Sądny tydzień dla dolara

Sądny tydzień dla dolara
Codzienny Puls Rynku IDM SA
Data dodania: 2008-01-14 (09:42)

Miniony tydzień przyniósł rozstrzygnięcie dłuższej konsolidacji, którą obserwowaliśmy na niektórych parach walutowych, w tym eurodolarze. Przełomowy okazał się czwartek, kiedy to poznaliśmy decyzję Banku Anglii i Europejskiego Banku Centralnego odnośnie stóp procentowych. Oba banki pozostawiły koszt pieniądza na niezmienionym poziomie.

Kluczowej jednak było przemówienie Trichet’a, który zapowiedział, że głównym celem ECB będzie walka z inflacją. Jastrzębie przemówienie zwiększyło oczekiwania na możliwość kolejnych podwyżek stóp procentowych, podczas gdy w innych krajach obserwujemy raczej tendencję do rozluźniania kosztu pieniądza. Odmienny punkt widzenia przedstawł natomiast Fed, gdzie priorytetem pozostaje kondycja gospodarki amerykańskiej, a inflacja została odsunięta na drugi plan. Sądzimy, że ten tydzień może okazać się sądny jeśli chodzi o dalsze losy dolara. Opublikowanych zostanie wiele istotnych danych makroekonomicznych z USA takich jak inflacja PPI i sprzedaż detaliczna we wtorek, inflacja CPI i dynamika produkcji w środę, bezrobocie oraz dane z rynku nieruchomości w czwartek, a także indeks nastroju Michigan w piątek. Spodziewamy się, że jeśli sprzedaż detaliczna pozostanie słabsza, a wzrost cen spowolni, to będzie wystarczającym powodem dla Fed by zdecydować się na kolejna obniżkę stóp procentowych, nawet o 50pb w obecnej trudnej sytuacji gospodarczej i niepewnej przyszłości dolara. Nastroje inwestorów pozostają bowiem nienajlepsze, a oczekiwania na rozluźnienie kosztu pieniądza nie pomagają zahamować spadków na rynkach akcji.

EURPLN

Zeszły tydzień przyniósł ponowne umocnienie się złotego w kierunku istotnego wsparcia na EURPLN na poziomie 3,56. Biorąc pod uwagę sytuacje na rynkach zagranicznych, nasza waluta zachowuje się nadzwyczaj dobrze. Głównym czynnikiem będącym bodźcem do dalszej aprecjacji PLN są przede wszystkim wypowiedzi członków RPP oraz oczekiwania na przyszłe podwyżki stóp procentowych. W obecnej sytuacji test 3,56 wydaje się być jedynie kwestią czasu. W związku z czym wszelkie odbicia korekcyjne wykorzystywalibyśmy do sprzedaży EURPLN. Istotny opór wyznacza strefa 3,5950. Natomiast najbliższe wsparcie znajduje się na linii poprowadzonej po ostatnich minimach lokalnych.

EURUSD

Zeszłotygodniowe jastrzębie wypowiedzi szefa ECB oraz bardziej gołębi ton Bernanke zadecydowały o wybiciu się eurodolara z zakresu konsolidacji, którego górne ograniczenie stanowił poziom 1,4750. Siła euro wynika również z lepszej sytuacji gospodarczej strefy euro i słabych perspektyw dla rozwoju największej gospodarki światowej. Presją na dolara utrzymuje się również ze względu na oczekiwania na kolejne obniżki stóp procentowych. Sytuacja techniczna na wykresach sugeruje możliwość dalszych wzrostów w kierunku maksimum z połowy listopada na poziomie 1,4966. Na wykresie 4h widoczna jest formacja odwróconej głowy z ramionami. Wszelkie ruchu korekcyjne w rejon 1,48 mogą okazać się dobrą okazją do zakupów euro. W tym tygodniu publikowana będzie seria istotnych danych zarówno ze strefy euro jak i USA. Dziś zapoznamy się z produkcją przemysłową ze strefy euro.

GBPUSD

Funt było jedną ze słabszych walu w zeszłym tygodniu. Pojawiły się nawet obawy, że GBP mogą czekać równie ciężkie czasy jak walutę amerykańską. Waluta brytyjska kontynuowała nawet spadki w stosunku do USD, do którego sentyment pozostaje bardzo słaby. Dziś zapoznamy się z danymi na temat inflacji PPI z Wielkiej Brytanii, jednak nie powinniśmy tutaj oczekiwać danych istotnie różniących się od prognoz. Sytuacja techniczna wskazuje na możliwość odreagowania na GBPUSD w okolice 1,9730 gdzie przebiega linia poprowadzona po ostatnich maksimach lokalnych. Najbliżższe wsparcie widzielibysmy na poziomie 1,9570.

USDJPY

Sesja azjatycka przebiegała bardzo spokojnie ze względu na święto w Japonii. Jen zyskiwał na wartości na skutek wzrostu awersji do ryzyka i pogłębiających się obaw o kondycję gospodarki amerykańskiej. Gorszy stan gospodarki światowej to nienajlepsza informacja dla Japonii, która w dużej mierze opiera się o eksport. Kontynuacja spadków na giełdzie będzie sprzyjać dalszym spadkom na USDJPY. Istotne wsparcie wyznacza obecnie minimum z 26 listopada na poziomie 107,21. Spodziewamy się testu okolic 107,90 i ruchu spadkowego w wyżej wspomnianym kierunku.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

To ile tych obniżek w tym roku?

To ile tych obniżek w tym roku?

08:14 Poranny komentarz walutowy XTB
Rezerwa Federalna dosyć mocno zaskoczyła swoją wczorajszą decyzją, zmniejszając oczekiwania na ilość obniżek w tym roku. Dane makroekonomiczne w większości w ostatnich miesiącach wypadały dobrze, więc oczekiwano lekko jastrzębiego zwrotu. Fed jednak zaskoczył i pokazał, że oczekuje tylko jednej obniżki. Czy tak jest na pewno? Co dalej z dolarem? Warto na samym początku wspomnieć o tym, że przed decyzją Fed opublikowano inflację CPI za maj, dlatego bankierzy Fed nie mieli możliwości aktualizacji swoich prognoz w związku z niższym od oczekiwań odczytem.
Przed CPI i FED...

Przed CPI i FED...

2024-06-12 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj wzrosty dolara wyhamowały, a dzisiaj zaczyna on tanieć na szerokim rynku. Dzisiaj super-środa, która może wiele zmienić. Kluczowe będą dzisiaj dwa tematy - inflacja CPI za maj publikowana o godz. 14:30, oraz informacje z FED, które zaczną spływać o godz. 20:00. Wtedy poznamy komunikat i prognozy makroekonomiczne FED, a pół godziny później rozpocznie się konferencja prasowa Jerome Powella. Po ostatnich danych Departamentu Pracy USA szanse na cięcie stóp we wrześniu spadły poniżej 50 proc., co dało pretekst do odreagowania dolara.
Dzień podwyższonej zmienności na rynkach

Dzień podwyższonej zmienności na rynkach

2024-06-12 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś jest ten dzień, na który inwestorzy czekali od dłuższego czasu. Po południu poznamy raport inflacyjny z USA a wieczorem decyzję Rezerwy Federalnej wraz z najnowszymi prognozami, a Powell weźmie udział w konferencji prasowej po posiedzeniu. Wczorajsza sesja zakończyła się wzrostami SP500 oraz Nasdaq Composite o odpowiednio 0,3 proc. oraz 0,9 proc. Dow Jones radził sobie gorzej i stracił 0,3 proc. Dolar lekko zyskiwał. Kurs EUR/USD spadł poniżej 1,0725. Po dynamicznym wzroście rentowności amerykańskiego długu w miniony piątek na skutek raportu NFP, w tym tygodniu lekko się one obniżają. 2-latki wskazują poziom 4,85 proc.
Czy to koniec taniego dolara?

Czy to koniec taniego dolara?

2024-06-12 Poranny komentarz walutowy XTB
Przed nami dwa ważne wydarzenia z perspektywy amerykańskiego dolara. Najpierw poznamy inflację CPI, która może wywołać ogromną zmienność na najważniejszej walucie na świecie. To jednak nie koniec atrakcji na dzisiaj, gdyż o godzinie 20:00 Fed opublikuje swoją decyzję na temat wysokości stóp procentowych. Chociaż szanse na jakikolwiek ruch są w zasadzie znikome, to jednak poznamy najnowsze projekcje, które mogą zmienić znacząco postrzeganie polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych.
Eurodolar nadal pod presją podaży

Eurodolar nadal pod presją podaży

2024-06-11 Raport DM BOŚ z rynku walut
O ile wczoraj wieczorem notowania eurodolara nadrobiły część zniżek z wcześniejszej części dnia, to nastroje wokół sytuacji w Unii Europejskiej pozostają pesymistyczne. Umocnienie pozycji prawicowych partii po wyborach do Parlamentu Europejskiego stwarza niepewność wokół perspektyw politycznych w Europie. Ryzyko geopolityczne pojawiło się także w związku z nieoczekiwanym ogłoszeniem przedterminowych wyborów we Francji po wygranej skrajnej prawicy w tym kraju.
Dolar wciąż w cenie

Dolar wciąż w cenie

2024-06-11 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek tego tygodnia był spokojny dla dolara, choć z pewnością niezbyt spokojny dla europejskiej waluty. Wydaje się jednak, że sytuacja zaczyna się powoli stabilizować, choć nie należy zapominać o nadchodzącym ważnym wydarzeniu z perspektywy dolara – decyzji Fed. Chociaż wiadomo, że Fed nie obniży stóp procentowych, to jednak wyraźna deklaracja, że stopy mogą pozostać bez zmian w tym roku, może zagwarantować dolarowi dalsze perspektywy wzrostowe. Czy jest na to szansa?
Rynek już patrzy na jutrzejszy Fed

Rynek już patrzy na jutrzejszy Fed

2024-06-11 Komentarz poranny TMS Brokers
W ubiegłym tygodniu EBC obniżył stopy procentowe co nikogo za bardzo nie zaskoczyło. Z kolei RPP utrzymała parametry swojej polityki monetarnej i wsparła złotego. Teraz przychodzi kolej na Rezerwę Federalną, która jutro prawdopodobnie pozostawi koszt pieniądza na dotychczasowym poziomie 5,25 – 5,5 proc. Uwaga będzie skupiona na nowych projekcjach makro a zmienność może wywołać publikacja nowego „dot chart”.
Poczekamy do środy?

Poczekamy do środy?

2024-06-10 Raport DM BOŚ z rynku walut
Po tym jak dane Departamentu Pracy USA w miniony piątek mocno zaskoczyły rynki - NFP 272 tys. i dynamika płac 4,1 proc. r/r- część uczestników rynku zastanawia się na ile mogą być one tzw. game-changerem, czyli doprowadzić do sytuacji w której FED nie będzie miał zbytnio pola do cięcia stóp w tym roku. Nie brak głosów, że FED i tak poluzuje politykę, bo taka zaczyna być tendencja pośród największych banków centralnych, ale wydaje się, że rynki będą chciały zobaczyć więcej argumentów za tą tezą.
Termin pierwszej obniżki stóp proc. w USA oddala się

Termin pierwszej obniżki stóp proc. w USA oddala się

2024-06-10 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dolar przed weekendem zyskał po silnym raporcie z rynku pracy. Wall Street zareagowała spadkami a rentowności długu rządu USA wzrosły. Spadły oczekiwania na obniżki stóp procentowych przez Fed w tym roku. Z kolei dziś rano euro traci na skutek wyników wyborów do Europarlamentu. Złoty znalazł się w piątek pod presją spadkową co wynikało głównie z czynników globalnych.
Euro pod presją po wyborach do Parlamentu Europejskiego

Euro pod presją po wyborach do Parlamentu Europejskiego

2024-06-10 Poranny komentarz walutowy XTB
Wynik wyborów do Parlamentu Europejskiego spowodował zamieszanie w lokalnej polityce. Wzrost siły prawicy, który spowodował, że francuski parlament został rozwiązany, tworzą niepewną podstawę pod przyszły kierunek rządów w Europie. Inwestorom taki obraz rynku wyraźnie się nie spodobał. Euro traci w stosunku dolara i notowane jest na najniższych poziomach od blisko miesiąca. Ruch ten odbija się również na polskim złotym. Za dolara amerykańskiego płacimy już obecnie 4,01 zł.