Kolejny dzień mocnej przeceny na GPW

Kolejny dzień mocnej przeceny na GPW
Komentarz giełdowy Gold Finance
Data dodania: 2008-01-10 (16:48)

Wczorajsze pozytywne zakończenie sesji na Wall Street spowodowało, że europejskie giełdy rozpoczęły dzień od wzrostów. Słabiej sytuacja wyglądała na giełdzie w Warszawie, indeks WIG20 zyskał na otwarciu 0,12%, jednak już po chwili zaczął systematycznie tracić na wartości.

Inwestorów nie przekonały wczorajsze wzrosty za Oceanem i wbrew oczekiwaniom części analityków dzisiaj nie obserwowaliśmy stabilizacji na giełdzie w Warszawie.

Z każdą kolejną godziną indeksy osiągały coraz niższe poziomy, podobnie jak wczoraj największa przecena dotyczyła spółek małych i średnich. Indeksy mWIG40 oraz sWIG80 zniżkowały dzisiaj najbardziej. Widać, że inwestorzy zareagowali na obecną sytuację na rynku bardzo nerwowo i zaczęli sprzedawać akcje spółek z tego segmentu. Znacznie większe spadki MiŚiów mogą być również spowodowane umarzaniem przez klientów TFI jednostek uczestnictwa w funduszach skupiających się właśnie na tych spółkach.

W ciągu dnia rynek nie poznał ważnych publikacji makroekonomicznych, inwestorzy oczekiwali jedynie na decyzje Europejskiego Banku Centralnego oraz Banku Anglii dotyczące stóp procentowych. Bank Anglii nie zaskoczył inwestorów, główna stopa procentowa została utrzymana na poziomie 5,5%. Podobnie sytuacja wyglądała w przypadku Europejskiego Banku Centralnego, który również nie zaskoczył rynku swoją decyzję i pozostawił stopy procentowe bez zmian.

Dalsze godziny sesji na GPW upłynęły pod znakiem kontynuacji zniżek wszystkich indeksów. Sprzedający systematycznie spychali indeksy coraz niżej. Czynnikiem, który doprowadził do większej aktywności strony podażowej w drugiej części dnia stały się spadające kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy, które zapowiadały dalsze spadki na giełdzie na Wall Street i pozbawiały inwestorów złudzeń, że wczorajsze odbicie za Oceanem będzie dzisiaj kontynuowane. Sprawcą takiej sytuacji okazał się komunikat spółki Capital One Financial, która poinformowała obniżeniu prognoz zysku, co wywołało wśród inwestorów obawę o wyniki innych spółek z sektora finansowego.

Początek sesji na Wall Street rozpoczął się od spadków, ale indeksy w kolejnych minutach odrabiały straty. Zachowanie amerykańskich indeksów wpłynęło na lepsze zakończenie sesji na GPW. Najwyraźniej część inwestorów kupowała akcje pod koniec dnia, licząc na kontynuację wczorajszego odbicia w USA. Dzisiejsza sesja podobnie jak wczoraj zakończyła się mocnym spadkiem wszystkich indeksów. Indeks WIG stracił na zamknięciu 2,47%, a indeks WIG20 1,72%. Jeszcze większe spadki dotknęły indeksów mWIG40 oraz sWIG80, które spadły dzisiaj odpowiednio o 4,10% i 3,37%.

Oczy całego rynku dzisiaj wieczorem będą zwrócone na wystąpienie Bena Bernanke. Rynek oczekuje informacji o możliwych obniżkach stóp procentowych w USA. Jeśli szef FED da do zrozumienia, że kolejna obniżka jest raczej niemożliwa, to możemy spodziewać się dalszych spadków na Wall Street, co przełoży się na zachowanie indeksów na giełdzie w Warszawie. Lepszy scenariusz zakłada, że Ben Bernanke da inwestorów nadzieję na możliwość dalszych obniżek, co powinno pomóc rynkowi akcji i ustabilizować sytuację świecie. Warto pamiętać, że w dłuższym okresie wpływ amerykańskiej giełdy na zachowanie polskich indeksów powinien się zmniejszać, co powinno przełożyć się na systematyczną poprawę sytuacji na GPW.

Źródło: Maciej Dyja, Główny Analityk Gold Finance
 Gold Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Gold Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

2024-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałek zaczyna się bardzo optymistycznie dla tych, którzy od dawna są w posiadaniu metali szlachetnych. Złoto wzrosło do nowego historycznego szczytu, a srebro nie było tak drogie od 2013 roku. Mocno zyskują również metale przemysłowe, gdzie miedź wzrosła do również rekordowych poziomów, co może być powiązane z grą pomiędzy takimi gigantami surowcowymi jak BHP oraz Anglo American.
Sygnał optymizmu na początku tygodnia

Sygnał optymizmu na początku tygodnia

2024-05-06 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach akcji dominowały dzisiaj optymistyczne nastroje inwestorów wywołane przez zeszłotygodniowe dane z USA. Słabszy odczyt z rynku pracy spowodował powrót nadziei o obniżce stóp procentowych przez FED, choć sygnały z Rezerwy Federalnej wcale nie zapowiadają aż tak gołębiego podejścia. Europejskie indeksy notują lekkie wzrosty, wśród których niemiecki DAX wzrasta o 0,87%, FTSE 100 0,51%, a największym zwycięzcą dzisiejszej sesji jest polski WIG, który podwyższył się o 2,58%.
Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?
Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na GPW były dzisiaj umiarkowanie dobre, a wzrosty motywowane były takimi spółkami jak Orlen czy KGHM. Bardzo dobre nastroje panują na Wall Street, co może być związane z wystąpieniem szefa amerykańskiego banku centralnego w Kongresie. Mówiąc o bankach centralnych, nie można nie wspomnieć o NBP i dzisiejszej decyzji o utrzymaniu stóp procentowych. W tym kontekście uwaga będzie skupiona przede wszystkim na jutrzejszej konferencji prasowej NBP po decyzji.