WIG20 poniżej 3000 punktów

WIG20 poniżej 3000 punktów
Komentarz giełdowy Gold Finance
Data dodania: 2008-01-16 (19:06)

Spadki na giełdach w Azji oraz w USA spowodowały, że sesja na GPW rozpoczęła się fatalnie. Indeks WIG20 spadł na początku dnia o 4,60%. Nerwowa atmosfera widoczna była w kolejnych godzinach sesji.

Na giełdzie dominowali sprzedający, a indeksy cały czas utrzymywały się mocno poniżej wczorajszego zamknięcia. GPW podobnie jak w ostatnich dniach zachowywała się słabiej niż inne giełdy w Europie, na których skala spadków w ciągu dnia była znacznie mniejsza.

Przed południem rynek poznał dane o inflacji w strefie euro w grudniu, która wyniosła 3,1% rok do roku. Publikacja okazała się zgodna z oczekiwaniami analityków i nie wywołała reakcji rynku. Inwestorzy znacznie bardziej oczekiwali na dane makroekonomiczne z USA dotyczące inflacji, które miały zostać opublikowane przed sesją na Wall Street. Poprawa sytuacji na europejskich parkietach spowodowana lepszym zachowaniem kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy sprawiła, że druga część notowań na GPW upłynęła pod znakiem niewielkiej poprawy nastrojów. Indeksy rozpoczęły odrabianie strat z poprzednich godzin sesji, największa zmiana widoczna była w przypadku indeksu WIG20, który starał się dotrzeć w okolice poziomu 3000 punktów.

Przed sesją w USA inwestorzy poznali dane o inflacji CPI w grudniu w USA. Inflacja CPI wzrosła w grudniu o 0,3% (prog.0,2%) w relacji miesięcznej oraz o 4,1% (prog.4,1%) w relacji rocznej. Natomiast inflacja bazowa CPI Core wzrosła o 0,2% (prog.0,2%) w ujęciu miesięcznym i 4,1% (prog. 4,1%) w ujęciu rocznym. Rynek zareagował pozytywnie na publikacje o inflacji. Kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy nadal odrabiały straty, co pomogło indeksom na GPW poprawić wcześniejsze notowania. Wygląda na to, że inwestorzy spodziewali się większego wzrostu inflacji. Taki scenariusz się nie sprawdził, co było widoczne w zachowaniu indeksów do czasu rozpoczęcia sesji w USA.

Początek notowań na Wall Street przez moment dawał nadzieje, że sytuacja może się ustabilizować, m.in. indeks S&P500 znalazł się przez chwilę na plusie. Kolejne minuty przyniosły jednak systematyczne pogorszenie sytuacji za Oceanem co sprawiło, że końcówka notowań na GPW znowu należała do sprzedających. Wszystkie indeksy zakończyły kolejną sesję mocnymi spadkami.

Wzrost inflacji w USA jest na poziomie, który daje nadzieję na obniżki stóp procentowych w USA. Wydawało się, że taka informacja powinna pomóc rynkowi akcji. Pierwsze godziny notowań za Oceanem pokazały, że jest inaczej. Większy wpływ na zachowanie amerykańskich inwestorów mają doniesienia z amerykańskich spółek m.in. Intel poinformował o prognozie sprzedaży, która okazała się słabsza od oczekiwań analityków. Na GPW w tym momencie dominuje duża nerwowość, co dodatkowo nakręca spiralę spadków i powoduje tak mocne przeceny indeksów. Dzień przyniósł kolejną wyprzedaż, która była spowodowana w dużej mierze czynnikami zewnętrznymi, jak również kolejną falą umorzeń jednostek uczestnictwa przez klientów TFI. W najgorszym scenariuszu możliwy jest spadek indeksu dużych spółek w okolice dołka z maja 2006 roku. Przy tak rozchwianym rynku ciężko prognozować, kiedy na warszawskiej giełdzie nastąpi poprawa nastrojów. W dłuższym terminie wpływ czynników zza Oceanu powinien zacząć odgrywać mniejszą rolę, o czym warto pamiętać w tym trudnym dla inwestorów okresie.

Indeks WIG20 stracił na zamknięciu 3,61%, a indeks WIG 3,47%.

Źródło: Maciej Dyja, Główny Analityk Gold Finance
 Gold Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Gold Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Banki w euforii, decyzja Fed pomoże WIG20 dotrzeć do 2000 pkt?

Banki w euforii, decyzja Fed pomoże WIG20 dotrzeć do 2000 pkt?

2023-09-20 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na rynkach są dziś mieszane ale to WIG20 był dziś najmocniejszym z europejskich indeksów. Jego 'zawrotny' 2,3% wzrost przeszło dwukrotnie pobił blisko 1% zwyżkę londyńskiego benchmarku FTSE. Główny indeks polskich bluechipów zamknął sesję powyżej 1975 pkt. co daje nadzieję na pokonanie psychologicznej bariery 2000 pkt w przyszłości. Warunkiem wydaje się być jednak pozytywna reakcja Wall Street na decyzję i prognozy ze strony Fedu. Dzisiejsza decyzja Rezerwy Federalnej i konferencja Jerome'a Powella to bez wątpienia główne wydarzenie dla rynków od wielu tygodni.
Cofnięcie w Europie i nieznaczne wzrosty na Wall Street

Cofnięcie w Europie i nieznaczne wzrosty na Wall Street

2023-09-18 Komentarz giełdowy XTB
Na początku nowego tygodnia handlowego możemy obserwować gorsze nastroje. Mimo, że sesja w Europie rozpoczęła się bez większych zmian, tak z godziny na godziny przecena przybierała na sile. Ostatecznie niemiecki DAX stracił dziś 1,17%, francuski CAC40 przecenił się 1,56%, a londyński FTSE100 osunął się 0,76%. Kontrakt oparty o indeks DAX (DE30) nie zdołał utrzymać się powyżej szczytów z końcówki sierpnia przy 16060 pkt i cofnął do okolic średniej wykładniczej z ostatnich 100 okresów przy 15860 pkt, która jak na razie powstrzymała dalszą przeceną.
Indeksy giełdowe zyskują po decyzji EBC

Indeksy giełdowe zyskują po decyzji EBC

2023-09-14 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja przyniosła polepszenie nastrojów na światowym rynku akcji. Dziś Europejski Bank Centralny zdecydował się podnieść stopy o 25 punktów bazowych. Obecnie stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących wynosi 4,50 proc., kredytu 4,75 proc. i depozytu 4,00 proc. Dzisiejsza podwyżka była dziesiątą z rzędu. EBC zaprezentował również prognozy gospodarcze na lata 2023-2025.
Rynek liczy na pauzę ze strony Fed

Rynek liczy na pauzę ze strony Fed

2023-09-11 Komentarz giełdowy XTB
Początek tygodnia rozpoczynamy w umiarkowanie optymistycznych nastrojach. Wzrosty są widoczne na większości rynków, w tym również na Wall Street, które czeka na publikację inflacji CPI za sierpień w najbliższą środę. Będzie to ostatni ważny odczyt przed posiedzeniem Fed, które odbędzie się w przyszłym tygodniu. Czy rynek faktycznie może mieć nadzieję na to, że amerykańscy bankierzy centralni zdecydują się wstrzymać z podwyżkami lub nawet zakończyć cykl zacieśniania polityki monetarnej?
Kolejny dzień spadków na rynku akcji w Europie

Kolejny dzień spadków na rynku akcji w Europie

2023-09-05 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji przebiegała w gorszych nastrojach. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu rozpoczęły dzień poniżej poziomu wczorajszego zamknięcia. Mimo próby odreagowania w początkowych godzinach handlu, kupujący nie zdołali doprowadzić do pozytywnego zamknięcia sesji. Niemiecki DAX stracił dziś 0,34%, co przybliża scenariusz zakładający test poziomu wsparcia przy 15600 pkt w przypadku kontaktu DE30 opartego o ten indeks giełdowy.
Dzień bez Wall Street

Dzień bez Wall Street

2023-09-04 Komentarz giełdowy XTB
Ten tydzień nie będzie już tak ciekawy jak zeszły, kiedy poznaliśmy masę ważnych danych makroekonomicznych. Z drugiej strony zmienności i emocji będą dostarczały nam banki centralne, które po wakacyjnej przerwie powracają do spotkań na których podejmowane są decyzje o wysokości stóp procentowych. W tym tygodniu będzie to RBA, Bank Kanady i oczywiście wyczekiwany Narodowy Bank Polski. Rada Polityki Pieniężnej, która jest częścią NBP będzie podejmowała decyzje dotyczącą stóp procentowych w najbliższą środę, choć posiedzenie rozpocznie się już jutro.
Gorsze nastroje na rynku akcji przed piątkowymi danymi z rynku pracy

Gorsze nastroje na rynku akcji przed piątkowymi danymi z rynku pracy

2023-08-31 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować gorsze nastroje. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zakończyły dzień niżej. Na plus wyróżnia się jedynie niemiecki DAX, który zdołał zyskać 0,35%. Jednak np. francuski CAC40 stracił 0,5%, a londyński FTSE przecenił się 0,46%. Ogólnie rzecz biorąc na rynku akcji czuć wyczekiwanie na jutrzejsze dane z rynku pracy w USA, które powinny zdecydować o kierunku na rynku akcji w krótkim terminie.
Czy słabsze dane z USA to prezent dla GPW?

Czy słabsze dane z USA to prezent dla GPW?

2023-08-30 Komentarz giełdowy XTB
Głównym tematem rynków w tym tygodniu są coraz słabsze odczyty danych z amerykańskiej gospodarki. Jak dotąd giełdy reagują na nie dość optymistycznie, widząć w nich pewnego rodzaju 'zwiastun' bardziej gołębiej polityki Fedu. Lepszy nastrój na światowych rynkach co do zasady sprzyja WIG20 i napędza polską giełdę. Benchmark polskich bluechipów odnotował dziś 0,4% zwyżkę na tle tracących największych, europejskich indeksów.
Perspektywa zmiany wakacji kredytowych sprzyja polskim bankom

Perspektywa zmiany wakacji kredytowych sprzyja polskim bankom

2023-08-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na WIG20 w początkowej fazie była dość mieszana, indeks zyskiwał niespełna 0,4%, a wiele benchmarków w Europie notowało większe wzrosty. Sytuacja ta zmieniłą się gwałtownie po południu, gdy akcje banków zareagowały na perspektywę zmian w wakacjach kredytowych. WIG Banki zamknął sesję 2,46% zwyżką a sam WIG20 zyskał 1,94%.
WIG20 pod presją Wall Street. AI to za mało by ruszyć Nasdaq?

WIG20 pod presją Wall Street. AI to za mało by ruszyć Nasdaq?

2023-08-24 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na giełdach nie przyniosła wyczekiwanej przez wielu euforii spowodowanej wynikami i wyższymi prognozami Nvidia. Nasdaq 100 po wyższym otwarciu na Wall Street błyskawicznie wrócił do spadków, stawiajac znak zapytania nad tym czy sztuczna inteligencja rzeczywiście zdoła 'przedłużyć' hossę spółek z branży technologicznej. Spadki przyspieszają i obecnie indeks notowany jest już 1,15% niżej, przy słabości pozostałych głównych indeksów.