mieliśmy wyśmienite otwarcie nowego miesiąca. WIG20 zyskał blisko 3,2 proc.
Przecena euro oraz ropy naftowej

Przecena euro oraz ropy naftowej

2023-12-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj euro straciło po danych inflacyjnych, które pokazały dalsze spowolnienie dynamiki wzrostu cen. Kurs EUR/USD spadł poniżej 1,09. Jak na razie na głównej parze walutowej mamy korektę spadkową, której rozmiary są jak na razie umiarkowane. Z kolei ropa naftowa została mocno przeceniona ponieważ rynek rozczarowany był wczorajsza decyzją OPEC+. WTI spadła do poziomu 75,5 USD za baryłkę.