Powrót popytu na krajową walutę

Powrót popytu na krajową walutę
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2008-01-25 (09:47)

Wczorajsza sesja przyniosła wybicie z krótkiej konsolidacji zarówno na parze EUR/PLN jak i USD/PLN. Wykresy tych par wybiły się dołem, co oznacza umocnienie złotego. Co ciekawe krajowa waluta zyskała na wartości pomimo publikacja słabych danych makroekonomicznych.

Okazało się bowiem, że dynamika sprzedaży detalicznej wyniosła jedynie o 12,4% podczas gdy prognozy zakładały odczyt na poziomie 20,3%. Jest to dość istotna różnica, która może mieć wpływ na decyzję Radę Polityki Pieniężnej. 30 stycznia RPP podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych w Polsce. Umocnienie złotego wynikało tradycyjnie już z sytuacji na rynku zagranicznym. Tam ponownie wzrosła podaż amerykańskiej waluty co doprowadziło do wzrostu kursu EUR/USD w okolice poziomu 1,48. Obecnie wzrosło prawdopodobieństwo ponownego ataku szczytu w okolicach 1,50 co z całą pewnością przełożyłoby się na dalszą aprecjację złotego. Pomocne w takim scenariuszu może być obserwowane odbicie na światowych giełdach. Wczoraj znacznie zyskały również akcje w Warszawie i dalsza poprawa atmosfery na rynkach kapitałowych może ponownie zwiększyć apetyt na ryzyko wśród inwestorów.

Naszym zdaniem w czasie dzisiejszej sesji złoty powinien pozostać stabilny i należy oczekiwać uspokojenia atmosfery. W przyszły tygodniu bardzo prawdopodobna jest kontynuacja spadków kursów USD/PLN i EUR/PLN, realne są nawet poziomy w okolicach ostatnich minimów.

Po wczorajszych mocnych wzrostach giełd europejskich i dzisiejszych w Azji wyraźnie na wartości stracił jen. EUR/JPY zwyżkuje dzisiaj rano do poziomu 158,70 a USD/JPY do 107,50. Powrót optymizmu na rynkach oraz perspektywa kolejnej obniżki stóp procentowych w USA 30 stycznia, przeceniła dolara. Waluta amerykańska dynamicznie traciła wobec euro w godzinach popołudniowych, wyznaczając tego tygodniowe maksimum na 1,4780. Poziom ten jest pierwszym oporem dla tej pary w dniu dzisiejszym, kolejnymi są odpowiednio 1,4850 i 1,4930. Wsparcia zlokalizowane są na poziomie 1,4705 oraz na 1,4615.Deprecjacja dolara doprowadziła do silnych wzrostów cen złota, które dzisiaj rano wyznaczyły nowe historyczne szczyty na 914,50 dolarów za uncji. Do wzrostów wartości euro, poza zaskakująco wysokim odczytem indeksu instytutu IFO, przyczyniła się też wczorajsza wypowiedź prezesa ECB na Forum Ekonomicznym w Davos. Stwierdził on, że celem Europejskiego Banku Centralnego jest utrzymanie oczekiwań inflacyjnych w ryzach, co powinno stabilizować rozchwiane rynki finansowe. Po raz kolejny Trichet podkreślił determinację ECB do walki z inflacją co odebrane zostało jako zapowiedź pozostawienia stóp procentowych w strefie euro na niezmienionym poziomie w nadchodzących miesiącach..

Tym samym zanegowane zostały wcześniejsze pogłoski o skoordynowanej akcji monetarnej FED-u, ECB i BOE mającej na celu globalne obniżenie kosztu pieniądza w krótkim czasie. W szybkim tempie straty z ostatnich tygodni odrabia funt. Kurs GBP/USD wzrósł od wczorajszego otwarcia 1,9450 do najwyższego poziomu od 4 stycznia wyznaczonego dzisiaj rano na poziomie 1,9850. Stanowi on jednocześnie istotny technicznie poziom oporu wyznaczony górnym ograniczeniem kanału spadkowego poprowadzonego z ubiegłorocznych szczytów na 2,1160. Jego pokonanie powinno skutkować wzrostem kursu GBP/USD przynajmniej do 1,9935 a następnie do 2,0030.

Źródło: Marcin Ciechoński, Andrzej Gondek, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Przecena euro oraz ropy naftowej

Przecena euro oraz ropy naftowej

2023-12-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj euro straciło po danych inflacyjnych, które pokazały dalsze spowolnienie dynamiki wzrostu cen. Kurs EUR/USD spadł poniżej 1,09. Jak na razie na głównej parze walutowej mamy korektę spadkową, której rozmiary są jak na razie umiarkowane. Z kolei ropa naftowa została mocno przeceniona ponieważ rynek rozczarowany był wczorajsza decyzją OPEC+. WTI spadła do poziomu 75,5 USD za baryłkę.
Zdecydowanie lepsze nastroje w Europie

Zdecydowanie lepsze nastroje w Europie

2023-12-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Chociaż para EURUSD ostatecznie spadła poniżej poziomu 1,0900 i zalicza największy tygodniowy spadek od końcówki września, to jednak podczas ostatniej sesji tego tygodnia widzimy wzrost optymizmu. Idzie to w przez z publikacjami niezłych indeksów PMI z krajów europejskich, choć już wcześniej widzieliśmy lepsze odczyty od oczekiwań w przypadku krajów azjatyckich. Indeks PMI dla Niemiec wypadł na poziomie 42,6 przy wstępnym odczycie 42,3 oraz przy poprzednim za październik na poziomie 40,8.
Jastrzębie komentarze z FED napędzają dolara

Jastrzębie komentarze z FED napędzają dolara

2023-12-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przyniósł kontynuację ruchu dolara ze środy. Wpływ na to mogły mieć dane makro - odczyt PCE Core wypadł wprawdzie zgodnie z prognozami (zejście w październiku do 3,5 proc. r/r), ale w sytuacji, kiedy rynek chce widzieć aż pięć obniżek stóp ze strony FED w 2024 r., to powinniśmy mieć tutaj zaskoczenie niższym odczytem. Z kolei regionalny Chicago PMI mocno zaskoczył odbiciem do 55,8 pkt. w listopadzie z 44 pkt. w październiku, co może rodzić spekulacje, że dzisiejsze dane ISM dla przemysłu będą mocne (odczyt poznamy o godz. 16:00 i spodziewane jest odbicie do 47,6 pkt.).
Przesilenie na dolarze?

Przesilenie na dolarze?

2023-11-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Kończy się miesiąc, któy przyniósł dość dynamiczne ruchy na rynkach. Mocny spadek rentowności obligacji będący efektem wyraźnej zmiany oczekiwań rynków, co do przyszłej polityki FED, pociągnął w dół notowania dolara i dał paliwo do silnego odreagowania rynków akcji. Niemniej grudzień może być już inny, a na rynkach widać już pewne sygnały zbliżającego się przesilenia. Jednym z nich jest ... nadmierne skoncentrowanie się na temacie FED, które doprowadziło do tego, że rynki zaczęły wyceniać absurdalny scenariusz aż pięciu obniżek stóp w 2024 r. począwszy od maja.
Mocna wyprzedaż euro względem dolara

Mocna wyprzedaż euro względem dolara

2023-11-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Euro znajduje się dzisiaj pod sporą presją podaży, co jest efektem publikowanych danych makroekonomicznych z państw wspólnej strefy monetarnej. Oprócz tego obserwujemy mocnego dolara, na czym traci m.in. ostatnia gwiazda rynku walutowego, czyli polski złoty. To jednak nie koniec emocji na dzisiaj, gdyż czeka nas jeszcze sporo odczytów makroekonomicznych.
Gołębi FED, jastrzębi RBNZ...

Gołębi FED, jastrzębi RBNZ...

2023-11-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze słowa dotychczas "jastrzębiego" Christophera Wallera z FED o tym, że spadająca inflacja może pozwolić na obniżkę stóp procentowych za kilka miesięcy, stały się pretekstem do kolejnych spadków rentowności obligacji, co pociągnęło za sobą dolara. Rynki wyceniają już, że FED dokona pierwszej obniżki stóp już 1 maja 2024 r., a w całym przyszłym roku ruchów będzie aż pięć - łącznie na 125 punktów baz. Czy to nie za wiele?
Kurs euro do dolara cofa po przetestowaniu poziomu 1,10 USD

Kurs euro do dolara cofa po przetestowaniu poziomu 1,10 USD

2023-11-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas wczorajszej sesji mogliśmy obserwować słabość amerykańskiej waluty, przez co kurs EURUSD wzbił się powyżej 1,10 USD. Okrągły poziom został jednak tylko nieznacznie naruszony, po czym doszło do cofnięcia. Dziś o poranku także obserwowaliśmy próbę przebicia się wyżej, jednak podobnie zakończyła się ona niepowodzeniem i w momencie przygotowania tego komentarza, czyli przed godziną 11:00 kurs głównej pary walutowej cofa się w rejony 1,0970. Patrząc na sytuaKomentarz walutowy: Kurs euro do dolara cofa po przetestowaniu poziomu 1,10 USD.
Waller z Fed osłabia dolara i powoduje spadek rentowności obligacji USA

Waller z Fed osłabia dolara i powoduje spadek rentowności obligacji USA

2023-11-29 Komentarz poranny TMS Brokers
Kurs EURUSD przekroczył wczoraj psychologiczny poziom 1,10. Jak na razie jedynie na moment, ponieważ dziś rano główna para walutowa lekko skorygowała te wzrosty i spadła minimalnie poniżej tego poziomu. Słabszy dolar to nie efekt danych makro z USA. Te wypadły relatywnie dobrze. Tu o sile USD zaważyły słowa Christophera Wallera z Fedu, który jako pierwszy z urzędników wskazał na możliwe obniżki stóp procentowych w USA.
Czekamy na dane o inflacji

Czekamy na dane o inflacji

2023-11-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Złoty kontynuuje dobrą passę. Tematem numer jeden jest KPO, choć naszej walucie pomagają też nastroje na rynkach globalnych i wsparła ją listopadowa decyzja RPP. W tym tygodniu poznamy kolejne dane z Polski, w tym szczególnie wstępne dane o listopadowej inflacji. Inflacja w Polsce w ostatnim czasie mocno spadała. Z ponad 18,4% w lutym spadła do 6,6% w październiku i w najbliższych miesiącach będzie spadać dalej.
Kurs USD/JPY w pobliżu 33-letniego maksimum

Kurs USD/JPY w pobliżu 33-letniego maksimum

2023-11-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś rano kontrakty na S&P 500 cały czas utrzymywały się w okolicach swojego maksimum z 15 września br. Wczoraj Nasdaq 1000 osiągnął swój najwyższy poziom od stycznia 2022 roku, a brazylijska Bovespa znalazła się na najwyższym poziomie od lipca 2021. Na giełdach Azji i Oceanii brak było w czwartek dominującej tendencji. O 1,41 proc. wzrósł indonezyjski JCI, Hang Seng zyskał 0,99 proc., natomiast nieco przekraczające 0,5 proc. spadki notowały australijski All Ordinaries (-0,6 proc.) i tajlandzki SET Index (-0,52 proc.).