Sądny tydzień dla dolara

Sądny tydzień dla dolara
Codzienny Puls Rynku IDM SA
Data dodania: 2008-01-14 (09:42)

Miniony tydzień przyniósł rozstrzygnięcie dłuższej konsolidacji, którą obserwowaliśmy na niektórych parach walutowych, w tym eurodolarze. Przełomowy okazał się czwartek, kiedy to poznaliśmy decyzję Banku Anglii i Europejskiego Banku Centralnego odnośnie stóp procentowych. Oba banki pozostawiły koszt pieniądza na niezmienionym poziomie.

Kluczowej jednak było przemówienie Trichet’a, który zapowiedział, że głównym celem ECB będzie walka z inflacją. Jastrzębie przemówienie zwiększyło oczekiwania na możliwość kolejnych podwyżek stóp procentowych, podczas gdy w innych krajach obserwujemy raczej tendencję do rozluźniania kosztu pieniądza. Odmienny punkt widzenia przedstawł natomiast Fed, gdzie priorytetem pozostaje kondycja gospodarki amerykańskiej, a inflacja została odsunięta na drugi plan. Sądzimy, że ten tydzień może okazać się sądny jeśli chodzi o dalsze losy dolara. Opublikowanych zostanie wiele istotnych danych makroekonomicznych z USA takich jak inflacja PPI i sprzedaż detaliczna we wtorek, inflacja CPI i dynamika produkcji w środę, bezrobocie oraz dane z rynku nieruchomości w czwartek, a także indeks nastroju Michigan w piątek. Spodziewamy się, że jeśli sprzedaż detaliczna pozostanie słabsza, a wzrost cen spowolni, to będzie wystarczającym powodem dla Fed by zdecydować się na kolejna obniżkę stóp procentowych, nawet o 50pb w obecnej trudnej sytuacji gospodarczej i niepewnej przyszłości dolara. Nastroje inwestorów pozostają bowiem nienajlepsze, a oczekiwania na rozluźnienie kosztu pieniądza nie pomagają zahamować spadków na rynkach akcji.

EURPLN

Zeszły tydzień przyniósł ponowne umocnienie się złotego w kierunku istotnego wsparcia na EURPLN na poziomie 3,56. Biorąc pod uwagę sytuacje na rynkach zagranicznych, nasza waluta zachowuje się nadzwyczaj dobrze. Głównym czynnikiem będącym bodźcem do dalszej aprecjacji PLN są przede wszystkim wypowiedzi członków RPP oraz oczekiwania na przyszłe podwyżki stóp procentowych. W obecnej sytuacji test 3,56 wydaje się być jedynie kwestią czasu. W związku z czym wszelkie odbicia korekcyjne wykorzystywalibyśmy do sprzedaży EURPLN. Istotny opór wyznacza strefa 3,5950. Natomiast najbliższe wsparcie znajduje się na linii poprowadzonej po ostatnich minimach lokalnych.

EURUSD

Zeszłotygodniowe jastrzębie wypowiedzi szefa ECB oraz bardziej gołębi ton Bernanke zadecydowały o wybiciu się eurodolara z zakresu konsolidacji, którego górne ograniczenie stanowił poziom 1,4750. Siła euro wynika również z lepszej sytuacji gospodarczej strefy euro i słabych perspektyw dla rozwoju największej gospodarki światowej. Presją na dolara utrzymuje się również ze względu na oczekiwania na kolejne obniżki stóp procentowych. Sytuacja techniczna na wykresach sugeruje możliwość dalszych wzrostów w kierunku maksimum z połowy listopada na poziomie 1,4966. Na wykresie 4h widoczna jest formacja odwróconej głowy z ramionami. Wszelkie ruchu korekcyjne w rejon 1,48 mogą okazać się dobrą okazją do zakupów euro. W tym tygodniu publikowana będzie seria istotnych danych zarówno ze strefy euro jak i USA. Dziś zapoznamy się z produkcją przemysłową ze strefy euro.

GBPUSD

Funt było jedną ze słabszych walu w zeszłym tygodniu. Pojawiły się nawet obawy, że GBP mogą czekać równie ciężkie czasy jak walutę amerykańską. Waluta brytyjska kontynuowała nawet spadki w stosunku do USD, do którego sentyment pozostaje bardzo słaby. Dziś zapoznamy się z danymi na temat inflacji PPI z Wielkiej Brytanii, jednak nie powinniśmy tutaj oczekiwać danych istotnie różniących się od prognoz. Sytuacja techniczna wskazuje na możliwość odreagowania na GBPUSD w okolice 1,9730 gdzie przebiega linia poprowadzona po ostatnich maksimach lokalnych. Najbliżższe wsparcie widzielibysmy na poziomie 1,9570.

USDJPY

Sesja azjatycka przebiegała bardzo spokojnie ze względu na święto w Japonii. Jen zyskiwał na wartości na skutek wzrostu awersji do ryzyka i pogłębiających się obaw o kondycję gospodarki amerykańskiej. Gorszy stan gospodarki światowej to nienajlepsza informacja dla Japonii, która w dużej mierze opiera się o eksport. Kontynuacja spadków na giełdzie będzie sprzyjać dalszym spadkom na USDJPY. Istotne wsparcie wyznacza obecnie minimum z 26 listopada na poziomie 107,21. Spodziewamy się testu okolic 107,90 i ruchu spadkowego w wyżej wspomnianym kierunku.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Przecena euro oraz ropy naftowej

Przecena euro oraz ropy naftowej

2023-12-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj euro straciło po danych inflacyjnych, które pokazały dalsze spowolnienie dynamiki wzrostu cen. Kurs EUR/USD spadł poniżej 1,09. Jak na razie na głównej parze walutowej mamy korektę spadkową, której rozmiary są jak na razie umiarkowane. Z kolei ropa naftowa została mocno przeceniona ponieważ rynek rozczarowany był wczorajsza decyzją OPEC+. WTI spadła do poziomu 75,5 USD za baryłkę.
Zdecydowanie lepsze nastroje w Europie

Zdecydowanie lepsze nastroje w Europie

2023-12-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Chociaż para EURUSD ostatecznie spadła poniżej poziomu 1,0900 i zalicza największy tygodniowy spadek od końcówki września, to jednak podczas ostatniej sesji tego tygodnia widzimy wzrost optymizmu. Idzie to w przez z publikacjami niezłych indeksów PMI z krajów europejskich, choć już wcześniej widzieliśmy lepsze odczyty od oczekiwań w przypadku krajów azjatyckich. Indeks PMI dla Niemiec wypadł na poziomie 42,6 przy wstępnym odczycie 42,3 oraz przy poprzednim za październik na poziomie 40,8.
Jastrzębie komentarze z FED napędzają dolara

Jastrzębie komentarze z FED napędzają dolara

2023-12-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przyniósł kontynuację ruchu dolara ze środy. Wpływ na to mogły mieć dane makro - odczyt PCE Core wypadł wprawdzie zgodnie z prognozami (zejście w październiku do 3,5 proc. r/r), ale w sytuacji, kiedy rynek chce widzieć aż pięć obniżek stóp ze strony FED w 2024 r., to powinniśmy mieć tutaj zaskoczenie niższym odczytem. Z kolei regionalny Chicago PMI mocno zaskoczył odbiciem do 55,8 pkt. w listopadzie z 44 pkt. w październiku, co może rodzić spekulacje, że dzisiejsze dane ISM dla przemysłu będą mocne (odczyt poznamy o godz. 16:00 i spodziewane jest odbicie do 47,6 pkt.).
Przesilenie na dolarze?

Przesilenie na dolarze?

2023-11-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Kończy się miesiąc, któy przyniósł dość dynamiczne ruchy na rynkach. Mocny spadek rentowności obligacji będący efektem wyraźnej zmiany oczekiwań rynków, co do przyszłej polityki FED, pociągnął w dół notowania dolara i dał paliwo do silnego odreagowania rynków akcji. Niemniej grudzień może być już inny, a na rynkach widać już pewne sygnały zbliżającego się przesilenia. Jednym z nich jest ... nadmierne skoncentrowanie się na temacie FED, które doprowadziło do tego, że rynki zaczęły wyceniać absurdalny scenariusz aż pięciu obniżek stóp w 2024 r. począwszy od maja.
Mocna wyprzedaż euro względem dolara

Mocna wyprzedaż euro względem dolara

2023-11-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Euro znajduje się dzisiaj pod sporą presją podaży, co jest efektem publikowanych danych makroekonomicznych z państw wspólnej strefy monetarnej. Oprócz tego obserwujemy mocnego dolara, na czym traci m.in. ostatnia gwiazda rynku walutowego, czyli polski złoty. To jednak nie koniec emocji na dzisiaj, gdyż czeka nas jeszcze sporo odczytów makroekonomicznych.
Gołębi FED, jastrzębi RBNZ...

Gołębi FED, jastrzębi RBNZ...

2023-11-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze słowa dotychczas "jastrzębiego" Christophera Wallera z FED o tym, że spadająca inflacja może pozwolić na obniżkę stóp procentowych za kilka miesięcy, stały się pretekstem do kolejnych spadków rentowności obligacji, co pociągnęło za sobą dolara. Rynki wyceniają już, że FED dokona pierwszej obniżki stóp już 1 maja 2024 r., a w całym przyszłym roku ruchów będzie aż pięć - łącznie na 125 punktów baz. Czy to nie za wiele?
Kurs euro do dolara cofa po przetestowaniu poziomu 1,10 USD

Kurs euro do dolara cofa po przetestowaniu poziomu 1,10 USD

2023-11-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas wczorajszej sesji mogliśmy obserwować słabość amerykańskiej waluty, przez co kurs EURUSD wzbił się powyżej 1,10 USD. Okrągły poziom został jednak tylko nieznacznie naruszony, po czym doszło do cofnięcia. Dziś o poranku także obserwowaliśmy próbę przebicia się wyżej, jednak podobnie zakończyła się ona niepowodzeniem i w momencie przygotowania tego komentarza, czyli przed godziną 11:00 kurs głównej pary walutowej cofa się w rejony 1,0970. Patrząc na sytuaKomentarz walutowy: Kurs euro do dolara cofa po przetestowaniu poziomu 1,10 USD.
Waller z Fed osłabia dolara i powoduje spadek rentowności obligacji USA

Waller z Fed osłabia dolara i powoduje spadek rentowności obligacji USA

2023-11-29 Komentarz poranny TMS Brokers
Kurs EURUSD przekroczył wczoraj psychologiczny poziom 1,10. Jak na razie jedynie na moment, ponieważ dziś rano główna para walutowa lekko skorygowała te wzrosty i spadła minimalnie poniżej tego poziomu. Słabszy dolar to nie efekt danych makro z USA. Te wypadły relatywnie dobrze. Tu o sile USD zaważyły słowa Christophera Wallera z Fedu, który jako pierwszy z urzędników wskazał na możliwe obniżki stóp procentowych w USA.
Czekamy na dane o inflacji

Czekamy na dane o inflacji

2023-11-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Złoty kontynuuje dobrą passę. Tematem numer jeden jest KPO, choć naszej walucie pomagają też nastroje na rynkach globalnych i wsparła ją listopadowa decyzja RPP. W tym tygodniu poznamy kolejne dane z Polski, w tym szczególnie wstępne dane o listopadowej inflacji. Inflacja w Polsce w ostatnim czasie mocno spadała. Z ponad 18,4% w lutym spadła do 6,6% w październiku i w najbliższych miesiącach będzie spadać dalej.
Kurs USD/JPY w pobliżu 33-letniego maksimum

Kurs USD/JPY w pobliżu 33-letniego maksimum

2023-11-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś rano kontrakty na S&P 500 cały czas utrzymywały się w okolicach swojego maksimum z 15 września br. Wczoraj Nasdaq 1000 osiągnął swój najwyższy poziom od stycznia 2022 roku, a brazylijska Bovespa znalazła się na najwyższym poziomie od lipca 2021. Na giełdach Azji i Oceanii brak było w czwartek dominującej tendencji. O 1,41 proc. wzrósł indonezyjski JCI, Hang Seng zyskał 0,99 proc., natomiast nieco przekraczające 0,5 proc. spadki notowały australijski All Ordinaries (-0,6 proc.) i tajlandzki SET Index (-0,52 proc.).