Złoty nadal stabilny

Złoty nadal stabilny
Data dodania: 2007-12-21 (10:23) Komentarz poranny TMS Brokers

Wczorajsza sesja na rynku krajowym nie przyniosła rozstrzygnięcia. Kursy USD/PLN oraz EUR/PLN nie były w stanie trwale przebić silnych oporów znajdujących się na poziomach odpowiednio 2,52 oraz 3,6280. Naszym zdaniem nie zostaną one pokonane również dzisiaj. Kursy tych par walutowych będą prawdopodobnie w dalszym ciągu konsolidować się nieco poniżej wspomnianych barier.

Stabilizacji tej nie powinny zakłócić przedstawiane dzisiaj z Polski dane makroekonomiczne. O godz. 10.00 poznamy dynamikę sprzedaży detalicznej i stopę bezrobocia w listopadzie, natomiast 4 godziny później zostanie przedstawiona inflacja bazowa netto za analogiczny okres. Oczekuje się, że pierwszy wskaźnik obniży się do 18,5% r/r z 19,4% w październiku. Pozostałe dane nie powinny odnotować znacznych odchyleń od wcześniejszych wyników.

Niewielkiemu umocnieniu złotego sprzyjać może natomiast spadek awersji do ryzyka na rynkach światowych, o którym świadczą dzisiejsze wzrosty na giełdach azjatyckich, jak również osłabienie japońskiego jena. Kursy USD/PLN oraz EUR/PLN jednak naszym zdaniem nie będą w stanie przebić poziomów dolnych ograniczeń ostatnich wahań, tj. odpowiednio 2,50 oraz 3,60.

Za umocnieniem polskiej waluty przemawiają również dzisiejsze wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej. Halina Wasilewska-Trenkner stwierdziła, iż podwyżka stóp procentowych w naszym kraju w styczniu jest bardzo prawdopodobna. Pogląd ten podziela również Marian Noga. Co więcej, jego zdaniem koszt pieniądza w Polsce zostanie podniesiony również w marcu i w drugiej połowie przyszłego roku. W opinii członku RPP instytucja ta musi interweniować, gdyż już na początku 2008 roku inflacja w naszym kraju może osiągnąć poziom 4% lub nawet go przewyższyć. Styczniowa podwyżka stóp w Polsce została już w dużej mierze zdyskontowana przez inwestorów w związku z czym wspomniane wypowiedzi w znacznym stopniu nie powinny wpłynąć na notowania złotego.

Podczas wczorajszej sesji na rynku zagranicznym inwestorzy testowali wsparcie na poziomie 1,4350 na parze EUR/USD. Poziom ten okazał, się jednak na tyle istotny, że początek dzisiejszych notowań przynosi już próbę obrony i obserwujmy ponowny wzrost kursu do poziomu 1,44. Jest to zgodne z naszym wczorajszym komentarzem, w którym pisaliśmy, że pomimo spadku kursu nie należy jeszcze definitywnie zakładać, że wsparcie zostało pokonane. Obecnie analiza jest prostsza, ponieważ za sygnał sprzedaży należy uznać spadek cen poniżej wczorajszego minimum. Jednak naszym zdaniem dolar może dziś jeszcze lekko stracić na wartości. Większa deprecjacja amerykańskiej waluty powinna być natomiast hamowana przez spodziewane publikacje danych makroekonomicznych z USA. Prognozy zakładają, bowiem wzrost wydatków konsumenckich do 0,7%. Gdyby rzeczywisty odczyt okazał się być zgody lub wyższy od tych oczekiwań będzie to pro inflacyjny czynnik oznaczający, że kolejne obniżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych są mało prawdopodobne.

Z ważnych publikacji poznamy dziś także odczyt indeksu nastrojów Uniwersytetu Michigan w grudniu. W tym przypadku większość analityków spodziewa się spadku do poziomu 74,9 punktów wobec ostatniego odczytu na poziome 76,1 pkt.

Warto na koniec wspomnieć o zachowaniu rynków kapitałowych, gdzie po kilku dniach spadków wczoraj nastąpiło odbicie i wzrosty cen akcji na większości giełd. Nie oznacza to jeszcze, że korekta dobiegła końca i obecnie należy uważnie analizować zachowanie inwestorów w ostatnich dniach roku.

Źródło: Tomasz Regulski, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Spekulacje wokół nowego szefa BOJ na ostatniej prostej?

Spekulacje wokół nowego szefa BOJ na ostatniej prostej?

12:24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wprawdzie plotki zostały zdementowane, ale balon próbny został wysłany na rynki. Według wielu źródeł cytowanych przez agencję Nikkei nowym szefem Banku Japonii po 8 kwietnia, kiedy to wygasa agencja Haruhiko Kurody, ma zostać jego zastępca, Masayoshi Amamiya. Rynki nie odebrały tych doniesień dobrze, gdyż Amamiya ma opinię "gołębia", co tym samym może mieć wpływ na oczekiwania, co do zmiany dotychczasowej ultra-luźnej polityki monetarnej. Jen zareagował na te doniesienia osłabieniem - kurs USDJPY ustanowił szczyt w okolicach 132,38, ale później ustabilizował się poniżej 132.
Kurs USD/JPY najwyżej od ponad 3 tygodni

Kurs USD/JPY najwyżej od ponad 3 tygodni

12:03 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
S&P 500 i Nasdaq Composite wzrosły w czwartek do najwyższych poziomów od sierpnia-września ub.r., ale w piątek korygowały tą zwyżkę (S&P 500 -1,04 proc., Nasdaq Composite -1,59 proc.). Średnia przemysłowa Dow Jonesa pozostawał wyraźnie w tyle – poniżej szczytów z ostatnich ponad 2 miesięcy i w piątek również spadła (-0,38 proc.). Dziś rano cena kontaktów n S&P 500 notowanych na CME spadła o 0,48 proc. ok. godz. 9:45.
Na giełdach Azji i Oceanii zwyżkował dziś jedynie japoński Nikkei 225 (+0,67 proc.). Wśród pozostałych spadających indeksów największą zniżkę notował dziś Hang Seng (-2,02 proc.).
Dolar wraca do gry

Dolar wraca do gry

09:07 Poranny komentarz walutowy XTB
Tuż po decyzji Fed w ubiegłą środę dolar kosztował 4,27 złotego i mogło wydawać się, że amerykańska waluta znalazła się „na deskach”. Jednak był to punkt zwrotny, od którego dolar wrócił do gry. Na jak długo? Ubiegły tydzień pełen emocji na rynkach finansowych – ważne dane i raporty kwartalne firm zostały przyćmione posiedzeniami Fed i EBC, na które czekali inwestorzy. Choć obydwa banki centralne podniosły stopy procentowe (odpowiednio o 25 i 50bp) rynki euforycznie przyjęły ich decyzje.
Zmiana narracji?

Zmiana narracji?

2023-02-03 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane w czwartek po sesji na Wall Street wyniki trzech głównych big-techów przypomniały inwestorom, że chociaż banki centralne zdają się brzmieć optymistycznie (w kontekście bliskiego końca cyklu podwyżek), to od zbliżającej się recesji uciec się zbytnio nie da. Można jednak oczekiwać, że będzie ona relatywnie płytka. Posiedzenia banków centralnych, jakie miały miejsce w tym tygodniu były w pewnym sensie jakimś zwieńczeniem oczekiwań rynków, co do globalnego pivotu.
Cena akacji Meta Platforms +23,28 proc.

Cena akacji Meta Platforms +23,28 proc.

2023-02-03 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Silnie – o 3,25 proc. - wzrósł wczoraj Nasdaq Composite (kurs akcji Meta Platforms będącej składnikiem tego indeksu wyskoczył w górę po publikacji wyników o 23,28 proc.). Indeks osiągnął najwyższy poziom od września ub.r. S&P 500 wzrósł o 1,47 proc. wychodząc na najwyższy poziom od sierpnia ub.r. Lekko spadła natomiast średnia przemysłowa Dow Jonesa (-0,11 proc.).
Ostatni jastrząb na scenie?

Ostatni jastrząb na scenie?

2023-02-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Zamykamy ten tydzień trzeba podwyżkami stóp procentowych z trzech dużych banków centralnych. Choć wszystkie z nich próbowały utrzymać jastrzębi ton, to rynek odczytał to zupełnie inaczej. Jednocześnie jednak jaśniejsze deklaracje dotyczące kontynuacji podwyżek płynęły ze strony Lagarde. Czy rynek jednak będzie się tym przejmował? Lagarde nie brzmiała z pewnością tak samo jastrzębio jak podczas grudniowego posiedzenia. Taki sam komentarz oczywiście mógłby być przypisany Powellowi, ale trzeba pamiętać, że Fed podnosi stopy już od dawna, redukuje bilans i osiągnął pierwsze sukcesy w ograniczeniu inflacji.
Powell widzi procesy dezinflacyjne, a Lagarde?

Powell widzi procesy dezinflacyjne, a Lagarde?

2023-02-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj FED zgodnie z oczekiwaniami podniósł stopy procentowe o 25 punktów baz., a w komunikacie nie wykluczył konieczności dalszego zacieśnienia polityki monetarnej. Niemniej podczas konferencji prasowej Jerome Powell nie brzmiał już tak "jastrzębio". O ile podczas wystąpienia w grudniu ani razu nie użył słowa "dezinflacja", to teraz padło ono kilkanaście razy, co może oznaczać, że decydenci zaczynają być bardziej pewni tego, że obserwowany spadek inflacji zaczyna być procesem stałym.
Po decyzji Fed czas na EBC i BoE

Po decyzji Fed czas na EBC i BoE

2023-02-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Kluczowym wydarzeniem tego tygodnia była decyzja Fed w sprawie poziomu stóp procentowych. Rynek spodziewał się podwyżki o 25 punktów bazowych i o tyle finalnie stopy procentowe w USA zostały podniesione. Pomimo, że decyzja nie była zaskoczeniem i była ona uwzględniona w cenach, tak wczoraj wieczorem obserwowaliśmy podwyższoną zmienność. Za ruchy oczywiście był odpowiedzialny Powell, którego wystąpienie zostało odebrane gołębio przez rynki.
Powell mówi o dezinflacji

Powell mówi o dezinflacji

2023-02-02 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed podniósł korytarz kluczowych stóp procentowych o 25 punktów bazowych (4,5 – 4,75 proc.) – nie było tu żadnego zaskoczenia. Po wcześniejszych silnych podwyżkach o 75 i 50 pb Rezerwa Federalna wróciła do tempa, które było standardem w poprzednich cyklach zacieśniania monetarnego. W opublikowanym po posiedzeniu oświadczeniu Fed nie wskazał na rychły koniec podwyżek stóp. Powell podkreślił, że USA są dopiero na początku procesu dezinflacyjnego. Ban centralny prawdopodobnie nie jest jednak zbyt daleko od szczytu stóp. Dolar osłabił się a giełdy w USA świeciły kolorem zielonym.
Pozycjonowanie przed FED

Pozycjonowanie przed FED

2023-02-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
W środę rano dolar nieco traci na szerokim rynku, ale nie są to duże zmiany. Najlepiej radzi sobie dolar australijski, który wczoraj był słaby po rozczarowujących danych o sprzedaży detalicznej w grudniu, która może wpłynąć na oczekiwania związane z decyzją RBA w przyszłym tygodniu. Odbija też dolar nowozelandzki, chociaż ten osłabił się po danych z tamtejszego rynku pracy, jakie napłynęły późnym wieczorem naszego czasu (godz. 22:45).