Widoczne niezdecydowanie inwestorów

Widoczne niezdecydowanie inwestorów
Raport poranny FMCM
Data dodania: 2008-01-24 (09:10)

Ostatnia decyzja FED, który zdecydowała się na obcięcie stóp procentowych o 75 pkt. baz. ma jak na razie niewielki wpływ na rynki. Co prawda w dniu wczorajszym obserwowaliśmy silne wzrosty na giełdach azjatyckich oraz zamknięcie giełdy nowojorskiej na ponaddwuprocentowym plusie, jednak europejska część sesji zdominowana była już przez spadki największych rynków i to rzędu 3-5%.

Świadczy to o tym, że inwestorzy nie są jeszcze przekonaniu co do skuteczności podjętej przez FED interwencji, co skłania ich do sporej ostrożności.

Również wyprzedaż amerykańskiej waluty wyhamowała w ostatnich dniach, gdyż narastające obawy o coraz poważniejsze spowolnienie gospodarki Strefy Euro przekładają się na wzrost oczekiwań na złagodzenie kursu przez EBC. W rezultacie kurs EURUSD zniżkował wczoraj w rejon 1,4510, znosząc tym samym połowę wzrostów wywołanych przez decyzje o przedterminowym cięciu stóp przez FED. Wydaje się więc, że spadkowa korekta mogła już dobiec końca, co oznacza, że rosną szanse na ponowny ruch EURUSD „na północ”.

O tym, jak zakończy się dzisiejsza sesja na rynku eurodolara zadecydują jednak dane makro. Kalendarz wydarzeń nie wygląda może zbyt imponująco, jednak zawiera takie pozycje jak: indeks IFO dla gospodarki niemieckiej(10:00) oraz sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA (16:00), co oznacza, że są spore szanse na to, że któryś z tych wskaźników wywoła większą reakcję rynku. Rano uwaga inwestorów skupiona będzie na informacjach z Niemiec, gdyż inwestorzy potraktują indeks IFO jako wskazówkę na temat procesów zachodzących w gospodarce europejskiej. Jeżeli wynik tej publikacji okaże się słabszy niż oczekiwane 102,2 (103 przed miesiącem) czeka nas zapewne wyprzedaż wspólnej waluty, gdyż w odbiorze inwestorów spadną szanse na podwyżki stóp.

Z drugiej strony dane z amerykańskiego rynku pracy stanowią potencjalne zagrożenie dla amerykańskiej waluty, gdyż utrzymująca się od ponad roku spadkowa tendencja jeśli chodzi o aktywność na rynku nieruchomości jest podstawą rynkowych oczekiwań na kolejne cięcia stóp. Jeżeli grudniowy wynik okaże się niższy niż oczekiwane 4,95 mln zawartych transakcji to dolar znajdzie się zapewne pod presją ze strony sprzedających, co powinno przełożyć się na wzrosty na rynku EURUSD.

Obok indeksu IFO i danych z rynku nieruchomości poznamy dziś również informacje na temat liczby nowych zasiłków dla bezrobotnych (14:30) w USA oraz dwie publikacje z Polski, a mianowicie stopę bezrobocia i sprzedaż detaliczną (obie o 10:00), jednak wszystkie te dane będą miały raczej niewielkie znaczenie dla kształtowania się dzisiejszej sytuacji na rynku.

Źródło: Krzysztof Gąska, FMC Management
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

To ile tych obniżek w tym roku?

To ile tych obniżek w tym roku?

08:14 Poranny komentarz walutowy XTB
Rezerwa Federalna dosyć mocno zaskoczyła swoją wczorajszą decyzją, zmniejszając oczekiwania na ilość obniżek w tym roku. Dane makroekonomiczne w większości w ostatnich miesiącach wypadały dobrze, więc oczekiwano lekko jastrzębiego zwrotu. Fed jednak zaskoczył i pokazał, że oczekuje tylko jednej obniżki. Czy tak jest na pewno? Co dalej z dolarem? Warto na samym początku wspomnieć o tym, że przed decyzją Fed opublikowano inflację CPI za maj, dlatego bankierzy Fed nie mieli możliwości aktualizacji swoich prognoz w związku z niższym od oczekiwań odczytem.
Przed CPI i FED...

Przed CPI i FED...

2024-06-12 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj wzrosty dolara wyhamowały, a dzisiaj zaczyna on tanieć na szerokim rynku. Dzisiaj super-środa, która może wiele zmienić. Kluczowe będą dzisiaj dwa tematy - inflacja CPI za maj publikowana o godz. 14:30, oraz informacje z FED, które zaczną spływać o godz. 20:00. Wtedy poznamy komunikat i prognozy makroekonomiczne FED, a pół godziny później rozpocznie się konferencja prasowa Jerome Powella. Po ostatnich danych Departamentu Pracy USA szanse na cięcie stóp we wrześniu spadły poniżej 50 proc., co dało pretekst do odreagowania dolara.
Dzień podwyższonej zmienności na rynkach

Dzień podwyższonej zmienności na rynkach

2024-06-12 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś jest ten dzień, na który inwestorzy czekali od dłuższego czasu. Po południu poznamy raport inflacyjny z USA a wieczorem decyzję Rezerwy Federalnej wraz z najnowszymi prognozami, a Powell weźmie udział w konferencji prasowej po posiedzeniu. Wczorajsza sesja zakończyła się wzrostami SP500 oraz Nasdaq Composite o odpowiednio 0,3 proc. oraz 0,9 proc. Dow Jones radził sobie gorzej i stracił 0,3 proc. Dolar lekko zyskiwał. Kurs EUR/USD spadł poniżej 1,0725. Po dynamicznym wzroście rentowności amerykańskiego długu w miniony piątek na skutek raportu NFP, w tym tygodniu lekko się one obniżają. 2-latki wskazują poziom 4,85 proc.
Czy to koniec taniego dolara?

Czy to koniec taniego dolara?

2024-06-12 Poranny komentarz walutowy XTB
Przed nami dwa ważne wydarzenia z perspektywy amerykańskiego dolara. Najpierw poznamy inflację CPI, która może wywołać ogromną zmienność na najważniejszej walucie na świecie. To jednak nie koniec atrakcji na dzisiaj, gdyż o godzinie 20:00 Fed opublikuje swoją decyzję na temat wysokości stóp procentowych. Chociaż szanse na jakikolwiek ruch są w zasadzie znikome, to jednak poznamy najnowsze projekcje, które mogą zmienić znacząco postrzeganie polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych.
Eurodolar nadal pod presją podaży

Eurodolar nadal pod presją podaży

2024-06-11 Raport DM BOŚ z rynku walut
O ile wczoraj wieczorem notowania eurodolara nadrobiły część zniżek z wcześniejszej części dnia, to nastroje wokół sytuacji w Unii Europejskiej pozostają pesymistyczne. Umocnienie pozycji prawicowych partii po wyborach do Parlamentu Europejskiego stwarza niepewność wokół perspektyw politycznych w Europie. Ryzyko geopolityczne pojawiło się także w związku z nieoczekiwanym ogłoszeniem przedterminowych wyborów we Francji po wygranej skrajnej prawicy w tym kraju.
Dolar wciąż w cenie

Dolar wciąż w cenie

2024-06-11 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek tego tygodnia był spokojny dla dolara, choć z pewnością niezbyt spokojny dla europejskiej waluty. Wydaje się jednak, że sytuacja zaczyna się powoli stabilizować, choć nie należy zapominać o nadchodzącym ważnym wydarzeniu z perspektywy dolara – decyzji Fed. Chociaż wiadomo, że Fed nie obniży stóp procentowych, to jednak wyraźna deklaracja, że stopy mogą pozostać bez zmian w tym roku, może zagwarantować dolarowi dalsze perspektywy wzrostowe. Czy jest na to szansa?
Rynek już patrzy na jutrzejszy Fed

Rynek już patrzy na jutrzejszy Fed

2024-06-11 Komentarz poranny TMS Brokers
W ubiegłym tygodniu EBC obniżył stopy procentowe co nikogo za bardzo nie zaskoczyło. Z kolei RPP utrzymała parametry swojej polityki monetarnej i wsparła złotego. Teraz przychodzi kolej na Rezerwę Federalną, która jutro prawdopodobnie pozostawi koszt pieniądza na dotychczasowym poziomie 5,25 – 5,5 proc. Uwaga będzie skupiona na nowych projekcjach makro a zmienność może wywołać publikacja nowego „dot chart”.
Poczekamy do środy?

Poczekamy do środy?

2024-06-10 Raport DM BOŚ z rynku walut
Po tym jak dane Departamentu Pracy USA w miniony piątek mocno zaskoczyły rynki - NFP 272 tys. i dynamika płac 4,1 proc. r/r- część uczestników rynku zastanawia się na ile mogą być one tzw. game-changerem, czyli doprowadzić do sytuacji w której FED nie będzie miał zbytnio pola do cięcia stóp w tym roku. Nie brak głosów, że FED i tak poluzuje politykę, bo taka zaczyna być tendencja pośród największych banków centralnych, ale wydaje się, że rynki będą chciały zobaczyć więcej argumentów za tą tezą.
Termin pierwszej obniżki stóp proc. w USA oddala się

Termin pierwszej obniżki stóp proc. w USA oddala się

2024-06-10 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dolar przed weekendem zyskał po silnym raporcie z rynku pracy. Wall Street zareagowała spadkami a rentowności długu rządu USA wzrosły. Spadły oczekiwania na obniżki stóp procentowych przez Fed w tym roku. Z kolei dziś rano euro traci na skutek wyników wyborów do Europarlamentu. Złoty znalazł się w piątek pod presją spadkową co wynikało głównie z czynników globalnych.
Euro pod presją po wyborach do Parlamentu Europejskiego

Euro pod presją po wyborach do Parlamentu Europejskiego

2024-06-10 Poranny komentarz walutowy XTB
Wynik wyborów do Parlamentu Europejskiego spowodował zamieszanie w lokalnej polityce. Wzrost siły prawicy, który spowodował, że francuski parlament został rozwiązany, tworzą niepewną podstawę pod przyszły kierunek rządów w Europie. Inwestorom taki obraz rynku wyraźnie się nie spodobał. Euro traci w stosunku dolara i notowane jest na najniższych poziomach od blisko miesiąca. Ruch ten odbija się również na polskim złotym. Za dolara amerykańskiego płacimy już obecnie 4,01 zł.