Powrót popytu na krajową walutę

Powrót popytu na krajową walutę
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2008-01-25 (09:47)

Wczorajsza sesja przyniosła wybicie z krótkiej konsolidacji zarówno na parze EUR/PLN jak i USD/PLN. Wykresy tych par wybiły się dołem, co oznacza umocnienie złotego. Co ciekawe krajowa waluta zyskała na wartości pomimo publikacja słabych danych makroekonomicznych.

Okazało się bowiem, że dynamika sprzedaży detalicznej wyniosła jedynie o 12,4% podczas gdy prognozy zakładały odczyt na poziomie 20,3%. Jest to dość istotna różnica, która może mieć wpływ na decyzję Radę Polityki Pieniężnej. 30 stycznia RPP podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych w Polsce. Umocnienie złotego wynikało tradycyjnie już z sytuacji na rynku zagranicznym. Tam ponownie wzrosła podaż amerykańskiej waluty co doprowadziło do wzrostu kursu EUR/USD w okolice poziomu 1,48. Obecnie wzrosło prawdopodobieństwo ponownego ataku szczytu w okolicach 1,50 co z całą pewnością przełożyłoby się na dalszą aprecjację złotego. Pomocne w takim scenariuszu może być obserwowane odbicie na światowych giełdach. Wczoraj znacznie zyskały również akcje w Warszawie i dalsza poprawa atmosfery na rynkach kapitałowych może ponownie zwiększyć apetyt na ryzyko wśród inwestorów.

Naszym zdaniem w czasie dzisiejszej sesji złoty powinien pozostać stabilny i należy oczekiwać uspokojenia atmosfery. W przyszły tygodniu bardzo prawdopodobna jest kontynuacja spadków kursów USD/PLN i EUR/PLN, realne są nawet poziomy w okolicach ostatnich minimów.

Po wczorajszych mocnych wzrostach giełd europejskich i dzisiejszych w Azji wyraźnie na wartości stracił jen. EUR/JPY zwyżkuje dzisiaj rano do poziomu 158,70 a USD/JPY do 107,50. Powrót optymizmu na rynkach oraz perspektywa kolejnej obniżki stóp procentowych w USA 30 stycznia, przeceniła dolara. Waluta amerykańska dynamicznie traciła wobec euro w godzinach popołudniowych, wyznaczając tego tygodniowe maksimum na 1,4780. Poziom ten jest pierwszym oporem dla tej pary w dniu dzisiejszym, kolejnymi są odpowiednio 1,4850 i 1,4930. Wsparcia zlokalizowane są na poziomie 1,4705 oraz na 1,4615.Deprecjacja dolara doprowadziła do silnych wzrostów cen złota, które dzisiaj rano wyznaczyły nowe historyczne szczyty na 914,50 dolarów za uncji. Do wzrostów wartości euro, poza zaskakująco wysokim odczytem indeksu instytutu IFO, przyczyniła się też wczorajsza wypowiedź prezesa ECB na Forum Ekonomicznym w Davos. Stwierdził on, że celem Europejskiego Banku Centralnego jest utrzymanie oczekiwań inflacyjnych w ryzach, co powinno stabilizować rozchwiane rynki finansowe. Po raz kolejny Trichet podkreślił determinację ECB do walki z inflacją co odebrane zostało jako zapowiedź pozostawienia stóp procentowych w strefie euro na niezmienionym poziomie w nadchodzących miesiącach..

Tym samym zanegowane zostały wcześniejsze pogłoski o skoordynowanej akcji monetarnej FED-u, ECB i BOE mającej na celu globalne obniżenie kosztu pieniądza w krótkim czasie. W szybkim tempie straty z ostatnich tygodni odrabia funt. Kurs GBP/USD wzrósł od wczorajszego otwarcia 1,9450 do najwyższego poziomu od 4 stycznia wyznaczonego dzisiaj rano na poziomie 1,9850. Stanowi on jednocześnie istotny technicznie poziom oporu wyznaczony górnym ograniczeniem kanału spadkowego poprowadzonego z ubiegłorocznych szczytów na 2,1160. Jego pokonanie powinno skutkować wzrostem kursu GBP/USD przynajmniej do 1,9935 a następnie do 2,0030.

Źródło: Marcin Ciechoński, Andrzej Gondek, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Słabszy frank oraz funt po decyzjach banków centralnych

Słabszy frank oraz funt po decyzjach banków centralnych

2024-06-21 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Czwartek przyniósł mieszaną sesję na Wall Street. Tym razem lepiej wypadł Dow Jones zyskując 0,8 proc. Pod kreską dzień zamknęły zarówno Nasdaq Composite (-0,8 proc.) jak i szeroki SP500 (-0,3 proc.), który pomimo straty ustanowił nowy historyczny rekord przebijając na początku handlu poziom 5500 pkt. Sentyment lekko pogorszył się na spółkach technologicznych. Dane z USA (pozwolenia na budowę, dane z rynku pracy) wskazały, że gospodarka amerykańska słabnie.
Super-czwartek banków centralnych

Super-czwartek banków centralnych

2024-06-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin nie zaskoczył dzisiaj rynków - główne stopy procentowe pozostały na dotychczasowych poziomach. Z kolei obniżkę stóp procentowych o 25 punktów baz. do 1,25 proc. dowiózł Narodowy Bank Szwajcarii. Frank jest dzisiaj najsłabszą walutą w zestawieniach - rynek wycenia kolejne cięcie we wrześniu na 82 proc., co potwierdza tylko, że SNB rozpoczął już jako pierwszy z dużych banków centralnych regularny cykl obniżek.
Mamy obniżkę w Szwajcarii

Mamy obniżkę w Szwajcarii

2024-06-20 Poranny komentarz walutowy XTB
Z pewnością zaskoczeniem dzisiejszego poranka jest obniżka stóp procentowych w Szwajcarii ze strony SNB. Bank dokonał już drugiej obniżki stóp procentowych w tym roku i patrząc na perspektywy inflacyjne, istnieje duża szansa na kontynuację ruchów w kolejnych miesiącach. Frank pozostaje jednak dosyć mocny, ale przy braku zawirowań geopolitycznych na świecie jego pozycja może się osłabić w najbliższych miesiącach. SNB decyduje się na drugą obniżkę stóp procentowych po zaskakującym ruchu w pierwszym kwartale tego roku.
Dziś decyzje BoE, SNB oraz Norges Banku

Dziś decyzje BoE, SNB oraz Norges Banku

2024-06-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wall Street wczoraj nie funkcjonowała ze względu na Dzień Wyzwolenia. W Europie indeksy giełdowe traciły. Dax obniżył się o 0,4 proc. . Kurs EURUSD nie uległ zmianie i na koniec dnia wskazywał 1,0745. Złoty kontynuował ruch aprecjacyjny z tego tygodnia po wcześniejszym dynamiczny osłabieniu wynikającym z wyników wyborów do europarlamentu oraz napiętej sytuacji politycznej we Francji. Dziś o stopach procentowych będzie decydować Bank Anglii, Norwegii oraz Szwajcarii. Otrzymamy również porcję majowych danych z polskiej gospodarki.
Europa wciąż przysłonięta korekcyjnymi chmurami

Europa wciąż przysłonięta korekcyjnymi chmurami

2024-06-19 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na europejskich rynkach wydaje powrotem do korekcyjnych tendencji. Od wyborów do Parlamentu Europejskiego, które zwiększyły w inwestorach niepewność dotyczącą przyszłości polityki UE, główne europejskie indeksy mierzą się z mocnymi tendencjami spadkowymi. W szczególności widać to na francuskim indeksie CAC40, na którego wycenach ciąży jeszcze dodatkowo niepewność związana z nowo rozpisanymi wyborami.
Wall Street wciąż wysoko, Europa próbuje nadrobić zaległości

Wall Street wciąż wysoko, Europa próbuje nadrobić zaległości

2024-06-19 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Sp500 wyznacza nowe historyczne rekordy. Nasdaq Composite oscyluje wokół swojej maksymalnej wyceny. Dow Jones ma problemy z wyznaczeniem nowych szczytów wszechczasów. Dola stracił głównie na skutek słabych danych o sprzedaży detalicznej, które podsyciły obawy o siłę konsumentów. Produkcja przemysłowa w USA zaskoczyła wysoką dynamiką miesiąc do miesiąca ale dane są sprzeczne z poznanymi wcześniej indeksami ISM, które sugerowały, że dynamika wzrostu w tym sektorze jest słaba.
Brytyjska inflacja w celu po raz pierwszy od 3 lat

Brytyjska inflacja w celu po raz pierwszy od 3 lat

2024-06-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek środowej sesji na rynkach walutowych stoi pod znakiem odczytu inflacji w Wielkiej Brytanii. Dane za maj wskazały na faktyczny powrót CPI do celu 2% po raz pierwszy od 3 lat. Mimo pozytywnego wydźwięku politycznego, przez zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi, sam odczyt nie jest jednak tak dobry jak mogłoby się to wydawać. Elementem zagrożenia przed ogłoszeniem całkowitego zwycięstwa nad presją cenową cały czas pozostaje uporczywa inflacja w usługach.
Dolar czeka na dalsze impuls

Dolar czeka na dalsze impuls

2024-06-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
W poniedziałek dolar lekko się cofnął po silnej zwyżce z drugiej połowy ubiegłego tygodnia. Prawdopodobieństwo wrześniowej obniżki stóp przez FED jednak dalej spada (poniżej 60 proc.), a rentowności 10-letnich obligacji próbują iść w górę - to sygnał, że rynki bardziej skłaniają się ku ostrożnej i "jastrzębiej" narracji FED odnośnie tylko jednej obniżki stóp w tym roku (i to pewnie w dopiero w grudniu). Dzisiaj agencje cytują Harkera z FED, który przyznał, że rzeczywiście jedna obniżka stóp byłaby optymalna bazując na obecnych prognozach, ale nie wykluczył dwóch, gdyby nowe dane na to pozwoliły.
Lekka poprawa nastrojów w Europie

Lekka poprawa nastrojów w Europie

2024-06-18 Poranny komentarz walutowy XTB
Wall Street kontynuowała wczoraj dobrą passę. Główne indeksy giełdowe zamknęły dzień na wyraźnych plusach. Nasdaq Composite zyskał 1 proc., z kolei SP500 urósł o 0,8 proc. a Dow Jones o 0,5 proc. Dwa pierwsze wymienione benchmarki wyznaczyły tym samym nowe historyczne rekordy. Rosły rentowności europejskich oraz amerykańskich rządowych papierów dłużnych. Lekka poprawa nastrojów spowodowała także umocnienie złotego. Kurs EUR/PLN spadł z poziomu 4,38 poniżej 4,35.
Złoty rośnie w siłę! Czy tak będzie również na wakacjach?

Złoty rośnie w siłę! Czy tak będzie również na wakacjach?

2024-06-18 Poranny komentarz walutowy XTB
Wydaje się, że złoty najgorsze ma już za sobą. W zeszłym tygodniu złoty tracił na fali niepewności europejskich wyborów, które potencjalnie mogą doprowadzić do zmiany układu sił w drugiej największej gospodarce strefy euro. Wydaje się również, że pomimo niższych odczytów inflacyjnych w Polsce, nie ma na razie przestrzeni do dyskusji na temat obniżek w Polsce, co powinno działać na korzyść złotego. Z drugiej strony złoty zwykle traci w okresie letnim. Co dalej z polskim złotym w najbliższych tygodniach?