Podsumowanie sesji na GPW

Podsumowanie sesji na GPW
X-Trade Brokers - Puls Rynku
Data dodania: 2007-12-19 (17:50)

Środowa sesja na warszawskiej giełdzie zakończyła się niewielkimi spadkami. Indeks szerokiego rynku stracił 0,13 proc., spadając do poziomu 55060,77 pkt., WIG20 spadł o 0,1 proc. do 3421,05 pkt., mWIG40 o 0,14 proc., sWIG80 o 0,1 proc., a TechWIG o 0,54 proc.

Dziś wzrosły akcje 115 spółek, 203 spadły, a 25 pozostały bez zmian. Najaktywniej handlowano akcjami KGHM (103 zł; +0,88 proc.), Pekao (235 zł; -0,51 proc.) i Telekomunikacji Polskiej (23,15 zł; -1,7 proc.).

Bez wpływu na rynek akcji pozostała decyzja Rady Polityki Pieniężnej, która po listopadowej podwyżce stóp procentowych o 25 punktów bazowych do 5 proc. w przypadku stopy referencyjnej, pozostawiła stopy bez zmian. Decyzja ta była zgodna z rynkowymi oczekiwaniami.

Różne od prognoz natomiast były opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny dane o listopadowej produkcji przemysłowej i inflacji PPI. Produkcja wzrosła o 8,3 proc. w relacji rok do roku (prognoza: 8,9 proc.), natomiast ceny producentów wzrosły o 2,6 proc. (prognoza: 2,8 proc.). Nie sprowokowało to jednak żadnej reakcji inwestorów.

Ostatnie dwie sesje na GPW, które pomimo lekko pozytywnych impulsów docierających z rynków światowych, zakończyły się spadkami. Pokazują one jednak, że niższe poziomy są wykorzystywane do kupna. Oczywiście można szybko wskazać źródło tego kupna. To brak spadków w USA i bardzo słuszne założenie, że spadek WIG20 poniżej sierpniowego dołka, jest mało realny jeżeli podobne wybicie nie będzie miało miejsce w przypadku indeksu S&P500.

To kupno na spadkach stwarza w czwartek okazję do wzrostów. Przynajmniej teoretycznie. Problem interpretacyjny tworzy bowiem piątkowe wygasanie kontraktów terminowych. Skala działalność arbitrażystów na warszawskim parkiecie sprawia, że inwestorzy mogą dość ostrożnie podchodzić do kupna akcji. I to pomimo tych pozytywnych (w krótkim terminie) przesłanek technicznych. Są bowiem świadomi, że arbitrażyści w każdej chwili mogą spowodować silną przecenę, o czym najlepiej przekonuje początek wtorkowej sesji, kiedy indeks dużych spółek w krótkim czasie spadł o prawie 4 proc.

Jeżeli jednak przyjąć, że jutro arbitraż nie będzie aktywny, to przy braku silnych negatywnych czynników zewnętrznych, a więc przy braku mocno negatywnego zamknięcia dziś na Wall Street, w czwartek należy oczekiwać wzrostów.

Wyniki piątkowej sesji natomiast będą całkowicie losowe i uzależnione od tego, jak będą zachowywać się arbitrażyści, którzy w tym dniu ponad wszelką wątpliwość o sobie przypomną.

Polski rynek akcji „oglądany” przez pryzmat wykresów indeksów WIG i WIG20, znalazł się obecnie na rozdrożu. Oba indeksy aktualnie pozostają bardzo blisko silnych technicznych poziomów, jakie na wykresach dziennych tworzą kilkuletnie linie hossy i listopadowe dołki. Są to odpowiednio poziomy 54200-54575 pkt. i 3440-3448 pkt. Ich zdecydowane i trwałe pokonanie, otworzy drogę do spadków o około 15 proc. Obrona wsparć odsunie ten wyrok. Wyrok, bowiem dalsze spadki raczej są nieuniknione.

Źródło: Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

2024-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałek zaczyna się bardzo optymistycznie dla tych, którzy od dawna są w posiadaniu metali szlachetnych. Złoto wzrosło do nowego historycznego szczytu, a srebro nie było tak drogie od 2013 roku. Mocno zyskują również metale przemysłowe, gdzie miedź wzrosła do również rekordowych poziomów, co może być powiązane z grą pomiędzy takimi gigantami surowcowymi jak BHP oraz Anglo American.
Sygnał optymizmu na początku tygodnia

Sygnał optymizmu na początku tygodnia

2024-05-06 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach akcji dominowały dzisiaj optymistyczne nastroje inwestorów wywołane przez zeszłotygodniowe dane z USA. Słabszy odczyt z rynku pracy spowodował powrót nadziei o obniżce stóp procentowych przez FED, choć sygnały z Rezerwy Federalnej wcale nie zapowiadają aż tak gołębiego podejścia. Europejskie indeksy notują lekkie wzrosty, wśród których niemiecki DAX wzrasta o 0,87%, FTSE 100 0,51%, a największym zwycięzcą dzisiejszej sesji jest polski WIG, który podwyższył się o 2,58%.
Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?
Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na GPW były dzisiaj umiarkowanie dobre, a wzrosty motywowane były takimi spółkami jak Orlen czy KGHM. Bardzo dobre nastroje panują na Wall Street, co może być związane z wystąpieniem szefa amerykańskiego banku centralnego w Kongresie. Mówiąc o bankach centralnych, nie można nie wspomnieć o NBP i dzisiejszej decyzji o utrzymaniu stóp procentowych. W tym kontekście uwaga będzie skupiona przede wszystkim na jutrzejszej konferencji prasowej NBP po decyzji.