WIG20 poniżej 3000 punktów

WIG20 poniżej 3000 punktów
Komentarz giełdowy Gold Finance
Data dodania: 2008-01-16 (19:06)

Spadki na giełdach w Azji oraz w USA spowodowały, że sesja na GPW rozpoczęła się fatalnie. Indeks WIG20 spadł na początku dnia o 4,60%. Nerwowa atmosfera widoczna była w kolejnych godzinach sesji.

Na giełdzie dominowali sprzedający, a indeksy cały czas utrzymywały się mocno poniżej wczorajszego zamknięcia. GPW podobnie jak w ostatnich dniach zachowywała się słabiej niż inne giełdy w Europie, na których skala spadków w ciągu dnia była znacznie mniejsza.

Przed południem rynek poznał dane o inflacji w strefie euro w grudniu, która wyniosła 3,1% rok do roku. Publikacja okazała się zgodna z oczekiwaniami analityków i nie wywołała reakcji rynku. Inwestorzy znacznie bardziej oczekiwali na dane makroekonomiczne z USA dotyczące inflacji, które miały zostać opublikowane przed sesją na Wall Street. Poprawa sytuacji na europejskich parkietach spowodowana lepszym zachowaniem kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy sprawiła, że druga część notowań na GPW upłynęła pod znakiem niewielkiej poprawy nastrojów. Indeksy rozpoczęły odrabianie strat z poprzednich godzin sesji, największa zmiana widoczna była w przypadku indeksu WIG20, który starał się dotrzeć w okolice poziomu 3000 punktów.

Przed sesją w USA inwestorzy poznali dane o inflacji CPI w grudniu w USA. Inflacja CPI wzrosła w grudniu o 0,3% (prog.0,2%) w relacji miesięcznej oraz o 4,1% (prog.4,1%) w relacji rocznej. Natomiast inflacja bazowa CPI Core wzrosła o 0,2% (prog.0,2%) w ujęciu miesięcznym i 4,1% (prog. 4,1%) w ujęciu rocznym. Rynek zareagował pozytywnie na publikacje o inflacji. Kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy nadal odrabiały straty, co pomogło indeksom na GPW poprawić wcześniejsze notowania. Wygląda na to, że inwestorzy spodziewali się większego wzrostu inflacji. Taki scenariusz się nie sprawdził, co było widoczne w zachowaniu indeksów do czasu rozpoczęcia sesji w USA.

Początek notowań na Wall Street przez moment dawał nadzieje, że sytuacja może się ustabilizować, m.in. indeks S&P500 znalazł się przez chwilę na plusie. Kolejne minuty przyniosły jednak systematyczne pogorszenie sytuacji za Oceanem co sprawiło, że końcówka notowań na GPW znowu należała do sprzedających. Wszystkie indeksy zakończyły kolejną sesję mocnymi spadkami.

Wzrost inflacji w USA jest na poziomie, który daje nadzieję na obniżki stóp procentowych w USA. Wydawało się, że taka informacja powinna pomóc rynkowi akcji. Pierwsze godziny notowań za Oceanem pokazały, że jest inaczej. Większy wpływ na zachowanie amerykańskich inwestorów mają doniesienia z amerykańskich spółek m.in. Intel poinformował o prognozie sprzedaży, która okazała się słabsza od oczekiwań analityków. Na GPW w tym momencie dominuje duża nerwowość, co dodatkowo nakręca spiralę spadków i powoduje tak mocne przeceny indeksów. Dzień przyniósł kolejną wyprzedaż, która była spowodowana w dużej mierze czynnikami zewnętrznymi, jak również kolejną falą umorzeń jednostek uczestnictwa przez klientów TFI. W najgorszym scenariuszu możliwy jest spadek indeksu dużych spółek w okolice dołka z maja 2006 roku. Przy tak rozchwianym rynku ciężko prognozować, kiedy na warszawskiej giełdzie nastąpi poprawa nastrojów. W dłuższym terminie wpływ czynników zza Oceanu powinien zacząć odgrywać mniejszą rolę, o czym warto pamiętać w tym trudnym dla inwestorów okresie.

Indeks WIG20 stracił na zamknięciu 3,61%, a indeks WIG 3,47%.

Źródło: Maciej Dyja, Główny Analityk Gold Finance
 Gold Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Gold Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Wyniki banków utwierdzają trendy mocnego rynku bankowości inwestycyjnej

Wyniki banków utwierdzają trendy mocnego rynku bankowości inwestycyjnej

2024-07-16 Komentarz giełdowy XTB
Rynki kontynuują tzw. “Trump-trade”. Wraz ze wzrostem sondażowej przewagi Donalda Trumpa oraz oficjalnym mianowaniem przez Partię Republikańską byłego prezydenta na kandydata w tych wyborach, rynki inwestorzy kontynuują potencjalną wycenę wpływu jego zwycięstwa na obraz gospodarczy. Rynki akcji w USA przyjmują taki scenariusz z większym optymizmem. Program Trumpa kojarzony jest z większymi ukłonami w stronę korporacji m.in. poprzez cięcia podatków.
Zamach przybliża perspektywę zwycięstwa Trumpa w wyborach

Zamach przybliża perspektywę zwycięstwa Trumpa w wyborach

2024-07-15 Komentarz giełdowy XTB
Nieudany zamach na Donalda Trumpa umocnił prawdopodobieństwo zwycięstwa kandydata Partii Republikańskiej. Chociaż już po debacie prezydenckiej miał on mocną przewagę w sondażach, tak wiele wskazuje, że po wydarzeniach z tego weekendu poparcie byłego prezydenta wśród wyborców jeszcze mocniej wzrośnie.
Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia

Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia

2024-06-14 Komentarz giełdowy XTB
Indeksy europejskie notują dziś bardzo słabe zwieńczenie tygodnia. Liderami spadków są rynek włoski z 3,3% stratą oraz francuski CAC40 z ponad 3% spadkiem. DAX również notuje przecenę w wysokości 1,5%. Na indeksie niemieckim poza ryzykiem politycznym związanym z wyborami do Parlamentu Europejskiego ciąży mocno podwyżka ceł na samochody elektryczne z Chin. UE zdecydowała się, że nowa opłata wyniesie maksymalnie 48,1% ze średnią ważoną w okolicach 31%.
Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

2024-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałek zaczyna się bardzo optymistycznie dla tych, którzy od dawna są w posiadaniu metali szlachetnych. Złoto wzrosło do nowego historycznego szczytu, a srebro nie było tak drogie od 2013 roku. Mocno zyskują również metale przemysłowe, gdzie miedź wzrosła do również rekordowych poziomów, co może być powiązane z grą pomiędzy takimi gigantami surowcowymi jak BHP oraz Anglo American.
Sygnał optymizmu na początku tygodnia

Sygnał optymizmu na początku tygodnia

2024-05-06 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach akcji dominowały dzisiaj optymistyczne nastroje inwestorów wywołane przez zeszłotygodniowe dane z USA. Słabszy odczyt z rynku pracy spowodował powrót nadziei o obniżce stóp procentowych przez FED, choć sygnały z Rezerwy Federalnej wcale nie zapowiadają aż tak gołębiego podejścia. Europejskie indeksy notują lekkie wzrosty, wśród których niemiecki DAX wzrasta o 0,87%, FTSE 100 0,51%, a największym zwycięzcą dzisiejszej sesji jest polski WIG, który podwyższył się o 2,58%.
Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.