Kolejny dzień mocnej przeceny na GPW

Kolejny dzień mocnej przeceny na GPW
Komentarz giełdowy Gold Finance
Data dodania: 2008-01-10 (16:48)

Wczorajsze pozytywne zakończenie sesji na Wall Street spowodowało, że europejskie giełdy rozpoczęły dzień od wzrostów. Słabiej sytuacja wyglądała na giełdzie w Warszawie, indeks WIG20 zyskał na otwarciu 0,12%, jednak już po chwili zaczął systematycznie tracić na wartości.

Inwestorów nie przekonały wczorajsze wzrosty za Oceanem i wbrew oczekiwaniom części analityków dzisiaj nie obserwowaliśmy stabilizacji na giełdzie w Warszawie.

Z każdą kolejną godziną indeksy osiągały coraz niższe poziomy, podobnie jak wczoraj największa przecena dotyczyła spółek małych i średnich. Indeksy mWIG40 oraz sWIG80 zniżkowały dzisiaj najbardziej. Widać, że inwestorzy zareagowali na obecną sytuację na rynku bardzo nerwowo i zaczęli sprzedawać akcje spółek z tego segmentu. Znacznie większe spadki MiŚiów mogą być również spowodowane umarzaniem przez klientów TFI jednostek uczestnictwa w funduszach skupiających się właśnie na tych spółkach.

W ciągu dnia rynek nie poznał ważnych publikacji makroekonomicznych, inwestorzy oczekiwali jedynie na decyzje Europejskiego Banku Centralnego oraz Banku Anglii dotyczące stóp procentowych. Bank Anglii nie zaskoczył inwestorów, główna stopa procentowa została utrzymana na poziomie 5,5%. Podobnie sytuacja wyglądała w przypadku Europejskiego Banku Centralnego, który również nie zaskoczył rynku swoją decyzję i pozostawił stopy procentowe bez zmian.

Dalsze godziny sesji na GPW upłynęły pod znakiem kontynuacji zniżek wszystkich indeksów. Sprzedający systematycznie spychali indeksy coraz niżej. Czynnikiem, który doprowadził do większej aktywności strony podażowej w drugiej części dnia stały się spadające kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy, które zapowiadały dalsze spadki na giełdzie na Wall Street i pozbawiały inwestorów złudzeń, że wczorajsze odbicie za Oceanem będzie dzisiaj kontynuowane. Sprawcą takiej sytuacji okazał się komunikat spółki Capital One Financial, która poinformowała obniżeniu prognoz zysku, co wywołało wśród inwestorów obawę o wyniki innych spółek z sektora finansowego.

Początek sesji na Wall Street rozpoczął się od spadków, ale indeksy w kolejnych minutach odrabiały straty. Zachowanie amerykańskich indeksów wpłynęło na lepsze zakończenie sesji na GPW. Najwyraźniej część inwestorów kupowała akcje pod koniec dnia, licząc na kontynuację wczorajszego odbicia w USA. Dzisiejsza sesja podobnie jak wczoraj zakończyła się mocnym spadkiem wszystkich indeksów. Indeks WIG stracił na zamknięciu 2,47%, a indeks WIG20 1,72%. Jeszcze większe spadki dotknęły indeksów mWIG40 oraz sWIG80, które spadły dzisiaj odpowiednio o 4,10% i 3,37%.

Oczy całego rynku dzisiaj wieczorem będą zwrócone na wystąpienie Bena Bernanke. Rynek oczekuje informacji o możliwych obniżkach stóp procentowych w USA. Jeśli szef FED da do zrozumienia, że kolejna obniżka jest raczej niemożliwa, to możemy spodziewać się dalszych spadków na Wall Street, co przełoży się na zachowanie indeksów na giełdzie w Warszawie. Lepszy scenariusz zakłada, że Ben Bernanke da inwestorów nadzieję na możliwość dalszych obniżek, co powinno pomóc rynkowi akcji i ustabilizować sytuację świecie. Warto pamiętać, że w dłuższym okresie wpływ amerykańskiej giełdy na zachowanie polskich indeksów powinien się zmniejszać, co powinno przełożyć się na systematyczną poprawę sytuacji na GPW.

Źródło: Maciej Dyja, Główny Analityk Gold Finance
 Gold Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Gold Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

2023-12-05 Komentarz giełdowy XTB
Indeks WIG20 ma za sobą kolejną, bardzo udaną sesję, na której udało się mu przebić powyżej ważnego oporu 2300 punktów. Co prawda bykom finalnie nie udało się utrzymać powyżej psychologicznej strefy oporu, ale dalsze wzrosty pozostają scenariuszem bazowym, a prądy makro wieją w plecy inwestorów na GPW. Ekstrapolując dynamikę z dwóch poprzednich fal wzrostowych w 2023 roku, obecna trzecia fala powinna doprowadzić główny benchmark polskich akcji w okolice 2500 punktów, nim rozpocznie się głębsza korekta.
Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

2023-12-01 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na GPW była bardzo udana, szczególnie dla WIG20, który zyskał 3,19%, przebijając się do 2285 punktów. Fala euforii przetacza się przez rynki, napędzana oczekiwaniami co do luzowania polityki monetarnej w 2024 roku oraz perspektywą miękkiego lądowania. W efekcie WIG20 odnotował rekordowe od 10 lat zamknięcie pierwszego dnia miesiąca. Co bardzo ciekawe wzrosty w Polsce mają miejsce w czasie, gdy indeksy chińskie osiągają nowe, roczne minima.
WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

2023-11-29 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja w wydaniu inwestorów na GPW nie należała do najlepszych, przede wszystkim z uwagi na akcje Orlenu, które bardzo źle zniosły zaproponowaną przez polityków opozycji 'składkę' w wysokości 14,6 miliardów złotych. WIG20 odnotował dziś blisko 0,8% spadek na tle 1,1% wzrostu głównego, niemieckiego benchmarku DAX. Akcje największej spółki w Polsce zamknęły sesję blisko 7,8% niżej, a niewielkie odreagowanie w końcowych godzinach notowań nie zdołało wymazać obrazu trudnej sesji.
Mieszana sesja na rynku akcji

Mieszana sesja na rynku akcji

2023-11-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji nie przyniosła większej zmienności. Generalnie nastroje były mieszane, a fakt, że w kalendarzu makro nie znajdowały się kluczowe odczyty - wspierał konsolidację. Początek dnia przyniósł nieznaczne cofnięcie na głównych indeksach giełdowych, jednak w kolejnych godzinach większość przeceny została wymazana. Ostatecznie niemiecki DAX zamknął dzisiejszą sesję 0,16% wyżej. Londyński FTSE100 stracił 0,07%, a francuski CAC40 przecenił się 0,21%.
Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

2023-11-27 Komentarz giełdowy XTB
Wyniki sprzedażowe Black Friday oraz ostatnich dni wyprzedażowych nie należą do złych. Ocenia się, że w sam „Czarny Piątek” Amerykanie wydali w zakupach online blisko 10 mld dolarów, co stanowi 7,5% wzrost w ujęciu rocznym. Mimo pozytywnych wyników nie obserwujemy raczej pozytywnych nastrojów na najważniejszych rynkach, a co więcej, spora wyprzedaż miała miejsce na polskim rynków.
Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

2023-11-21 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować nieznacznie gorsze nastroje na rynku akcji. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zakończyły handel niżej, jednak skala przeceny była ograniczona. Można powiedzieć więc że rajd wzrostowy, który trwa od początku miesiąca spowalnia, jednak jest zdecydowanie za wcześnie, aby stwierdzić, że to już jego koniec. Niemiecki DAX zamknął dzień w rejonach poziomu odniesienia, francuski CAC40 stracił 0,24%, z kolei londyński FTSE100 spadł 0,19%.
Rekordowa polska giełda

Rekordowa polska giełda

2023-11-20 Komentarz giełdowy XTB
Szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj nowych historycznych szczytów. Chociaż ostatecznie nie udało się zamknąć z nowym rekordowym poziomem, to jednak widać, że nastroje na polskim rynku znacznie się poprawiły. Czy jest szansa na stałe zawitanie hossy na polskim parkiecie. Jak ma się sytuacja za granicą? Warszawski Indeks Giełdowy, czyli szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj poziomu 75236 punktów, co było najwyższym poziomem w historii.
Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

2023-11-16 Komentarz giełdowy XTB
Przez ostatnie dni byki z Wall Street wyznaczały rytm, w jakim poruszały się globalne rynki finansowe. W ślad za nimi podążyła Azja i Europa, gdzie sporym beneficjentem wzrostu apetytu na ryzyko stała się GPW. WIG20 był jednym z najlepiej radzących sobie benchmarków ostatnich dni. Dziś jednak wyraźnie złapał zadyszkę i finalnie zamknął sesję minimalnie pod kreską po tym jak sprzedający za oceanem doszli do głosu, po 11 wzrostowych sesjach na S&P500.
Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

2023-10-30 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja giełdowa na Starym Kontynencie przebiegała w pozytywnej atmosferze. Główne benchmarki z ulgą zareagowały na tylko „częściową” eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie oraz budującą optymizm narrację rynkową dotyczącą kolejnej pauzy w cyklu zacieśnienia monetarnego w USA. W tym otoczeniu po raz kolejny dobrze odnajduje się nasz rodzimy WIG20, który ponownie okazał się jednym z liderów wzrostów w Europie.
Mieszane nastroje na rynku akcji w Europie i pogłębienie spadków na Wall Street

Mieszane nastroje na rynku akcji w Europie i pogłębienie spadków na Wall Street

2023-10-25 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji w Europie przebiegała w mieszanych nastrojach. Opublikowane o poranku dane IFO prezentujące nastroje w niemieckiej gospodarce wypadły powyżej oczekiwań, co wsparło wyhamowanie przeceny, jaką obserwowaliśmy na europejskim rynku akcji w minionym tygodniu. Wskaźnik Ifo wzrósł do 86,9 pkt w październiku z 85,8 pkt odnotowanych we wrześniu. Odczyt był lepszy od oczekiwań ekonomistów, którzy zakładali wzrost do 85,9 pkt.