Dobry nastrój powrócił na GPW

Dobry nastrój powrócił na GPW
Komentarz giełdowy Gold Finance
Data dodania: 2007-12-20 (17:06)

Przed nadchodzącymi świętami dobre nastroje zagościły na warszawskim parkiecie. Dzisiejsza sesja przebiegała spokojnie, ale przy pokaźnych obrotach. Indeks WIG20 zakończył dzień wzrostem o 0,74%. Początek dnia rozpoczął się od mocnego wzrostu indeksu WIG20. Indeks dużych spółek przełamał poziom oporu, który wyznaczał listopadowy dołek i dalej zwyżkował.

Poranny zryw spowodował, że w następnych godzinach nastąpiła korekta wcześniejszego wzrostu. Dobrym nastrojom na GPW sprzyjały inne europejskie giełdy, na których indeksy odbijały po ostatnich czterech spadkowych sesjach. Handel w ciągu dnia skupiał się głównie na dużych spółkach, poza obszarem zainteresowań inwestorów pozostawały spółki małe i średnie, indeksy sWIG80 oraz mWIG40 znajdują się poniżej szczytu z początku grudnia, co nie zachęca do zakupów.

Dalsza część dnia przyniosła konsolidację na rynku, handel odbywał się przy umiarkowanych obrotach. W ciągu dnia nie zostały opublikowane żadne dane makroekonomiczne, które mogły wpłynąć na przebieg sesji. Gracze podejmowali decyzje w oparciu o zachowanie kontraktów na amerykańskie indeksy, które przed otwarciem sesji na Wall Street zdecydowanie zwyżkowały, dzięki dobrym informacjom ze spółek m.in. Oracle. Inwestorzy oczekiwali na publikacje makroekonomiczne z USA, a indeksy systematycznie pięły się w górę. Indeksowi WIG20 we wzrostach pomagały akcje spółek Agora, GTC oraz KGHM.

Przed rozpoczęciem notowań za Oceanem rynek poznał finalne dane o PKB w III kwartale w USA, który wzrósł w trzecim kwartale o 4,9% wobec wzrostu o 3,8% w II kwartale i był to najlepszy wynik od 4lat. Liczba bezrobotnych w ubiegłym tygodniu wzrosła o 12tys. do 346tys. (prog. 335tys.). Wskaźnik inflacyjny PCE Core wyniósł 2% (prog. 1,8%). Dane okazały się zbliżone do oczekiwań, ale amerykańscy inwestorzy przyjęli je z optymizmem, gracze najwyraźniej obawiali się, że wskaźnik inflacji może wzrosnąć bardziej.

Dobre nastroje na Wall Street lekko popsuły się po otwarciu, słabnące amerykańskie indeksy spowodowały, że indeks WIG20 w końcówce sesji zniwelował dużą część wcześniejszego wzrostu. Znacznie lepiej pod koniec notowań zachowywały się indeksy mWIG40 i sWIG80, które odrabiały straty z poprzednich godzin. Indeks WIG zakończył dzień wzrostem o 0,45%, a indeks WIG20 o 0,74%.

Podczas dzisiejszej sesji indeks WIG20 przebił listopadowy dołek i zakończył dzień powyżej 3440 punktów przy dużych obrotach. Nastroje inwestorów wyraźnie się poprawiły, jutrzejszy dzień może przynieść kontynuację dzisiejszego wzrostu, ważnym czynnikiem będzie zachowanie graczy na innych światowych giełdach.

Źródło: Maciej Dyja, Główny Analityk Gold Finance
 Gold Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Gold Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

2024-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałek zaczyna się bardzo optymistycznie dla tych, którzy od dawna są w posiadaniu metali szlachetnych. Złoto wzrosło do nowego historycznego szczytu, a srebro nie było tak drogie od 2013 roku. Mocno zyskują również metale przemysłowe, gdzie miedź wzrosła do również rekordowych poziomów, co może być powiązane z grą pomiędzy takimi gigantami surowcowymi jak BHP oraz Anglo American.
Sygnał optymizmu na początku tygodnia

Sygnał optymizmu na początku tygodnia

2024-05-06 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach akcji dominowały dzisiaj optymistyczne nastroje inwestorów wywołane przez zeszłotygodniowe dane z USA. Słabszy odczyt z rynku pracy spowodował powrót nadziei o obniżce stóp procentowych przez FED, choć sygnały z Rezerwy Federalnej wcale nie zapowiadają aż tak gołębiego podejścia. Europejskie indeksy notują lekkie wzrosty, wśród których niemiecki DAX wzrasta o 0,87%, FTSE 100 0,51%, a największym zwycięzcą dzisiejszej sesji jest polski WIG, który podwyższył się o 2,58%.
Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?
Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na GPW były dzisiaj umiarkowanie dobre, a wzrosty motywowane były takimi spółkami jak Orlen czy KGHM. Bardzo dobre nastroje panują na Wall Street, co może być związane z wystąpieniem szefa amerykańskiego banku centralnego w Kongresie. Mówiąc o bankach centralnych, nie można nie wspomnieć o NBP i dzisiejszej decyzji o utrzymaniu stóp procentowych. W tym kontekście uwaga będzie skupiona przede wszystkim na jutrzejszej konferencji prasowej NBP po decyzji.